1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Tüm Marvel Filmleri: İzleme Sırasına Göre Marvel Evreni

Tüm Marvel Filmleri: İzleme Sırasına Göre Marvel Evreni

Marvel Filmleri marvel evreni marvel filmleri izleme sırası

Marvel Sinematik Evreni, son yıllarda piyasaya sürdüğü yapımlar ile sinema sektörüne damga vurmayı başardı. Aslında hepimiz filmler çıktıkça izliyoruz fakat Marvel filmleri için de bir kronolojik sıra olduğunun az çok farkındayız. Sizlere Marvel filmleri izleme sırasına göre daha doğrusu kronolojik sıraya göre bir liste hazırladık. Yer geçen yıl Marvel evreni ne yeni filmler eklenmeye devam ediyor. Bizde elimizden geldikçe sizlere hazırladığımız izleme sırasına göre Marvel filmleri listesini güncellemeye çalışacağız. Ovvah iyi seyirler dizler…

İzleme sırasına göre tüm marvel evreni filmleri

  1. Kaptan Amerika: İlk Yenilmez – 2011

İzleme sırasına göre Marvel evreni filmleri içinde ilk sırada Kaptan Amerika: İlk Yenilmez var. II. Dünya Savaşı sırasında çelimsiz olduğundan dolayı sürekli ezilen Steve Rogers, bir süper asker oluşturma deneyine gönüllü olacak ve böylece “İlk Yenilmez” yani Kaptan Amerika ortaya çıkacak ve ilk görevi olarak ülkesi için Red Skull ile savaşacak. Captain America’nın yönetmen koltuğunda Joe Johnston otururken, başrollerini ise Chris Evans(Steve Rogers), Tommy Lee Jones, Hugo Weaving ve Hayley Atwell paylaşıyor.

  2. Kaptan Marvel – 2019

Güçsüzleri korumak ve adaleti sağlamak için savaşan Kaptan Marvel, sıradan ve sakin bir hayat yaşarken Kree teknolojisinden kaynaklanan bir patlama sonucu süper güçlerini kazanmış ve iyilik için savaşmaya başlamıştır. Filmin başrollerini Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn ve Djimon Hounsou paylaşırken yönetmen koltuğunda ise Anna Boden ve Ryan Fleck’i görüyoruz.

  3. Demir Adam – 2008

Bir teknoloji şirketine sahip milyoner Tony Stark, devletler için silah üretirken bir yandan da kendisi için gizlice bir zırh üretmeye devam eder. Bir komplo ağını keşfeden Tony Stark, Demir Adam’a dönüşüp bu komployu durdurmaya çalışacaktır. Çizgi roman severlerle il kez 1962 yılında buluşan Demir Adam, kısa sürede geniş kitleleri etkilemeyi başarmıştı. Başrollerini Robert Downey Jr.(Tony Stark), Terrence Hard, Jeff Bridges ve Gwyneth Paltrow paylaşırken, yönetmen koltuğunda ise Jon Favreau oturuyor.

  4. Demir Adam 2 – 2010

Serinin ikinci filmin de Tony Stark tüm dünya tarafından tanınmaktadır. Zırhın teknolojisini orduyla paylaşması için her bir yandan baskı gören Tony, yanlış ellere geçmemesi için zırhının sırrını açıklamak istemez. Yanına Pepper Potts ve James Rhodes ile birlikte Tony, yeni ve büyük güçlerle mücadele edecektir.

  5. The Incredible Hulk – 2008

Sevmeyenimiz var mıdır bilemem ama gerek hareketleri gerek sinirlenmesi gibi özellikleriyle hepimizde Hulk’un ayrı bir yeri vardır. 2008 yapımı filmde Hulk’un yeni düşmanı Abomination ile mücadelesi konu ediniliyor. Başrollerini Edward Norton(Bruce Banner-Hulk), Liv Tyler, Tim Roth ve William Hurt paylaşırken yönetmen koltuğunda da Louis Leterrier’i görüyoruz.

  6. Thor – 2011

Kendini bilmez tavırları yüzünden eski bir savaşı tekrar alevlendiren Thor, Dünya’ya sürgün edilir. Fakat peşindeki karanlık istila güçleri Dünya’yı ele geçirmek için gelirler. Thor, yeni yuvasını korumak için elinden geleni yapacaktır. Başrollerinde Chris Hemsworth(Thor), Natalie Portman, Anthony Hopkins ve Tom Hiddleston paylaşıyor. Yönetmen koltuğunda ise Kenneth Branagh yer alıyor.

  7. Yenilmezler – 2012

Yönetmen koltuğunda Joss Whedon’un oturduğu ilk Yenilmezler filminde, SHIELD’in başındaki isim olan Nick Fury, tüm dünyanın güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, tüm dünyayı bu felaketten kurtarmak için savaşabilecek, dünyadaki en korkusuz süper kahramanlarından oluşan bir ekip kuracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2000 Sonrası Türk Sinemasında IMDb En Yüksek Puanlı 11 Türk Filmi

  8. Demir Adam 3 – 2013

Canlandırdığı karizmatik, alaycı ve zeki karakterlerle hayran kitlesini her filmde geliştiren Robert Downey Jr.’ı dördüncü kez Tony Stark olarak izleyeceğimiz filmde bu kez kendinden kat kat güçlü bir düşmanla yüz yüze gelecek ve önceliklerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalacaktır. Demir Adam 3’te yönetmen koltuğunda bu kez Shane Black oturuyor.

  9. Thor: Karanlık Dünya – 2013

Thor: Karanlık Dünya için Marvel filmleri arasındaki en iyisi diyemeyeceğiz. Film beklenenin biraz atında kalsa da yine de hayranlarının beklediği bol miktarda mizah ve tansiyonu yüksek aksiyon sahnelerini onlara sunuyor. Yönetmen koltuğunda Alan Taylor’un oturduğu Marvel’in “Thor: The Dark World” filmi, Thor’un dünyayı kurtarmak adına yaptığı savaşlarla beyaz perdedeki maceralarına devam ediyor.

  10. Kaptan Amerika: Kış Askeri – 2014

İlk yenilmezimiz Kaptan Amerika’nın devam filminde hikaye bu kez SSCB döneminde özel kuvvetlerin yetiştirdiği Winter Soldier (Kış Askeri) adındaki bir ölüm makinası, yıllar sonra donmuş bir gölde bulunacak ancak önüne çıkan her şeyi yok edecektir. Falcon’u ve Kara Dul’u yanına alan Kaptan Amerika büyük bir mücadeleye girişecektir.

  11. Galaksinin Koruyucuları (2014)

Komik, yürek yakan, heyecan verici ve bir o kadar da saygısız karakterlere sahip Galaksinin Koruyucuları, Marvel çizgi romanlarının hayranlarına adeta bir görsel şölen sunuyor. Başrollerini Chris Pratt (Star-Lord), Zoe Saldana (Gamora),  Dave Bautista (Drax) ve Lee Pace (Ronan) paylaşıyor. Ayrıca sesiyle Groot’a Vin Diesel, Roket’e ise Bradley Cooper can veriyor. Yönetmen koltuğunda ise James Gunn’u görüyoruz. Marvel filmleri arasındaki en iyi filmlerinden birisi olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

  12. Galaksinin Koruyucuları Vol. 2 – 2017

Özellikle küçük Groot’a adeta aşık olduğumuz serinin ikinci filminin aksiyon dolu konusu, göz kamaştırıcı görselleri, saygısız mizahı ve bir önceki film kadar heyecan verici olmasa da eğlenceli olan bir devam filmi ile yoluna devam ediyor.

  13. Yenilmezler: Ultron Çağı – 2015

Yenilmezler: Ultron Çağı’n da bu kez barışı korumaya çalışırken işlerin çığırından çıkması sonucu insan eliyle yapılan bir yapay zeka olan Ultron’un eline kötü planlarını harekete geçirmek için fırsat geçince tüm dünyaya yayılan bir savaş başlayacaktır. Yenilmez süper kahramanlarımız yine güç birliği yaparak mücadele etmek zorunda kalacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En iyi Seri Filmler: Geçmişten Günümüze Tüm Seri Filmler Listesi

  14. Karınca Adam – 2015

Maddenin boyutlarını değiştirmeyi keşfeden biyokimyacı Dr. Hank Pym, keşfini ilk olarak kendi üzerinde test eder ve ürettiği teknolojik araçlarla böceklerle iletişime geçmeyi başaracaktır. Filmin başrollerini Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly ve Corey Stoll paylaşırken, yönetmen koltuğunda ise Peyton Reed’i görüyoruz.

  15. Kaptan Amerika: İç Savaş – 2016

Yenilmezler’in dahil olduğu bir olay kötü sonuçlanınca, siyasi güçler Yenilmezler’in bir otoriteye bağlanması üzerine baskı kurarlar. Bu durum Yenilmezler’i Kaptan Amerika’nın grubu ve Tony Stark’ın grubu olarak ikiye bölecek ve aralarında bir iç savaş başlayacaktır. Yönetmen koltuğunda Anthony Russo’nun olduğu film için size birkaç sorumuz var. Konu olarak böyle bir konuya gerek var mıydı? Filmi beğendiniz mi? Yorum bölümün den bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

  16. Örümcek Adam: Eve Dönüş – 2017

Peter Parker, Yenilmezler ile yaşadığı maceraları aklından çıkaramamaktadır. Demir Adam ile ilişkisini geliştiren Peter’ın aklında ise suçla savaşmak vardır. Kısa süre sonra değer verdiği herkesi tehlike altında bırakacak Vulture adlı bir düşmanla karşılaşacak ve kendini gösterme fırsatı bulacaktır. Yönetmen koltuğunda Jon Watts otururken, başrollerini ise Tom Holland , Michael Keaton, Robert Downey Jr. ve Gwyneth Paltrow paylaşıyor.

  17. Doktor Strange – 2016

Talihsiz bir trafik kazası sonrası elindeki sinirleri zarar gören Stephen Vincent Strange, kaza geçirinceye dek başarılı bir cerrahtır. İyileşmek için hiçbir umudu kalmayınca Tibet’te tüm yaraları iyileştirebilen Ancient One adlı büyücüyü görmeye gidecek fakat hiç tahmin edemediği güçlerle karşı karşıya kalacaktır. Filmde Doktor Strange’i İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırırken filmin yönetmen koltuğunda ise Scott Derrickson oturuyor.

  18. Kara Panter – 2018

Yenilmezler’in birbirine düştüğü Kaptan Amerika: İç Savaş filmindeki yaşanılanlardan sonra, Kral T’Challa yüksek bir teknoloji seviyesine sahip Afrika ulusundan Wakanda’ya geri döner. Bir yandan tacı tehlikede olacak bir yandan da Wakanda’yı yok etmeye çalışan iki kötü güç ile mücadele edecektir. Başrollerini Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o ve Danai Gurira paylaşırken, yönetmen koltuğunda ise Ryan Coogler’ görüyoruz.

  19. Thor: Raknarok – 2017

Yönetmen koltuğunda Taika Waititi’nin oturduğu serinin üçüncü filminde yaklaşmakta olan bir İskandinav kıyametine tanıklık edeceğiz. Thor, Asgard’ın Ragnarok karşısındaki tanrılar arası savaşın ortasında bulacaktır. Bu kez düşmanları Surtur ve Muspellheim’ın Ateş Devleri olacaktır. Ayrıca bu filmde Odin’in kızı Hela ile de ilk kez tanışacağız. Bu savaşta Hulk ve Dr. Strange de Thor’un yanında olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020’nin En iyi 50 Filmi: Tüm Kategorilerden En İyileriyle

  20. Yenilmezler: Sonsuluk Savaşı – 2018

Kaptan Amerika ve Demir Adam arasında yaşanılanlardan sonra kahramanlarımız birbirlerinden uzaklara savrulmuşlardır. Thanos’un sınırsız birer güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarının peşine düşmesiyle dünyanın gördüğü en büyük tehdit karşısında Yenilmezler, bir kez daha tek yumruk halinde mücadele etmek zorundadırlar.

  21. Karınca Adam ve Yaban Arısı – 2018

Kaptan Amerika: İç Savaş filminden sonra Scott Lang, hem süper kahramanlık hem de babalık işleriyle uğraşırken acil bir görev ile karşı karşıya kalacaktır. Scott, bir kez Karınca Adam kostümünü giyecek ve geçmişiyle yüzleşmek için Wasp ile omuz omuz savaşmayı öğrenmelidir.

  22. Yenilmezler: Oyun Sonu – 2019

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı’nın ardından pek çok kahraman yok olmuştur. Dünya üzerinde kalan Black Widow, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk kendilerine has bir şekilde yaslarını tutarken, Demir Adam ve Nebula ise kontrol dışı kalan bir uzay gemisinin içinde uzay boşluğunda sürüklenmektedirler.

  23. Örümcek Adam: Evden Uzakta – 2019

Marvel filmleri izleme sırasına göre son sırada şimdilik Örümcek Adam: Evden Uzakta var. Yaz tatili için okuldan arkadaşlarıyla Avrupa gezisine çıkan Peter’in başı yine belaya girecektir. Bu kez de Peter’ın arkadaşlarını, Quentin Beck’den diğer ismiyle Mysterio’dan koruması gerekmektedir. Avrupa da yolu Nick Fury ile kesişen Peter’ı zorlu bir mücadele beklemektedir.

Yorum Yap