1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Çam Terebentin Yağı Nedir? Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Çam Terebentin Yağı Nedir? Çam Terebentin Yağının Saça Faydaları Nelerdir?
+ - 1

Ormanda yürüyorsunuz, yoruldunuz ve elinizi çam ağacına koyup dinleniyorsunuz. Ağacın reçinesi elinize bulaştı ve geçmiyor sinir bozucu değil mi? Genellikle kozalakların gövdesinden akan ve reçine olarak bildiğimiz bu bala benzeyen çam terebentin yağı, keskin kokusuyla bir çam ormanına gitmişsiniz hissi uyandırıyor. Bunun saçla ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin çam terebentinin saça faydalarını yazımızda.

  Nedir bu Çam Terebentin Yağı?

Çam ağacının kozalağında ki reçine alınıp damıtma yöntemiyle ayrıştırılıyor ve sıvı halde şişelenebilir yağ ortaya çıkıyor bu yağa ise çam terebentin yağı deniyor. Terebentin esansı denilen çam ağacının farklı yerlerinden yapılmış esanslar da aktarlarda mevcut.

  Çam terebentin saça faydaları neler ve nasıl kullanılmalı?

Saç derisini besler ve saç köklerinin daha sağlam olmasını sağlar. Böylelece hem kepek oluşmasını engelliyor hem de daha parlak ve gür saçlarınızın olmasını sağlıyor. Uzamasını beklediğiniz saçlarınız varsa bu süreci hızlandırmak için de çam terebentinin mucizelerinden faydalanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Saç Dökülmeleri Nasıl Önlenir? Yöntemleri Nelerdir?

  Direkt şampuanınıza ekleyerek kullanabilirsiniz

Şampuanların yıpratıcı etkisini de en aza indirebilirsiniz. 300 ml bir şampuan şişesini düşünürsek içine 25-30 damla eklemeniz yeterli olacaktır. Şampuan şişenizin içine bir seferde bu yağı ekleyebilirsiniz. Saçlarınızı yıkamadan önce şampuan şişenizi güzelce çalkalayıp kullanmanız ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayıp güzelce durulamanız yeterli olacaktır.  Yağ oluşuyorsa korkmanıza gerek yok kullanmadan önce çalkalayıp sonrasında da iyice durularsanız normal bir yıkamadan farkı olmayacaktır.

  Zamanınız varsa kolay ve doğal saç maskeleri de hazırlayabilirsiniz

Şişe, Cam, Bitkisel Yağ, Içki, Sıvı

Saç bakımınıza ayrı bir zaman ayıramıyorsanız şampuana eklemek sizin için en ideali olabilir. Ama saçlarınıza zaten maske yapıyor ve düzenli bakıyorsanız bu maskelerin içine çam terebentini damlatarak da kullanabilirsiniz. Badem yağı ve zeytinyağıyla karıştırmak da hem saçınıza daha iyi gelecek hem de çam terebentinin güçlü etkisini biraz azaltacaktır. Aksi takdirde yalnızca çam terebentinden yoğun miktarda kullanmak tahrişe neden olabilir. Diğer türde yağlarla karıştırdığınız çam terebentini saçınıza kökten uca gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz. 3-4 saat beklemek etkisini göstermesi için yeterli olacaktır.

  Sadece saç mı? Hayır!

Çam terebentinin faydaları yalnızca saçla sınırlı değil. Bunun dışında nefesinizi açmak gibi nedenlerle kullanacaksanız kaynatıp bir kaseye aldığınız suyun içine yaklaşık 5-6 damla çam terebentin yağı damlatabilir, bu karışımdan yükselen buharı burnunuzla 5 kez içinize çekip verebilir, ardından 5 kez normal nefes alarak değerlendirebilirsiniz. Bu uygulamayı 5’er defadan 3-4 kez yapmanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde stres, yorgunluk ve ağrılardan kurtulmak için banyo suyunuza da bir miktar çam terebentin yağı karıştırabilirsiniz. Banyodan çıkmadan önce vücudunuzu temiz suyla güzelce durulamayı da unutmamalısınız tabii.


Ovvah ekibi olarak sizlere hazırladığımız Çam terebentin yağının ne olduğunu ve faydalarını derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. çok kötü kokuyo ama yaaaaa 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.