1. Ana Sayfa
  2. Nedir/Nasıl Yapılır?
  3. OLED Nedir? Nerelerde Kullanılır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

OLED Nedir? Nerelerde Kullanılır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Gizemli Bilim Kurgu Dizileri

Merhaba değerli Ovvah takipçileri! Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve diğer her alanda olduğu gibi ekran teknolojisinde de gözle görülür hatta bazen bizleri hayretler içerisinde bırakan gelişmeler olmaktadır. Tüplü televizyonlarda günümüz televizyon teknolojilerine şöyle bir bakarsak son çeyrek yüzyıl da çok hızlı bir ilerleme kaydedildiğini gözlemeyebiliyoruz. Günümüzün yaygın teknolojilerinden biri olan OLED nedir? Nerelerde kullanılır? gelin hep birlikte yakından bakalım.

  Oled Nedir?

OLED‘in açılımı Organik LED yani “Organic Light Emitting Diode” şeklindedir. İsmine aşina olduğumuz Kodak şirketi tarafından geliştirilen ve LCD’ye alternatif olarak sunulan bu teknoloji genellikle düz ekranlarda kullanılmaktadır. Çalışırken düşük enerji tüketmesi, ince ve hafif bir yapıya sahip olması nedeniyle cep telefonlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Kullanıcılar tarafından zamanla parlaklıklarını yitirdikleri söylense de gelişime açık bir teknolojidir. Tipik olarak iki elektrot arasında kalan ve ışık yayan bir dizi ince organik film katmanından oluşur. OLED’ler moleküler ağırlığı düşük olan organik malzemeler (SM-OLED) veya polimer bazlı materyalden (PLED, LEP) oluşur. OLED’ler, farklı katmanlara sahip LCD’ler ve FED‘lerin yanı sıra tek katmanlıdırlar. Çünkü yapılışları esnasında her katman bir diğer katmanın üzerine kaplanarak yekpare parça olacak şekilde üretilir.

oled nedir

 

İlk olarak gösterge panelleri için geliştirilen OLED teknolojisi ilerleyen dönemlerde, canlı renklere sahip görüntüler sunan, düşük güç harcaması karşılığında yüksek çözünürlük sunan ekranların yapılmasını da sağladılar. LCD teknolojisinde de olduğu gibi OLED teknolojisinde de arka aydınlatmaya gerek yoktur. Genelde cam ekranlar da kullanılırlar ancak kıvrılabilir veya plastik malzemeler üzerinde de kullanılabiliyorlar. Son birkaç yıldır piyasaya sürülen katlanabilir akıllı telefonlarda da bu teknolojiyi gözlemleyebilmeniz mümkündür. OLED nedir? sorusunu cevapladığımıza göre nerelerde kullanıldığına devam edebiliriz.

  OLED Nerelerde Kullanılır?

OLED teknolojisini bulabileceğiniz en yaygın yer, televizyon veya akıllı telefon üretmek için kullanılan ekran panelleridir. LG, Sony, Samsung ve Panasonic gibi TV üreticileri, 2010’ların başından beri OLED ekranlar üretiyor ve üretimdeki önemli gelişmeler son on yılda maliyeti düşürmeye yardımcı oluyor. Kendinden emisyon, inşaatta kullanılan organik malzemelerin ek arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymadan ışık üretmesi anlamına gelir. Bu, ekran yığınının arkasında ayrı bir ışık gerektiren LCD’ler gibi diğer ekran türlerinden farklıdır. Tüm OLED uygulamaları birbirine benzemez, ancak hepsi ışık üretmek için sentetik olmayan malzemeleri kullanma konusunda aynı temel konsepti paylaşır.

oled samsung

Akıllı telefonlardaki OLED ekranlar, iPhone 12 ve Samsung Galaxy S21 gibi çoğu yeni üst düzey akıllı telefon bu teknolojiyi kullanarak aynı dönemden beri yaygındı . OLED ekranlar, Apple Watch ve Samsung Galaxy Watch gibi akıllı saatlerde de bulunur. Bazı dizüstü bilgisayarlar ve bilgisayar monitörleri de OLED paneller kullanır, ancak bunlar maliyet ve diğer faktörler nedeniyle hala oldukça nadirdir. OLED panelini oluşturan yığın çok ince olduğundan, OLED, LG’nin katlanabilir TV’leri, Samsung’un katlanabilir akıllı telefonları , tamamen şeffaf ekranları ve rota bilgilerini görüntüleyebilen metro tren pencereleri gibi yenilikçi ürünlerde kullanıldı.

  OLED’in TV’lere Ne Faydaları Var?

OLED ekranlar, geleneksel LED aydınlatmalı LCD’lere göre birçok avantaja sahiptir. OLED panellerin, teorik olarak sonsuz kontrast oranı sayesinde LCD modellerle karşılaştırıldığında üstün bir görüntü üretebiliyor. OLED teknolojisi kendiliğinden yayıldığından, “saf” siyah üretimi için her piksel ayrı ayrı kapatılabilir. Kontrast oranı, bir ekranın üretebileceği en parlak beyaz ile en koyu karanlık arasındaki farkın bir ölçüsüdür. Görüntü kalitesi tartışılırken yaygın olarak en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilir. Gözden geçirenlerin, görüntünün yüksek veya sonsuz kontrast oranına sahip bir ekranda “açıldığını” söylediğini duyabilirsiniz.

oled oled tv oled nedir

Bir LCD’de, bir görüntü üretmek için bir arka ışığın ince film-transistör (TFT) katmanından geçmesi gerekir. “Siyah” görüntülendiğinde, panelin mümkün olduğu kadar fazla ışığı engellemesi gerekir. Bu da genellikle siyah yerine bulanık grilerle sonuçlanır. Bazı TV’ler, daha iyi siyah seviyeleri elde etmek için ekranın belirli kısımlarını karartma girişiminde bölge tabanlı algoritmalar kullanır. Bu işe yararken , yeterince aydınlatılmamış alanlarda siyah ezilmelere neden olurken, aydınlatılan alanların etrafında haleler veya “gölgelenme” oluşturma etkisine sahip olabilir . Gecikmenin mümkün olduğunca azaltıldığı oyun için tasarlanmış modlar da, bu algoritmalar ekranı hiç karartmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dolby Vision Nedir? HDR10 Teknolojisi ile Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Bir OLED paneli, çarpıcı bir görüntü üretmek için yerel karartma özelliklerine ihtiyaç duymaz, çünkü “kapalı” durumdaki bir piksel, maksimum parlaklıkta çalışan bir pikselin hemen yanında durabilir. OLED panellerin özellikle oyuncular arasında popüler olmasının bir başka nedeni de çok düşük piksel tepki sürelerinden kaynaklanıyor. LG gibi ekran üreticilerinin düşük gecikmeli giriş optimizasyonu ile birleştiğinde OLED, mükemmel oyun ekranları sağlar. Tüm modellerin Xbox Series X ve Play Station 5 gibi yeni nesil konsollardan en iyi şekilde yararlanmak için gereken HDMI 2.1 özelliğini desteklemediğini unutmayın.

  OLED’in Avantajları ve Dezavantajları

Akıllı telefon ve akıllı saat üreticileri, mobil cihazlar için giderek daha fazla OLED panellere yöneliyor ve güç tüketiminin bununla çok ilgisi var. Tipik olarak, bir OLED ekran bir LCD modelinden daha az güç kullanır. Bir OLED ekrana saf siyah göstermesi talimatı verildiğinde, pikseller kapatılır. Bu “kapalı” durumda, bu pikseller herhangi bir güç çekmez.

Hiçbir teknoloji mükemmel değildir ve OLED de bir istisna değildir. OLED panelleri çevreleyen en büyük endişe, “yanma” olarak da bilinen kalıcı görüntü tutma sorunudur. Bu, aynı statik görüntü ekranda uzun bir süre görüntülendiğinde meydana gelir. Yanma birikimlidir, yani aynı görüntüyü 100 saat boyunca kesintisiz izlemek, ekranı aynı statik görüntüye 100 günden fazla bir süre günde bir saat maruz bırakmakla aynı etkiye sahiptir. En son panellerde, yanma yalnızca aynı görüntünün yüzlerce (belki binlerce) saat görüntülenmesinden sonra görünmektedir.

Yorum Yap