1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir ve Ne Yapmamız Gerekir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir ve Ne Yapmamız Gerekir?
+ - 0

Bağışıklık sisteminin amacı bir şeye karşı bağışık olmak ve ondan korunmaktır. Enfeksiyonlara karşı savaşmak vücudun doğal savunmasıdır. Bu nedenle, bağışıklık sistemi zayıfsa, vücudunuzun enfeksiyonlarla yüzleşme kapasitesi azalır ve bazı hastalıklara karşı daha savunmasız olursunuz. Bu yazımızda Ovvah.com ekibi olarak bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir ve doğal olarak güçlendirmek için bazı ipuçları veriyoruz.

  Bağışıklık sistemi nasıl çalışır?

Bağışıklık sisteminin ana hücrelerine lökositler veya beyaz kan hücreleri denir. Organizma bir tehdit tespit ettiğinde, bu hücreler harekete geçirilir ve zararlı odağa ulaşana kadar kan dolaşımında hareket ederler. Fonksiyonları, hasar görmüş dokuyu onarmak, enfeksiyonu kontrol altına almak için bir bariyer görevi görmek ve ağrıyı artıran algojenik maddeler üretmektir.

Enflamasyon, ister bakteri, mantar, virüs, protozoa veya prionlardan kaynaklanıyor olsun, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla başa çıkma yoludur. Bağışıklık sisteminiz sağlığınıza zararlı parçacıkları tespit eder. Daha sonra, istilalarına yanıt olarak, onlara saldırarak ve yok ederek tepki verir. Şişlik ancak tehdit ortadan kalktığında azalır.

  Bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığında…

Bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde, vücutta birçok olumsuz yankı vardır. İmmün yetmezlik bunlardan biridir. İmmün yetmezlik, doğal koruma ve savunma mekanizmalarının normalden daha az aktif olmasına neden olur. Bir başka olumsuz yankı, sistemin yanlışlıkla vücudun sağlıklı hücrelerine saldırmasına neden olan bazı otoimmün hastalıkların ortaya çıkmasıdır . Organizma kendi dokuları ve bulaşıcı ajanlar arasında ayrım yapmayı bırakır. Ve karışık olduğu için sağlıklı vücut kısımlarını iltihaplar. 80’den fazla otoimmün hastalık türü vardır. Birçok durumda nedenleri bilinmemekle birlikte, güçlü bir kalıtsal bileşene sahip olduklarına inanılmaktadır.

  Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Tıpkı vücudun düzgün çalışmasını bozan iç faktörler olduğu gibi, daha iyi kontrol edebileceğiniz başka dış faktörler de vardır. Bu nedenle, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bu dış faktörlere müdahale edebilir ve değiştirebilirsiniz . Bu faktörler nelerdir?

  Dengeli bir diyet

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren ana faktör budur. Diyetiniz dengeli olmalıdır. Bu, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerinin uygun ölçülerinde tüketilmesine dayanması gerektiği anlamına gelir.

İyi dengelenmiş bir diyet, tekli doymamış yağları (fındık, somon, ton balığı, zeytinyağı), süt ürünleri, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve her gün en az 5 porsiyon meyve ve sebze içerir. Ek olarak, diyetinizi takviye edebilecek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek diğer besinler şunlardır:

  • E vitamini –  buğday tohumu yağı, ayçiçeği, aspir, mısır ve soya fasulyesinde bulunur. Ayrıca badem, yer fıstığı ve fındıkta veya ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bulabilirsiniz.
  • C vitamini –  lahana ve brokoli gibi sebzelerde ve portakal, greyfurt, guava ve limon gibi meyvelerde baskındır.
  • A vitamini –  süt, tereyağı ve kaşar peynirinde bulunur . Ayrıca havuç veya lahana gibi sebzelerde.
  • Demir –  dana eti veya sığır eti, kabuklu deniz ürünleri, karaciğer ve yumurta gibi yağsız kırmızı etlerde bulunur.
  • Çinko ve selenyum –  sığır, hindi ve tavukta bunun birçoğu var. Yanı sıra karides, ıstakoz ve çoğu balık. İyi olan şey, bu minerallerin insanların düzenli olarak tükettikleri hemen hemen tüm gıdalarda mevcut olmasıdır.

  Enfeksiyonlardan kaçının

Birçok durumda, kişisel hijyen ve gıda hijyeni hiçbir yerde bulunmaz. Gün boyunca ellerimizi birçok farklı yere yerleştiriyoruz: kapı kolları, banyolar, bilgisayar klavyeleri… Bu nedenle, çevrede bulunan tüm olası virüsler veya bakteriler bize ulaşabilir. Bu nedenle, ağzınıza bir şey koymadan önce ellerinizi iyice yıkamalısınız. Önemli ve enfeksiyonları önlemenin çok iyi bir yoludur.

Aynı şekilde, gıda bir gıda güvenliği zincirinden geçmesine rağmen , meyve ve sebzeleri tüketmeden önce iyice yıkamanız şiddetle tavsiye edilir.  Su ve sirke kullanmak genellikle yeterlidir. Aynı anlamda, etleri ve balıkları pişirirken soğuk zincirinin korunması tavsiye edilir.

  Spor yapın

Haftada en az 3 kez 30 dakika fiziksel egzersiz sizin lehinize çalışabilecek başka bir alışkanlıktır . Bu düzen, kaslarınızı aktif tutar. Ayrıca vücudunuzdaki her hücrenin oksijenlenmesine ve işlevlerini daha iyi gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Gerçekleştirmeye karar verdiğiniz aktivitenin, vücudunuzun neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırmasını gerektirmesi önemlidir. Örneğin, yüzme, tenis, bisiklet, koşu veya sadece yürüyüş. Tüm bu faaliyetler koordinasyon, esneklik ve vücudun tam hareketini destekler.

Ama dikkat et! Yerleşik bir yaşam tarzı kan dolaşımına zarar verdiği ve belirli kardiyovasküler hastalıkları teşvik ettiği için, çok fazla egzersiz bağışıklık sisteminizin savunmasızlığını artırabilir. Kendi vücudunuzun sınırlarını aşmak savunmanıza zarar verir, çünkü onu aşırıya ve bitkinliğe götürürsünüz. Antrenmanın yoğunluğunu kalibre etmek ve ne kadar uzağa gidebileceğinizi ve alamayacağınızı bilmek önemlidir.

  Meditasyon ve rahatlama

Çoğu durumda, stres, kaygı veya depresyon, sıkıntıyla başa çıkma yeteneğinizi azaltma gücüne sahiptir. Onlar sürekli oluşursa, durumunuzu rahatsız üstünde zihin , bunların bozulması ve savunmasını zayıflatmak ve hastalıkların görünümünü tercih edebilirsiniz. Bundan kaçınmanın ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin iyi bir yolu yoga, tai-chi, farkındalık veya meditasyon yapmaktır. Hepsi nefesinizi geliştirmenize izin veren gevşeme teknikleridir. Sonuç olarak, zihniniz ve bedeniniz arasındaki denge de iyileşecektir.

Sürekli olarak zararlı ajanlara maruz kalıyorsunuz: tütün dumanı, çevre kirliliği, toz, aerosoller… Bu nedenle, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek vücudunuza zarar vermeyi önlemenin en iyi yoludur. Bu basit kuralları uygulamaya koyarsanız, bağışıklık sisteminiz güçlendirilecek ve vücudunuz bunu takdir edecektir.

Yorum Yap