1. Ana Sayfa
  2. Nedir/Nasıl Yapılır?
  3. Köpek Eğitimi Nasıl Verilir? Köpek Eğitimi Rehberi – 2021

Köpek Eğitimi Nasıl Verilir? Köpek Eğitimi Rehberi – 2021

köpek eğitimi nasıl verilir

Yavru veya yetişkin köpeğinize eğitim vermek istiyor ancak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Köpeklerin temel ihtiyaçlarının başında doğru tekniklerle verilmiş eğitim gelir. Bu nedenle köpeğinizi evlat edindikten sonra zaman kaybetmeden köpek eğitimi vermeniz oldukça önemli bir süreçtir.

Peki, köpek eğitimi nasıl verilir? Bunun için hangi adımları izlemeniz gerekir? Gelin, tüm aşamalara yakından bakalım.

  Köpek Eğitimi İçin Hazırlık

Öncelikle, köpek eğitim sürecine başlamadan önce nasıl bir eğitim süreci olacağını incelemeniz ve buna hazır olup olmadığınızı bilmeniz gerekir. Her kişinin yaşadığı alan ve yaşam tarzı birbirinden farklıdır. Bu nedenle yaşam tarzınıza uygun köpek seçmenizi tavsiye ederiz. Veya bu sevimli arkadaşınıza uyum sağlayacak bir yaşam şekli benimsemelisiniz. Örneğin, sürekli yüksek enerjileri ve havlamaları ile bilinen Jack Russel Terrier türü, büyük ilgi ve dikkat ister. Dolayısıyla bunun yerine daha sakin bir mizaca sahip olan Bulldog tercih etmek isteyebilirsiniz.

 

Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Aynı şekilde, köpek bakımı ve kişiliğine uygun olarak eğitim biçimi uygulamak gibi aşamaları da göz önünde bulundurmalısınız. Her köpek cinsinin karakteri farklıdır. Bu nedenle evlat edinmeden önce kişilikleri hakkında bilgi edinmekte fayda var. Ayrıca, henüz aile kurmadıysanız ve böyle bir planınız varsa seçeceğiniz köpeğin, evdeki diğer kişilerle uyum içerisinde olma durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Şimdi, gelelim yetişkin ve yavru köpek eğitimi için genel ilkelere.

  Genel Köpek Eğitimi

Köpek eğitiminde bilmeniz gereken ilk kural, köpeklerin her eğitim gününde aynı ruh hali içerisinde bulunmayacağıdır. Bu nedenle tüm bu süreçte sabırlı olmanız gerekir. Köpeğinizin öğrenme sürecini olumsuz etkilememek ve özgüvenini daha da teşvik etmeniz için kendi davranışlarınızı ve tutumunuzu ayarlamalısınız. Kısacası, köpeğinizi sakin bir ruh hali içerisinde eğitirseniz, eğitim süreci o kadar büyük fayda verecektir.

Köpek, Yüzmek, Su, Islak Köpek, Yaz, Eğlence, Yüzme

Buna ek olarak, özellikle agresif köpek eğitimi sırasında köpeğin mizacını dikkate almalısınız. Çocuklarda olduğu gibi köpeklerde de her köpeğe uygun olarak farklı yaklaşımlar sergilemenizi tavsiye ederiz. Örneğin, bazı köpekler inatçı, bazıları ise daha sakin bir mizaca sahip olabilirler. Ayrıca, köpeklerin hızlı öğrenen canlılar olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle yaptığı davranışların doğru olduğunu onaylamak için onları hemen ödüllendirmeli ve övmelisiniz.

  Köpek İtaat Eğitimi

Köpek itaat eğitimi için aşağıdaki temel basit adımları izlemeniz tavsiye edilir;

  1. Rutin Oluşturun

Köpekler, rutin yapılan süreçler sonunda eğitilir. Dolayısıyla yemek zamanı, yürüyüş, oyun süresi gibi aktiviteleri içeren bir program hazırlayın. Rutine bağlı kalın ve belirlediğiniz saatlerde uygulamaya özen gösterin.

  1. Oyuncaklardan Yardım Alın

Köpeklerinizi eğitmek için clicker kullanımı ideal bir yöntemdir. Bu sayede her clickere basıldığında köpeğin dikkati bir noktaya odaklanır. Komutlara geçmeden önce köpekleri daha motive bir hale getirmek için oyuncaklardan yardım alın. Böylelikle, köpeğiniz hem zihinsel olarak meşgul olur hem de enerjilerini tüketmiş olurlar.

  1. Tasma ile Yürüyüş

Köpeğinizi ilk başlarda daha gevşek bir tasma ile yürütün. Bu sayede köpek, güven içerisinde yürümeyi öğrenir. Bu beceriyi edindirmek için bir haftada her gün yürüyüşe çıkın. Böylece zamanla tasmaya alışacaktır. Tasma, köpek eğitiminde önemli bir ekipmandır.

Obediencia, Itaat, Refakatçi, Açık, Sevimli, Yaz

  En İyi Köpek Eğitim Komutları

Her köpeğin eğitim süreci boyunca bilmesi gereken belli başlı köpek komutları vardır. Bu sayede köpekler kontrol altında tutulur ve düzen duygusu gelişir.

İzle: Köpek eğitiminde en önemli komut, ‘İzle’ komutudur. Böylece köpek sizi izlemesi gerektiğini ve komutlarınıza uyması gerektiğini anlar. Dolayısıyla dikkat dağıtıcı unsurlar olsa da dikkatini kolay şekilde kendinize çekebilirsiniz.

Gel: Gerek duyduğunuz zamanlarda köpeğinizi yanınıza çağırmanız için kullanılır. Bu komutu sık sık uygular ve ilk başlarda uyması halinde hemen ödüllendirirseniz kısa sürede öğrenecektir.

Hayır: Köpeğinizin yaptığı herhangi bir şeyden uzak durması için kullanılır. Köpekler bu komutu da hızlıca öğrenir. Örneğin, zararlı bir şey yiyorsa veya yolda gördüğü kediye saldırmak istiyorsa bu işaret onu yaptığı eylemden alıkoyacaktır.

Otur: Genellikle en bilindik komuttur. İstenmeyen hareketleri önlemede ideal bir komut olarak karşımıza çıkar. Ayrıca, köpekler bu komut sayesinde sizin otoritenizi daha fazla hissederler. Böylece gereken durumlarda kısa zamanda sakinleşir ve rahatlar.

Yorum Yap