Müslüm Gürses: Morgdan Arabesk’in Babalığına
  1. Ana Sayfa
  2. Hikaye

Müslüm Gürses: Morgdan Arabesk’in Babalığına

0

Müslüm Gürses, kimilerine göre Kral kimilerine göreyse Arabeskin Babası! Oldukça trajik bir yaşam hikayesine sahip olan Gürses yaşama acılarla başlamış ve bu acıları şarkılarına yansıtarak Türkiye’nin en çok sevilen isimlerinden bir tanesi olmuştur. 3 Mart 2013’te hayatını kaybeden Gürses, bu tarihe kadar hemen herkesin takdirini toplamayı başarmıştır. Peki, onu yazımıza konu eden farklı hikayesi nedir?

  Müslüm Gürses’in Çocukluk Yılları

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Fıstıközü köyünde dünyaya gelen Müslüm’ün asıl soyadı Akbaş’tır. Çocukluk yıllarında müziğe ilgisi olan Gürses’i bugün hepimizin tanıdığı bir isme dönüştüren üstat Ali Limoncu’dur. Ona sesini kullanmayı ve çocukluk yıllarında müziğe bağlanmayı öğreten Ali Limoncu büyük bir efsanenin doğuşuna öncülük eder.

Müslüm müziğe aşık olsa da babası ‘Deli Mehmet’ çok sert bir adamdır. Oğlunun bir meslek öğrenmesini ister ve onu müzikten alıkoyar. Hatta bir yarışmaya katılması söz konusu olan Müslüm’ün yarışmadan çekilmesi için saçını usturayla kazıtır. Ancak Müslüm’ün müzik aşkının önünde kimse duramaz. Kısa sürede kendinden söz ettirir ve şöhretin kapılarını aralamaya başlar.

Ancak annesi ve babası arasında yaşanan tatsız olayla ve ölümlerle sonuçlanan kavgalar Müslüm Gürses’i derinden sarsar. Kardeşi Ahmet’ten başka kimsesi kalmayan Gürses’i bir de Azrail sınar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Mezarda Başlayan Aşk: Abdülhak Hamit Tarhan

  Müslüm Gürses Öldü Diye Morga Kondu!

1978 yılında konser verdiği Tarsus’tan Adana’ya dönerken karıştığı kazada Müslüm Gürses’in öldüğü düşünüldü. Kafatası çatlayan ve öldü diye morga konan Gürses aslında ölmemiştir. Sonrasında kafatası yerine çelik bir plakayla yaşamına devam etmesine neden olacak bu hadise alnında bir iz ve tat – koku kaybı yaşamasına yol açar.

Kaza sonrasında ölmediği anlaşılan Gürses, İstanbul’da yakaladığı şöhretle Morgtan Arabeskin Babası olmaya yürümüştür. Yaşamı acılarla dolu olan Gürses’in hiç çocuğu olmamasına rağmen ona ‘Baba’ diyen milyonlarca hayranı olmuştur. Kalpleri yaralayan onlarca şarkısı ve dillerden düşmeyen besteleriyle Müslüm Gürses hala Arabesk’in Babası olmaya devam ediyor.

Müslüm Baba, acılarla dolu yaşamı ve Muhterem Nur ile yaşadığı doludizgin aşkla hafızalara kazınmıştır. Bugün dahi bir şarkısı çalındığında hemen herkes istemsizce şarkıya eşlik eder.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Olurdu?

Yorum Yap