1. Ana Sayfa
 2. Oyun

En İyi Hikayeli Oyunlar: Bitirmeden Bırakmayacağınız En İyi Yapımlar [PC]

Film izler gibi veya o atmosferin içindeymişçesine güzel hikayelere sahip oyunlar her zaman oyuncuların gönüllerinde taht kurmuştur. Bizde yazımızda, oyun severler için en iyi hikayeli oyunları listeledik. Hadi gelin başlayalım!

En İyi Hikayeli Oyunlar: Bitirmeden Bırakmayacağınız En İyi Yapımlar [PC]
+ - 0

Bizi derinden etkileyen, oynadığımız karakterle bir bağ kurarak özdeşleştiğimiz oyunların hepsinin kendine ait bir hikayesi vardır. Kimi zaman bir mafya tetikçisi, kimi zaman bir cadı avcısı, kimi zamansa uzay gemisi kaptanı fakat hepsinin ardında yatan farklı bir hikaye vardır. Bu hikayenin kalitesi de en iyi hikayeli oyunlar listemizdeki yapımları belirliyor..

En iyi senaryoya sahip oyunları topladığımız bu listede pek çok tanıdık veya oynadığınız oyunu görebilirsiniz. Yine de en iyi hikayeye sahip oyunlar ve oyun serilerinden daha önce karşılaşmadığınız yapımları bulacağınızı biliyoruz. Şimdi gelin listemize giriş yapalım.

En İyi Hikayeye Sahip Oyun Serileri


1. Max Payne Serisi

 • Yıl: 2001, 2003, 2012
 • Platform: PC, PS3, PS4, Xbox

Oyun serisinde yetenekli bir polis olan Max’ın, kirli polislerden bazılarını ortaya çıkarır. Daha sonra işlerine burnunu soktuğu için Max’ın ailesi katledilir. Bu olaydan sonra ise Max’ın tek istediği şey intikamdır. Oyuna bu hikaye örgüsüyle başlıyorsunuz ve bela, adeta oynadığınız karakterin peşini bırakmıyor. Toplamda 3 oyunu olan yapım en iyi hikayeye sahip seri oyunlar listemizde yerini alıyor.

2. MAFIA Serisi

 • Yıl: 2002, 2010, 2016
 • Platform: PS4, PC, Xbox

En iyi hikayeli sahip oyunlar içerisinde en sevilen seri oyunlardan biri olan MAFIA’da, mafya tetikçisi Tommy Angelo’nun polise verdiği itiraflarla başlıyor ve Tommy’nin anılarını canlandırıyoruz. İkinci oyunda yine başka bir mafya tetikçisi olan Vito Scaletta’yı ve onun mafya içerisinde yükselişine tanıklık ediyoruz. Son oyunda ise Lincoln Clay karakterini canlandırıyoruz bu oyunda da önceki oyunlardan tanıdık yüzleri gördüğümüzü de söyleyelim.

3. The Witcher Serisi

 • Yıl: 2007, 2012, 2015
 • Platform: PS4, PC, Xbox

The Witcher serisi, aynı zamanda kitaplardan uyarlanan oyunlardan da bir tanesi. Andrzej Sapkowski’nin kitap serisine dayanan oyunun Netflix’te bir dizisi bile var. 2007 yılında CD Projekt tarafından ilk oyununun yayımlanmasından öncesine kadar kitap okuyucular tarafından fark bile edilememişti desek yalan olmaz herhâlde. Serinin ilk oyunu piyasaya sürüldükten sonra dünya çapında hem oyun hem kitap serisi hem de ilk oyunu çok fazla dikkat çekmeye başladı. Günümüzde oyunu, dizisi ve kitap serisi beğenilerek takip edilmeye de devam ediyor. Bizde en iyi hikayeli oyunlar serisi listemizde severek yer veriyoruz.

4. Mass Effect Serisi

 • Yıl: 2007, 2010, 2012, 2017
 • Platform: PS4, PC, Xbox

BioWare ve Microsoft Game Studios tarafından geliştirilen Mass Effect serisi, ilk kez 2007 yılında oyun severlerle Xbox 360’ta buluşmuştu. O günden bu yana kendine has oyun tarzıyla ve hikayesiyle dünyanın en sevilen ve en iyi hikayeli oyunlarından birisi yaptı. Aksiyon, macera ve bilim kurgu tarzındaki bu oyun serisi yansıtmak istediği atmosferi oyuncuların iliklerine kadar hissettirebilme başarısıyla uzun zaman unutulmayacak gibi duruyor.

5. Assassin’s Creed Serisi

 • Yıl: 2007, ….. , 2020
 • Platform: PS4, PC, Xbox

En iyi senaryoya sahip oyunlar listemize Assassin’s Creed ile devam ediyoruz. Yapımcı Jade Raymond’a göre, serinin ilk oyunu, Vladimir Bartol’un 1938 tarihli Alamut romanından ilham aldı. Roman, günümüz Tahran‘ından yaklaşık 97 km uzaklıkta bulunan Pers kalesi Alamut’ta geçiyor. 11. yüzyıl başlarında Hasan Sabbah ve suikastçileri Alamut’taki yaşamlarından ve yaptıkları eylemlerden esinlenilerek Assassin’s Creed evrenine uyarlandı.

6. BioShock Serisi

 • Yıl: 2007, 2009, 2013
 • Platform: PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC, Mac, Linux

En iyi senaryoya sahip oyun serisi listemizdeki bu yapımı bir çoğumuz zaten biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız kesinlikle oynamanızı tavsiye ederiz. Aslında BioShock serisini filozof Ayn Rand’ın zihninde oynuyoruz. Hatta Rapture şehri, Rand’ın nesnelci felsefesini besleyen aynı fikirleri ve saf kişisel çıkar ilkesi üzerine kurulmuştur. Ayrıca en iyi hikayeli oyunlar listemizdeki BioShock, Ayn Rand’ın felsefi düşüncelerinin sonuçlarının nasıl olabileceğini gösteren bir eleştiri oyunu.

7. Metro Serisi

 • Yıl: 2010, 2013, 2019
 • Platform: PC, PS3, PS4

Rus yazar Dmitry Glukhovsky‘nin 2005 tarihli aynı adlı romanına dayanıyor. Roman gibi, oyun da nükleer bir soykırım tarafından harap olan kıyamet sonrası bir Moskova’nın metro sisteminde geçiyor. Oyundaki kahramanımız Artyom, hem oyunda hem de kitapta geçen karakterden sadece birisi. Gerek atmosferiyle gerekse hikayesiyle oyun severleri kendine aşık eden yapım en iyi senaryoya sahip oyunlar listemizin olmazsa olmazlarından birisi.

8. Metal Gear Serisi

 • Yıl: 1987, ….. , 2015
 • Platform: PC, PS3, PS4, XBOX

Japonya’nın oyun sektöründeki dâhisi Hideo Kojima’nın yarattığı Metal Gear evreni, seri içerisindeki oyunlarıyla en iyi hikayeli oyunlar listesinde yerini aldı. Yayıncı şirketin uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle serinin geleceği şu an için çok parlak görünmüyor. Yine de oyuncular için deneyimlenip etkilenmeyi bekleyen 9 ana oyun ve sayıları 20’yi aşan spinoff/remake oyun, grafik roman ve daha birçok materyal bulunuyor

9. Tomb Raider: Lara Croft serisi

 • Yıl: 1996, ….. , 2018
 • Platform: PC, PS3, PS4, XBOX

İlk Tomb Raider oyunu, Core Design tarafından geliştirildi ve Eidos Interactive tarafından piyasaya sürüldü. Oyun piyasaya bomba gibi düştü ve Lara Croft oyun dünyasındaki en sevilen kadın karakterlerden birisi haline geldi. O zamanlardan günümüze sürekli geliştirilen yapım, hikayesi ve oynanışıyla fark yaratmaya devam ediyor. Bu sebeplerle de en iyi hikayeli oyunlar serisinden biri olarak listemizdeki yerini alıyor.

10. Red Dead Redemption Serisi

 • Yıl: 2010, 2018
 • Platform: PS3, Xbox 360

İlk Red Dead Redemption oyununda ana karakter eski bir çete üyesi olan John Marston’dur. Eşi ve oğlu devlet ajanları tarafından kaçırılır ve karşılığında eski çete arkadaşlarını vermesi istenir. Daha sonra bir çiftçi tarafından kurtarılır ve daha sonra ailesi için savaşmaya devam eder. Ailesini kurtardıktan sonra John öldürülür, John’un oğu Jack ise babasının intikamını almak için yemin eder.

2. oyunda ise Blackwater’da kötü sonuçlanan bir soygundan sonra, federaller ve ödül avcıları Arthur Morgan ve Van der Linde çetesinin peşine düşer. Çetenin hayatta kalabilmesi için Amerikan topraklarında daha fazla suç işlemeleri gerekmektedir.

11. Grand Theft Auto – GTA Serisi

 • Yıl: 1997, 1999, 2001, 2002, 2004, 2008, 2013
 • Platform: PlayStation, Xbox 360, PC.

Satış rekorları kıran ve rahat rahat dünyanın en sevilen ve en çok oynanan oyunu diyebileceğimiz GTA serisi, oyun severlerin gözbebeği yapımlarından bir tanesidir. Aynı zamanda hikayeleriyle ve özellikle karakterleriyle de gönüllere taht kurdu. Bu yüzdende en iyi hikayeye mi dersiniz en iyi senaryoya mı dersiniz bilmiyoruz ama en iyi hikayeli oyunlar listemizin tepesinde.

12. God of War Serisi

 • Yıl: 2005, 2007, 2010, 2018, 2022
 • Platform: PS3, PS4, PC

PlayStation’ın on yılı aşan zamandır isminden en çok söz ettiren oyun serilerinden birisi olan God of War’ın, oyuncular tarafından yıllarca bilgisayara gelmesi beklendi. Birçok oyun sever için PlayStation aldıracak derecede büyüleyici oyunlar içeren oyun serisi, özellikle bilgisayar için çıkan versiyonuyla kendini yeniden sevdirmeyi başladı.

13. Uncharted Serisi

 • Yıl: 2007 – 2017, 2022(PC)
 • Platform: PC, PS3, PS4

Oyunları genellikle PC’de oynayan ve çeşitli nedenlerle oyun konsollarına mesafeli olanları bile cezbedip eve bir PlayStation alarak dönmelerini sağlayan Uncharted serisi, üçüncü şahıs kamera açılı aksiyon/macera oyunlarında yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Hatta türün ilk modern örneklerinden biri olan Tomb Raider’ın bile tekdüzelikten sıyrılıp bir bakıma kendine gelmesine vesile olan Uncharted serisi, hazine avcısı Nathan Drake’in başından geçen maceraları, öyle bir ele alıyor ki kendinizi kimi zaman bir Indiana Jones filminin içerisinde gibi hissedebiliyorsunuz. Gelin Naughty Dog imzalı Uncharted serisi nereden nereye gelmiş, birlikte göz atalım.

14. The Walking Dead

 • Yıl: 2012, 2013, 2016,2018
 • Platform: PC, PS3, PS4, Android, iOS, Xbox

Dizisiyle epeyce popüler olan yapımın video oyununa uyarlanmış halinde unutmamanız gereken bir şey var oda nasıl oynamak istiyorsanız hikaye ona göre şekilleniyor. Oynadığımız karakterin adı Lee Everett, oyun Lee’nin polis arabasıyla götürülmesiyle başlıyor. Telsizinde duyduğu anonslara aldırmayan polis memurunun otobanda aniden karşısına çıkan bir zombiye çarpması sonucu Lee gözünü kaza yapmış aracın içinde açıyor.

Buradan canını zor kurtaran Lee’nin en yakın eve sığınıp, orada da ailesinin seyahat için Savannah’a gittiği ve bakıcıya teslim ettiği sevimli kız çocuğu Clementine ile tanışmasıyla beş bölümlük uzun maceramız başlamış oluyor.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şimdiye Kadarki En Yeni ve En İyi 10 Hayatta Kalma Oyunları | PC


– En İyi Hikayeli Oyunlar –


1. SOMA

 • Yıl: 2015
 • Platform: Xbox One, PS4, PC, Mac

Bir sualtı araştırma tesisinde işler yanlış gider ve Simon Jarret yaralanır. Oyunda nasıl yaralandığını bulmaya çalışan karakterimizin yolculuğuna eşlik ediyoruz. İyi kurgulanmış bulmacalarla gerilimli ve hikayesiyle en iyi hikayeli oyunlar listemizdeki yerini alıyor.

2. Death Stranding

 • Yıl: 2019
 • Platform: PS4, PC

Hideo Kojima’nın bir başka ses getiren yapımı Death Stranding, kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. Boyutunun felaket diyebileceğimiz seviyede büyük olduğumu bir yıkım sonrasında, hayatta kalmaya çalışan insanların hikayesini ele alıyor. Sadece Hideo Kojima ismi bile bu oyunu en iyi hikayeli oyunlar listemize almamıza yetti diyebiliriz.

3. Among the Sleep

 • Yıl: 2014
 • Platform: PC, PS4

2 yaşındaki bir bebeğin doğum gününü kutladığı esnada karşılaşılan “Ayı Teddy”, sevecen ve dost canlısıdır. Bebekle birlikte güzel vakit geçirirler. Ancak bir gün, bebek uyurken üstün bir güç, onu karanlık bir dolabın içine sürükler. Dolap, bambaşka bir dünyaya açılır ve gizem dolu bir macerayı konu edinir. Oyun, GameRankings sitesinde 100 üzerinden 62 puan almıştır.

4. Dishonored

 • Yıl: 2012
 • Platform: PC, PS3, PS4, Xbox

Dishonored, Arkane Studio tarafından geliştirilen ve bölüm bölüm görevlerin yer aldığı iyi kurgulanmış bir oyun. Londra’dan ve Edinburgh’tan esinlenilerek oluşturulan oyunun hikayesi, birçok ödüle alarak bizimde en iyi hikayeli oyunlar listemize girmeyi başardı.

5. Horizon Zero Dawn

 • Yıl: 2017
 • Platform: PC, PS4

Kıyamet sonrası oyunlar listemizin de üyesi olan Horizon Zero Dawn’da dünya artık bizim değildir. Doğanın yıkılmış ve unutulmuş bir medeniyetin harabelerini ele geçirdiği yemyeşil kıyamet sonrası dünyada insanlığın direnişi ilkel avcı kabilelerinde devam etmektedir. Makinelerin topraklarda gezindiği ve insanlığın artık egemen ırk olmadığı Matrix vari bir dönemde Aloy adındaki genç bir avcı olarak kaderimizi keşfetmek için bir yolculuğa çıkıyoruz.

6. Life Is Strange 2

 • Yıl: 2018
 • Platform: PC, PS4, Android, iOS

Life is Strange 2, ilk serideki karakterlerden Max ve Chloe’yi, manzaralarına hayran bırakan Arcadia Bay’i, ve önceki oyundaki zaman yolculuğu güçlerimiz üzerine kurulu değil. Fakat oyuna başladığımızda akşam güneşinin vuruşu ve sonbahar havasının altın manzarası üzerine çalan minik gitar ritmini duyduğumuzda hangi oyunu oynadığınızı anlıyorsunuz. Ve aklınızda bir soru işareti bile kalmıyor, Life is Strange evrenindesiniz kesin.

7. Detroit: Become Human

 • Yıl: 2018
 • Platform: PC, PS3

Pek çok karakterle oynadığınız, biri ölünce diğer karaktere geçiş yaparak hikayeye devam edebileceğiniz ve hikayenin böylelikle devam ettiği yapım en iyi hikayeli oyunlar arasında farklı olan oyunlardan birisi. Çünkü oyunun senaryosu tercihlerinize göre farklılık gösteriyor ve hatta pişman olduğunuz bir durumda hikayeyi belirli zamanlarda geri alabiliyorsunuz.

8. Undertale

 • Yıl: 2015
 • Platform: PC, PS4, Linux

Tasarımı Tobby Fox’a ait olan, insanlar ve yaratıklar arasındaki savaşı anlatan Undertale, insanların bu savaştan zaferle çıkması ve canavarları yeraltına hapsetmesinin ardından yaşanan olaylar konu ediniliyor. Oynayan her oyuncu tarafından sevilen yapım kesinlikle en iyi hikayeye sahip oyunlardan birisi.

9. Marvel’s Guardians Of The Galaxy

 • Yıl: 2021
 • Platform: PC, Switch, PS4/5, Xbox

Filmi çıktıktan sonra hızlı bir popülerlik kazanan Guardians of the Galaxy, oyunuyla birlikte ününü korumaya devam ediyor. Telltale tarafından daha önce yapılan oyunundan sonra bu kez, aksiyon ve diyalog yönü ile öne çıkan bir oyun var karşımızda. Çizgi roman serisinden de esinlenilerek yapılan bu oyun kendi özel hikayesine sahip diyebiliriz. En iyi hikayeli oyunlar listesine girecek kadar hikayesinin de olduğunu söyleyelim.

10. Yakuza 0

 • Yıl: 2018
 • Platform: PC, Switch, PS4/5, Xbox

Yakuza 0 aslında orijinal oyun serisinin öncü hikayesi niteliğinde ve oyuncuların tüm hikayeyi daha iyi anlaması için başlangıç sunuyor. Hikayesi ise  1980’ler de Tokyo ve Osaka’da geçiyor. Oyunda çete için küçük tahsilat işlerini yapan Kazuma Kiryu ve bir gece kulübü sahibi Goro Majima adlı iki arkadaşı dönüşümlü olarak kontrol ediyoruz.

11. Heavy Rain

 • Yıl: 2010
 • Platform: PC, PS3, PS4

Dört farklı karakteri kontrol edebildiğimiz bu interaktif oyunda seçtiğimiz her karaktere göre hikayemizi de geliştirebiliyoruz. Oyunda her karakter için fazla sahne yer almaktadır. Oğlu Jason’ın onuncu doğum gününü kutladıktan sonra Ethan Mars ve ailesi alışverişe gider. Jason ve Ethan’a araba çarpar; Jason ölür ve Ethan altı aylık komaya girer. Ardından gelişen olaylarda dedektifliğin de yer aldığı Heavy Rain, en iyi hikayeli oyunlar listemize bu özellikleriyle giriş yapmış oluyor.

12. Alan Wake

 • Yıl: 2010
 • Platform: Xbox 360 ve PC

Oyunun konusu, Alan Wake’in eşi Alice ile birlikte Bright Falls, Washington’da tatile çıkarlar. Tatil esnasında Alan’ın eşi kaybolur ardı sıra tuhaf olaylar yaşanmaya başlar. Üstüne üstlük birde Alan’ın yazdığı ama hatırlamadığı bir romanındaki karakterlerin canlanır ve ailenin korkulu rüyası olur. Oyun değişik bir korku türü hikayeye karşımıza çıkarken bu ilginç hikaye de onu en iyi senaryoya sahip oyunlar listesine sokacak kadar iyi.

13. Beyond: Two Souls

 • Yıl: 2013
 • Platform: PC, PS4, PS3

Başrollerinde Ellen Page ve Willem Defoe kaliteli oyunculuklara sahip olan yapımı hala oynamadıysanız kesinlikle oynamanızı öneririz. Sanki bir Hollywood filmi içindeymişsiniz gibi ilerleyen oyun, bizlere diğer insanlardan oldukça farklı biri olan Jodie Holmes’un hayatını anlatıyor. Hikaye içerisinde daha 8 yaşındayken tanıdığımız Jodie Holmes’ün 23 yaşına gelene dek başından neler geçtiğini ve onu özel kılan şeylerin ne olduğunu birer birer deneyimliyoruz. Oyun en iyi hikayeli oyunlar listemizin en iyi senaryolu yapımı diyebiliriz.

14. Spec Ops: The Line

 • Yıl: 2012
 • Platform: PC, PS3, Xbox

Oyun, Joseph Conrad‘ın 1899 tarihli Karanlığın Yüreği adlı kitabından uyarlanmıştır Ayrıca 1979 film uyarlaması olan Apocalypse Now-Kıyamet’in aynı kitapla yaptığı gibi tamamen farklı bir çağa ve ortama bu kitabı uyguluyor. Karanlığın Yüreği kitabı 19. yüzyılın sonlarında Kongo‘da, Apocalypse Now 1969’daki Vietnam Savaşı sırasında Vietnam‘da geçerken, Spec Ops: The Line kum fırtınası sonrası enkaza dönen Dubai‘de geçiyor.


Son oyunumuzla birlikte en iyi senaryoya sahip oyunlar ve oyun serileri listemizin sonuna geldik. En iyi hikayeli oyunlardan listede olması veya olmaması gerektiğini düşündüğünüz oyunları yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum Yap