1. Ana Sayfa
  2. Hikaye

Şanlıurfa’nın Sırlarla Dolu Bölgesi Göbeklitepe’nin Hikayesi

Şanlıurfa’nın Sırlarla Dolu Bölgesi Göbeklitepe’nin Hikayesi
+ - 0

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Şanlıurfa ilinde bulunan oldukça önemli bir tarihi eser olmasıyla birlikte Göbeklitepe’nin hikayesi de sırlarla doludur. Şanlıurfa’nın 15 km kuzeydoğusunda yer alan Göbeklitepe insanlık tarihinin bilinen ilk tapınağıdır. Göbeklitepe deniz seviyesinden yaklaşık 760 metre yükseklikte yer alıyor. Arkeolojik yapısı, konumu, boyutları ve tarihi ile Neolitik Döneme ait pek çok bilinmeyen gerçeği ortaya çıkaran Göbeklitepe’nin kuzeyine ve doğusuna gidildikçe Toros Dağları ve Karaca Dağ eteklerine ulaşabilmek mümkündür. Batıya gelindiğinde Şanlıurfa platosunun ve Fırat Ovası’nın ayrıldığını görebiliyoruz. Göbeklitepe’nin güneyine bakıldığında ise Suriye sınırına kadar Harran Ovası’nın gözlemlenebildiğini söyleyebiliriz.

Günümüze kadar oldukça sağlam bir şekilde gelmeyi başarabilen Göbeklitepe’de ki yapıtların boyutları ise devasa büyüklüktedir. Taşların üzerinde bulunan işleme ve figürler de arkeologların üzerinde çalıştığı önemli konular arasında yer alırken Göbeklitepe’nin hikayesi de bir hayli ilginçtir.

  Şanlıurfa Turizminin Can Noktası

Şanlıurfa, Göbeklitepe’nin keşfedilmesi ile birlikte oldukça önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Uzun süredir yapılan çalışmalar nedeni ile kapalı olan Göbeklitepe günümüzde turist ziyaretine açıktır. 12 bin yıl önce inşa edildiği düşünülen Göbeklitepe’nin yapımında kullanılan malzemelerin bölgenin yakınında da görebilmek mümkündür. Söz konusu taş ve yapıları Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde de görebilirsiniz. Bu doğrultuda siz de Şanlıurfa ziyaretiniz sırasında insanlık tarihine önemli bir katkısı bulunan bu tarihi mirası mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şimdi gelin Göbeklitepe’nin hikayesi neymiş?

  Göbeklitepe’nin hikayesi

Göbeklitepe’nin hikayesi giriş yaparken 12 bin yıl önce inşa edildiği ile ilgili çeşitli bulgulara rastlandığından yukarıda söz etmiştik. Bunun yanı sıra Göbeklitepe’nin inşası ile ilgili çeşitli bilinmeyen yönlerinde bulunduğunu ifade edebilmek mümkündür. Göbeklitepe’nin üstü kapalı bir şekilde çıkması ve mimari bir güzelliğe sahip olması nedeni ile Göbeklitepe ile ilgili pek çok efsane bulunuyor. Göbeklitepe’nin yapımı ile ilgili net bilgiler bulamayan bilim insanların ürettiği varsayımlardan bir tanesi de 13 bin yıl önce dünyaya çarpan bir kuyruklu yıldızdır. Bunun nedeni ise taşlarda bulunan oymalar. Söz konusu efsaneye göre dünyaya yıldız çarptıktan sonra dünyada 1000 yıl buzul çağı yaşanıyor. Ancak yine de Göbeklitepe’nin neden gömüldüğü ile ilgili sorulara net bir yanıt verilemiyor. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Taş Devri’nde insanların taş ve tortular ile Göbeklitepe’yi kapattığı anlaşılmıştır.

göbeklitepe'nin hikayesi

  Göbeklitepe Nasıl İnşa Edilmiştir?

Göbeklitepe’nin hikayesi ve kendisi, günümüze kadar ulaşmayı başaran ve insanlık tarihinin en eski tapınağı olarak bilinen bir tapınaktır. 2018 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe ile ilgili günümüzde çeşitli araştırmalar ve arkeolojik çalışmalar bulunmaktadır. Ancak yapılan bu çalışmalar sonucunda kesin bir bilgiye ulaşılamamış, sonuçlar hep varsayım olarak kalmıştır. Göbeklitepe’nin inşası ile ilgili bilgiler de varsayım olarak kalan ve net bir bilgiye ulaşılamayan bilgiler arasında yer almaktadır. Peki, Göbeklitepe’nin inşası ile ilgili bilinenler nelerdir? Göbeklitepe nasıl inşa edilmiştir?

  Göbeklitepe’nin İnşası ile İlgili Bilinenler

Göbeklitepe’de ve etrafında bulunan kayalık araziler tarih öncesi çağ ile ilgili bilgiler elde edilmesini sağlıyor. Bu kayalık araziler sayesinde tarih öncesinde ki taş ustalarının çalışma prensipleri ile ilgili ipuçları elde edebilmek mümkün hale gelmektedir. Taş parçalarında bulunan negatif izlerin yanı sıra çakmak taşı ve anakayadan taş aletler, kırılan T biçimli dikilitaş, yarım bırakılan işler sayesinde Göbeklitepe’de nasıl bir çalışma sürdürüldüğü ile ilgili bilgiler elde edebilmek mümkündür. Bunun yanı sıra Göbeklitepe’nin inşasında gereken insan gücünü hesaplamak için çok fazla değişken bulunmaktadır. Bu nedenle Göbeklitepe’nin inşasında gerekli olan insan gücünü hesaplayabilmek oldukça zordur.

Yapılan arkeolojik çalışmalar doğrultusunda taş kırma ve işleme süreçleri ile ilgili deneyler yapılmıştır. Ancak söz konusu deneyler henüz bir sonuca varamamıştır. Deneyler ile ilgili sonuçlar elde edilebilse dahi bunların kesin sonuçlar olmayacağını bilmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yedi Uyurlar: 300 Yıl Uyuyan Bir Topluluğun İlginç Hikayesi 

  Göbeklitepe Bize Ne Anlatıyor?

Göbeklitepe’nin inşasında gerekli olan iç gücü miktarı ile ilgili net bir bilgi sahibi olunmasa da gerekli olan insan sayısının 100’ün üstünde olduğunu ifade edebiliriz. Bu doğrultuda Göbeklitepe ile ilgili dönemin karmaşık bir sosyal yapılanmasının bulunduğu anlayabilmek mümkündür. Avcı ve toplayıcı grupların kesin olarak eşitlikçi toplumlarda yaşadığı varsayılıyordu. Ancak farklı yapılar ve grupların da işin içine girmesi ile birlikte farklı yapıların ve grupların dahil olduğu bir kamu projesi yani Göbeklitepe ortaya çıkmıştır. Göbeklitepe’nin bizlere söylediği en önemli şey ise yaklaşık 12 bin yıl önce insanların toplanarak birbirleri ile takas yapabilmek için çeşitli yöntemlere başvurduğudur.

Yorum Yap