Hamileyken Yenmemesi Gerekenler ve Yiyecek Seçimleri
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Hamileyken Yenmemesi Gerekenler ve Yiyecek Seçimleri

0

Hamilelik kadınların hayatlarındaki en güzel evrelerden biridir ve bu dönemde pek çok şey değişir. Yaşam tarzınızdan tutun özellikle vücudunuz ve tüm düşünceleriniz değişir. Ayrıca bu dönemde özellikle yeme ve içme gereksinimlerinize iki kat dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenlerden hamileyken yenmemesi gerekenler ve yenmesi faydalı olacak yiyecekler hakkında bilgi edinerek hem kendinizi hemde bebeğinizi bu yolculuğa hazırlamanız gerekir. Sizlere çıkacağınız bu yolculukta yardımcı olacağını düşündüğümüz hamileyken yenmemesi gereken yiyecekler listesini derledik. Buyurun başlayalım.

  Hamileyken Yenmemesi Gerekenler

1. Çiğ, Pişmemiş veya Kirli Deniz Ürünleri ve Balık

Balık, bebeğinizin beyin gelişimine katkı sağladığı için olmazsa olmaz bir omega-3 kaynağıdır. Sadece hamilelik sürecinde balık tüketirken daha dikkatli olmalı ve özellikle çiğ balık yemekten kaçınmalısınız. Hamilelik sırasında tatlı su deniz ürünlerini tüketmeye önem göstermelisiniz. Somon, karides, alabalık ve sardalya gibi balıklar tüketilebilir. İstiridye ve midye gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünleri, deniz yoluyla bulaşan hastalıkların çoğunu taşır. Bu nedenle hamilelik sırasında kabuklu deniz hayvanlarından tamamen kaçınmak gerekir.

Uskumru, kılıç balığı ve kiremit balığı gibi bazı balıklar içlerinde yüksek miktarda cıva içerir ve cıva tüketimi çocuğunuzun gelişiminin gecikmesine ve beyin hasarına neden olabilir. Bunun yerine düşük seviyelerde cıva içeren ve orta miktarlarda tüketilebilen ton balığı gibi balıkları tercih edebilirsiniz.

2. Çiğ veya Rafadan Yumurta

Çoğumuz özellikle kahvaltılarda rafadan veya az pişmiş yumurta yemekten zevk alırız. Fakat yumurta, ishal ve kusmaya neden olan bir bakteri olan salmonella taşıyabileceğinden hamileyken yenmemesi gerekenler listesinde kesinlikle uzak durmanız gerekenlerden birisidir. Ayrıca çiğ yumurtadan yapılan diğer yiyecek ve tatlılardan da kaçınmalısınız. Hamilelik sırasında yumurta yiyecekseniz, yumurtanızın sarısı sertleşene kadar pişirin.

3. Çiğ veya Nadir Et

Araştırmalar, çiğ etin Listeria bakterileri içerdiğini ve hamilelik sırasında kaçınılması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, pişmemiş ette Toxoplasma gondii gibi  kusmaya, ceninde hasara ve ayrıca hamile kadınlarda düşüklere neden olabilen başka parazitler de olabilir. Et tüketeceğiniz zaman düzgün pişirildiğinden emin olun. Tüm bakterilerin giderildiğinden emin olmak için eti tuz ve suyla iyice yıkayın.

4. Pastörize Edilmemiş Süt Ürünleri

Çocuğunuzun doğru gelişimi için günlük ve düzenli olarak süt tüketmeniz son derece önemlidir. Size ve bebeğinize mineraller, kalsiyum ve proteinler gibi önemli besinler sağlar. Ancak sadece pastörize süt tükettiğinizden emin olun. Pastörize edilmemiş süt, ciddi gıda zehirlenmesine neden olabilecek patojenler içerebilir. Pastörize edilmemiş her türlü süt ürünlerinden kaçınmanız tavsiye edilir.

5. Pastörize Edilmemiş Yumuşak Peynir

Peynir de süt gibi hamilelik sırasında tüketilirken bazı kurallara uymanız gereken yiyeceklerden bir tanesidir. Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerin çoğu Listeria bakterilerini içerir ve hamileyken yenmemesi gerekenler listesinde üst sıralarda yer alır.

6. Yıkanmamış Meyve ve Sebzeler

Dünyadaki insanların neredeyse %78’inin yıkanmamış meyve ve sebze tükettiğini duymak sizi şaşırtabilir. Meyve ve sebzelerin siz ve çocuğunuz için son derece sağlıklı olduğuna şüphe yok. Fakat, yıkanmamış meyve ve sebzelerin kabukları zararlı böcek ilaçları ve herbisitler içermekle kalmaz, aynı zamanda Toxoplasma gondii ve Listeria gibi ölümcül patojenlere de ev sahipliği yapabilir. Bu dönemde özellikle marul ve lahana gibi yıkanmamış çiğ sebzelerden uzak durulmalıdır.

Hamileyken yenmemesi gereken meyveler arasında papaya, ananas ve üzüm bulunur. Olgunlaşmamış papaya, rahim kasılmalarını tetikleyen bazı bileşiklere sahip olduğu için özellikle tehlikeli olabilir. Meyvelerinizi ve sebzelerinizi tüketmeden önce iyice yıkamanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Sebze ve meyveleri uzun süre buzdolabında bırakıp sonra tüketmekten kaçının. Tüm sebzelerinizi pişirmeyi deneyin ve yapraklı olanların iyi piştiğinden emin olun.

7. Alerjiye Neden Olan Çiğ Filizler ve Yemişler

Çiğ filizler inanılmaz bir protein ve mineral kaynağıdır, ancak yine de hamileyken yenmemesi gerekenler listesindedir. Bunun nedeni, gıda zehirlenmesine neden olabilecek zararlı virüsler ve bakteriler içerebilmeleridir. Hamilelikte yer fıstığı ve kaju fıstığı gibi çeşitli kuruyemiş çeşitlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Fındık, fetal gelişim için faydalı olan zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

8. Restoran Yemeklerinde veya Mağazadan Alınan Salatalar

Restoranda yemek yiyeceğiniz zaman hamile kadınlar için yemek siparişi verirken çok dikkatli olmanız tavsiye edilir, çünkü onu hazırlayacak malzemelerden asla emin olamazsınız. Restoranlarda ve hatta mağazada bulunan salatalardan kaçınmak en iyisidir. Salatada kullanılan meyve ve sebzeler düzgün yıkanmamış veya uzun zaman önce kesilmiş olabilir.

9. Hijyenik Olarak Çekilmemiş Meyve Suları

Meyveler bakteriler veya virüsler tarafından kirlenme riskini taşıyabilir. Bu yüzden meyve suyunuzu kendiniz evde hazırlayın, böylece tazelik ve hijyen garantisine sahip olursunuz. Paketlenmiş meyve suları satın alırken, pastörize edilmiş ve soğutulmuş olanları seçin. Bağışıklık sisteminiz hamilelik sırasında baskılanır ve pastörize edilmemiş meyve sularında bulunabilecek bakterilere karşı daha duyarlaşır.

10. Aşırı Kafein

Kahve bağımlısı olsanız dahi hamilelik sırasında kafein almak iyi bir fikir değildir. Aşırı idrara çıkmanıza ve daha hızlı susuz kalmanıza neden olabilen bir idrar söktürücüdür. Aşırı kafein tüketimi, daha yüksek fetal ölüm, ölü doğum ve ayrıca düşük risklerine yol açabilir. Günde 200 ml veya 2 fincandan fazla kahve tüketmediğinizden emin olun. Ayrıca, enerji içecekleri ve ilaçlar gibi diğer ürünlerin içerdiği gizli kafeini ortadan kaldırmak için doktorunuzdan veya eczacınızdan yardım alın.

11. Bitkisel Takviyeler ve Bitki Çayı

Pek çok insan, hamile kadınların hamilelik sırasında tonik ve çay almaya başlamasını önerir, ancak bunu yapmak yarardan çok zarar verir. Bazı bitkileri büyük miktarlarda almak, erken doğum veya düşük yapma riskinizi bile artırabilir. Kalitelerini kontrol edemediğiniz için güvensiz veya sahte otlar da satın alabilirsiniz. Enerji eksikliği veya yorgunluk hissediyorsanız, doktorunuzdan bir multivitamin yazmasını isteyebilir ve bitkisel karışımları denemek yerine normal çayınıza devam edebilirsiniz.

12. Konserve Yiyecekler

Raf ömürlerini uzatmak için eklenen koruyucular ve gıda katkı maddeleri içerebileceklerinden, özellikle hamilelik sırasında konserve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca, kutunun duvarları, çocuğunuzun endokrin aktivitesini etkileyen bir kimyasal olan Bisfenol A içerebilir. Uzun raf ömürleri nedeniyle yiyecekler ayrıca zararlı bakteriler içerebilir. Teneke kutularda aldığınız her şey taze olarak da satın alınabilir.

13. Nitrat Açısından Zengin Yiyecek

Nitrat, raf ömrünü uzatabilen ve bazı gıdalara eklenen kimyasal bir maddedir. Ancak özellikle hamile kadınlar için pek çok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Nitratlar kandaki hemoglobin ile reaksiyona girdiğinde, vücudun oksijeni plasentaya taşıma kabiliyetine müdahale eden modifiye proteinler üretirler. Nitrat içeriği yüksek olan bazı yiyecekler diyet gazlı içecekler, pastırma, sosisler ve yapay tatlandırıcılardır. Bu yiyeceklerin besin değeri de çok düşüktür ve hamilelik sırasında ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

14. Aşırı Şekerli Yiyecekler

Hamileliğiniz sırasında dondurma ve çikolata yemek isteyebilirsiniz. Fakat, içlerindeki yüksek şeker seviyeleri kanınızdaki şeker seviyesini artırabilir ve bu da fetüse zarar verebilir. Her zaman bir günde ne kadar şeker tükettiğinizi kontrol edin ve mümkün olduğunca şekerden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

15. Sokak Yemekleri

Hamilelik sırasında en sevdiğiniz sokak yiyeceklerinden uzak durmaya çalışın. Sadece sağlıksız değiller, aynı zamanda gıda zehirlenmesine ve diğer sindirim sorunlarına da neden olabilirler. Bir şef şapkası takarak bu yemekleri kalite ve hijyeni garanti olan kendi mutfağınızda hazırlamaya çalışın.

16. Aşırı Yağlı Yiyecekler

Çok fazla yağlı yiyecek, kan kolesterol seviyenizi artırarak sizi obezite ve kalp hastalığına karşı savunmasız hale getireceğinden bu yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Yağlı yiyecekleri ölçülü bir şekilde yediğinizden emin olun. Omega-3, 6 ve 9 yağ asitleri içeren yiyecekler tüketin çünkü bunlar bebeğinizin gelişimi için faydalıdır. Bu tür yiyeceklerden bazıları avokado, fındık, zeytin ve kabak çekirdeğidir. Ancak, bu yiyecekleri asla aşırı yemeyin ve daima ölçülü egzersiz yapın.

17. Yapay Tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcıların şekerin yerini alabileceğini düşünebilirsiniz, ancak bunları hamilelik sırasında tüketmek sağlıksızdır. Plasenta, sakarin gibi en sık kullanılan yapay tatlandırıcıları filtreleyemez, bu da çocuğunuzun yapay tatlandırıcılar tüketeceği anlamına gelir. Kullanabilirsiniz, ancak her zaman ölçülü olarak kullandığınızdan emin olun.

18. Reçetesiz Vitaminler

Vitaminler hamile kadınlar için kesinlikle iyi bir besin kaynağıdır, ancak çok fazla alınırlarsa zararlı olabilirler. Fetüsün normal büyümesini etkileyebilirler ve ayrıca erken doğuma neden olabilirler. Vitaminler hakkında kendi kararlarınızı vermeyin. Bunları daima doktorunuzun önerdiği şekilde tüketiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

19. Basit Karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücudunuzdaki birincil enerji kaynağıdır. Basit karbonhidratlar işlenmiş olup içindeki doğal lif çıkarılmıştır. Çocuğunuz için gerçekten zararlı olmasalar da, basit karbonhidratlar ağrılı kabızlığa neden olma eğilimindedir. Beyaz ekmek veya beyaz makarna ince undan yapılmış yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine, buğday, esmer ekmek ve tam tahıllı karbonhidrat gibi yüksek lifli un tüketin.

20. Pastane Yiyecekleri

Simit ve poğaça gibi pastane ürünlerini sevseniz bile, hamileliğiniz sırasında bunlardan kaçınmalısnız. Bunun nedeni, çiğ hamurun zararlı bakterileri çekebilmesidir, bu da ciddi gıda zehirlenmesine neden olabilir ve hatta fetüse zarar verebilir. Kendinizi yemek sorunda hissediyorsanız popüler ve tanınmış fırınların ürünlerini tercih etmeyi edebilirsiniz.

21. Meyan kökü

Meyan kökü, genellikle zararsız bir baharattır, birçok mutfakta kullanılır. Ancak hamilelik sırasında meyan kökü rahim de kasılmalara neden olmaktadır. Bu durum erken doğuma yol açabilir. Hamilelik sırasında ne tür olursa olsun meyan kökünden uzak durmaya çalışın.

22. Artık Yiyecekler

Öğün sonrası artık yiyecekleri attığınız için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz, ancak hamilelikte arta kalan yiyecekleri yemekten kaçınmalısınız. Buzdolabında saklasanız dahi, yiyeceklerin pek çok hastalığa neden olabilecek bakterileri çekebilme olasılığı vardır. Daima taze pişmiş yiyecekler yemeye özen gösterin. Başka seçeneğiniz yoksa, kalan yiyecekleri tüketmeden önce farklı bir temiz kapta ısıtın.

23. Baharatlı Yiyecek

Eğer anne olmaya aday iseniz baharatlı yiyeceklerden olabildiiğince kaçınmalısınız. Hamilelik esnasında reflü ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıkların olasılığı çok daha yüksektir ve baharatlı yiyecekler bu durumu yalnızca şiddetlendirir. Baharatları kullanacağınız zaman ölçülü olun ve baharatlı yiyecekleri yedikten sonra mide ekşimesi oluşumunu önlemek için bir bardak süt veya bir çorba kaşığı balı da aldığınızdan emin olun.

24. Alkol

Alkol, plasenta tarafından filtrelenmeyen ve bebeğinize göbek kordonu yoluyla ulaşır. Bu sadece düşük yapma ve ölü doğuma neden olmakla kalmaz, aynı zamanda Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu (FASD) adı verilen bir durum nedeniyle çocuğunuzda bir dizi yaşam boyu fiziksel ve zihinsel engele neden olabilir. Bu yüzden hamileyken ara sıra içmenin sorun olmadığını düşünmeyin çünkü çok yanılıyorsunuz.

25. Tütün Ürünleri

Tütün ürünleri kullanımı hamilelik döneminde düşüklere, aşırı derecede vajinal kanamaya, plasentanın doğru şekilde yerleşmemesine ya da erken zamanda ayrılmasına sebep olur. Aynı zamanda pasif içicilikte de aynı etkiyi gösterir. Sadece hamilelikte değil normal yaşamınızda da tütün ürünleri kullanıyorsanız bırakın. Bu hayat sizin ve sadece bir hayatınız var.

Not: Hamilelik döneminizde yukarıda belirtilen gıdalardan kaçınmaya karar vermeden önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Kaynak: 1

İçeriği Nasıl Buldun?
 • 0
  be_endim_
  Beğendim!
 • 0
  be_enmedim_
  Beğenmedim!
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  _ren_
  İğrenç!
 • 0
  m_kemmel_
  Mükemmel!
Paylaş