1. Ana Sayfa
 2. Sinema
 3. İzlemeniz Gereken En İyi Kıyamet Sonrası Filmler

İzlemeniz Gereken En İyi Kıyamet Sonrası Filmler

en iyi kıyamet sonrası filmler

Kıyamet sonrası filmler pek çok insanı garip bir şekilde fazlaca cezbederken, genellikle terk edilmiş ve yıkılmış dünyaları bu kadar çekici olması da gerçekten merak uyandırıcı. Huzursuzluk ya da ıssızlık olsun, hiçliğin genişliklerini ve onların içindeki dağınık insanları izlemenin insan doğası gereği ilginç bir yanı var. Hal böyle olunca da geniş bir kitle tarafından genellikle distopik geleceklerde geçen kıyamet sonrası filmler çokça seviliyor. En iyi kıyamet sonrası filmler, genellikle büyük bir salgın sonrası insanların zombiye dönüştüğü ve bir grup insanın hayatta kalması anlatılıyormuş gibi görünebilir.

Bu tarz yapımlar aslında geleceğimiz hakkında elimizle dünyayı ne hala getirebileceğimizi de gösteriyor olabilir. Her ne kadar endişe verici olsa da, uygarlığın çöktüğünde nasıl görüneceğini ve insanlığın nasıl tepki vereceğini gözlemlemek belki de bugünlerde birilerini harekete geçirebilir.

Ovvah ekibi olarak bizde kıyamet sonrasında geçen filmlerden hoşlananlar için en iyi kıyamet sonrası filmlerden oluşan bir liste hazırladık. İsterseniz gelin listemize yakından bakalım.

  En İyi Kıyamet Sonrası Filmler

 • 25. Bird Box (2018)
 • 24. The Day (2011)
 • 23. The Book of Eli (2010)
 • 22. Carriers (2009)
 • 21. The Divide (2011)
 • 20. Cargo (2017)
 • 19. Escape from L.A. (1996)
 • 18. Night of the Comet (1984)
 • 17. Turbo Kid (2015)
 • 16. Stake Land (2010)
 • 15. I Am Legend (2007)
 • 14. The Battery (2012)
 • 13. Zombieland (2009)
 • 12. Snowpiercer (2013)
 • 11. A Quiet Place (2018)
 • 10. Twelve Monkeys (1995)
 • 9. Dawn Of The Planet of the Apes (2014)
 • 8. Day of the Dead (1985)
 • 7. Delicatessen (1991)
 • 6. The Matrix (1999)
 • 5. Wall-E (2008)
 • 4. Mad Max: Fury Road (2015)
 • 3. The Road (2009)
 • 2. 28 Days Later (2002)
 • 1. Stalker (1979)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi Kıyamet Sonrası Diziler: Dünyanın Sonu Yakındır!

  25. Bird Box (2018)

 • Yönetmen: Susanne Bier

Bird Box, gizemli yaratıkların dünyayı işgal etmesinin ardından peşlerindeki yaratıktan kurtulmak için gözleri bağlı bir şekilde yola koyulan bir kadın ve çocuklarının hikayesini konu ediyor. Gözlerinizi kapatarak izlemenize neden olabilecek harika ama devrim niteliğinde de olmayan bir gerilim filmi.

NETFLİX’TE İZLEYİN

  24. The Day – Kader Günü (2011)

 • Yönetmen: Doug Aarniokoski

The Day sadece şimdiye kadarki yapılmış en iyi kıyamet sonrası filmler arasında değil, bu listedeki en iyilerden biri olarak yerini hak ediyor. Düşük bütçeli bir film gibi görünse de, The Day, özünde “tüm umutların kaybolduğunu” hissettiren cesur ve kirli bir renk tonuna sahip sorgulayıcı bir yapım.

Film, kıyamet sonrası bir gelecekte hayatta kalmaya çalışan beş kişilik grup, güvenli gibi görünen terkedilmiş bir çiftlik evine sığınacak fakat, yanıldıklarını anlamaları uzun sürmeyecektir.

  23. The Book of Eli – Eli’nin Kitabı (2010)

 • Yönetmen(ler): Albert Hughes, Allen Hughes

The Book of Eli bizlere çok az iyiliğin kaldığı bir dünya sunuyor. İnsanlar birbirlerini öldürmüyorlarsa, birbirlerini yiyorlar – ve hatta bazen ikisini birden yapıyorlar. Bir nükleer bombanın gezegeni yok etmesinden otuz yıl sonra, Denzel Washington tarafından canlandırılan Eli karakteri, yok olmanın eşiğine gelen insanlığı kurtaracak olan bir kitabı koruma mücadelesini anlatıyor.

  22. Carriers – Veba (2009)

 • Yönetmen(ler): Àlex Pastor, David Pastor

Carriers, son derece bulaşıcı bir virüsün herkesi yok etmesinden sonrası dört arkadaşın hayatta kalmak için gösterdikleri mücadeleleri sırasında kendi içlerindeki karanlığın herhangi bir mikroptan daha ölümcül olabileceğini öğrenirler.

Kıyamet sonrası distopik bir dünya da geçen film zombi filmi gibi görünse de insan merkezli yaklaşımı yüzünden sıkıcı bulanabilir. Fakat Carriers, her nefesin ölümcül olabileceği durumlarda en sıkı arkadaşlıkların bile ne kadar çabuk bozulabileceğini görmek için izlemeye değer kıyamet sonrası filmlerden birisi.

  21. The Divide – Mahşer Günü (2011)

 • Yönetmen(ler): Xavier Gens

Filmin yönetmeni Xavier Gens hakkında insanlığa çok fazla inancı kalmadığını söylesek yanlış olmaz sanırım. Mahşer Günü filmin de, nükleer bir savaştan sağ kurtulan bir grup insan, bir apartman altında bulunan yeraltı sığınağına yerleşecek ve burada birbirlerinin geriye kalan hayatlarını mahvetmemeleri de çok uzun sürmez.

Hatta öyle ki radyasyon devreye girdikçe, filmin başındaki karakterleri filmin sonuna doğru tanıyamayacaksınız bile. The Divide, son derece korkunç ve etkileyici bir film, bu yüzden izlemeden önce yanınızda bir kova getirebilirsiniz.

  20. Cargo (2017)

 • Yönetmen(ler): Yolanda Ramke, Ben Howling

İlk olarak kısa filmi çekilen popüler olduktan sonra uzun metrajlı çekimi yapılan Cargo, Avustralya kırsallarında zombi kıyametinin ortasında kalan bir baba ve bebeğinin hikayesini anlatıyor. Hastalık bulaşan baba zombiye dönüşmeden önce kızı için güvenli bir yer bulmalı ve bunu yapabilmesi içinde sayılı saatlere sahiptir. Cargo, karşılaşacağınız en iyi Netflix Orijinal yapımlarından, yavaş ilerleyen kıyamet sonrası bir film.

NETFLİX’TE İZLEYİN

  19. Escape from L.A – Los Angeles’tan Kaçış (1996)

 • Yönetmen(ler): John Carpenter

Büyük bir deprem olur ve Los Angeles Amerika kıtasından ayrılır. 2013 yılında ise suçluların ve kurallara uymayanların sürüldüğü bir ‘sürgün adası’ haline gelir. Adadan kaçışı imkansız hale getirmek için duvar örülmeye başlanır. Tam bu sırada Amerikan başkanının kızı bir teröriste aşık olur ve onunla Los Angeles’a kaçar. Teröristlerin çok tehlikeli bir silahı ele geçirmemesi ve başkanın kızını kurtarması için, hükümet Snake Plissken’i görevlendirir ve sadece 9 saat verilir.

  18. Night of the Comet – Kuyruklu Yıldızın Gecesi (1984)

 • Yönetmen(ler): Thom Eberhardt

Listemizde pek çok kült yapım var, fakat Night of the Comet, kült tanımının karşılığıdır diyebiliriz. Seksenlerin ruhunu DNA’sını, neonlarını kısacası her şeyini bize gösteriyor. Hiçbir şekilde sinematik bir başyapıt değil, ancak Night of the Comet, kıyamet sonrası ortamını çok eğlenceli bir hale getiriyor.

Film, de bir kuyruklu yıldız insanlığın çoğunu yok eder ve şanssız birkaç kişiyi de zombiye dönüştürür. Geriye kalan küçük bir grup insan hayatta kalabilmek için bir araya gelir ve farklı kıyafetler dener.

  17. Turbo Kid – Turbo Çocuk (2015)

 • Yönetmen(ler): Anouk Whissell, Francois Simard, Yoann-Karl Whissell

Tartışmasız Mad Max’ten ilham alan Turbo Kid, kıyamet sonrasına tuhaf bir bakış açısıyla bakıyor. Alternatif bir 1997’de geçen Turbo Kid, çizgi roman hayranı bir çocuğun arkadaşını zorbaların elinden kurtarmak için verdiği mücadeleleri anlatıyor.

Turbo Kid’in merkezinde yürek ısıtan bir romantizm ve saflık var. Bu kıyamet sonrası film birçok güzel hisle içinizi kaplıyor. Görsel olarak da göz kamaştırıcı, çoğu stüdyo bir filmin bu kadar iyi görünmesi ve hissettirmesi için milyonlar üzerine milyonlar harcıyor.

  16. Stake Land – Vampir Cehennemi (2010)

 • Yönetmen(ler): Jim Mickle

Ebeveynlerinin ölümünden sonra genç bir çocuk, New Eden’de daha iyi bir yaşam bulmak ve yol boyunca hayatı yeniden nasıl yaşayacağını keşfetmek için bir vampir avcısıyla bir araya gelir. Stake Land alında vampirlerin daha içgüdüsel bir tasvirinin ne kadar sinir bozucu olabileceğini göstermeyi başarıyor.

Samimi bir şekilde olayları anlatan Stake Land sizi kalbindeki çirkinliğe rağmen güzel çekilmiş kasvetli mi kasvetli bir yolculuğa çıkarıyor. Devam filmi var ama bunu kesinlikle izlemelisiniz.

  15. I am Legend – Ben Efsaneyim (2007)

 • Yönetmen(ler): Francis Lawrence

Performansı yıllar içinde popülerlik kazanmış olsa bile, Will Smith’in tek başına bir hayatta kalmayı canlandırdığı bu film, kariyerinin en önemli noktalarından biri. Çoğu sinemasever için Will Smith bu film ile birlikte ünlü olmuştur. Nasıl olursa olsun yine de çok iyi bir oyuncu olduğunu ve bu yapımında en iyi kıyamet sonrası filmlerden biri diyebiliriz.

Filmde başarısız bir kanser tedavisi dünyanın çoğunu öldüren ve geri kalanını vahşi ve kel delilere dönüştüren bir hastalık haline gelir. Virüsten etkilenmeyen tek kişi olan bilim adamı Robert, sadece sadık köpeğiyle birlikte bir aşı bulmaya çalışırken başından geçenler konu ediniliyor.

  14. The Battery – Batarya (2012)

 • Yönetmen(ler): Jeremy Gardner

Son on yılın en eşsiz zombi filmlerinden biri olan The Battery, birbirinden başka hiçbir şeye sahip olmayan ve birbirlerinden o kadar da hoşlanmayan iki adam hakkında son derece düşük bütçeli kıyamet sonrası filmidir. İkili bir karakter çalışması olan The Battery, size yakın biri olduğunda bile yalnızlık hissini ve kıyamet sonrası günlük yaşamı araştırıyor.

Beysbol oyuncuları Ben ve Mickey bir zombi salgınından kurtulmaya çalışırarken aniden telsizlerinden bir insan sesi duyarlar. Mickey’nin düşündüğü gibi kurtuluş yakın mı, yoksa Ben’in şüphelenmesi doğru mu?

  13. Zombieland – Zombi Ülkesi (2009)

 • Yönetmen(ler): Ruben Fleischer

En iyi zombi filmlerinden birisi sayılan Zombieland, kıyamet sonrasını tamamen farklı ve eğlenceli bir bakış açısıyla izleyicilere sunuyor. Son derece eğlenceli bir yapım olan Zombieland, insanlara keşke zombi salgını olsa dedirtecek türde.

Film de ise farklı karakterlere sahip 4 kişinin zombi kıyameti sonrası Amerika da hayatta kalmak için yaptıkları ve bu sırada da nasıl eğlendiklerini aktarıyor.

NETFLİX’TE İZLEYİN

  12. Snowpiercer (2013)

Yönetmen(ler): Bong Joon-ho

Kıyamet sonrasının ilginç bir yorumu olan Snowpiercer, insanlığın son kalıntılarıyla dolu hızlı bir trende toplumsal ve sınıfsal sorunları ele alıyor. İlginizi çekmek için bu yeterli değilse, Chris Evans’ın Kaptan Amerika’nın tam tersi olmasına ne dersiniz?

Cesur, ürkütücü ve biraz da aptalca olan Snowpiercer, sıkı aksiyon ve gerilimi takdir eden herkes tarafından izlenmesi gereken, genellikle gözden kaçan bir mücevherdir. Neredeyse her zaman mükemmel olan ve aynı zamanda bir başka sevilmeyen kült klasik olan The Host’u da yöneten Bong Joon-ho tarafından yönetiliyor.

  11. A Quiet Place – Sessiz Bir Yer (2018)

 • Yönetmen(ler): John Krasinski

Serinin ilk filminde, dünya üzerinde ses çıkaran herkesi avlayan bilinmeyen bir güç, insan ırkını yeryüzünden silmek üzere olmasını konu alıyordu. Bu kaos içerisinde 4 kişilik Abbott ailesine odaklanan filmde, aile hayatını sürdürmek için büyük bir sessizlik içinde yaşamak zorundaydı. Sessiz Bir Yer 2’de ise ilk tehlikeden kurtulan aile, aslında kurtulduklarının karşı karşıya oldukları tek tehlike olmadığını farkedecektir. Evin dışında onları bekleyen dehşet verici başka tehditler de vardır!

  10. 12 Monkeys – On İki Maymun (1995)

 • Yönetmen(ler): Terry Gilliam

Bu listedeki daha “sıra dışı” yapımlardan biri olan Twelve Monkeys, Bruce Willis’in oynadığı son filmlerden biri olarak bir kült klasik statüsünü kazandı. Eşsiz görselleri (ki bu film hakkında gerçekten çok şey söylüyor) o kadar iyiydi ki, dizisi bile çekildi.

 

Bir virüs insanlığın son kalıntılarını da yer altına gönderdiğinde, geriye kalan tek seçenek Cole’u (Willis) zamanda geriye göndermek ve bir tedaviyle yaratılmasını durdurmaktır. Terminatör 2’yi hayal edin, ancak farklı şekilde çok daha tuhaf. Film şimdilerde biraz basit görünse de, Twelve Monkeys hala daha en havalı kıyamet sonrası filmler arasında.

NETFLİX’TE İZLEYİN

  9. Dawn of the Planet of the Apes –  Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (2014)

 • Yönetmen(ler): Matt Reeves

İsyancı maymun Sezar’ın kaçışının üzerinden on sene geçmiştir. Genetik evrim geçirerek daha da zekileşen Sezar, kendisi gibi oldukça akıllı olan diğer maymunlarla birlikte büyük bir maymunlar ordusu kurmayı başarmıştır. Sezar’ın önderlik ettiği bu maymunlar 10 yıl öncesinde yayılan ölümcül bir virüs salgınından kurtulmayı başaran bir grup insanla karşı karşıya gelir. Ve her iki türün de tek bir amacı vardır, yeni dünya düzenini oluşturan ve söz sahibi olan tür olmak!

Maymunlar Cehennemş, büyük bütçeli bir gişe rekortmeni olmasının yanı sıra, bazı önemli dersler de veriyor. Birçok izleyiciyi film jeneriğin ardından dönüp kendi içine bakmaya başladı: Dünyayı yönetmeyi gerçekten hak ediyor muyuz?

  8. Day of the Dead – Ölülerin Günü (1985)

 • Yönetmen(ler): George A. Romero

Savaş sonrası zombilerin elinde olan dünya tamamen kontrolden çıkmıştır. Küçük gruplar halinde ve az sayılarda yaşayan insanlar, zorda olsa sağ kalabilmiştir. Bunlardan birisi yer altındaki terk edilmiş bir depoya sığınmış ve  zombileri kontrol altına alabilmek çılgın deneyler yapan bir grup bilim adamı ve askerdir. Grup içinde zamanla ipler gerilirken bir yanda da zombiler sığınağa girmenin yolunu bulunca yer altında yeni bir savaş patlak verir.

Ölülerin Şafağı filminin devamı olan seri bir kült haline geldi. Yönetmen Romero yeni bir grup insan seçerek onların hayatta kalma mücadelelerini, önceki iki seriden çok fazla kanlı bir şekilde anlatıyor.

  7. Delicatessen  – Şarküteri (1991)

 • Yönetmen(ler): Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro

Kıyamet sonrası belirsiz bir zamanda ve belirsiz bir mekanda geçen Delicatesen filmi, bizlere açlıktan birbirlerini yemek zorunda kalan insanları anlatıyor.

Bir şarküteride çalışmaya başlayan Louison, kendisini işe alanların asıl amacını bilmiyor, fakat zaman ilerledikçe karşılaştığı cinayetlerle gözleri açılıyor. Daha önce bir sirkte, maymunuyla birlikte gösteri yapan Louison’un karanlık geçmişi, gördüğü kabuslarla bizlere ulaşıyor. Louison, bu arada işvereni olan Kasap’ın kızı Julie’ye aşık olur.

  6. Matrix (1999)

 • Yönetmen(ler): Wachowski’ler

Sonlarında doğru vizyona girmesine rağmen, The Matrix doksanların en ilham verici filmlerinden biriydi ve etkisi önümüzdeki on yıl boyunca aksiyon filmlerine bolca aktı. Bir daha asla Matrix kadar tuhaf, dehşet verici ve başarılı bir şey yapamayacaklar, başka bir devam filmi ile tekrar deneyebileceklerini düşünseler bile.

Bilim kurgu filmi dediğinizde Matrix olmazsa olmaz filmlerden bir tanesi ve evet, Matrix gerçekten kıyamet sonrası bir film.. Yaşanan gerçek mi? Yaşananın ötesindeki gerçek mi? Yani kısaca rüyayı mı seçersiniz yoksa Matrix’i mi? Filmi izle ve tarafını seç daha sonra yorum bölümünden bizlerle paylaş!

  5. Wall-E (2008)

 • Yönetmen(ler): Andrew Stanton

Kıyamet sonrası en iyi filmlerimizin girişlerinin çoğunun ne kadar bunaltıcı bir şekilde iç karartıcı olduğunu düşünürsek, neden işleri en eğlendiricileri ile bitirmiyoruz? Pixar’daki çocuksu zihinlerden WALL-E, yukarıdaki filmlerde ki cinayet ve zombilerden çokça uzak.

İnsanlık temelde kendi kendine çöktüğünde bir mega şirket, kendileri uzayda dolaşırken insanlığın geride bıraktığı pisliği temizlemek için otomatik robotları geride bırakır. Harap olmuş bu Dünya da bir yaşam belirtisi bulmadan önce işine devam eden, WALL-E adlı robotla kısa bir tanışma gerçekleştiriyoruz.

WALL-E, tartışmasız en sessiz olduğu zaman en iyisidir, ancak tipik kıyamet sonrası filminize daha iyi ve daha iç açıcı bir antitez isteyemezdiniz.

  4. Mad Max: Fury Road (2015)

 • Yönetmen(ler): George Miller

Orijinal Mad Max yapımlarının onlarca yıl sonrasındaki kıyamet sonrası filmlere ve hatta oyunlara bile bir şekilde ilham verdiği inkar edilemezken, serinin en son filmi oturup tekrar tekrar izleyebileceğiniz bir film.

Çalkantılı geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Yine de, Furiosa adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun arasına sürüklenir. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar. Joe ise kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.

  3. The Road – Yol (2009)

 • Yönetmen(ler): John Hillcoat

The Road’u tanımlamak için bir kelime seçmeniz gerekseydi, bu “kasvetli” olurdu. Bu sadık Cormac McCarthy uyarlamasında yaşanacak tek bir an bile yok, bu yüzden biraz moraliniz bozuksa muhtemelen güzel bir seçim değildir. Doğru bir ruh halinde izlerseniz sizin için var olan en mükemmel kıyamet sonrası filmlerden biri olabilir.

Gelecekteki kıyamet sonrasında Amerika yangın yeridir. Bir baba ve oğlunun istikameti ise Amerika kıyılarına ulaşmaktır. Amerika’yı bir uçtan bir uca geçerken ellerindeki basit tüfekle yaşadıkları macerada esas problem zor hava koşullarında nereye gittiklerini bilmemeleri ve yollarına çıkan haydutlardır.

  2. 28 Days Later – 28 Gün Sonra (2002)

 • Yönetmen(ler): Danny Boyle

Bu kıyamet sonrası film tüm dünyanın aksine yalnızca İngiltere’de gerçekleşiyor. İngiltere’de bir genetik araştırmalar enstitüsünde insan doğasındaki şiddet ve öfkeyle ilgili bazı tehlikeli deneyler yapılmış ve bunun sonucunda ‘rage’ adını verdikleri bir virüs geliştirilmiştir. Bir grup aktivist, bilim insanlarının maymunlara zarar verdikleri gerekçesiyle deneylerin yapıldığı binaya sızarak korunaklı kafeslerde tutulan ve ‘rage’ virüsü aşılanan maymunlardan birini serbest bırakırlar. Fakat serbest kalan maymun kafesten çıkar çıkmaz eylemcilerden birine saldırır ve olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır.

Kıyamet sonrası atmosferde geçen film, kimileri tarafından son yıllarda İngiltere’den gelen en iyi korku filmi olarak kabul ediliyor. Özellikle dijital kamerayla yaratılan atmosferi ile dikkat çeken yapımı kaçırmamakta fayda var.

  1. Stalker (1979)

 • Yönetmen(ler): Andrey Tarkovski

Bir nevi kıyamet sonrası gelecekte, isimsiz bir ülkedeyiz. Düşen dev bir meteor açıklanması güç olaylara sebep olmuştur. Yarattığı etki ‘Bölge’ adı verilen bir alanda etkili olmaktadır. Bu alanın ortasında yer alan bir odada insanlığın en derin tutkularını gerçek yapacağı söylenen bir güç vardır. Dikenli teller ve askerlerle korunan Bölge’ye sadece zihinsel güçleri ve yeterli cesaretleri olan İz Sürücüler girebilmekte ve eşlik ettikleri insanları odadaki güçle yüzleşmeye götürmektedirler. Kahramanımız da böyle bir İz Sürücü’dür. Karısının itirazlarına rağmen bir bilim adamını ve bir de yazarı yanına alarak hayatının yolculuğuna çıkar.

En iyi kıyamet sonrası filmler içerisinde şüphesiz en iyisi Stalker, hatta konumu tartışılmaz bile. Andrey Tarkovski yönetmenliğinde çekilen film bunca yıl geçmesine rağmen açılıp açılıp izlenen kült bir yapım.

Yazı Kaynakları
1
2

Yorum Yap