1. Ana Sayfa
  2. Teknobilim
  3. Drone Nedir? Nasıl Kullanılır? Drone Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Drone Nedir? Nasıl Kullanılır? Drone Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

drone nedir

Son yıllarda drone, birçok hükümet kuruluşlarının ve özel işletmelerin sıklıkla kullandığı bir teknoloji harikası haline geldi diyebiliriz. Özellikle belirli alanlarda büyük gelişmelere neden olması nedeniyle adından sıklıkla söz ettirmekte. Peki, drone nedir? Drone hangi alanlarda kullanılır ve çalışma prensibi nasıldır? Gelin, yakından inceleyelim.

  Drone Nedir?

Drone, sahip olduğu GPS ve sensörler sayesinde insansız çalışan bir hava aracıdır. Hem otonom bir şekilde hem de uzaktan kontrol ile uçabilirler. Kelime olarak kökeni İngilizcedir ve çalışma şekli nedeniyle erkek arıya benzetilir. İki çeşit kameralı drone türü bulunur; Wi- Fi ile çalışanlar ve uzaktan kumanda aracılığıyla yönetilenler. Kullanım alanları ise günümüzde bir hayli fazladır. Bu konuya birazdan daha kapsamlı değineceğiz. Drone nedir? sorusunun cevabını verdiğimize göre biraz da drone tarihinden bahsedelim.

Drone, Iha, Quadrocopter, Hobi, Gökyüzü, Işıklı, Uçak

  Drone Tarihi- İlk Drone’lar

Bazı kaynaklar, drone’ların ilk olarak 1800’lü yıllarda kullanıldığını iddia etmektedir. Bir nevi, bombalı sıcak hava balonlarını drone’ların ataları olarak kabul ederler. Günümüzde kullanılan drone’ların daha önceki versiyonları, genellikle devletlerin askeri kurumları tarafından kullanılmıştır. Drone maliyetinin yüksek olması ve kolay düşürülme olasılığı, askeri alanlardaki kullanımını bir hayli kısıtlamıştır. Bu nedenle askeri birlikler, bu hava araçlarını diğer amaçlar için kullanmaya başlamıştır. 1930’lu yıllarda ABD, insansız hava araçlarını casusluk yapmak amacıyla kullanmak için işe koyulur. Özellikle Vietnam Savaşı’nda geliştirdikleri insansız hava araçları, riskli bölgeleri girmek için kullanılırdı. Her ne kadar bu ilk drone’lar Vietnam tarafından yok edilse de en azından o bölgeyi keşif için gidecek pilotların hayatı kurtarılmış olurdu.

Drone, Kamera Drone, Quadcopter, Quadrotordan

Drone’ların giderek kullanımının büyük oranda artması, mühendisleri bu alanda yeniden çalışmaya teşvik etti. Gerçek zamanlı bir keşif özelliğine sahip olan yeni drone’lar, yerleşik kameralar aracılığıyla düşman hatlarına iyice yaklaştı ve stratejilerini gözlemlemek için kullanılır hale geldi. Dolayısıyla yıllar geçtikçe askeri drone’lar yaygınlaştı ve görev sırasında 500 milden daha fazla uçma kapasitesi bulunduran, hedeflerini kolaylıkla bulabilen ve yok edebilen drone’lara kadar evirildi.

  Drone Nasıl Kullanılır?

Drone nedir? bölümünde de bahsettiğimiz gibi, drone’lar ya Wi – Fi bağlantısı sayesinde otonom bir şekilde ya da uzaktan kontrol yöntemiyle kullanılır. Manevra yeteneğinin daha iyi olması için hafif malzemelerden üretilmiştir. Bu sayede drone’lar yüksek konumlarda uçabilme özelliğine sahiptir.

Insanlar, Tablet, Ipad, Elektronik, Teknoloji

Drone’ların ön kısımlarında seyir sistemi ve sensörler yer alır. Diğer geri kalan kısmı ise yine teknolojik birtakım sistemlerle doludur. Cihazda bulunan teknolojinin temeli, kızılötesi kamera sistemi, lazer ve GPS şeklindedir. Ana motora bağlı pervaneden oluşan rotorlar, havada uçmak için kullanılır. Aracın aşağıya doğru itme kuvveti, yerçekimi ile dengeli olacak şekilde ayarlanmıştır. Rotorların yer çekimine üstün gelen bir kuvvet üretmesi sonucu araç uçmaya başlar. Gezinmek için ise dört rotordan ikisi saat yönünde, diğer ikisi ise ters yönde hareket eder. Bu sayede insansız hava aracı, dengeli bir momentum sistemi kurar.

  Drone Çeşitleri Nelerdir?

drone nedir

Drone çeşitleri olarak 4 kategori sayabiliriz;

  1. Ulaşım Drone’ları

Genellikle askeri alanlarda teçhizat ve ekipman taşıması için kullanılır. Gövdenin alt kısmında bulunan pençe şeklindeki ayakları, taşıma için düzenlenmiştir. Bu drone’ların ulaşım alanında daha iyi işlevler göstermesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

  1. Saldırı Drone’ları

Bu drone’lar, yine askeri alanlarda ateşli silah taşıma ve kullanma için kullanılır. Aynı şekilde, hedefi teyit edip üzerinde kitlenme, patlatma, parçalama gibi işlevsellikleri de bulunur. Oldukça tehlikeli drone türleridir.

  1. Takip Amaçlı Drone’lar

Güvenliği sağlamak veya doğal afetlerde kurtarma çalışmaları yapmak için kullanılan drone’lardır. Genel amacı, keşif yapmaktır.

  1. Fotoğraf ve Video Drone’ları

Günümüzde film yapımcıları ve fotoğrafçılar, daha mükemmel kareler için artık bu drone’ları kullanıyorlar. Hem ucuz olması hem de kullanım kolaylığı nedeniyle sıklıkla tercih edilir.

  Drone Kullanım Alanları

drone nedir

Her ne kadar drone’lar ilk icat edildiği dönemlerde askeri amaçlı kullanılmış olsalar da günümüzde birçok farklı alanlarda drone kullanımı yaygındır. Peki, askeri amaçlar dışında drone kullanım alanları nelerdir?

  1. Haritacılık

Harita çizim ve ölçeklendirmede kullanılır. Drone’lar, dünyanın herhangi bir noktasını saniyeler içinde tanımlayabilen ve kaydeden teknolojik yapılardır. Bu nedenle haritalanmada kusursuz bir harita çizimi için ideal bir tercihtir.

  1. Kargo

Kendi kapasitesine göre yük taşıyabilen drone’lar bulunmakta. Bu sayede koli veya zarf gibi kargoları, adrese teslim etmek mümkün. Özellikle Amazon, bu alanda yeni bir çığır açtı, diyebiliriz. Yeni Ar – Ge çalışmaları sayesinde, bazı kargoların drone aracılığıyla teslim edilmesi mümkün hale gelebilecek.

  1. Arama/ Kurtarma

Doğal afetler, yangın veya suda boğulma vakaları gibi durumlar için kullanılan drone’lar aracılığıyla artık insan gücünün ulaşamadığı yerlere drone’lar gidiyor. Drone’ların sağladığı geniş görüş açısı, büyük kolaylık sağlıyor. Bu nedenle arama/ kurtarma çalışmalarında drone’ların kullanımı daha iyi sonuçlar veriyor.

Dron nedir, nasıl kullanılır ve drone çeşitleri nelerdir? gibi soruları yanıtladığımız yazımızın sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum Yap