1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Çakralar Nelerdir? Çakraların Renkleri Nelerdir? İşte 7 Enerji Merkezi

Çakralar Nelerdir? Çakraların Renkleri Nelerdir? İşte 7 Enerji Merkezi


Doğu kültürü, günümüzde tüm dünyaya yayılmış adına çakra dediğimiz insan vücudundaki enerji noktalarını belirlemiştir. Burada kendimizle olan ilişkimizi  farklı biyolojik ve psikolojik yönleri ile bir araya getiriyoruz. Hinduizme göre, kendinizle, diğer insanlarla, doğa ile ve ilahi olanla ilişkiniz yoluyla dengeli çakralar elde edersiniz. Sonuç olarak, bir dengesizlik kişisel ve sosyal işlev bozukluklarında kendini gösterebilir. Her çakra ile ilgili bir renk, vücutta bir yer ve bir ses olduğunu bilmek önemlidir. Meditasyon sırasında her bir çakranın denge ve akktivasyon merkezini bilmek bizlere bu yolda büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ovvah.com ekibi olarak bu yazımızda Çakralar Nelerdir, Çakraların Renkleri Nelerdir? sorularına yanıt arayacağız. İşte sizlere 7 harika enerji merkezi.

Çakralar Nelerdir, Çakraların Renkleri Nelerdir?

  Çakra 1: Kök Çakra! Kök, Çakra, Enerji, Chi, Manevi

İsim:  Muladhara
Renk:  Kırmızı
İlişkili Öğe:  Toprak
Yer:  Omurganın tabanı
Ses:  Lam

Bu çakra biyolojik, psikolojik ve ilişki desteği ile ilgilidir.  Merkez, grup gücü ve köklerle bağlantılıdır. Vücudumuzun bu çakra ile ilişkili kısımları bacaklar, ayaklar, bağışıklık sistemi, omurga ve kemiklerdir. Dahası,  bu enerji merkezi ilk geliştirdiğimiz ve geri kalanını destekleyen merkezdir. Bu çakra sayesinde doğa, diğer insanlar ve kendimizle ilişki kuruyoruz. Ayrıca bizi atalarımızın enerjisiyle güçlü bir şekilde birleştirir. Zor bir zaman geçiriyorsanız bu yardımcı olabilir.

Önerilen Yazı
Çakra Nedir Ve Nasıl Açılır? Çakraları Açmak Ne İşe Yarar?

Psikolojik düzeyde, bu çakra güvenlik, savunma ve ihtiyaçları karşılama yeteneği ile ilgilidir.  Bu yönler desteği teşvik eder. Çünkü güç, koruma, öğrenme ve grup inançlarıyla ilgilidirler. Bu çakra dengeli olmadığında, destek eksikliği ile ilgili olan işlev bozukluklarına yol açabilir.  Örneğin, bağışıklık sistemi, sırt ağrısı veya bacak ağrısı ile ilgili sorunlar. Depresyon ve anksiyetenin yanı sıra diğer psikolojik konular da kök çakra dengesizliğinden kaynaklanabilir. Bu çakrayı dengede tutmak için köklerinizle ilişkilerinizin farkında olmalısınız. Örneğin, aileniz ve inançlarınızla ilişkiniz. Meditasyon da bu çakrayı dengelemeye yardımcı olur.

  Çakra 2: İlişki kurmanın harika yolu!Sakral, Çakra, Enerji, Chi, Manevi

İsim:  Svadhisthana
Renk: Turuncu
İlişkili Öğe:  Su
Yer:  Karnın hemen altından göbek deliğine kadar
Ses:  Vam

Bu çakra, başkalarıyla, doğayla ve kendinizle olan dinamiğinizle ilgilidir. Bu nedenle, dünya görüşünüzle ilgilidir. Aynı şekilde yaratıcılık , para yönetimi, etik ve cinsellik ile de ilgilidir. Başka bir deyişle, etkileşim ve bağlantıyla ilgili olan her şey.Şimdi,  vücudunuzda, bu çakra öncelikle cinsel organlarınızda, bağırsağınızda, mesanenizde ve omurlarınızda bulunur. Bu çakra ile ilgili işlev bozuklukları yukarıda belirtilen yerlerdeki sorunlarla ilgilidir. Bu çakrada bağlanma , baskı, memnuniyetsizlik, dürtüsellik ve dünya gibi düz bir his gibi psikolojik problemlerle bir dengesizlik görüyoruz .

Sakral çakrayı dengeli tutmak için yaratıcı benliğinizin farkında olun. Paranızı nasıl yönettiğinize dikkat edin. Kendinizi başka birinin yerine koyma yeteneğinizi ve iletişim biçiminizi gözlemleyin. Meditasyon bu çakrayı aktive etmek için yararlıdır.

  Çakra 3: Kişisel Güç!Güneş, Çakra, Chi, Enerji, Manevi

İsim:  Manipuraka
Renk: Sarı
İlişkili Öğe:  Ateş
Yer:  Solar pleksus
Ses:  Ram

Bu çakra tamamen benlik saygısı,  niyet, koordinasyon ve kontrol ile ilgilidir. Bu çakra sizinle ve kişiliğinizle ilgilidir. Mide, karaciğer, böbrekler, pankreas, adrenal bezler ve omurganın merkezi bu çakranın organlarıdır . Dengede olmadığında kendini korku, gözdağı verme, iştahsızlık, bulimia, artrit ve kronik veya akut hazımsızlık içinde gösterir.

Duygusal benlik açısından  bu, güven, kişisel bakım, başkalarının bakımı ve karar verme sorumluluğu ile ilgili olan çakralardan biridir. Bu çakra dengesiz olduğunda, bu yönlerin hepsinde sorunlarınız var. Bu çakrayı dengelemek için meditasyon kullanabilirsiniz. İçsel gücünüzle bağlantı kurmalı ve gerçekten ne istediğinizi görselleştirmelisiniz.

  Çakra 4: Duyguların İnanılmaz Gücü Kalp, Çakra, Enerji, Chi, Manevi

İsim:  Anahata
Renk: Yeşil
İlişkili Öğe: Hava
Yer:  Göğsün ortası
Ses:  Yam

Burası koşulsuz sevginin enerji merkezidir. Anlama, sevgi ve bağışlama ile ilgilidir. At fiziksel seviyede , bu kalp ile ilgisi var, akciğerler, omuzlar, kollar, dolaşım sistemi ve diyafram. Anahata  çakranın dengesi  , dolaşım sistemi, astım, meme kanseri ve zatürree ile ilgili sorunlara neden olur. Duygusal tezahürleri  sevgi ve nefret, ego merkezcilik, yalnızlık, bağlılık, affetme, merhamet, umut ve güvendir. Bu nedenle, duygusal işlev bozuklukları bağımlılık, kafa karışıklığı, inançsızlık, güvensizlik ve affetme ya da işleyememe ile ilgilidir.

  Çakra 5: Boğaz Çakrası Boğaz, Çakra, Chi, Enerji, Manevi

İsim:  Vishudda
Renk: Mavi
İlişkili Eleman: Eter
Yeri: Boğaz
Ses:  Ham

5. çakra, irade ve kendini ifade etme çakrasıdır. Bu enerji merkezi organları diğerleri arasında boğaz, tiroid, trakea, servikal vertebra, ağız, hipotalamus, dişleri ve diş etlerini vardır. Bu çakra ile ilgili fiziksel işlev bozuklukları vücudun bu bölümleri ile ilgilidir. Ses kısıklığı ve tiroid bozuklukları buna örnektir.

Duygusal olarak, bu çakra  seçim, ifade, inanç, bilgi, yargı, sorgulama, bağımlılık ve hedeflerinizi takip etme ile ilgilidir. Sonuç olarak, hissettiklerinizi ifade etme, kararlar verme ve hayallerinizi takip etme yeteneği ile ilgilidir. Dengesiz olduğu zaman, yargı, iletişim ve karar verme problemleri için kriterlerinizle ilgilidir.

  Çakra 6: Aklınızın GücüKaş, Çakra, Enerji, Chi, Manevi

İsim:  Ajna
Renk: İndigo
İlişkili Eleman: Işık
Yeri: Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında, burun kökündedir
Ses:  MMM

Bu harika enerji merkezi, bilgelik, sezgi ve algıya bağlanan merkezdir. Fiziksel düzeyde, sinir sistemi, gözler, kulaklar ve burun ile ilgilidir. Dengesizlik nörolojik bozukluklara, körlüğe, sağırlığa ve öğrenme güçlüklerine neden olur. Psikolojik olarak, kendini  görme şeklinizi, gerçeği, duygusal zekayı ve diğer insanların fikirlerinin hoşgörüsünü gösterir. Başka bir deyişle, kendi inançlarınızı ve tutumlarınızı değerlendirmemiz gerekir. Aynı zamanda içgözlem ve iyi muhakeme ile de ilgilidir. Sonuç olarak, 5. çakranız dengesizse, bu alanlarda sorunlarınız olacaktır.

  Çakra 7 – Manevi BağlantıTaç, Çakra, Enerji, Chi, Manevi

İsim:  Sahasrara
Renk: Mor
İlişkili Öğe: Kozmik ses
Yer: Başın tacı
Ses:  Sessizlik

Burası ruhsal ve aşkın her şeyin enerji merkezidir. Zihin, beden ve ruh arasındaki kuvvetin çakrasıdır. Yaşam, cömertlik, dünya görüşü, inanç, ilham ve bağlılığa güvenmemiz gereken yetenekle ilgilidir. Dengede olmadığında, enerji düzeyinde bozukluklara neden olabilir. Ayrıca, 5. çakranın dengesizliği çevresel faktörlere aşırı duyarlılığa neden olabilir.

  Çakralarınızı nasıl dengelersiniz?

Gördüğünüz gibi, meditasyon çakralarınızı canlandırmanın ve onlarla derin bağlantıda olmanın en iyi yoludur. Çakralarda dengeyi geliştirmenin bir başka yolu, her çakranın renklerine, seslerine, öğelerine ve yerlerine odaklanmaktır. Ayrıca, hayatınıza gelmek istediğiniz dengeyi görselleştirmeye de yardımcı olur. Duygusal ve fiziksel düzeyde sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak önemlidir.

Ayrıca, hangi çakraların dengesiz olduğunu bulmak için bedeninizi ve zihninizi dinlemelisiniz. Ardından, dolgunluk ve denge yerine ulaşmaya çalışın. Her şey sahip olduğunuz sorunlara özen göstermek ve bunları çözmeye çalışmakla ilgilidir. Böylece, meditasyon içsel benliğinizle bağlantı kurmanıza ve sorunlarınıza çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.

Doğu kültürü, bu enerji akışına dikkat ederek huzur sağlayabileceğinize inanmaktadır. Bu, kişisel gelişimin ve adım adım öğrenmenin derin bağlantı yoluyla uyuma ulaşmasını sağlar. Sonuç olarak, çakralarınızın farkında olmak kendinizi daha iyi tanımanın bir yoludur. Bir enerji dengesi bularak kendiniz ve çevreniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu yazımızda çakralar nelerdir, çakraların renkleri nelerdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık, bir başka yazımızda görüşmek üzere..

Yorum Yap