1. Ana Sayfa
  2. Hikaye

Mezarda Başlayan Aşk: Abdülhak Hamit Tarhan


+ - 0

Biraz edebiyat ile ilgileniyorsanız Abdülhak Hamit Tarhan’ı duymuşsunuzdur. Özellikle eşinin ölümünden sonra yazdığı dokunaklı aşk şiiri ile ünlenmiş olan Abdülhak Hamit’in aşk hayatı herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Karısının cenazesinde tanıştığı kadınla evlendiği düşünülen Abdülhak Hamit Tarhan ile ilgili pek çok haber çıktı. Peki, ama hangisi gerçek? Abdülhak Hamit gerçekten karısının cenazesinde tanıştığı kadınla evlendi mi? Bu ünlü yazarın aşk hayatı ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin, hepsini inceleyelim.

  Abdülhak Hamit Tarhan Kimdir?

Abdülhak Hamit Tarhan, Türk edebiyatının en ünlü şair ve yazarlarından bir tanesidir. 1852 ve 1937 yıllarında yaşamış olan Tarhan; şair, oyun yazarı ve aynı zamanda diplomattır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türk edebiyatına eserler kazandırmış olan Tarhan, modern edebiyatın en önemli isimleri arasında yer almaktadır.

abdülhak hamit tarhan

Tarhan, Paris’te Milli Eğitim Müsteşarı olan babası ile birlikte yaşamış ve burada iyi bir eğitim almıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Robert Koleji’ne giden Tarhan, evde özel derslerde alarak başarılı bir şekilde eğitim görür. Farsça öğrenen ve Fars edebiyatını yakından inceleme fırsatı bulan ünlü şair, babasının ölümünden sonra İstanbul’a döner ve yazım hayatına ilk adımını atar. Bu sırada Recaizade Mahmud Ekrem ile tanışır ve onun yönlendirmesi ile Sabr u Sebat, Duhteri Hindu isimli eserleri yazarak ün kazanır.

  Abdülhak Hamit’in Aşk Hikayesi

1874 yılında ilk eşi olan Fatma Hanım ile tanışır. Fatma Hanım’ın tanıştıkları sırada 14 yaşında olduğu bilinmektedir. Tanışmaları ve evlenmeleri ile ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Ancak bilinen en doğru gerçek Tarhan’ın eşini çok sevdiği ve sürekli onu kaybetme korkusu ile yaşadığıdır. Tarhan’ın ilk evliliğinden Hamide ve Hüseyin isminde 2 çocukları olmuştur. Abdülhak Hamit, ilk eşi ile ilgili hatıralarında; “Beraber gezerken düşecek diye tutacak oluyordum. Uyurken bir akşam uyanmayacak, ölecek gibi duruyordu. Güldüğü zaman güzelliğini uçacak sanıyordum.” cümlelerini kullanmıştır.

1983 yılında Tarhan’ın eşi Fatma Hanım rahatsızlanır. Bu dönemde Tarhan eşine pek çok şiir yazar. 1985 yılına gelindiğinde verem hastalığı nedeni ile vefat eder. Tarhan’ın 40 gün boyunca eşinin mezarından ayrılmadığı bilinir. 40. günde güçten düşen Tarhan’ın gözleri ve sağlığı bozulur. Bu sırada günümüzde en çok bilinen şiiri Makber’i yazar. Makber’den bazı alıntılar aşağıdaki gibidir.

Eyvah!.. ne yer ne yar kaldı,

Gönlüm dolu ah u zar kaldı.

Şimdi buradaydı gitdi elden,

Gitdi ebede, gelip ezelden.

Ben gitdim, o hak-sar kaldı,

Bir kus¸ede tar-mar kaldı;

Baki o enis-i dilden, eyvah!..

Beyrut’da bir mezar kaldı.”

Fatma Hanım’ın ölümü ile kendisini tamamen edebiyata ve şiire veren şair; Ölü, Bunlar o’dur ve Hacle isimli eserleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’nun Bulgaristan’da Başlayan Hayat Hikayesi

  Yeni Eşi ile Cenazede Mi Tanıştılar?

Abdülhak Hamit Tarhan, Fatma Hanım’ın ölümünden 5 yıl sonra evlenmiştir. Günümüzde internette dolanan bilgilere göre Abdülhak Hamit, ikinci eşi ile Fatma Hanım’ın cenazesinde tanışmıştır. Ancak bu bilgi doğru değildir. Tarhan, ikinci eşi olan Nelly Clower ile 1980 yılında evlenmiştir. Abdülhak Hamit’in yakasını bir türlü bırakmayan amansız hastalık verem, Nelly Clower’i da bulur. Bu evlilikten çocuğu olmayan Tarhan, 1911 yılında ikinci eşini de veremden kaybeder.

Üçüncü evliliğini ise abisi Nasuhi Bey’in komşusu olan Cemile Hanım ile yapan Tarhan’ın bu evliliği çok kısa sürmüştür. Kısa süren bu evliliğin ardından Brüksel Sefiri sırasında 1912 yılında Belçikalı Lucienne Hanım ile evlenmiştir. İslamiyet’i kabul eden ve Betül ismini alan eşinden de hiç çocuğu olmamıştır.

abdülhak hamit tarhan
Abdülhak Hâmit ve Lüsyen Hanım

Her ne kadar toplamda 4 evlilik yapmış olsa dahi Abdülhak Hamit, tüm şiirlerinde ve hatıralarında Fatma Hanım’ı ne kadar sevdiğini vurgulamıştır. Ayrıca Tarhan’ın sadece ilk evliliğinden yani Fatma Hanım’ın çocuğu olmuştur. Diğer evliliklerinden bir çocuğu yoktur. Aşağıdaki mısralarda Tarhan’ın Fatma Hanım’a olan aşkını görmek mümkündür.

Bildir bana nerde, nerde yarab?

Kim attı beni bu derde yarab?

………………………………….

Çıık fatıma lahddan kıyam et,

Yadımdaki haline devam et.”

Yorum Yap