1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Atmosferine Hapsolacağınız Kitaplardan Uyarlanan Oyunlar

Atmosferine Hapsolacağınız Kitaplardan Uyarlanan Oyunlar

kitaplardan uyarlanan oyunlar bilgisayar oyunlar

Dünyada ki en büyük bilgi kaynaklarının başını çeken kitaplar, oyunlar olmak üzere pek çok farklı sektöre ilham verdi ve vermeye de devam ediyor. Nadir olarak görülse de kitaplardan uyarlanan oyunlar aslında sanıldığından fazladır. Oyunlar, kitapların özelliklerini, atmosferlerini ve ideolojilerini uyarlamaya çalışsalar da tahmin edebileceğiniz üzere her zaman başarılı olamazlar. Başarılı şekilde kitaplardan esinlenilerek yapılan oyunlarda, oyuncuları bir hayli heyecanlandırmayı başarıyor. Çünkü kaliteli eserler başarılı şekilde oyuna çevrilebilirlerse ortaya çıkan yapımın gerçekten tadı damakta kalıyor.

Örnek verecek olursak özellikle Witcher serisi, başarılı bir şekilde kitaptan uyarlanan oyunlar da sonucun nasıl olacağını tartışılmaz bir şekilde bize gösteriyor. Bu tarz oyunların yapımı kolay değildir. Ancak kitaplardan esinlenilen oyunları özel yapan budur: En sevdiğimiz hikayeleri görsele döktükleri için değil, aynı zamanda bunları tamamen yeni bir deneyim biçimine ve yöntemine çevirerek yaptıkları için eğlencelidirler. Dilerseniz gelin lafı daha fazla uzatmadan Ovvah’ın sizler için hazırladığı kitaplardan uyarlanan oyunlar listesine geçelim.

Kitaplardan uyarlanan oyunlar tam liste

E3 2019

  Assassin’s Creed Serisi

Kitaplardan uyarlanan oyunlara Assassin’s Creed ile başlıyoruz. Aslında bu oyun için kitaptan uyarlama değil de daha çok esinlenilmiş dememiz daha doğru olur. Yapımcı Jade Raymond’a göre, serinin ilk oyunu, Vladimir Bartol’un 1938 tarihli Alamut romanından ilham aldı. Roman, günümüz Tahran‘ından yaklaşık 97 km uzaklıkta bulunan Pers kalesi Alamut’ta geçiyor.

11. yüzyıl başlarında Hasan Sabbah ve suikastçileri Alamut’taki yaşamlarından ve yaptıkları eylemlerden esinlenilerek Assassin’s Creed evrenine uyarlandı. Assassin’s Creed bilimkurgu unsurları taşısa da aslında tarihi bir  kurgudur, bu nedenle esinlenildiği kitabın da tarihe de kök salmış olması bu teoriyi güçlendirmektedir. Hatta Alamut romanındaki “Hiçbir şey mutlak gerçeklik değildir, her şeye izin verilir” dizesi oyunda neredeyse kelimesi kelimesine aynı şekilde kullanılır: “Hiçbir şey doğru değildir, her şeye izin vardır.”

  The Witcher Serisi

The Witcher, tam manasıyla kitaplardan uyarlanan oyunlardan bir tanesi. Andrzej Sapkowski’nin kitap serisine dayanan oyunun Netflix’te bir dizisi bile var. 2007 yılında CD Projekt tarafından ilk oyununun yayımlanmasından öncesine kadar kitap okuyucular tarafından fark bile edilememişti desek yalan olmaz herhâlde. Serinin ilk oyunu piyasaya sürüldükten sonra dünya çapında hem oyun hem kitap serisi hem de ilk oyunu çok fazla dikkat çekmeye başladı. Günümüzde oyunu, dizisi ve kitap serisi beğenilerek takip edilmeye de devam ediyor.

The Witcher’ın romanları, oyunları ve dizisinde aynı karakterler yer almış ve aynı hikaye işlenmiştir. Aslında duruma biraz uzaktan bakarsak karşılıklı kazanç durumunu net şekilde görebiliyoruz. Pek bilinmeyen roman serisi, ilk önce kitaptan oyuna uyarlanarak ses getiriyor, daha sonra dizisi çıkarılarak dünya çapında bilinen bir yapıma dönüşüyor. Şimdilik 1994 ve 1999 yılları arasında yazılmış toplam 5 kitap varken, altıncı kitap 2013’te yazılmış fakat hikayenin devamı değil öncesini anlatmaktadır.

  BioShock Serisi

Bir çoğumuz zaten bu seriyi biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız kesinlikle oynamanızı tavsiye ederiz. Aslında BioShock serisini filozof Ayn Rand’ın zihninde oynuyoruz. Hatta Rapture şehri, Rand’ın nesnelci felsefesini besleyen aynı fikirleri ve saf kişisel çıkar ilkesi üzerine kurulmuştur. Bu yapımı da tam olarak kitaptan uyarlanan oyunlar arasında alamasak da Ayn Rand’ın düşüncelerini aktardığı için listemizde yer veriyoruz.

Andrew Ryan karakteri temel olarak Ayn Rand’den esinlenilmiştir. Benzer şekilde Rand’ın Hayatın Kaynağı romanı, Frank Fontaine ve Rand’ın Atlas Vazgeçti adlı romanında da geçen Atlas‘ı oyunda görebiliyoruz. Yine oyunun pek çok yerindeki afişlerde Atlas Vazgeçti’den gelen Atlas kimdir? John Galt Kimdir? soruları görebiliyoruz. Bunun gibi bir çok örnek verebiliriz fakat kısa bir şekilde özetleyecek olursak BioShock, Ayn Rand’ın felsefi düşüncelerinin sonuçlarının nasıl olabileceğini gösteren bir eleştiri oyunu.

  Metro 2033

Hayatta kalma korku oyunu Metro 2033‘ün kökleri, Rus yazar Dmitry Glukhovsky‘nin 2005 tarihli aynı adlı romanına dayanıyor. Roman gibi, oyun da nükleer bir soykırım tarafından harap olan kıyamet sonrası bir Moskova’nın metro sisteminde geçiyor. Oyundaki kahramanımız Artyom, hem oyunda hem de kitapta geçen karakterden sadece birisi.

Metro 2033 kitabı, oyunun piyasaya sürüldüğü 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘nde yayınlandı. Bu listedeki oyunların çoğunun aksine, Glukhovsky’nin hem kitabı hem de video oyunu uyarlaması için anlaşması var.

  Bloodborne

Bloodborne, bir hikayeyi doğrudan uyarlamak yerine bir yazarın çalışmasından içerikleri ödünç alma bakımından BioShock’a benziyor. Bu isimler BioShock için Ayn Rand iken, Bloodborne için H.P. Lovecraft oluyor. Oyun, Yharnam’ın soğuk ve korkunç sokaklarında, cadılar ve kurt adamlarla dolu başka bir standart korku oyunu oynayarak zaman geçireceğinizi düşündürüyor ancak Bloodborne bazı boyutlar arası kozmik yaratıkları, çılgın tanrıları ve diğer değişik varlıkları karşınıza çıkararak bizleri şaşırtıyor.

Bir korku roman yazarı olan Howard Phillips Lovecraft, eserlerinde bilimkurgu ile korkuyu birleştiren ilk yazarlardan birisidir. Bloodborne’da bizlere H.P Lovecraft’ın eserlerindeki o karanlık dünyayı bilim kurgu öğeleriyle birleştirip bize sunuyor. Bu yüzden listemizde bulunması gereken yapımlardan birisi olduğunu düşünüyoruz ve kitaplardan uyarlanan oyunlar listemize devam ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Muhtemelen Sonsuza Kadar Tekrar Tekrar Oynayabileceğiniz Oyunlar

  Spec Ops: The Line

Oyun, Joseph Conrad‘ın 1899 tarihli Karanlığın Yüreği adlı kitabından uyarlanmıştır Ayrıca 1979 film uyarlaması olan Apocalypse Now-Kıyamet’in aynı kitapla yaptığı gibi tamamen farklı bir çağa ve ortama bu kitabı uyguluyor. Karanlığın Yüreği kitabı 19. yüzyılın sonlarında Kongo‘da, Apocalypse Now 1969’daki Vietnam Savaşı sırasında Vietnam‘da geçerken, Spec Ops: The Line kum fırtınası sonrası enkaza dönen Dubai‘de geçiyor.

Karanlığın Yüreği kitabından uyarlanan oyun, Heart of Danense ve Apocalypse Now‘da ki kötü şöhretli Kurtz’a dayanan Albay John Konrad da dahil olmak üzere, felaketten sonra hayatta kalanları bulmaya çalışan bir grup askeri takip ediyor ve işler karmaşıklaşmaya başlıyor. Bizde kitaplardan uyarlanan oyunlar listemize devam ediyoruz.

  Tom Clancy’s Rainbow Six

Çoğumuzun aşina olduğu marka bir isim olan ve 2013 yılında aramızdan ayrılan Tom Clancy, kitaplarının dışında pek çok roman için danışılan isim olmuş ve bu romanlardan bir de telif hakkı talep etmiştir. Dizi ve filmlerde de adını gösteren Clancy, tahmin edeceğiniz üzere kitaplardan uyarlanan oyunlar arasında da adından söz ettiriyor.  Piyasa da çok fazla Tom Clancy ismi görüyorsanız nedeninin bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

1998‘de yayımlanan Rainbow Six adındaki teknoloji ile gerilimi harmanlayan romandan esinlenilerek geliştirilen oyun serisi, özellikle komplo teorileri ile oyuncular arasında sevilen bir yapım. Sizde evde yapacak bir şey bulamıyorsanız Tom Clancy’i açarak aksiyonun içine dalabilir veya kitaplardan uyarlanan oyunlar listemize devam ederek kendinize yeni oyunlar bulabilirsiniz.

  Enslaved: Odyssey to the West

Journey to the West romanından uyarlanan oyun, kıyamet sonrası bir gelecekte geçiyor. Küresel bir savaşın ardından dünyada kalan aktif savaş makineleri arasında bir kaza geçirdikten sonra sağ kalan Trip’e eve kadar eşlik edecek olan Maymun’nun hikayesini ele alıyor.

Bir Çin efsanesinden uyarlanan oyun aslında kaç yıllık olursa olursa yada hangi kültürden olursa olsun iyi bir hikayenin her zaman değerini kanıtlar nitelikte. İlginç ve sevebileceğiniz bir oyun olduğunu düşündüğümüzden dolayı oyuna, kitaplardan uyarlanan oyunlar listemizde yer vermek istedik.

  S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Sıradaki kitaptan uyarlanan oyunumuz S.T.A.L.K.E.R. fakat tam olarak kitaptan uyarlanan oyunlar arasına alamıyoruz. Bunun nedeni Andrei Tarkovsky’nin yine aynı isimdeki filminden uyarlanmasıdır. Oyun, Andrei Tarkovsky’nin yönetmenlikteki profesyonelliğini başka bir sektörde de devam ettirebileceğinin kanıtı niteliğinde. Oyunu oynamadan önce filmini izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederiz.

Oyunun isminin açılımını merak ediyor musunuz? Hemen söyleyelim. Oyunun ismi Scavenger, Trespasser, Adventurer, Loner, Killer, Explorer ve Robber kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Türkçesiyle söyleyecek olursak Yağmacı, İhlalci, Maceracı, Tek Başına, Katil, Kâşif ve Soyguncu. Yani anlayacağınız oyun sadece ismiyle bile bize içerisinde her daldan bir meyve olduğunu söylüyor.

  Dante’s Inferno

Dante Alighieri’nin İlahi Komedya‘sından esinlenerek uyarlanan oyun, Haçlı Seferleri‘nden sonra evine dönüp karısını öldürüldüğünü gören Dante‘yi ve onun alacağı intikamı ele alıyor. Fakat oyunda değişik canavarlar ve zebaniler bizi karşılıyor. Bu da bize gösteriyor ki gerçekten de sadece kitaptan “esinlenilmiş“. Yani tam olarak kitaplardan uyarlanan oyunlar arasında değil.

İlahi Komedya ile başlangıç olarak benzerlikler gösterse de oyunu oynamaya devam ettiğinizde olaylar çok farklı yerlere gidiveriyor. Geliştiriciler konunun tutmayacak olduğunu düşünmüş olacaklar ki oyuncuları tutmak için onları aksiyona sokmaya ve hikayeden sapmaya karar vermişler. Konumuz kitaplardan uyarlanan oyunlar olduğundan dolayı oyunun kalitesini fazla sorgulamamak gerek. Fakat yine de oynanabilecek bir yapım olduğunu ve listemizin de sonuna geldiğimizi söyleyelim. Peki sizce bu kitaplardan uyarlanan oyunlar arasındaki en kaliteli yapım hangisi? 

Yorum Yap