1. Ana Sayfa
  2. Kadın

Hamilelik Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Hamilelik Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?
+ - 1

Hamilelik, bir kadının belki de hayatında geçirdiği en önemli dönemdir. Bu nedenle kadınlar hamileyken genellikle beslenmelerine daha fazla önem vermekte ve ben ne yersem bebeğimde onu yer mantığı ile gereğinden fazla kalori alımı sağlamaktadır. Bu da hamilelikte istenmeyen ve fazla alınan kilolara neden olmaktadır. Hamilelikte alınan fazla kilolar kötü bir görünümün yanı sıra doğum sırasında da hem anne adaylarının hem de doktorların işini bir hayli zorlaştırmaktadır. Bu doğrultuda hamilelik diyeti kavramından söz edebilmek mümkündür. Peki Hamilelik diyeti nedir ? Adından da anlaşıldığı üzere hamile kadınların hamilelikleri süresince uydukları beslenme düzeni şeklinde ifade edilebilmektedir. Hem annenin hem de bebeğin çok daha sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan hamilelik diyeti ile ilgili detayları aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür. Gelin hep beraber hamilelik diyeti nedir ve nasıl yapılır bunu inceleyelim.

  Hamilelik Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Hamileliğin anne ve bebekler için oldukça önemli bir dönem olduğundan bahsettik. Bu doğrultuda hamilelik döneminde annenin beslenme şeklide bebeğin gelişimi için büyük bir öneme sahiptir. Hamilelik diyeti sırasında anne adayları için kadın doğum uzman beslenme ile ilgili bir bilgilendirme yapmaktadır. Bu bilgilendirme doğrultusunda hamile bireylerin ilk 3 ayında normal alması gereken kalori miktarını alması gerekmektedir. İlk 3 aydan sonra ise bireyin 300 kalori daha fazla alacak şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra normal dönemde diyet sırasında tüketilmemesi gereken işlenmiş gıdalar, kızartma, un, şeker gibi gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir. Bunların dışında hamile bireyler için beslenme önerilerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  Hamilelikte Beslenme Önerileri

  • Hamilelik sırasında haşladığınız sebze ve makarnaların suyun kesinlikle dökmeyin. Çünkü sebze ve makarnaların haşlama suyunda yüksek oranda mineral ve vitamin bulunmaktadır.
  • Yemeklerde fazla tuz tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra kullandığınız tuzunda iyotlu olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Hamilelik sırasında alkol ve sigara tüketiminden kaçınmalısınız. Sigara dumanının bulunduğu ortamlarda dahi bulunmamanız gerekmektedir.
  • Hamilelik sürecinde sağlıklı yağların tüketilmesi bebeğin gelişimi için çok büyük bir öneme sahiptir. Gün içerisinde 10-12 adet fıstıki fındık ve badem gibi kuru yemişleri tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. erkek adamı bozsa da böyle şeyler 25 kilo vermem lazım.aramızda kalsın admiiiiiiiiiiin 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.