1. Ana Sayfa
  2. Teknobilim
Trendlerdeki Yazı

Gizliliği Ön Planda Tutan 16 Uygulama ve Program

Gizliliği Ön Planda Tutan 16 Uygulama ve Program
+ - 2

Günümüzde internette gezinirken ya da mesajlaşırken her şeyden önce gizliliğimize ve güvenliğimize oldukça özen gösteririz. Bu amaçla kullanabileceğiniz gizliliği ön planda olan uygulamalar listesini Ovvah ekibi olarak derledik. Dilerseniz gelin listemize yakından bakalım.

  Tarayıcılar

  Brave

Gizliliği ön planda tutan tarayıcılar listemize Brave ile başlayalım. Brave, Software Inc’in geliştirdiği açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Cromium tabanlı geliştirilmektedir. Kullanıcılarının gizliliğini korumak için takipçileri ve reklamları engelleme özelliğine sahip olmasıyla birlikte en güvenli tarayıcılardandır. Brave tarayıcısı kendi bünyesinde bulunan reklamları kullanarak kullanıcı hareketlerini takip etmeden hizmet sunmayı hedeflemektedir. Mozilla’nın da kurucu ortaklarından olan Brendan Eich ve gönüllülerle geliştirilen tarayıcı; Windows, Linux, Android, macOS ve iOS tarafından desteklenmektedir.

  Tor Browser

The Onion Routing kısaca Tor, kullanıcılarına anonim iletişim imkanı sağlayan bir yazılım projesidir. Bu proje dünya üzerinde 6000’den fazla Tor unsurunu kullanarak, kullanıcılarının kimliklerini gizleyerek şifreli bir şekilde internette gezinmelerini sağlayan ve takip edilme riskini azaltan bir projedir. En güvenli tarayıcılar arasında kullanıcılarına sağladığı gizlilik sayesinde diğer platformlardan daha öne çıkmaktadır.

  Bromite

Bromite, android telefonlarınız için kullanabileceğiniz en güvenli tarayıcılar arasında en üst sırada düşünebileceğiniz; chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Gizlilik özelliklerini bozmadan, hızlı bir şekilde reklamları engelleyen ve bu engellemeyi karmaşık olmayan bir eklentiyle sunan bir projedir.

  Arama Motorları

Yasaklı Sitelere Giriş uygulamaları

  DuckDuckGo

Gizliliği ön planda tutan arama motorları listemize DuckDuckGo ile başlayalım. DuckDuckGo, mobil web tarayıcısı açık kaynaklı ve gizliliğe önem veren bir arama motorudur. En önemli özelliklerinden bir tanesi IP adreslerini ve kişisel bilgileri kaydetmemesidir. Gizliliği ön planda olan uygulamalar arasında yeni olmasıyla birlikte, Google binasının karşı tarafına astırdığı “Google tracks you. We don’t. ( Google sizi izler. Biz yapmayız.)” reklamıyla dikkat çekmiştir.

  Startpage

Startpage, Avrupa Birliği ve Hollanda’nın gizlilik yasalarıyla korunan bir arama motorudur. Gizliliği ön planda olan uygulamalar ve programlar göz önünde bulundurulduğunda Startpage kullanıcılarına anonimlik için proxy’i kullanarak arama yapılmasını sağlar. En güvenli arama motorları arasında gösterilen Startpage verileri depolamaz ve izleyiciler tarafından takip edilmeden internet keyfi yaşamanıza yardımcı olur.

  Qwant

Qwant, yapılan arama sonuçlarını ve kişisel verileri takip etmeyen en güvenli arama motorları arasında kendisine ait indeksleme motoru olan Fransa merkezli bir arama motorudur. 2013 yılında faaliyete geçen Qwant gizliliği ön planda olan uygulamalar içinde ülkemizde de hizmet vermektedir. Normal sürüm, hafif sürüm ve çocuklar için tasarlanmış “Qwant Junior” ile birlikte üç ana noktada çalışmaktadır.

  Mesajlaşma Uygulamaları

  Signal

Gizliliği ön planda tutan mesajlaşma uygulamaları listemize Signal ile devam edelim. Signal, özgür ve açık kaynaklı, çapraz platform şifreli mesajlaşma yazılımıdır. Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirmektedir. İnternet üzerinden dosyaları, sesli mesajları, görselleri ve videoları içerebilen kişiler arası mesajları veya grup mesajlarını göndermek için kullanılmaktadır. Ayrıca bire bir sesli ve görüntülü arama yapabilirsiniz. Android sürümü SMS uygulaması olarak da işlev görebilmektedir.

Signal, tanımlayıcı olarak standart cep telefon numaralarını kullanır ve diğer Signal kullanıcılarıyla tüm iletişimleri güvence altına almak için uçtan uca şifreleme yapar. Uygulama, kullanıcı kişilerinin kimliğini ve veri kanalının bütünlüğünü bağımsız olarak doğrulayabilecekleri mekanizmalar içermektedir.

  Wire

Wire, kurumsal işbirliği ve iletişim platformunu 2018’de başlattı ve bugün 1300’den fazla kurumsal müşteriye sahip olması, Wire’ı dünyanın en hızlı büyüyen işbirliği platformu haline getirmektedir. Wire, kurumsal işbirliğini güvenli hale getirir ve dünyanın 6 trilyon dolarlık siber güvenlik sorununu çözmeye yardımcı olurken, aynı zamanda işbirliğini basit, sezgisel ve mobil hale getirmektedir.  Ayrıca mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama, dosya paylaşımı ve arama özelliklerini içeren, tümü uçtan uca şifrelemeyle korunan ve işin geleceği için hazır olan ödüllü bir işbirliği platformudur.

  Threema

Güvenlik ve gizlilik Threema’ya derinlemesine işlemiştir. 2012 yılından bu yana, kullanıcılarımızın gizlilik ve güvenlik konusunda endişelenmek zorunda kalmadan iletişim kurabilmesini sağlamaya kararlı olan platformdur. Android ve iOS ta kullanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iPhone 11 ve iPhone 12’nin Bilinmeyen Özellikleri

  VPN

  Express VPN

Gizliliği ön planda tutan VPN hizmetlerine ExpressVPN ile devam ediyoruz. ExpressVPN, Britanya Virjin Adaları tescilli şirketi Express VPN International Ltd. tarafından sunulan bir sanal özel ağ hizmetidir. Yazılım, kullanıcıların web trafiğini şifreleyen ve IP adreslerini maskeleyen bir gizlilik ve güvenlik aracı olarak pazarlanmaktadır. Dünya etrafındaki 94 ülkede 160 VPN sunucusu bulunmaktadır. Gerçek IP adresinizi ve konumunuzu gizlemektedir.

  Nord VPN

Nord VPN, bir sanal özel ağ (VPN) servis sağlayıcısıdır. Windows, macOS ve Linux için masaüstü uygulamaları, Android ve iOS için mobil uygulamaları ve ayrıca Android TV için bir uygulaması vardır. Kablosuz yönlendiriciler, NAS cihazları ve diğer platformlar için manuel kurulumu mevcuttur. Nord VPN, siber güvenlik çözümleri geliştiren bir şirket olan Nord Security tarafından geliştirilmiştir.

  E-Mail

  ProtonMail

Gizliliği ön planda tutan Mail hizmetlerine ProtonMail ile devam edelim. ProtonMail, CERN araştırma tesisinde zaman geçiren bilim adamları tarafından 2013 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan uçtan uca şifreli bir e – posta hizmetidir. ProtonMail, Gmail ve Outlook.com gibi diğer yaygın e-posta sağlayıcılarının aksine, e-posta içeriğini ve kullanıcı verilerini ProtonMail sunucularına gönderilmeden önce korumak için istemci tarafı şifreleme kullanır. Hizmete bir web posta istemcisi, Tor ağı veya özel iOS ve Android uygulamaları aracılığıyla erişilebilmektedir.

  İşletim Sistemi

Bilgisayarınızın Performansını Arttırma

  OpenBSD

Gizliliği ön planda tutan işletim sistemine OpenBSD ile başlayalım. OpenBSD, Berkeley Yazılım Dağıtımına (BSD) dayalı, güvenlik odaklı, ücretsiz ve açık kaynaklı, Unix benzeri bir işletim sistemidir. Theo de Raadt, 1995 yılında NetBSD’yi kurarak OpenBSD’yi geliştirmeye başlamıştır. Web sitesine göre, OpenBSD projesi “taşınabilirlik, standardizasyon, doğruluk, proaktif güvenlik ve entegre şifreleme” yi vurgulamaktadır.

  Uygulamalar

mobil uygulama

  Bitwarden

Gizliliği ön planda tutan uygulamalar listemize Bitwarden ile devam edelim. Bitwarden, web sitesi kimlik bilgileri gibi hassas bilgileri şifreli bir kasada saklayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir parola yönetimi hizmetidir. Bitwarden platformu, bir web arayüzü, masaüstü uygulamaları, tarayıcı uzantıları, mobil uygulamalar ve bir CLI dahil olmak üzere çeşitli istemci uygulamaları sunmaktadır.

  OsmAnd

OsmAnd (OpenStreetMap Otomatik Yol Navigasyonu) ücretsiz ve ücretli açık kaynak olan bir uygulamadır. Çevrimdışı ve çevrimiçi haritalar için küresel mobil harita görüntüleme ve navigasyon uygulamasıdır. Android ve iOS platformlarında bulunmaktadır. Birincil görüntüler için (OSM) OpenStreetMap harita veritabanını kullanır.

  CryptPad

CryptPad, işbirliğini sağlamak için tasarlanmıştır. Belgelerdeki değişiklikleri gerçek zamanlı olarak senkronize eder. Tüm veriler şifrelendiğinden, hizmetin ve yöneticilerinin düzenlenen ve depolanan içeriği görme imkanı yoktur. CryptPad, verimli işbirliği için gerekli tüm araçları içeren tam teşekküllü bir ofis paketi sunmaktadır. CryptPad’ın sunduğu uygulamalar şunları içerir: Zengin Metin, Elektronik Tablolar, Kod / Markdown, Kanban, Slaytlar, Beyaz Tahta ve Anketler. Uygulamalar, sohbet, kişiler, yazara göre renk (kod / işaretleme) ve bahseden yorumlar (zengin metin) gibi bir dizi işbirliği özelliği ile tamamlanır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Mail olarak farklı servisler eklerseniz iyi olur. Elinize sağlık

  2. Beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.