1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Aralıklı Oruç Nedir? Faydaları Nelerdir ve Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Aralıklı Oruç Nedir? Faydaları Nelerdir ve Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?
+ - 0

Aralıklı oruç, sağlıklı kilo verme yöntemlerinden bir tanesidir.  Aralıklı orucun iki ana türü vardır. Bunlar günlük ve haftalık şeklindedir. Yani, her gün birkaç saat oruç tutun veya haftada iki gün çok büyük bir kalori azaltımı yapın.

Günlük olarak, her gün 16 saat oruç tutmanız gerekir ve sonraki 8 saat boyunca yemek yiyebilirsiniz. Bu yüzden en basit zayıflama diyetlerinden biridir. Sadece gününüzü iki gruba ayırmanız gerekiyor: biri yemek yediğiniz 8 saatten diğeri ise oruç tuttuğunuz 16 saatten. Örneğin, ilk yemeğinizi 12’de yerseniz, öğleden sonra 8’e kadar yemek yemeniz gerekir. Bu, daha az yeme eğiliminde olduğunuz için günde yaklaşık 300-500 kcal’lik bir azalma olduğu varsayılarak sonuçlanır ve bu bizim önerdiğimiz seçenektir.

  Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Normalde 16 saatlik oruç, uyku saatlerini içerir. Bu yüzden düşündüğünüzden daha kolaydır. Sizin için ve kilo vermenizi kolaylaştırmak için , alışkanlıklarınıza ve zevklerinize en uygun olanı seçebilmeniz için iki adet 16/8 hızlı diyet seçeneği sunacağız. Birincisi sabah, ikincisi öğleden sonra.

İZLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Yemek yeme şeklinizi gözlemleyin ve programınızı seçin, bunun değişebileceğiniz ve hayatınıza ve taahhütlerinize uyarlayabileceğiniz bir şey olduğunu unutmayın. Aralıklı oruç diyetinin büyük avantajı da burada yatıyor: uyarlanabilirliği. Bu diyet hayatınıza uyum sağlar, tersi olmaz ve bu diyetin işe yaramasının anahtarlarından biridir.

  Aralıklı Oruç Faydaları

Aralıklı orucu uygulamak, gün içinde tüketilen kalorilerin azalması ve vücudun oruç sırasında rezervlerinden enerji çekmesi nedeniyle kilo vermenize yardımcı olur. Aralıklı oruç tutmanın tip 2 diyabet üzerinde önleyici etkisi vardır. Oruç tutmak kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Orucunuzun süreceği 16 saat boyunca şunları yapabilirsiniz:

  • Şekersiz kahve (tarçın ekleyebilirsiniz).
  • Çay
  • Ev yapımı sebze suyu: soğan, pırasa, havuç, lahana, kereviz, yaban havucu … biraz tuzla ve isterseniz karabiber veya karanfil ile.
  • Şekersiz bir sakız iştahınızı azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Şeker, tatlandırıcı, alkol, süt, sebze içecekleri, meyve suları veya meşrubatlar, hafif bile olsa, sıfır vs. tüketmeyin.

Aralıklı orucu uygulamak için kendinizi disipline etmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca nasıl kilo verilir isimli yazımızda da bahsettiğimiz gibi beslenmek kişisel bir şeydir ve değişkenlik gösterir. Özellikle rahatsızlığı olan kişiler ve herhangi bir diyete başlayacak olanlar doktorlarına danışarak bu tarz diyetlere başlamalıdır. Sağlık sorununuz var ise tedaviyi internette aramamanız ve doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayın.


Ovvah ekibi olarak aralıklı orucun ne olduğu, faydalarını ve aralıklı orucun nasıl yapıldığını anlattığımız yazımızın sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum Yap