1. Ana Sayfa
 2. Nedir/Nasıl Yapılır?
 3. YouTube Kanalı Nasıl Büyütülür? Nasıl Kanal Açılır ve Nasıl Silinir?

YouTube Kanalı Nasıl Büyütülür? Nasıl Kanal Açılır ve Nasıl Silinir?

Youtube kanal nasıl büyütülür , açılır , silinir

Dünya da YouTube çılgınlığı son sürat devam ediyor. Bir kanal açıp bu işe girmek isteyen veya başarı yakalayamayan insan sayısı oldukça fazla iken, tabi ki başarılı olanlarda az değil. Bizde bu yazımızda YouTube kanalı nasıl büyütülür? YouTube kanalı nasıl silinir veya nasıl kanal açılır? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Hazırsanız YouTube kanalının nasıl açılacağı ile başlayalım.

  1. YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

YouTube Video İndirme ve MP3 Dönüştürme Nasıl Yapılır

Kendinize bir YouTube kanalı açmak için ilk önce bir Gmail hesabına ihtiyacınız olacak. Gmail hesabınız yoksa buraya tıklayarak bir hesap oluşturabilirsiniz. Gmail hesabınız ile YouTube da oturum açabilir, video izleyebilir, beğenebilir, yorum yapabilirsiniz ancak bir Yotube Kanalınız olmadan bir varlığınız bulunmaz sadece bir kullanıcı olursunuz.

YouTube kanalınızı şu adımları yaparak oluşturabilirsiniz;

 • Bilgisayarınız yada mobil cihazınızdan YouTube‘da oturum açın.
 • Buraya tıklayarak kanal listenize gidin.
 • Burada kanalınız varsa görebilirsiniz. Ayrıca isterseniz kişisel isterseniz marka kanalı oluşturabilirsiniz.
 • + Yeni kanal oluşturun deyin.
 • Kanal resmi veya isimi gibi bilgileri kendinize göre doldurun. Tebrikler artık kendinize ait ir kanalınız var.

İlginizi Çekebilir: Netflix Youtube’da Yayınlanan 10 Ücretsiz Netflix Belgeselleri

  2. YouTube Kanalı Nasıl Büyütülür? 10 Yöntem

youtube kanal açma

  2.1 Markanızı oluşturun

YouTube kanalı nasıl büyütülür diye düşürken işinizin kolay olacağını sakın düşünmeyin. Her gün YouTube’a binlerce hatta milyonlarca içerik yükleniyor. Bu durumda da sizin farkınızı ortaya koymanız gerek. Markanızın, başka bir deyişle kanalınızın ismini seçerken akılda kalıcı olmasına dikkat edin. Kanalınızdaki görseller kaliteli göze hitap eden görseller olsun. En önemlisi ise hakkınızda kısmı ve etiketler.

İnsanlara ne sunacaksınız? Sunduğunuz şeyin diğer insanlardan farkı ne ki sizin kanalınızı tercih etsinler? Bunun gibi soruların cevaplarını iyi verin, iyi planlayın ve oluşturun. Hakkınızda kısmını ve etiketler için ilk önce izleyici olun ve hangi konuda içerik sunacaksanız YouTube’da ilk önce onu aratın ve neyin ne olduğuna bakıp kendi hakkınızda kısmınızı ve etiketlerinizi oluşturun.

  2.2 İlk aboneleriniz

Evet Youtube abone kasma, abone botu yada otomatik izlenim kasma gibi şeyleri Google’a yazıp belki biraz sonuç elde edebilirsiniz fakat kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu bot hesaplar kanalınıza zarar verir, en iyisi doğal olarak büyümektir. Bunun için ilk 100 aboneye kadar aileniz ve arkada çevrenizi kullanın. YouTube kanalı nasıl büyütülür rehberimizin bu il adımı önemlidir.

  2.3 Kalite ve açıklamalar

Kaliteli içerik üretiyorsanız zaten bir adım öndesinizdir fakat bir video yüklediğinizde  bu videoyu kullanıcıların nasıl bulacağını düşünmezseniz içeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun yerinizde sayarsınız. Bu yüzden içeriğinizle alakalı anahtar kelime araştırmanızı iyi yapmanız lazım. Örneğin, kısır yapımı adlı bir video yüklüyorsanız, YouTube ve Google’da araştırdığınızda muhtemelen insanlar “Kısır nasıl yapılır” gibi aratır. İşte bu anahtar kelime gibi kelimeler hem açıklama kısmına hem de etiketler kısmına eklenmelidir.

  2.4 Oynatma listeleri

Oynatma listeleri oldukça önemlidir. İçeriklerinizi kategorilendirin ve bu kategorilerden Oynatma Listeleri yapın. Yukarıda bahsettiğimiz sizin bulduğunuz anahtar kelimeniz veya bir kısmı oluşturduğunuz oynatma listesinin isminde bulunması iyi olur. Oynatma listelerini açan izleyicilerde video bittikten sonra diğer videoya geçeceği için YouTube2nin size ilk başta para kazanmanız için geçmeniz gereken 4000 saati de büyük ölçüde doldururmuş olursunuz. YouTube kanalı nasıl büyütülür rehberindeki yapmanızı kesinlikle önerdiğimiz bir diğer şeyde budur.

  2.5 Reklam ver

Instagram, Facebook, Twitter sayfaları veya GoogleAds gibi reklam firmalarına reklam vererek adınızı büyük kitlelere duyurabilir ve kısa sürede çıkış elde edebilirsiniz. Tabi ki para burada da önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YouTube Video İndirme ve MP3 Dönüştürme Nasıl Yapılır? 

  2.6 İşbirliği yap

Diğer Youtuberlar ile işbirliği yapın. Beraber videolar çekin ve birbirinizin içeriklerini karşılıklı olarak Instagram veya Facebook sayfalarınızda paylaşın. Ayrıca içeriklerinizin küçük kısmını kesip sosyal medya da yayımlayıp, devamı için kanalınıza yönlendirebilir ve bu sayede YouTube’dan para kazanmaya başlamanız için gereken 1000 abone sınırını da kolaylıkla geçebilirsiniz.

  2.7 İçerik seçimi ve altyazılar

YouTube kanalı nasıl büyütülür rehberimizin bir diğer maddesi içerik seçimi. Tahmin edeceğiniz üzere içeriğinizin hangi konuda olacağını seçmek oldukça önemli. Seçtiğiniz konuda çok iyi kanalla olabilir bu yüzden iyi araştırın ve içeriğinizi öne çıkarabilecek bir şey bulun. Ayrıca yüklediğiniz içerikleri farklı dillerde altyazılar ve başlık koyarsanız kazancınız açısından çok iyi olur. Türkiye de yüz bin izlenme ile Amerika da ki on bin izlenme aynı parayı verir. Google’ın ülkelere göre farklı kazanç oranları olduğundan dikkate etmenizde fayda var.

  2.8 Merak ettirin

İçeriklerinizde “önceki videoda yaptığımız gibi” yada “bir sonraki video da sizlere anlatacağız” gibi cümleler kurmanız izleyicilerde merak uyandırır. Bu merak size izlenme olarak geri döner. Ekstra olarak izleyicilerinize bir sonraki videonuzun ne aman yayınlanacağını söylerseniz o gün o saatte orada olurlar. Bu da kendinize has hayran kitlesi kurmanıza yardımcı olur.

  2.9 Dikkat çekin

Küçük resimler çok ama çok önemlidir. YouTube’a herhangi bir şey yazın ve çıkan sonuçlara bakın. İzleyiciler genellikle bir şey aradığında küçük resmi en iyi olan içeriği seçer. Onaylı hesap, izlenme veya hangi kanal olduğu da elbette önemlidir fakat genellikle ilk göze çarpan etkileyici bir kapak yani küçük resmi olan video olur.

  2.10 Samimi olun

YouTube kanalı nasıl büyütülür rehberimizde son madde kesinlikle samimiyet olmalı. Şöyle düşünün, siz yüklediğiniz videoyu izler miydiniz? Realist olun ve eğer çok fazla emek harcamışsanız bile içinize sinmeyen şeyleri atmayın. Özellikle ben olsam izlemem dediğiniz şeyleri hiç atmayın. İzleyicilerle arkadaş olun samimiyetinizi onlara hissettirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YouTube Premium Nedir? YouTube Premium’a Para Vermeye Değer Mi?

  YouTube Kanalı Nasıl Silinir?

youtube kanal nasıl silinir

Peki bir şeyler ters gitti yada istediğiniz şeyleri başaramadınız. YouTube kanalı nasıl silinir?  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki YouTube kanalınızı silmek, içerisindeki videolar, yorumlar, mesajlar, oynatma listeleri ve geçmiş dahil olmak üzere içeriklerinizi kalıcı olarak siler.

Eminseniz ve yine de silmek istiyorsanız şu adımları takip edin:

 • Buraya tıklayarak YouTube Studio‘a gidin ve oturum açın.
 • Sol tarafta bulunan menüden Ayarlar‘ı seçin.
 • Açılan pencerede Kanal‘a ardından Gelişmiş Ayarlar‘a tıklayın.
 • Alt tarafta bulunan YouTube içeriğini kaldır‘ı seçeneğini seçin. Oturum açma bilgilerinizi isterse girin.
 • İçeriğimi kalıcı olarak silmek istiyorum‘u seçeneğini seçin.
 • YoTube kanalını silmek istediğinizi doğrulamak için kutuları seçin.
 • İçeriğimi sil‘e basın.

Bir hatırlatma yapalım bu adımlar sonunda sadece YouTube kanalınız silinir. Oturum açarken kullandığınız Google hesabınıza bir şey olmaz.

Evet değerli Ovvah okurları YouTube kanalı nasıl büyütülür, YouTube kanalı nasıl silinir ve bir Youtube kanalı nasıl açılır?  sorularının cevabını vermeye çalıştık. Düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum Yap