1. Ana Sayfa
  2. Hikaye

Muhammed Ali: Herkesin Sevdiği Bir Efsanenin Hayatı

Muhammed Ali: Herkesin Sevdiği Bir Efsanenin Hayatı
+ - 0

Bütün dünya da 20. yüzyılın en büyük sporcularından biri olarak kabul edilen bir boksör, hayırsever ve sosyal aktivist; Muhammed Ali. Ali 1960 yılında Olimpiyat altın madalyası ve 1964 yılında dünya ağır siklet boks şampiyonu oldu. Askerlik hizmetini reddettiği için ağır siklet boks şampiyonu ünvanı elinden alındı. 1970’lerde ağır siklet unvanını iki kez daha geri aldı ve bu sırada Joe Frazier ve George Foreman’a karşı önemli müsabakalar kazandı. 1984 yılında Parkinson hastalığı teşhisi konan Ali, zamanının çoğunu hayırseverliğe adadı ve 2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası kazandı.

Ovvah.com olarak sizlere herkesin sevdiği bir efsanenin hayatı: Muhammed Ali adlı bir yazı derledik. Buyrun yazımıza.

  Başlangıç

17 Ocak 1942’de Kentucky, Louisville’de doğdu. Doğum adı Cassius Marcellus Clay Jr. Genç Cassius Clay, halkanın içinde veya dışında herhangi bir maçtan korkmadığını gösterdi. Büyürken, ilk elden ırksal ön yargı ve ayrımcılık yaşadı.

12 yaşındayken Clay, tuhaf bir kaderle boks yapma yeteneğini keşfetti. Bisikleti çalındıktan sonra, Clay bir polis memuru olan Joe Martin’e hırsızı dövmek istediğini söyledi. Bunun üzerine Martin Clay’e “İnsanlara meydan okumaya başlamadan önce nasıl savaşacağını öğrensen iyi olur.” öğüdünde bulundu ve  onu boks eğitimi verdiği salonda yetiştirmeye başladı.

Clay böylece boks kariyerine başladı. 1954’teki ilk amatör maçına çıktı ve kazandı. Clay, hafif ağır siklet sınıfında 1956 Altın Eldiven turnuvasını kazandı. Üç yıl sonra, Ulusal Altın Eldiven Şampiyonlar Turnuvası’nın yanı sıra Amatör Atletik Birliği’nin hafif ağır siklet turnuvasınıda kazandı.

  Olimpiyatta Altın Madalya

1960 yılında Clay, ABD Olimpiyat boks takımında bir yer kazandı ve İtalya’nın Roma kentine gitti. , Heybetli görünüşünün yanında yıldırım hızıyla dans eden ayaklarıyla tanındı. İlk üç maçını kazandıktan sonra Clay, Olimpiyat altın madalyasını kazanmak için Polonya’dan Zbigniew Pietrzkowski‘nin karşısına çıktı ve onu mağlup etti.

Olimpik zaferinden sonra Clay bir Amerikan kahramanı olarak müjdelendi. Kısa süre sonra Louisville Sponsorluk Grubunun desteğiyle profesyonelleşti ve ringdeki tüm rakiplerini mağlup etmeye devam etti. 1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve Müslüman olduğunu açıkladı. Muhammed Ali ismini aldı.

Nisan 1967’de askere alınmak istenen Ali, dini inançları gerekçesiyle hizmet etmeyi reddetti. Bunun üzerine Dünya Şampiyonluğu ünvanı elinden alındı ve boks lisansı iptal edildi. 5 yıl hapsi istendi. Bu arada profesyonel olarak rekabet edemeyen Ali, atletik kariyerinde kaybettiği  üç yıldan sonra 1970 yılında Jerry Quarry karşısında bir galibiyetle ringe geri döndü ve ABD Yüksek Mahkemesi nihayet Haziran 1971’de mahkumiyeti bozdu.

Muhammed Ali,  56 galibiyet, 5 mağlubiyet ve 37 nakavtla 1981’de 39 yaşındayken bokstan emekli oldu.

Ali, dört kez evlendi ve evlilik dışında babalık yaptığı iki çocuk da dahil olmak üzere dokuz çocuğu vardı. 1984 yılında Ali, dejeneratif nörolojik bir durum olan Parkinson hastalığı olduğunu açıkladı. Parkinson’un ilerlemesine ve spinal stenozun başlamasına rağmen, kamu yaşamında aktif kaldı. Ali , Phoenix, Arizona’daki Muhammad Ali Parkinson Merkezi için para topladı.

Ölümünden birkaç yıl önce Ali, omurganın daralmasına neden olan ve hareketliliğini ve iletişim yeteneğini sınırlayan bir durum olan spinal stenoz için ameliyat edildi. 1996’da, spor tarihinde duygusal bir an olan Atlanta’daki Yaz Olimpiyat Oyunlarında Olimpiyat ateşini yaktı. Ali, ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için Meksika ve Fas dahil olmak üzere birçok ülkeye seyahat etti. 1998 yılında, gelişmekte olan ülkelerdeki çalışmaları nedeniyle Birleşmiş Milletler Barış Elçisi seçildi.

  Muhammed Ali Merkezi

Ali , 2005 yılında Kentucky’deki Louisville kentinde Muhammed Ali Merkezi’ni açtı .

“Bana verilen yeteneği geliştirmek için çok çalışan sıradan bir adamım” dedi. “Pek çok taraftar başarımlarımı kabul etmek için bir müze inşa etmek istiyordu. Hatıralarımı barındırmak için bir binadan daha fazlasını istedim. İnsanlara seçtikleri her şeyde olabilecekleri en iyi olmaları için ilham verecek bir yer istedim ve cesaretlendirmek istedim. ”

Ali, 3 Haziran 2016’da Phoenix, Arizona’da solunum sorunu olduğu için hastaneye kaldırıldıktan sonra öldü. 74 yaşındaydı.

Yorum Yap