1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?
+ - 0

Kişiler hayatlarının bir bölümünde kilo problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Kimi insanlar kilo almaya çalışırken kimileri ise kilo vermek için çeşitli diyetleri denemektedir. Aslında diyet kelimesinin yerine beslenme düzeni kelimesini kullanmak çok daha doğru olacaktır. Sağlıklı bir beslenme şekliyle kilo alabilmekte kilo verebilmekte mümkündür. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen beslenme şekillerinden bir tanesi de Paleo Diyetidir. Paleotik dönemlerde yaşayan insanların beslenme şeklini temel alan paleo diyeti oldukça etkili bir diyettir. Peki, paleo diyeti nedir? Paleo diyeti nasıl yapılır? Gelin inceleyelim.

  Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Paleo diyeti, Taş Devri Çağı’nda yaşayan insanların beslendiği şekilde beslenmeyi öneren bir diyettir. Bu dönemde insanlar avcılık ve toplayıcılık ile besleniyorlardı ve oldukça sağlıklı bir vücuda sahiplerdi. Bu doğrultuda günümüzde de Taş Devri dönemindeki gibi beslenilerek sağlıklı bir bedene kavuşmak mümkündür.

  Besinleri Çiğ Tüketin!

Paleo diyetinde en önemli nokta besinlerin çiğ tüketilmesidir. Çiğ sebzeler ve hatta çiğ et paleo diyetinin olmazsa olmazlarındandır. Ancak çiğ et tüketemem diyorsanız buharda ve az pişmiş şekilde de eti tüketebilirsiniz.

  Baklagillerden Uzak Durun!

Paleo diyetinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de baklagillerden uzak durmaktadır. Baklagiller Paleotik Çağ’da bulunmadığı için bu diyette baklagilleri kesinlikle tüketmemelisiniz.

  Hazır ve İşlenmiş Gıdalardan Uza Durun!

Her diyet türünde olduğu gibi paleo diyetinde de hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

  İşlenmiş Yağlar Kesinlikle Yasak

Paleotik Çağ’da Ayçiçek yağı, margarin, mısır yağı gibi yağ türleri bulunmuyordu. Bu nedenle ceviz yağı, susam yağı, avokado yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi yağlar tüketmeniz gerekmektedir.

  Güneşlenin!

Vücut, D vitaminine fazlasıyla ihtiyaç duyar. Bu dönemdeki insanlar doğada yaşadığı için güneşin faydalarından yoğun bir şekilde yararlanabiliyorlardı. Günümüzde de güneşin faydalarından yararlanmak için bol bol güneşlenmelisiniz.

  Meyve ve Sebzeleri Kendi Mevsiminde Tüketin

Günümüzde mevsimi olmayan meyve ve sebzeler sık sık tüketilmektedir. Ancak kışın domates ve salatalık gibi yiyecekleri tüketmek oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle tüm meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap