1. Ana Sayfa
  2. Hikaye
  3. Dünya Tarihinden 3 Büyük Aşk Hikayesi

Dünya Tarihinden 3 Büyük Aşk Hikayesi

featured

Aşkta her zaman biraz sihir vardır, ne zaman ve nerede olursa olsun. Aşk sizi şiirsel bir dünyaya taşır. Sanki kanatlarınız filizlenmiş ve aniden uçma yeteneğine sahipmişsiniz hissi yaratır. Sevginin insanların kalplerini büyüleme yeteneğinin kanıtı olarak, bugün Ovvah.com olarak tarihte unutulmaz üç aşk hikayesi anlatacağız.

Olağan dışı ilişkiler hakkında konuşacağız. Bu muazzam ilişkiler engellerle ve üstesinden gelinemeyecek zorluklarla karşı karşıya kaldılar. Fakat her türlü sıkıntıya rağmen aşklarına sadık kaldılar. Ve böylece tarihe geçtiler. Bugün, sadece üçünü, her şeye rağmen birlikte kalan cesur aşıkların hikayelerini anlatacağız. Çünkü onlar aşkın inanılmaz bir güç olduğunu kanıtladılar. Bizlere de bu 3 aşk hikayesi anlatmak düştü. Hadi başlayalım!

  1. Aşk Hikayesi Manuela ve Bolivar 

Manuelita Sáenz, isteyebileceği her şeye sahip bir kadındı. Zengin bir aileden geliyordu ve ona hayran olan İngiliz bir adamla evlenmişti. Genç, güzel ve Quito’nun en saygın figürlerinden biriydi. İlin bağımsızlığını kazandığı gün Manuela’nın hayatı sonsuza dek değişti. Giyinip baloya gitti. Ve  ömrünün sonuna kadar seveceği adamla tanıştı: Simon Bolivar.

Manuela kocasını, ülkesini ve servetini “El Libertador” u takip etmek için terk etti . Ona “Benim nazik delim” dedi. Kışlada ona eşlik etti ve Kaptan rütbesini kazanarak Creole (antil adalarında doğmuş avrupalı) ordusuyla savaştı.Bununla birlikte, bu çifti tüm zamanların en büyük tarihsel aşk hikayelerinden biri yapan şey, 1828 Eylül Sözlü Komplosu’ndaki cesur eylemleriydi. Bolivar’ın düşmanları onu öldürmeye çalışıyordu. Elinde kılıç olan Manuela onlarla yüzleşti. Bu Bolivar’a kaçmak için yeterli zamanı verdi. Manuela tarihe “La Libertadora del Libertador” veya “Kurtarıcı’nın Kurtarıcısı ” olarak girdi .

  2. Abelard ve Heloise

Abelard ve Heloise tarihin en büyük aşk hikayelerinden bir diğeridir . Peter Abelard, zamanının en bilge adamlarından biriydi. Filozof ve ilahiyatçı olmasına rağmen bugün ünü bundan dolayı değildir. Onu ünlü yapan, Heloise ile çalkantılı ilişkisiydi. Heloise, zamanının en aydın kadınlarından biri olarak kabul edilmektedir. 16 yaşında. Çılgınca aşık oldular ve hamile kaldı, Abelard onu kaçırdı ve kız kardeşinin evine götürdü. Orada, “Usturlap” doğdu ve akrabalarının bakımına bırakıldı.

Abelard, Heloise’i amcasından korumak için bir manastıra götürdü.  İki sevgili bir daha birbirini görmedi. Ancak,  aşk mektupları sayesinde hiçbir zaman temaslarını kaybetmediler . Bu mektuplar Fransız tarihinin en iyi literatürünü oluşturuyor. Daha sonra, 19. yüzyılda aşıklar Paris’teki ortak bir mezarda tekrar bir araya geldi.

  3. Edward VIII ve Wallis Simpson

VIII. Edward ve Wallis Simpson’ın sevgisi unutulmazdı. İlişkileri dünya çapında ün kazandı çünkü onunla evlenmek için İngiltere’nin tahtından vazgeçti. Çok tartışmalıydı. Birçoğu bunu 20. yüzyılın en romantik jestlerinden biri olarak gördü. Diğerleri bunu bir felaket olarak gördü.

İngiliz halkı böyle bir karar verdiği için onu asla affetmedi. Büyük tarihsel aşklar bazen güç gibi daha pratik konularla çatışır. 1936’ydı ve Avrupa adeta savaştaydı. VIII. Edward kaprisli ve zayıf karakterli bir üne sahipti. Churchill , İngiltere’nin Wallis Simpson’a, korkunç kralın ülkesini kurtardığı için teşekkür etmesi gerektiğini bile söyledi .

Gerçek şu ki, tacın varisi Edward, Wallis’e umutsuzca aşıktı ve onunla olmak için her şeyi bıraktı. Daha sonra olanlar şok ediciydi. Çift tamamen anlamsız bir hayat sürdü.

Yorum Yap