1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Koronavirüs Salgını Takip Edebileceğiniz 4 Mükemmel Kaynak

Koronavirüs Salgını Takip Edebileceğiniz 4 Mükemmel Kaynak

featured

Başlarda Çin’de sonradan tüm dünyaya yavaş yavaş yayılan Koronavirüs salgını şimdilerde hızla artarak devam ederken, tehlikenin boyutu her geçen gün daha da etkili hale geliyor. Bunun üzerine neredeyse her saat başı çıkan haberleri de takip etmek zorlaşıyor. Bizde Ovvah ekibi olarak sizlere güncel kalmanıza yardımcı olmak için dört güvenilir ve okunması kolay koronavirüs salgını takip kaynağı derledik.

  1) John Hopkins CSSE’nin COVID-19 CBS 

Çin’in Wuhan eyaletindeki salgın durumu Ocak ayında küresel bir acil durumuna dönüştü. Bunun üzerine Johns Hopkins Üniversitesi, Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi’nde (CSSE) bir ekip, hastalığın dünyaya yayılmasını izlemek için bu kullanıcı dostu aracı geliştirdi. Harita gerçek zamanlı olarak koronavirüs salgını takip etmenize olanak sağlıyor ülkelere göre onaylanan vakaların, ölümlerin ve kurtarılanların sayısını izleyebilirsiniz.

  • Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  2) Coronometer Koronavirüs Salgını Takip

Verileri izlemeyi seviyorsanız, bu siteyi seveceksiniz. Bu web sitesinde sayılar ve tüm canlı güncellemeleri bulabilirsiniz. Aktif ve doğrulanmış vakalar, toplam vakaların grafikleri ve toplam ölümler ve ülke başına çeşitli farklı istatistikler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın alt kısmında, kısa bir şekilde listelenen ve tüm kaynaklara bağlantılar içeren sayılar hakkındaki en son güncellemeleri okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğrafın sizi yanıltmasına izin vermeyin keza kaydırma devam ettiğiniz sürece birsürü bilginin önünüze sürüldüğünü göreceksiniz. Site, mobil kullanım için de çok iyi tasarlanmış. Salgını mobilde takip etmek isteyen ziyaretçiler için yer imlerine eklenebilecek bir web sitesidir.

  • Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  3) EpiRisk

EpiRisk, salgından etkilenen bölgelerde hasta bireylerin dünyanın diğer bölgelerine hastalığı taşıma olasılığı tahmini ve hava yolu ulaşım istatistikleri sağlayan bir platform. Sitedeki haritadan ülke ve şehir seçtikten sonra varolan hasta sayısından yola çıkarak bulunduğu bölgedeki risk yüzdesini ve çevredeki hangi ülkelerin risk altında olduğunu inceleyebiliyorsunuz.

  • Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  4) International-Domestic spreading of 2019-nCoV-V4

Google’dan ulaşabileceğiniz International-Domestic spreading of 2019-nCoV-V4 haritası yine Johns Hopkins Üniversitesi’nin yayınladığı ve salgını gerçek zamanlı gösteren haritadır. Haritada ülkeler bazında hava limanları ve ulaşım bilgilerine göre risk analizlerine ulaşabilirsiniz.

  • Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap