1. Ana Sayfa
 2. Listeler

Uykusuzluğa İyi Gelecek Öneriler: Gece Uyuyamayanlar Buraya!

Uykusuzluğa İyi Gelecek Öneriler: Gece Uyuyamayanlar Buraya!
+ - 0

Merhaba değerli Ovvah okurlarımız. Uykusuzluğa iyi gelecek öneriler ile eşsiz bir uyku deneyimine ne dersiniz? Uyku problemi pek çok kişinin karşılaştığı problemler arasında yer almaktadır. Uykusuzluğa iyi gelecek bazı öneriler ile eşsiz bir uyku deneyimi elde edebilirsiniz. Öncelikle gelin uyku probleminin etkilerini inceleyelim.

Uyku eksikliğinin ana etkileri arasında şunlar vardır:

 • Yorgunluk ve genel halsizlik.
 • Acı, depresyon ve sinirlilik.
 • Mizah değişir.
 • Azaltılmış dikkat süresi.
 • Bozulmuş motor tepkisi.
 • Uyaranlara tepki verme yeteneğinde gecikme.
 • Azaltılmış karar verme kapasitesi.
 • Kötüleşen hafıza
 • Görme alanının azalması veya konuşmanın yavaşlaması gibi duyusal değişikliklerin gelişme olasılığı.
 • Düşüncenin veya iç görünün esnekliği ve özgünlüğü gibi belirli beyin işlevlerinde bozulma.
 • Uykusuzluğun sonuçları, günlük görevlerin performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmanın yanı sıra , etkilenenlerin yaşam kalitesini ve sağlığını da azaltır. Dilerseniz gelin uykusuzluğa iyi gelen öneri listemize yakından bakalım.

Uykusuzluğa İyi Gelecek Öneriler Nelerdir?

  1. Takip Edin

Listemizin ilk sırasında uyku düzeninizi takip etmek var. Ne kadar uyuduğunuzu ve ne zaman uyandığınızı, belirtilerinizi ve günün hangi saatlerinde ortaya çıktıklarını yazın. Bu, uykuya dalmanızı engelleyen etkinlikleri veya gelenekleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

  2. Sağlıklı Bir Rutin Oluşturun

Listemizin ikinci sırasında sağlıklı bir rutin oluşturmak var. Yatmadan hemen önce sizi rahatlatan ve/veya yoran bir aktivite bulun, televizyon izlemekten veya internette gezinmekten kaçının ve hafta sonları bile takip edebileceğiniz uygun yatma ve uyanma saatleri belirleyin. Ayrıca uyumadan önce zihninizi çok fazla zorlamak istemezsiniz. Bunun yerine sıcak bir banyo veya duşun keyfini çıkarabilirsiniz.

  3. Yatağı Sadece Uyumak İçin Kullanın

Listemize üçüncü sıradaki önerimiz ile devam ediyoruz. Üçüncü sırada ise yatağı sadece başka amaçlar için kullanmamak yer alıyor. Yatağınızda Televizyon izlemeyin, yemek yemeyin, dinlenmek veya kitap okumak için başka bir yer bulmayın ve yatağa iş götürmeyin. Yatağınızın rahat olduğundan emin olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zayıflama Sürecinizi Hızlandıracak 12 Kilo Verdiren Gıda

  4. Tütün, Alkol Ve Heyecan Verici İçeceklerden Kaçının

Listemizin dördüncü sırasında tütün, alkol gibi içeceklerden uzak durmak var. Uykusuzluk başka bir neden sigarayı bırakmamak. Tütün heyecan vericidir ve yoksunluk belirtileri gösterir. Uyuyamazsanız gece uyanmanıza neden olabilir. Kafein ve tein de uyku için kötü olduğundan bu içeceklerden de kaçınmak gerekmektedir.

  5. Gün İçinde Fiziksel Egzersiz Yapın

Listemizin beşinci sırasında ise egzersiz yapmak var. Gün içinde düzenli olarak spor yapmak uyku kalitenizi artırır. Yatmadan yaklaşık üç saat önce egzersiz yapmaya çalışın, böylece vücudunuzun uyumadan önce fiziksel olarak rahatlamak için zamanı olacaktır.

  6. Şekerlemeler Kısa Olmalı

Listemizin altıncı sırasında ise kısa şekerlemeler var. Gece uykumuzu kaçırmamak için kestirmeler 10-20 dakikayı geçmemeli ve saat 16.00’dan sonra asla uyumamalısınız. Böylelikle uyku düzeninizin düzelmesini sağlayarak daha iyi uyku deneyimi yaşayacaksınız.

  7. Gevşeme Tekniklerini Uygulayın

Listemizin son sırasında ise gevşeme egzersizleri var. Gevşeme stratejileri, örneğin meditasyon, nefes alma teknikleri veya aşamalı gevşeme çok etkili olabilir. Egzersizler aynı zamanda vücudunuzu rahatlatacağı gibi rahat uyumanıza da yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza uykunuza iyi gelecek önerileri listeledik. Uyku hayatımızın bir parçası ve bir o kadar da önemli. Düzgün alınan uykunun canlılar için etkisinin yüksek olduğunu unutmayalım. Doğru alınan uyku ile zihinde ve çevik olması da avantajlar arasında bulunmakta.

Yorum Yap