1. Ana Sayfa
 2. Sinema
 3. En iyi Seri Filmler: Geçmişten Günümüze Tüm Seri Filmler Listesi

En iyi Seri Filmler: Geçmişten Günümüze Tüm Seri Filmler Listesi

en iyi seri filmler

İlk filmleriyle sinema dünyasına adeta damgasını vurmuş ve sonrasında adeta dizi serisi izlermiş gibi film serileri haline gelerek efsaneleşmiş yapımlardan oluşan en iyi seri filmler listesini sunmaktan gurur duyarız. Vizyona girdikleri ilk filmleriyle gişede hasılat rekorları kıran seriler, devam filmleriyle hasılatlarını katlayarak yapımcıların da yüzünü güldürmeyi başarıyorlar. Özellikle İlk filmler böylesine başarılar elde edince izleyiciler hikayelerin devamını merakla etmeye başladı. Bu seri filmler seyircileri fazlasıyla heyecanlandırmayı başarıyorlardı. Gerek konu gerek efekt yada oyunculuklarıyla hayranlık uyandıran bu filmler, sinema dünyasının da seyrini değiştirmiştir.  Seyir zevki böylesine yüksek olunca bu yapımlar, sinema dünyasında birer efsane haline gelmeyi de başarmışlardır. Bizde Ovvah ekibi olarak sizlere şimdiye kadar olan ve ayrıca devam filmi de gelecek olan film serileri listesi derledik.

  İşte en iyi seri filmler listesi …

  Marvel Sinematik Evreni Film Serileri

Marvel, filmleri dünya da son yılların en etkin sinema üreticilerinden bir tanesi haline geldi. İlk kurulduğu yıllardan  bu yana ön plana çizgi romanları ile çıkan Marvel, tüm dünya çapında milyonlarca okuyucu kitlesi edinmeyi başarmıştır. Bunun üzerine sinematik evreniyle de ön plana çıkmayı başarmıştır. Aşağıda Marvel filmlerini sizler için listeledik. Filmlerin çoğusu seri şeklindedir. Tek film olanların ise devam filmleri gelecektir.

 • Demir Adam Serisi (2008-2013)
 • Hulk (2008)
 • Thor Serisi (2011-2017)
 • Kaptan Amerika Serisi (2011-2016)
 • Yenilmezler Serisi (2012-2019)
 • Galaksinin Koruyucuları Serisi (2014-2020)
 • Karınca Adam Serisi (2015-2018)
 • Doctor Strange (2016)
 • Kara Panter (2018)
 • Kaptan Marvel (2019)
 • Örümcek Adam Serisi (2017-2019)

  DC Sinematik Evreni Film Serileri

DC sinema evreni oluşturmakta rakibi Marvel‘a göre biraz daha geç kalsa da, büyük adımlar atmaya başladı. Ancak DC’nin Marval’a oranla zaman konusunda biraz geride kalması ne yazık ki filmlere yansımış durumda. Her ne kadar geçmiş yıllarda pek çok DC karakterini sinemalarda görmüş olsak da ne yazık ki DC Genişletilmiş Evreni, 2013 yılından sonraki filmleri baz alıyor.

 • Man of Steel (2013)
 • Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)
 • Suicide Squad (2016)
 • Wonder Woman (2017)
 • Justice League (2017)
 • Aquaman (2018)
 • Shazam! (2019)
 • Birds of Prey (2020)

  1. James Bond Serisi

Marvel ve DC evreninden sonra en iyi seri filmler listesi ilk sırasında James Bond serisi var. Romanları da ünlü olmasına rağmen; James Bond EON Productions film serisi sayesinde tanınmıştır. 2012 itibarı ile 23 film çekilmiş, 2 adet bağımsız olarak çekilmiş ve 1 film de Amerikan televizyonlarında yayımlanmıştır. 1975’e kadar prodüktörü; Albert R. Broccoli ve Harry Saltzman iken; Brocolli 1975’ten sonra tek prodüktörü olmuştur. 1995 yılından itibaren de kızı Barbara Broccoli ve üvey oğlu Michael G. Wilson prodüktörlüğüne devam etmiştir. Bond filmleri aynı zamanda dünyanın en uzun serili filmi olma özelliğinede sahiptir.

 • Sean Connery Serisi (1962 – 1983)
 • David Niven Serisi (1967)
 • George Lazenby Serisi (1969)
 • Roger Moore Serisi (1972-1985)
 • Timothy Dalton Serisi (1987-1989)
 • Pierce Brosnan Serisi (1995-2002)
 • Daniel Craig Serisi (2006 – 2020)

  2. Yüzüklerin Efendisi Serisi

2001 yılından 2003 yılına kadar birbiri ardına çekilen üç filmden oluşan Yüzüklerin Efendisi serisi dünya sinema tarihine geçen önemli üçlemelerden birini oluştururken, tek bir filmi 1 milyar dolar gişe hasılatını geçen sayılı projelerden biri olarak da göze çarpıyor. John Ronald Reuel Tolkien tarafından yaratılan fantastik edebiyat serisinden beyaz perdeye uyarlanan yapımın yönetmen koltuğunda Peter Jackson oturuyor.

  3. Yıldız Savaşları Serisi

Yıldız Savaşları, George Lucas tarafından yapılmış, öncelikle filmleriyle tanınmış, sonraki yıllarda çizgi roman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları vb. dallarda ününü geliştirmiş kurgusal evren ve markadır. Bugüne kadar 11 film bizlerle buluşsa da ana hikayeyi anlatan 8 film bulunmakta. İzleme sıralaması 4-5-6-1-2-3-7-8 şeklindedir.

  4. Harry Potter Serisi

J.K Rowling’in kaleme aldığı ve bir neslin beraber büyüdüğü Harry Potter serisi, üzerinden yıllar geçse de izleyicileri okurları üzerindeki etkisini sürdürmeye devam ediyor. Kitapların büyülü dünyasını sinemaya da taşıyan seri, kısa zamanda sekiz filmlik muazzam bir seriye dönüştü. Son filmin yayınlanmasının ardından dört sene geçmiş olmasına rağmen kitap serisinin beyaz perde uyarlamalarının yankıları sürüyor. Ve muhtemelen en iyi seri filmler listelerinin de daimi üyesi olmaya devam edecek.

  5. Jurassic Park Serisi

En iyi seri filmler listesi 5. sırada Jurassic Park serisi var. Michael Crichton’ın aynı adlı romanından uyarlanan bir Amerikan bilim kurgu macera filmi dizisi. Filmler, Orta Amerika Pasifik Kıyısında Kosta Rika yakınlarındaki kurgusal Isla Nublar’a odaklanıyor, burada bir milyarder hayırsever ve küçük bir genetik bilimcisi ekibi klonlanmış dinozorların eğlence parkını yarattı.

  6. Karayip Korsanları Serisi

Aynı adı taşıyan Walt Disney’in tema parkı yolculuğuna dayanan bir dizi fantezi swashbuckler filmi. Filmler Kaptan Jack Sparrow’un maceralarını takip eder ve kurgusal bir tarihsel ortamda gerçekleşir; İngiliz İmparatorluğu, Doğu Hindistan Ticaret Şirketi ve İspanyol İmparatorluğu tarafından yönetilen ve korsanların iktidar yetkilerinden özgürlüğü temsil ettiği bir dünya.

  7. Kara Şövalye Üçlemesi

Gotham’ın koruyucusu Batman, modern zamanlarda beşinci kez sinemaya dönüyor. Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği bu filmde daha önce anlatılmış olan öykülerden farklı olarak bu kez yarasa adamın kariyerine ilk başladığı yıllar konu alınıyor.

  8. Indiana Jones Serisi

Indiana Jones, Steven Spielberg ve George Lucas tarafından yaratılan bir macera, komedi ve aksiyon türündeki film serisidir. Şimdilik dört bölümden oluşan serinin ilk filmi olan “Indiana Jones ve Kutsal Hazine Avcıları”, 1981 yılında gösterime girmiştir. Bu filme gösterilen ilgiden sonra üç devam filmi daha çekilmiştir. Serideki bütün filmlerde Indiana Jones’u, Harrison Ford canlandırmıştır.

  9. X-Men Serisi

X-Men, aynı adı taşıyan kurgusal süper kahraman ekibine dayanan, başlangıçta Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan ve Marvel Comics tarafından yayınlanan bir dizi çizgi romanda yer alan bir Amerikan süper kahraman filmi dizisidir. On iki film yayınlandığında, X-Men film serisi dünya çapında 6 milyar doların üzerinde hasılat elde eden sekizinci en yüksek hasılat yapan film serisidir.

  10. Oyuncak Hikayesi Serisi

En iyi seri filmler listesi 10. sırada Toy Story serisi var. Toy Story, Pixar tarafından oluşturulan ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılan bir CGI animasyonlu medya serisidir. Franchise, insanlar tarafından bilinmeyen tüm oyuncakların gizlice canlı olduğu antropomorfik konsepte dayanıyor ve filmler Şerif Woody adlı klasik bir kovboy ve Buzz Lightyear adlı modern bir uzay adamı içeren çeşitli oyuncaklara odaklanıyor. Grup beklenmedik bir şekilde onlara meydan okuyan ve onları değiştiren maceralara atılır.

  11. Hobbit Üçlemesi

Hobbit serisi, Peter Jackson tarafından yönetilen ve aynı adı taşıyan JRR Tolkien’in fantastik romanına dayanan üç bölümlü destansı bir fantastik-macera filmi. Filmlerin üçlemesi, “Yüzüklerin Efendisi” nden 60 yıl önce Orta Dünya’da geçiyor ve Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ön planda olacak.

  12. Shrek Serisi

Şrek, Oscar ödülü kazanmış 3D animasyon serisi, en iyi seri filmler listemizde de yerini almıştı. William Steig’in 1990’da yazdığı bir masaldan filme uyarlanmıştır. Yeni Zelandalı yönetmen Andrew Adamson tarafından yönetilip yapımcılığını sonradan bu piyasaya katılıp Disney gibi köklü yapımcılara kafa tutan DreamWorks Animation SKG üstlendi. Serinin ilk filmi olan Şrek, 11 Şubat 2002’de hazırlandı. Ayrıca Şrek filmi Oscar törenlerinde Animasyon filmi dalının açılmasıyla birlikte ödül alan ilk film olma özelliğine de sahip.

  13. Örümcek Adam Üçlemesi (Sam Raimi)

Sam Raimi’nin her filmde yönetmen koltuğuna geçtiği Örümcek Adam üçlemesi, 2002 yılında “Örümcek Adam” ile iyi bir başlangıç yaptı. Yalnızca iki yıl aradan sonra gelen devam filmi “Örümcek Adam 2”, bolca övülen kötü adamı Doktor Octopus ile büyük sükse yaptı. Bu filmden sonra herkes üçlemeyi harika kapatacak son bir devam filmi beklerken “Örümcek Adam 3” ile karşılaştık. Birden fazla kötü adam kullanan ve bir odak noktası belirleyemeyen film üçlemeyi adeta mahvetti.

  14. Rocky Serisi

Sylvester Stallone senaryosuyla birçok yapım evi ve prodüktöre başvurmuştur, içlerinden bazıları senaryoya ilgi duysa da Stallone’un başrolde kendisinin oynaması şartına sıcak bakmamıştır. En sonunda şans eseri bir yapımcı Stallone’u kabul etmiştir. Yapımcı Stallone’u oynadığı The Lord’s of Flatbush adlı filmdeki rol arkadaşı Perry King zannedip Rocky rolünü kendisine vermiştir, böylece kendisini büyük başarı ve şöhrete taşıyacak olan yolun kapısı küçük bir yanlışlıkla da olsa açılmıştır. Filmde yoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa’nın yaşam hikâyesi anlatılır. 1977’de aday olduğu 10 daldan en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında 3 Oscar almıştı.

  15. Terminatör Serisi

En iyi seri filmler listesi 15. sırada Terminatör serisi var. Sinema tarihinin en efsanevi serilerinden biri olan Terminator serisinin 1984 yılında başlayan yolculuğuna 2019 yılındaki serinin altıncı filmiyle devam etti. Baş rollerinde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn bulunmaktadır.

  16. Siyah Giyen Adamlar Serisi

Siyah Giyen Adamlar Serisi ilk filmi 1997’de çekilmiş ve tüm dünyada oldukça ses getirmeyi de başarmıştı. Dönemin şartlarına göre inanılmaz bir rakam olarak adlandırılan 90 milyon dolar bütçeye sahip Siyah Giyen Adamlar serisi ilk filmi yönetmen koltuğunda Barry Sonnenfeld otururken, film oyuncuları ise Will Smith, Tommy Lee Jones, Linda Fiorentino, Vincent D’Onofrio, Rip Torn, Tony Shalhoub, Siobhan Fallon ve Mike Nussbaum’dan oluşuyor. Filmin senaristleri ise Lowell Cunningham ve Ed Solomon olarak dikkat çekiyor.

  17. Geleceğe Dönüş Serisi

Tabii ki en iyi seri filmler dendiğinde, 1985 yılından unutulmaz bir Robert Zemeckis eseri olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future) serisi olmazsa olmaz. Yaklaşık 30 yıl sonra, filmde yer alan ögelerin birçoğunun gerçek hayata uyarlanması belki de bu serinin halen daha beğeniyle izlenmesinin en büyük nedeni olabilir. Tabii ki Michael J. Fox ve Christopher Lloyd gibi iki başarılı ismin de olağanüstü oyunculuk performanslarını es geçmemek lazım.

  18. Görevimiz Tehlike Serisi

Görevimiz TEhlike, popüler televizyon dizilerine dayanan bir dizi gizli ajan gerilim filmiyle en iyi seri filmler listemize devam ediyoruz. Hunt liderliğinde İmkansız Görev Gücü (IMF) olarak bilinen gizli hükümet ajanlarından oluşan bir ekibin görevlerini anlatıyorlar. Çekilen 8 sinema filminden toplam 3,569,995,447$ kazanç sağlanmış.

  19. John Wick Serisi

İlk filmi 2014 yılında sinema seyircisiyle buluşan John Wick serisi ilk iki filmi tüm dünyada oldukça geniş izleyici rakamlarına ulaşırken, serinin üçüncü filminin de gösterime girmesiyle beraber sinema tarihinin gelmiş geçmiş en çok ses getiren üçlemelerinden biri olmayı da başarmıştır. Başrolünde, yönetmen ve senarist koltuğunda Keanu Reeves’in yer aldığı John Wick film seri 587 milyon dolar gişe hasılatına erişmiştir.

  20. Hızlı ve Öfkeli Serisi

En iyi seri filmler listesi 20. sırada Hızlı ve Öfkeli serisi var. Sinema tarihinin en çok ses getiren serilerinden biri olan Hızlı ve Öfkeli serisi özellikle otomobil ve hız tutkunlarını film boyunca koltuklarına çivilerken, adrenalin ve hazzın son demlerine kadar yaşanmasını sağlıyor. Bir yarış ve aksiyon serisi olmasının yanında filmlerde yer alan hız, performans, güvenlik odaklı değişimler ve dijitalleşme serinin her filminde oldukça başarılı bir şekilde işlenirken Fast and the furious serisi bu yönde oldukça özel birikimleri de beraberinde getirmeyi başarıyor.

  21. Baba Üçlemesi

Sinema tarihine damgasını vurmuş, hatta birçok eleştirmen tarafından gelmiş geçmiş en iyi film serisi olarak tanımlanan Baba serisi Mario Puzo’nun aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan bir üçlemedir. Serinin yönetmen koltuğunda Francis Ford Coppola bulunmaktadır. Seri bir mafya evreninden çok göçmenler üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin de dönüşümünü oldukça başarılı bir şekilde beyaz perdeye aktarırken; güç ve paranın yanında aile ve geleneklerin de ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermeyi başarmıştır.

  22. Açlık Oyunları Serisi

Suzanne Collins’in aynı adlı romanından uyarlanan bir bilim kurgu filmi serisidir. Film serisi baş kahramanının Katniss Everdeen’in olduğu distopik kıyamet sonrası gelecekte yer alan Panem ülkesinde geçmektedir.

  23. Zor Ölüm Serisi

Bruce Willis, 1988 yılında Zor Ölüm (Die Hard) filminin başrolünde oynayarak yıldızını parlatmıştı. Kısa sürede aksiyon filmlerinin efsaneleri arasına girmeyi başaran Willis, Zor Ölüm serisiyle de harikalar yaratmaya devam etti. Serinin son filmi olan Zor Ölüm: Ölmek için Güzel Bir Gün ise 2013 yılının 14 Şubat’ında seyirci karşısına çıkmıştı.

  24. Matrix Serisi

Vizyona girdikten itibaren unutulmaz filmler arasında yer alan Matrix, insanları komplo teorileri üretmelerine ve komplo teorisyenlerinin ellerini güçlendirmesine de neden olmuştu. Jurassic Park serisi veya Terminatör gibi olağanüstü bir çıkış yakalamış ancak devam filmleriyle bu başarıyı pek de devam ettirememiş olan Matrix, her halükarda en iyi seri filmler arasına adını yazdırıyor.

  25. Jason Bourne Serisi

En iyi seri filmler listesi 25. sırada Bourne serisi var. Bourne, ilk olarak Amerikalı yazar Robert Ludlum tarafından 1980’li yıllarda piyasaya çıkmış üç kitaptır. Daha sonra bu kitaplardan uyarlanarak başrolünde Matt Damon’un oynadığı 5 sinema filmi çekilmiştir.

  26. Aslan Kral Serisi

Aslan Kral, Disney grubuna ait bir animasyon filmi serisidir. Roger Allers ve Rob Minkoff’un yönettiği 1994 Amerikan yapımı macera ve dram türündeki The Lion King filmi, iki devam filmi, iki spin-off televizyon dizisi, birkaç video oyunu, ürünler ve Broadway tarihinin en uzun süredir devam eden üçüncü müzikali gibi başarıları ardında getirmiştir.

  27. Çılgın Hırsız Serisi

2007 yılında kurulan Illumination Entertainment bugüne kadar 8 film yayınladı. Stüdyonun ilk filmi 2010 yapımı Despicable Me olmuştu. Despicable Me’nin fenomene dönüşmesiyle beraber devam filmleri geldi ve 3 filmlik bir seriye  dönüştü. Minyonlar’ın spin-off filmini de dahil edersek stüdyodan çıkan filmlerin yarısı bu seriye ait

  28. Buz Devri Serisi

Evet ülkemizde yabancı filmlere yapılmış on binlerce Türkçe dublaj olmasına rağmen açık ara en iyi Türkçe dublaj sahip olan filmdir. Ali Poyrazoğlu, Yekta Kopan ve Haluk Bilginer gibi olağanüstü sanatçıların sesleriyle hayat bulan yapım, özellikle replikleriyle unutulmaz hale gelmiştir. Sid, Manny, Diego ve Scrat’ın maceralarını eğlenceli bir dille anlatan Buz Devri, sadece çocukların değil yetişkinlerin de zevk alarrak izlediği animasyon filmlerindendir.

  29. Alien Serisi

Alien serisi 1979 yılında başlayan bir efsane olarak 40 yıldır beyaz perdeye damga vurmaya devam ederken, her yeni filmde bilim kurgu meraklılarını cezbetmeye devam etti. Aslında 1979 yılından 2017 yılına kadar gösterime giren altı filmin her biri klasik bilim kurgu temasından ayrılırken, filmlerin her birinin kendi içerisinde değişik metaforlar içerdiği de gözden kaçmadı.

  30. Transformers Serisi

En iyi seri filmler listesi 30. sırada Transformers serisi var. Transformers efsanesi 2007 yılındaki filmiyle başladı ve bu yıla tam olarak damgasını vurdu. Transformers 1 filmi bir Michael Bay filmi olmakla beraber filmin baş rollerinde Shia LaBeouf, Megan Fox ve Josh Duhamel bulunuyor. Bu arada filmin yapımcısının Steven Spielberg olduğu da atlanmamalı.

  31. Avanak Ajanlar Serisi

Avanak Ajanlar, Jay Roach tarafından yönetilen ve New Line Cinema tarafından dağıtılan, Mike Myers tarafından yazılan, yapımcılığını ve baş karakteri olarak oynadığı bir dizi komedi filmidir. Filmler, İngiliz bir casus olan Austin Powers’ı ve kötü niyetli Dr. Evil’i adalete teslim etme arayışını takip ediyor. Dizi, James Bond, Derek Flint, Jason King ve Matt Helm serilerini taklit ediyor ve sayısız popüler kültür unsurunu içeriyor.

  32. İnanılmaz Aile Serisi

Her biri süper güçlere sahip olan ve hem suçlarla savaşıp hem de dünyayı kurtarmak için yola çıkan The Incredibles, her birinin bol aksiyonlu hikayelere sahip olduğu; hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden son yılların en önemli animasyonlarından. Film süper güçlerle mücadele eden İnanılmaz Aile’nin maceraları yanında seyirciyi oldukça eğlendirirken çocuklar da ders niteliğinde nasihatler vermeyi de ihmal etmiyor.

  33. Sevimli Canavarlar Serisi

Sevimli Canavarlar Serisi 2001 ve 2013 yıllarında gösterime giren ve iki filmden oluşan seriye verilen isim olmakla beraber, Toy Story adlı animasyonun yaratıcıları tarafından yapılmış, bilgisayar 3D animasyonlu film olarak da isimlendirilir. Serinin ilk filmi tüm dünyada Monters, Inc. Adıyla dağıtılmış ve özellikle 2001 yapımı oldukça ses getirmeyi başarmıştır.

  34. Ocean’s Serisi

2001 yılında başlayan Ocean’s efsanesi Ocean’s Eleven filmiyle tüm dünyada fırtınalar koaparırken Ocean’s serisi kronolojik sıra olarak 2001 yılındaki Ocean’s Eleven, 2004 yılındaki Ocean’s twelve, 2007 yılındaki Ocean’s Thirteen ve 2018 yılında tekrar fırtınalar koparan Ocean’s Eight filmlerinden bahsetmek mümkündür. Ocean’s serisinin en iyisi olarak bir seçim yapmak oldukça zor olsa da serinin son filminde sekiz kişilik çetenin tamamının kadın olması da ilginç bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

  35. Mumya Serisi

En iyi seri filmler listesi 35. sırada Mumya serisi var. Sinema dünyasında oldukça önemli bir yer tutan serilerden olan Mumya serisi 1999 ile 2017 yılları arasında gösterime giren dört adet filmden meydana geliyor. 18 Haziran 1999 yılında gösterime giren Mumya serisinin ilk filminin yönetmen koltuğunda Stephen Sommers otururken filmin oyuncu kadrosu Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah, Arnold Vosloo, Jonathan Hyde, Patricia Velasquez, Kevin J. O’Connor ve Oded Fehr’den oluşuyor.

  36. Bitirim İkili Serisi

Bitirim İkili imtiyaz bir olan dizi Amerikalı aksiyon komedi yarattığı filmlerde Ross LaManna’ya ve yönetmeni Brett Ratner. Her üç film de Hong Kong ve Los Angeles’ta yolsuzluk suçlarını içeren bir dizi yanlış yola giren iki polis dedektifi, Başmüfettiş Lee ve Dedektif James Carter etrafında toplanıyor.

  37. Krokodil Dundee Serisi

Timsah Dundee Michael J. “Timsah” Dundee adlıbir timsah avcısıetrafında merkezlibir dizi aksiyon komedi filmidir . Filmleri Paul Hogan’ın maceralarında odaklanan üç uzun metrajlı film boyunca baş rolü oynadı. Hogan, daha fazla Timsah Dundee filmiiçin birkaç teklifi reddetti.

  38. Star Trek Serisi

En iyi seri filmler listemiz Star Trek-Uzay Yolu ile devam ediyoruz. Yarım asırlık ve 14 filmlik hikâyesiyle sinema tarihine damgasını vuran ve 2009 yılına kadar devam eden Star Trek serisi 2009 yılından bu yana Star Trek yeni serisi adı altında başka bir boyuta taşınırken; sadece filmleriyle değil dizi ve diğer projeleriyle de Hollywood’da çok önemli bir iz bırakmayı başardı. Eski Star Trek serisinde 10 film, yeni Star Trek serisinde de gösterime girecek son filmle birlikte toplam 4 adet filmle birlikte 14 filmlik dev bir Uzay Yolu serisi söz konusu.

  39. Narnia Günlükleri Serisi

S. Lewis’in 1949 ile 1954 yılları arasında çocuklar için yazdığı aynı adlı yedi kitaplık serisinden sinemaya uyarlanan Narnia Günlükleri serisi edebiyat alanında sağladığı başarıyı beyaz perdede de yakalarken 2005 yılında gösterime giren serinin şu ana kadar üç filminin yayınlandı. Dördüncü filminin de yolda olduğunu söyleyelim.Filmin yönetmen koltuğunda daha önceden Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmiyle büyük sükse yapan Joe Johnston otururken, filmin senaryo yazarının da David Magee olacağı kesinleşti. Serinin ilk üç filmi 1.62 milyar dolar gişe rakamına ulaşmayı başardı.

  40. Felekten Bir Gece Serisi

En iyi seri filmler listesi 40. sırada Felekten Bir Gece serisi var. 2009 ve 2013 yılları arasında gösterime giren üç filmden oluşan Felekten Bir Gece Serisi sinema dünyasına yeni bir soluk getirdi. Filmin senarist koltuğu John Lucas ve Scott Moore’a emanet edilirken film sahip olduğu sıradışı mizah anlayışıyla kısa sürede tüm dünyada popüler olmayı başardı. Eleştirmenler tarafından mükemmel bir komedi filmi olarak isimlendirilen Felekten Bir Gece 1 Hollywood mizah klişelerinin çok uzağında seyircilerine tam anlamıyla nitelikli bir komedi sunuyor. 35 milyon dolar bütçeli film tüm dünyada 400 milyon doların üzerinde gişe yapmayı başardı.

  41. Madagaskar Serisi

Madagaskar, DreamWorks Animation tarafından üretilen bir animasyon filmi dizisidir. Filmlerde Ben Stiller, Jada Pinkett Smith, Chris Rock ve David Schwimmer’ın sesleri yer alıyor. Konu, hayatlarını mutlu bir esaretle geçiren ve beklenmedik bir şekilde Afrika’ya geri gönderilen dört Central Park Hayvanat Bahçesi hayvanının hikayesinin maceralarını takip ediyor.

  42. Labirent Serisi

Bir roman uyarlaması olarak tanımlaması yapılan ve 2014 yılında ilk filmi Labirent: Ölümcül Kaçış filmiyle hayatımıza giren Labirent serisi hemen bir yıl sonra 2015 yılında Labirent: Alev Deneyleri filmiyle devam ederken serinin son filminin de 2018 yılında gösterime giren Labirent: Son İsyan filmi olduğu görüldü.

  43. Cehennem Silahı Serisi

Mel Gibson ve Danny Glover‘ın baş rollerini paylaştığı Cehennem Silahı (Lethal Weapon) serisi toplamda 4 filmden oluşmaktadır. Film serisinde iki zıt karakterli polisin ortak olmasıyla suçlularla mücadelesini izliyoruz. Seri polisiye, aksiyon ve komedi türlerinin harika bir şekilde harmanlandığı bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle ilk filmden sonra bunu bariz şekilde görüyoruz.

  44. Denizin Dişleri Serisi

Klasik korku filmleri, New England sahillerindeki insanlara saldıran ve plaj tatillerine terör getiren büyük bir beyaz köpekbalığı hakkında film çekiyor. İlk film, neredeyse 500 milyon dünya çapında büyük bir gişe başarısı ve gişe rekorları kıran film fenomenlerini ve üç devam filmini ortaya çıkardı.

  45. Bir Avuç Dolar Serisi

En iyi seri filmler listesi 45. sırada İyi, Kötü, Çirkin serisi var. İyi, Kötü, Çirkin” ve “Bir Avuç Dolar İçin”in tanınmış yönetmeninden, Clint Eastwood’un efsaneleşmiş “isimsiz” karakterinin beyaz perdeye ilk defa çıktığı bu nefes kesici ve aksiyonla örülmüş western macerası sizi koltuklarınıza çivileyecek… Heyecanlı çatışma sahneleri, dinamik performanslar ve mükemmel görüntüleri ile türünün tartışmasız klasiklerinden biri. Bu yüzden de en iyi seri filmler listemizde.

  46. Maymunlar Cehennemi Serisi

Maymunlar Cehennemi serisi sinema tarihinin en iyi birkaç bilim kurgu serisinden biri olarak tanımlanırken özellikle serinin ilk iki filminin daha da ön plana çıktığı söylenebilir. Albay George Taylor’un yönetimindeki astronot ekibi yüzyıllar boyunca uzayda sürülmelerinin ardından esrarengiz bir gezegene çakılıp gezegeni keşfetmeye başlarlar. Maymunlar Cehennemi de böylece başlamış olur.

  47. Kingsman Serisi

2014 ve 2017 yıllarında çekilen iki adet Kingsman filmi pek de tahmin edilmeyen bir başarı hikayesine ulaşmasının yanında hem oldukça etkileyici hem de eğlenceli hikayesiyle 2 filmlik Kingsman boxset satışlarıyla dahi oldukça etkileyici rakamlara imza atmış durumda. Kısaca bir James Bond parodisi olarak nitelendirilebilecek seri bu yönde yapılmış en iyi örneklerden biri olarak da değerlendirilebilir.

  48. Karate Kid Serisi

Serinin ilk üç filmi, Bay Miyagi adlı bir hademenin eksantrik mentorluğu yoluyla karate’den faydalanmayı öğrenen Daniel LaRusso’yu takip ediyor. Orijinal dizinin dördüncü ve son filminde, Bay Miyagi, onu beladan uzaklaştırmak için arkadaşının torununun bakıcısı olur.

  49. Rambo Serisi

Sinema tarihinin efsane serilerinden biri olan ve Slyvester Stallone’nin sinema dünyasındaki popülerliğin altındaki neden olan Rambo serisi, ilk filmini 1982 yılında Rambo: İlk Kan ismiyle 1982’de gösterime girerken, Rambo serisi  1985 yılındaki Rambo: İlk Kan 2, 1988 yılındaki Rambo: 3, 2008 yılındaki Rambo 4 ve 2019 da ki Rambo 5 filmleriyle devam etti.

  50. Uyumsuz Serisi

En iyi seri filmler listesi 50. sırada Uyumsuz serisi var. Uyumsuz serisi tüm dünyada çok satanlar listesinin en üstlerinde bulunan dört kitaplık serinin sinemaya uyarlanmasıdır. İnsanların insan erdemlerine dayanan farklı gruplara ayrıldığı distopik ve kıyamet sonrası bir Chicago’da yer alır. 18 Nisan 2014 tarihinde gösterime giren film Amerika’da 151 milyon dolar gişe yaparken film eleştirmenleri tarafından oldukça iyi tepkiler almayı da başardı.

  51. Elm Sokağında Kâbus Serisi

İlk olarak 1984 yılında vizyona giren, fakat Türkiye’de 1990’da gösterilen Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street), Johnny Depp’in dünyaca ünlü bir yıldız haline geldiği başarılı yapımlardan da bir tanesiydi. Ayrıca Freddy Krueger gibi bir efsanenin de doğuşuna neden olan bu seri, Chucky ile birlikte uykularımızı kaçırmayı başarmıştı.

  52. Aladdin Serisi

Aladdin Walt Disney Studios tarafından 1992 yapımlı film Disney’in otuz birinci animasyon filmidir. 1001 Gece Masalları isimli kitabın Aladdin’in Sihirli Lambası hikayesinden esinlenilmiştir. Pek çok film adaptasyonunda yapıldığı gibi bu uyarlamada da pek çok şey değiştirilmiştir; örneğin ismi kısaltılmış ve çocuklara daha uygun olan bir senaryo yazılmıştır. Dünya çapında $534 milyon dolar hasılatla 1992’nin en başarılı filmi olmuştur.

  53. Ninja Kaplumbağalar Serisi

Otuz yılı aşkın süredir televizyon ekranlarından olan ve en az 3 kuşağı büyüten Ninja Kaplumbağalar oldukça fazla televizyon serisinde yer aldıktan sonra Ninja Kaplumbağalar serisi birbirinden farklı iki projede de beyaz perdeye uyarlandı. Ninja Kaplumbağalar serisi ilk kez 1984 yılında Peter Laird ve Kevin Eastman tarafından yaratılan bir çizgi roman olmakla birlikte tahmin edilenden oldukça büyük bir kitleye ulaşırken, yayınladığı her ülkede oldukça ilgi çekmeyi de başardı.

  54. Amerikan Pastası Serisi

Adam Herz tarafından tasarlanmış bir komedi gençlik projesi olan Amerikan Pastası serisi ilk filminin gösterime girdiği 9 Temmuz 1999 tarihinden itibaren sinema tarihinin en iyi seri filmler den biri haline gelirken, gösterime girdiği her ülkede oldukça önemli gişe rakamları yakalamayı başardı. Universal Pictures tarafından gösterime giren ilk film dünya çapında bir sinema başarısı sağlamış, gençlik dünyasında fenomen olmuş ve üzerine yıllarca konuşulmuş bir seri haline gelmiştir.

  55. Cadılar Bayramı(Hallowen) Serisi

En iyi seri filmler listesi 55. sırada Hallowen serisi var. Halloween, ilk filmi 1978’de yayınlanan 11 filmlik ABD yapımı korku filmidir. John Carpenter’ın Debra Hill ile birlikte yazıp tek başına yönettiği filmin baş rollerinde Donald Pleasence ve Jamie Lee Curtis var. Film, kurgusal bir orta batı kasabası olan Haddonfield, Illinois ‘de geçer.

  56. Karanlıklar Ülkesi Serisi

2003 ile 2016 yılları arasında kadar beş adet filmden oluşan bir seri olan Karanlıklar Ülkesi serisi sinema tarihinin en iyi seri filmler sıralamasından önemi bir konuma sahiptir. Korku ve aksiyonu oldukça başarılı bir şekilde harmanlayan önemli bir proje olarak nitelendirilebilir.

  57. Mad Max Serisi

Kıyamet sonrası bir dönemin anlatıldığı Çılgın Max (Mad Max), Mel Gibson ile efsaneleşip, Tom Hardy ile yeniden zirveye oturmuştu. Charlize Theron ve Nicholas Hoult ikilisinin de kadroda yer aldığı 2015 Mad Max: Fury Road filmi, dönemin Oscar’larını toplayarak seriyi fazlasıyla onurlandırmayı da başarmıştı.

  58. Tatil Zamanı Serisi

Griswold’lerin yeni jenerasyonu da kendini yollara vurmaya hazır! Başrollerinde Felekten Bir Gece ile komedi kulvarının gedikli isimlerinden biri haline gelen Ed Helms ve Christina Applegate’ın yer aldığı yepyeni bir tatil macerası, tüm aileyi yollara döküyor. Artık bir yetişkin ve aile babası olan Rusty, babasının yolundan gitmeyi kafasına koyarak, karısı Debbie  ve iki oğluna tatil sürprizi yapmayı hedefliyor.

  59. Predator Serisi

Bir bilim kurgu aksiyon filmi serisi olan, insanları avlamak için Dünya’ya seyahat eden teknolojik olarak gelişmiş silahlara sahip bir savaşçı sınıf dünya dışı türlere odaklanan filmde; Dutch (Arnold Schwarzenegger) ve komandoları CIA tarafından Güney Amerika ormanlarında esir tutulan rehineyi bulup getirmekle görevlendirilirler. Görev başarılı olur ama dönüş yolunda gizemli bir yaratığın onları izlediğini fark ederler. Ölüm artık onlara çok yakındır.

  60. Güzel ve Çirkin Serisi

En iyi seri filmler listesi 60. sırada Güzel ve Çirkin serisi var. Güzel ve Çirkin, Walt Disney Feature Animation tarafından piyasaya sürülen, ilk filmi 1991 de yayımlanan animasyon film serisidir. Film, Fransız romancı Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont’un, genç bir kız ile canavara dönüşmüş bir prensi konu alan bir masalına dayanır. Ayrıca, filmdeki çeşitli öğeler, 1946 yapımı Güzel ile Hayvan filminden ilham alınarak kullanılmıştır.

  61. Scooby Doo Serisi

İlk kez 1969-1986 yılları arasında ABC televizyonunda yayınlanan Scooby-Doo, beyaz perdedeki serüvenine 2002 yılında başlamıştı. Dört arkadaş ve bir köpeğin maceralarını konu alan efsanevi animasyon, iki sene sonra gelen devam filmi Scooby Doo 2: Canavarlar Kaçtı (Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed) ile maceraya kaldığı yerden devam etmişti. Yeni film 2020 yılının mayıs ayında vizyona girecekti şimdilik ama Covid-19 nedeniyle süresiz ertelendi.

  62. Küçük Deniz Kızı Serisi

Küçük Deniz Kızı (Özgün adı: The Little Mermaid), Walt Disney Feature Animation tarafından üretilen 1989 yapımı Amerikan animasyon filmidir. Film 17 Kasım 1989 yılında Buena Vista Pictures Distribution tarafından dağıtılmıştır ve Walt Disney Animasyon Klasiklerinin 28. filmidir.

  63. Mr. Bean Serisi

Mr. Bean, Rowan Atkinson’un canlandırdığı eski bir komedi televizyon serisidir. İlk olarak ITV isimli İngiliz televizyonunda 1990 yılında gösterilmiştir. Rowan Atkinson, Robin Driscoll, Richard Curtis ve Ben Elton bu dizinin yapımını üstlenmişlerdir. Toplam 15 bölümden oluşan Mr. Bean serisinin dışında 7 tane Mr. Bean skeçi ve 2 de filmi bulunmaktadır.

  64. Kuzuların Sessizliği (Hannibal) Serisi

Ünlü yazar Thomas Harris’İn tüm dünyada çok satan ve oldukça ses getiren aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan Kuzuların Sessizliği (Hannibal) Serisi sinema tarihinin en çok ses getiren gerilim filmlerinden biri olmayı başardı. Aradan geçen 25 yıla rağmen marka değeri gittikçe yükselen Hannibal serisi Hannibal Lecter ve Buffalo Bill gibi iki önemli karakteri sinema dünyasına sunarken, Hopkins’in insan avcısı karakteri üzerine onlarca kitap yazıldığı da biliniyor. Orijinal adı The Silence Of The Lambs olan ve ülkemizde Kuzuların Sessizliği adıyla seyirciyle buluşan 118 dakikalık film 17 Şubat 1991 tarihinde ilk gösterime girdiğinde, bir hafta içerisinde tüm dünyada konuşulmaya başladı.

  65. 13. Cuma Serisi

En iyi seri filmler listesi 65. sırada 13. Cuma serisi var. Kaç devam filmi olduğunu şaşırdığımız efsanevi bir gerilim korku serisiyle daha listemize devam ediyoruz. İlk olarak 1980 yılında vizyona giren orijinal 13. Cuma (Friday the 13th) serisi toplamda 4 filmden oluşuyor. Toplamda ise 9 ve yenilenmiş versiyonlarıyla karşımıza gelen bu seri de adını efsaneler arasına yazdırıyor. 2017 yılının merakla beklenen en etkileyici video oyunları arasında yer alan Friday the 13th de serinin hayranlarını heyecanlandırmayı başarmış gibi görünüyor.

  66. Blade Serisi

İlk filmi 1998 yılında, son filmi de 2004 yılında çekilen Blade serisi üçlemesi dünya çapında çok önemli bir üne kavuşurken sinemadan sonra filmlerde kullanılan özel efektlerin dönemin şartlarıyla birleşmiş televizyon projesi olarak da ekrana geldiği görüldü. Blade serisi ilk filmi 12 Şubat 1998 tarihinde gösterime girerken Amerika Birleşik Devletleri yapımı filmin yönetmen koltuğunda ise Stephen Norrington ismi yer alıyor.

  67. Godzilla Serisi

Toplamda 35 filmi olan Godzilla, sinema tarihinin en uzun süre devam eden seri film unvanına sahip. 1954’ten bugüne hemen hemen her 2 yılda bir Godzilla filmi çekildi. Japon film yapım şirketi Toho toplam 32, Hollywood ise 1998, 2014 ve 2019 da çekilen film ile 3 Godzilla filmi çekmiş olacak. Bu yıl gösterime girecek Godzilla vs. King Kong filmi ile de bu seri devam edecek.

  68. Polis Akademisi Serisi

Polis Akademisi  sinema tarihinin en önemli komedi film serilerinden biridir. Bunun yanı sıra dönemindeki yıllara damgasını vuran önemli bir proje olmuştur. 1984 yılında gösterime giren ilk filmin ardından 1989 yılına kadar her yıl yeni bir filmle izleyicisinin karşısına çıkmış, 1994 yılındaki son filmiyle de seriye nokta koymayı başarmıştır.

  69. Unbreakable – Ölümsüz Serisi

2000 yılında gösterime giren Unbreakable-Ölümsüz filmi 75 milyon dolarlık bütçesiyle dikkatleri üstüne çekmişti. Elde ettiği gişe başarısıyla sinema dünyasında adından uzun bir süre söz ettirmeyi başarmıştı. İlk filminden 16 yıl sonra Split-Parçalanmış filmiyle ortaya çıkan Shyamalan sinema izleyicisini oldukça şaşırtmıştı. 2019 da serinin son filmi Galass-Cam filmiyle de bu başarısını devam ettirdi.

  70. Son Durak Serisi

En iyi seri filmler listesi 70. sırada Son Durak serisi var. Jeffrey Reddick eserinden uyarlanan ve izleyicileri korku ve paranoya arasında bir yerlere sürükleyen bir seriyle en iyi seri filmler listemize devam ediyoruz. Toplamda 5 filmden oluşan serinin her he filmi bir öncekine göre dozu biraz daha da fazla arttırarak devam etti. Son Durak (Final Destination) serisi, özellikle de 2000 yılında vizyona giren ilk filmiyle büyük bir başarıya ulaşmıştı. Fakat çoğu seride olduğu gibi Son Durak filmi de devam ettikçe başarı da aynı oranda azalmaya devam etti.

  71. Lilo & Stitch Serisi

Lilo ve Stiç, Disney Channel’da yayınlanan çizgi dizi. Lilo adlı küçük bir kız ve onun uzaylı dostu Stiç’in kuzenlerini arama maceralarını anlatan animasyon film serisi 2002 yılında yayınlanmaya başladı.

  72. Çıplak Silah Serisi

Absürd güldürü ekolü ZAZ’ın yarattığı televizyon dizisi Police Squad dan yola çıkarak yine ZAZ’cılar tarafından gerçekleştirilen serinin ilk filmi, sakar dedektif Frank Drebin in izleyeni kahkaha komasına sokan serüvenlerini beyaz perdeye taşıyor.

  73. Testere Serisi

Testere serisi, ilk olarak 2004 yılı yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. James Wan tarafından yönetilmiş, James Wan ve Leigh Whannell tarafından yazılmıştır. Şimdiye kadar 8 filmi çekilmiş olan Testere (Jigsaw) serisinin şuan yeni nesil konsol ve PC’lere de oyunu şeklinde hazırlanıyor.

  74. Alacakaranlık Serisi

 

En iyi seri filmler listesi 74. sırada Alacakaranlık serisi var. Alacakaranlık serisi bilinen vampir hikayelerinin aksine biraz da popüler kültürün etkisiyle ortaya çıkan ve sinema tarihine geçen bir seri olmasının yanında, her yaştan izleyiciyi sinema salonlarına ve ekranları başına kilitleyen “kült” bir yapımdır. Cast ekibinin genç ve çekici olması, senaryosundaki zenginlik ve görsel efektleriyle sinema tarihinde her zaman başka hatırlanacak bir seri olma özelliğine sahip Twilight serisi 2009 ve 2012 yılları arasında gösterime giren beş adet filmle adından oldukça bahsettirmeyi de başardı. Seri Stephenie Meyer’in aynı adlı romanından sinemaya aktarılırken filmlerin her birinin izlenme rekorları kırmasının haricinde oldukça sert eleştiriler aldıklarını da belirtmek gerekiyor.

  75. Korkunç Bir Film Serisi

En iyi seri filmler listesi 75. sırada Korkunç Bir Film serisi var. Son yılların en sevilen gençlik serilerinden biri olan Scary Movie, dönemin en önemli korku-gerilim yapıtlarıyla dalgasını geçiyor. Blair Witch’ten, Matrix’e, Altıncı His’ten Çığlık’a kadar genişleyen skalasında sadece güldürü amaçlı bir metin var. Şimdiye kadar 6 film çekilmiş olan Korkunç Bir Film serisi şimdiye kadar toplam 900 milyon dolara yakın bir gelir elde etmiştir.

  76. Ölümcül Deney Serisi

İlk filmi 2002, son filmi 2016 yılında yayınlanan Ölümcül Deney serisi tüm dünyada Resident Evil ismiyle biliniyor. İlk film gösterime girdikten sonra üst üste piyasaya sürülen Resident Evil ürünleri serinin her bir filmine değişik bir hava katmayı başarırken Resident Evil serisi istisnasız her ülkede büyük bir yankı yaratmayı başardı. Geçen 14 yıllık sürede teknolojik gelişmeleri de hikâyeye oldukça iyi yerleştirmeyi başaran seri oldukça çarpıcı gişe rakamlarına da imza atmayı başardı.

  77. Zor Baba Serisi

2000 ve 2010 yılları arasında üç ayrı film olarak gösterime giren Zor Baba serisi ilk kez 29 Aralık 2000 tarihinde 55 milyon dolar bütçe ile gösterime girmiştir.  Film özellikle kızların, erkek arkadaşlarını babalarıyla tanıştırma konusundaki zorlukları oldukça başarılı bir şekilde beyaz perdeye aktarırken, çok güçlü oyunculuk performanslarıyla da ön plana çıkmayı başarıyor.

  78. Mighty Ducks Serisi

1990’larda Walt Disney Pictures tarafından Twin Cities buz hokeyi takımının etrafında dönen ve çeşitli zorluklar boyunca birbirine yapışan genç oyunculardan oluşan üç filmden oluşan aksiyon film serisi.

  79. Kirli Harry Serisi

Kirli Harry, Clint Eastwood tarafından canlandırılan kurgusal San Francisco Emniyet Müdürlüğü Cinayet Bölümü Müfettişi “Kirli” Harry Callahan’ın yer aldığı film serisidir. Eastwood’un karakteri Harry Callahan, filmlerde ünlü Smith & Wesson Model 29 tabanca diğer adıyla .44 Magnum kullandığı ve bu sık sık ekranda seyircinin gözüne sokulduğundan .44 Magnum’un popülerleşmesine yardımcı olmuştur.

  80. Eywah Çocuklar Küçüldü Serisi

En iyi seri filmler listesi 80. sırada Eyvah Çocuklar Küçüldü serisi var. Eyvah Çocuklar Küçüldü serisi 1989 piyasaya çıkan komedi bilim kurgu film serisidir. Film, piyasaya sürüldükten sonra büyük bir başarı elde etti. Beklenmedik gişe başarısı, dünya çapında 222 milyon $ hasılat yaptı ve beş yıl boyunca rekor kırdı. Hikaye, görseller ve sahneleriyle hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden olumlu eleştiriler aldı.

  81. Taşıyıcı Serisi

Taşıyıcı serisi dört filmlik bir seri olarak öne çıkarken birçok yönde sinema tarihinde devrim niteliğinde başarılar kazandığını söyleyebiliriz. Film serisinin dünya genelinde elde ettiği gişe başarısının yanı sıra aldığı yorumlar ve popülerliği sayesinde dizi haline getirilerek televizyonda da yayınlanmaya başlamış, bu yönde de oldukça iyi izlenme rakamlarına erişmiştir.

  82. Sokak Dansı Serisi

Sokak Dansı Serisi beş adet filmden oluşurken, özellikle sinema dünyasında pek yapılmayan dans filmleri açısından büyük bir öneme sahiptir. İlk filmden itibaren serinin oldukça iyi gişe rakamlarına ulaşması, film eleştirmenlerinden aldığı olumlu yorumlar ve dans otoriterleri tarafından beğenilmesi beş filmlik uzun bir seri ortaya çıkmasını sağlarken, serinin altıncı filmi için de izleyicileri heyecanlandırıyor.

  83. Özgür Willy Serisi

Schellenberg, Simon Wincer’in ilki 1993’te gösterime giren “Free Willy” serisinde balina Willy’nin bakıcısı Randolph Johnson’ı canlandırarak dünya çapında ün kazanmıştı. Serinin ikinci filmi “Free Willy 2: The Adventure Home” 1995’te, üçüncü film “Free Willy: The Rescue” ise 1997’de yayımlanmıştı.

  84. Saftirik Greg’in Günlüğü Serisi

Jeff Kinney’in Diary of a Wimpy Kid adını taşıyan romanı sinema filmi serisidir. İlk filmi 2010 da gösterime giren film serisinin en son 2017 de dördüncü filmi çıktı. Toplam 40 milyon dolar gişe hasılatı olan film serisinin yeni filminin gelip gelmeyeceği şimdilik bilinmiyor.

  85. Çığlık Serisi

En iyi seri filmler listesi 85. sırada Çığlık serisi var. Çığlık, Wes Craven’ın yönettiği 1996 ABD yapımı korku filmi serisinin senaryosunu ise Kevin Williamson’ı görüyoruz. Film, ABD’de 20 Aralık 1996’da gösterime girerken uluslararası çapta $173.046.663 hasılatla yakaladığı gişe başarısının yanında, çoğunlukla olumlu eleştiriler ve Rotten Tomatoes sitesinde 53 görüş üzerinden %81 oranında olumlu reyting aldı.

  86. Pembe Panter Serisi

Pembe Panter, Fransız polis müfettişi Jacques Clouseau etrafında kurulmuş komedi filmleri serisi. İlk film, 1963’te çekilen Pembe Panter’dir. Bu filmden sonra devam filmleri de çekilmiş; gördüğü ilgi üzerine Peter Sellers’ın ölümünden sonra bir “kolaj filmi” olan “Pembe Panter Yargılanıyor” yapılmış; başkalarınca öyle ya da böyle Pembe Panter’e temas eden filmler çevrilmiştir.

  87. Barbar Conan Serisi

Conan the Barbarian 80’li yılların dalga gibi çoğalan fantezi filmlerinden. Ailesi bir baskında öldürülen Conan gönderildiği köle kampında ustasından dövüş sanatlarını öğrenir ve onun becerilerini para kazanmak için dövüş oyunlarında kullanır. Bir kez özgürlüğünü kazandıktan sonra kaslı savaşçı ailesinin vahşice öldürülüşünün intikamını almak ister.

  88. Şehrin Azizleri Serisi

Şehrin Azizleri 1999 ABD yapımı, Troy Duffy tarafından yazılıp yönetilmiş, polisiye-gerilim türüne ait film serisidir. Filmde, başrol oyuncuları Sean Patrick Flanery ve Norman Reedus, bir bar kavgasında Rus mafyasından iki üyeyi öldürüp, nefsi müdafaa kararıyla serbest bırakıldıktan sonra birer düzen sağlayıcısına dönüşen, İrlandalı Katolik ikiz kardeşler Connor ve Murphy MacManus kardeşleri canlandırıyorlar. Epifani deneyiminin ardından, arkadaşları David Della Rocco ile birlikte yaşadıkları şehir olan Boston, Massachusetts’i suç ve kötülükten temizlemeye koyulan kardeşler, tüm bunları bir yandan da FBI Özel Ajanı Paul Smecker tarafından takip edilirken yaparlar.

  89. Tomb Raider Serisi

Lara Croft, aristokrat bir İngiliz ailesinin seçkin okullarda eğitim görmüş kızıdır fakat rahat bir hayat yerine macerayı seçmiştir. Dünyanın her yerindeki en tehlikeli ve esrarlı mekanları ziyaret edip, kayıp hazineler ve uygarlıkları keşfetmektedir. Serinin ilk filmi 2001 diğeri 2003 ve sonuncusu 2018 de yayınlanmıştır. Son filmde Lara Croft’u Alicia Vikander canlandırmıştır.

  90. RoboCop Serisi

En iyi seri filmler listesi 90. sırada RoboCop serisi var. RoboCop, yönetmenliğini Paul Verhoeven’ın üstlendiği, baş rollerinde Peter Weller, Dan O’Herlihy, Kurtwood Smith, Nancy Allen, Miguel Ferrer and Ronny Cox’un yer aldığı bir bilim kurgu türü bir film serisidir. Filmin kazandığı başarıdan sonra iki devam filmi, dört televizyon dizisi, iki çizgi roman, iki çizgi film yapıldı. 2014 yılında aynı isimli yeni versiyonu yapıldı.

  91. Şeytanın Ölüsü Serisi

İzleyebileceğiniz en iyi korku serilerinden biri olan Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead), komedi türünü de bünyesinde barındırıyor. Hatta 1992 yapımı Karanlığın Ordusu filminde fantastik türü de içeren bu seri, 1987 yılında vizyona giren Vahşet adındaki yapımla da kült filmler arasına adını yazdırmıştı. Sam Raimi’nin yönetmen koltuğunda, Bruce Campbell’ın ise başrollerinde oynadığı bu seri 2013 yılında da Kötü Ruh filmiyle devam etmişti.

  92. LEGO Film Serisi

Genellikle süper kahramanları konu alan LEGO film serisi; 2014 yılında vizyona giren ilk filminde Chris Pratt, Will Arnett, Elizabeth Banks, Morgan Freeman, Will Ferrell ve Liam Neeson gibi daha birçok ünlü ismi ağırlıyordu. 2013 yapımı LEGO Batman: Süper Kahramanlar Birliği filmiyle bir nebze de olsa düşüşe geçen bu seri; 10 Şubat 2017 tarihinde vizyona giren  LEGO Batman filmiyle yeniden yükselişe geçmişti.

  93. Beethoven Serisi

Beethoven serisi 8 filmden oluşuyor. İlk filmi 1992’de, son devam filmi de 2014 piyasaya sürülmüştü. Evcil hayvanlarını kontrol etmeye çalışan bir ailenin etrafında dönen filmi serisi şimdiye kadar gişede 175 milyon dolar gelir elde etmiştir.

  94. Kötü Ruh Serisi

Kötü Ruh serisi, Metro-Goldwyn-Mayer tarafından 1982 de ilk firli piyasaya sürülen Amerikan korku filmi üçlemesidir. Filmler, en küçük kızı Carol Anne’nin ilgisini çeken bir grup eski hayalet tarafından takip edilen ve korkan Freeling ailesinin üyeleri etrafında dönüyor.

  95. Teksas Testere Katliamı Serisi

En iyi seri filmler listesi 95. sırada Teksas Testere Katliamı serisi var. Teksas Testere Katliamı serisi, Tobe Hooper’ın 1974 yılında yayınladığı “Teksas Testere Katliamı” ile başlayan korku filmleri serisidir. Orijinalinden sonra üç tane devam filmi çekilmiş, ondan sonra da yeni versiyonu çekilmiştir.

  96. Bak Şu Konuşana Serisi

Look Who’s Talking, Amy Heckerling tarafından yazılan ve yönetilen, John Travolta ve Kirstie Alley’nin oynadığı ilk filmi 1989 da gösterime giren Amerikan yapımı romantik komedi film serisidir.

  97. Addams Ailesi Serisi

Addams Ailesi, karikatürist Charles Addams tarafından yaratılan ve Barry Sonnenfeld’in yönettiği aynı isimli çizgi filmin karakterlerine dayanan fantezi komedi film serisidir. Anjelica Huston, Morticia Addams rolüyle Altın Küre’ye aday gösterildi; Gomez Addams olarak Raúl Juliá, Çarşamba Addams olarak Christina Ricci ve Fester Amca olarak Christopher Lloyd oynuyor.

  98. Kill Bill Serisi

Dövüş sahneleriyle izleyicilerin büyüleyen 2003 yapımı Kill Bill serisi, Quentin Tarantino filmleri arasında da en iyilerden birisidir. Kan, vahşet ve olağanüstü dövüş sahneleriyle dolu olan bu yapım, müzikleriyle de efsaneleşmiştir. İki filmden oluşan Kill Bill serisinin baş rollerinde ise Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah, Lucy Liu, Michael Madsen ve Vivia A. Fox gibi isimler var.

  99. İskoçyalı Serisi

İki ölümsüz İskoç yayla Conner ve Duncan Macleod’un istismarından sonra. Farklı zamanlardan doğan ve mistik ödül kazanmak için yüzyıllar boyunca mücadele. Tarih dostluğu, yıkıcı ilişkiler ve efsanevi savaşları kapsayan her ölümsüz hayatın hiç bitmeyen bir görünüşü bir hediye olmaktan çok bir lanettir. Fakat insanlık uğruna, sadece bir tane kalana kadar hayatta kalmak için savaşmaya devam etmeleri gerekir.

  100. Jackass Serisi

En iyi seri filmler listesi 100. sırada Jackass serisi var. Jackass serisi dördüncü filmiyle 2021 de geri dönmeye hazırlanıyor. Paramount, 2000 yılında MTV’de başlayan ve Johnny Knoxville, Spike Jonze ve Jeff Tremaine tarafından yaratılan komedi dizisini ilk kez 2002 yılında beyaz perdeye taşımıştı. Seri bugüne kadar 3 filmle izleyicilerin karşısına çıktı ve 335 milyon doların üzerinde hasılat elde etti.

  101. Tezgahtarlar Serisi

Tezgahtarlar serisi, yazar ve yönetmen Kevin Smith tarafından Jay ve Silent Bob’un yer aldığı kurgusal bir evrendir.

  102. Milenyum Üçlemesi

İsveçli gazeteci ve yazar Stieg Larsson tarafından kaleme alınan Milenyum üçleme 2009 ve 2011 yılları arasında beyaz perdeye uyarlanırken film serisi sinema dünyasına da damga vurmayı başardı. Milenyum Üçlemesi serisi kronolojik sıralaması 2009 yılındaki Ejderha Dövmeli Kız, 2010 yılındaki Ateşle Oynayan Kız ve 2011 yılındaki Arı Kovanına Çomak Sokan Kız filmlerinden oluşuyor.

  103. 3 Ninja Serisi

Her yıl, üç kardeş Samuel, Jeffrey ve Michael Douglas, yaz için erkeklerin sevgiyle Büyükbaba olarak adlandırdığı Japon dedesi Mori Shintaro’yu ziyaret ediyor. Mori, Dövüş sanatları ve Ninjutsu alanlarında son derece yeteneklidir ve yıllarca çocukları tekniklerinde eğitmiştir.

  104. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Serisi

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin serisi sinema tarihinin in çok gişe yapan 20 yapımından biri olmayı başarırken, her filmin diğerinin üzerine koyduğu başarı öyküsü de bahsedilmeye değer durumda. Amerikan yapımı animasyon filminin yönetmen koltuğunda Chris Senders ve Dean DeBlois oturuyor.

  105. Cehennem Melekleri Serisi

En iyi seri filmler listesi 105. sırada Cehennem Melekleri serisi var. Cehennem Melekleri Serisi 2010, 2012 ve 2014 yılları arasında ikişer yıl arayla çekilmiş 3 adet filmden meydana gelen ve sinema tarihinde önemli bir yeri olan üçlemelerden biridir. Orijinal adı The Expendables olan ve izleyiciyi aksiyona doyuran serinin dördüncü filminin de 2019 yılının ikinci yarısında gösterime girmesi bekleniyor. Seri ilk üç filminde Hollywood’un en büyük yıldızlarından önemli bir seçkiyi bir araya getirmesinin yanında yıllarca konuşulan aksiyon sahneleriyle de oldukça ön plana çıkmıştı.

  106. Hayalet Avcıları Serisi

1984 yılında çıkan ve en pahalı komedi filmi unvanına sahip olan, müzikleriyle ve prodüksiyonuyla unutulmazlar arasına adını yazdıran Hayalet Avcıları (Ghostbusters), 1989 yılında ikinci filmiyle izleyici karşısına çıkmıştı. Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Sigourney Weaver ve Ernie Hudson gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla da izleyenleri kendisine hayran bırakmıştı. 2016 yılında Melissa McCharthy, Kristen Wiig, Kate McKinnon, Leslie Jones ve Chris Hemsworth’tan oluşan kadrosuyla yeniden uyarlanmış olsa da eski yapımların başarısına ulaşamadı.

  107. Evde Tek Başına Serisi

Evde Tek Başına serisi 1990’lara başlı başına damga vuran komedi filmlerinin başında gelirken, Türkiye’de dahil olmak üzere tüm dünyada eriştiği gişe başarısıyla da adını komedi film serisi efsaneleri arasına yazdırmayı da başardı. Orijinal adı Home Alone olan ve ülkemizde Evde Tek Başına ismiyle yayınlanan serinin ilk filmi 1990 yılında gösterime girerken filmin yönetmen koltuğunda Chris Columbus ismi dikkat çekti. Bu başarılarından dolayı da en iyi seri filmler listemizde yerini almış oldu.

  108. Yeraltı Canavarı Serisi

Özel efekt yapılan filmleri sevenler için iyi bir alternatif olan Yeraltı Canavarı küçük bir çöl kasabasının insan yiyen bir yaratığın istilasına uğramasını anlatan kült bir eser.

  109. Cloverfield Serisi

J. Abrams tarafından yapımcışığı üstlenilen Cloverfield serisi özellikle 2018 yılında gösterime giren Tanrı Parçacığı filmi ile başka bir boyuta hatta bir paradoksa taşınırken, serinin son filminin ilk tanıtımında Cloverfield Paradoksu tanımının boşuna yapılmadığını da belirtmek gerekiyor. Uzaya taşınan Cloverfield paradoksu yeni karakterlerle farklı bir zaman dilimine taşınırken, küçük de olsa Cloverfield evreni bağlantılarının da filmde yer alması da oldukça önemli.

  110. Zorro Serisi

En iyi seri filmler listesi 110. sırada Zorro serisi var. İlk olarak 1919 yılında Johnston McCulley’nin ellerinde hayat bulan maskeli kahraman Zorro, sonrasında ise birçok uyarlama ile karşımıza geldi. 1940 yılından itibaren ise sinema filmi olarak beyaz perdede izleyicileri büyülemeyi başarıp, efsaneleşen bu film serisi, son olarak ise Martin Campbell yönetiminde 2005 yılında gösterime girmişti.

  111. Yıldız Geçidi Serisi

Filmleri ve dizileriyle gelmiş geçmiş en başarılı ve uzun soluklu yapımlardan biri olan Yıldız Geçidi ile en iyi seri filmler listemize devam ediyoruz. İlk olarak 1994 yılında yönetmen koltuğunda Roland Emmerich otururken karşımıza çıkan Yıldız Geçidi, 1997 yılından 2011 yılına kadar  uzun soluklu bir dizi serisi oldu.

  112. Sherlock Holmes Serisi

Arthur Conan Doyle’ın usta kalemiyle hayat bulan ve dünyadaki en bilindik özel dedektifi ismi olan Sherlock Holmes, gerek dizileri gerekse filmleriyle büyük beğeni toplamayı başarmıştı. Ancak Guy Ritchie yönetiminde 2009 Aralık ayında vizyona giren Sherlock Holmes filmi, özellikle de Robert Downey Jr. ve Jude Law ikilisinin olağanüstü performanslarıyla büyük hayranlık uyandırmıştı. 2011 yılında ise aynı ekibe Profesör James Moriarty rolüyle Jared Harris gibi usta bir ismin de eklenmesiyle çok daha büyüleyici bir yapım haline geldi. Ve en iyi seri filmler listemizde yerini de almış oldu.

  113. Kung Fu Panda Serisi

En iyi seri filmler listesi son sırada Kung Fu Panda serisi var. Sevimli panda Po’nun, ekibiyle birlikte kötülere ve kötülüklere karşı vermiş olduğu mücadeleyi fazlasıyla eğlenceli bir dille anlatan Kung Fu Panda serisi de her yaştan izleyiciye hitap ediyor. Jack Black, Angelina Jolie, Dustin Hoffman, Lucy Liu, Jackie Chan, Seth Rogen ve David Cross gibi ünlü isimlerin sesleriyle hayat bulan Kung Fu Panda serisinin son filmi ise 2016 yılında vizyona girmişti.

Yazı Kaynakları
Themovidedb
Filmmakinesi
Giphy

Yorum Yap