1. Ana Sayfa
  2. Hikaye

Eserlerle ve Sanatla Dolu Hayat: Frida Kahlo

Eserlerle ve Sanatla Dolu Hayat: Frida Kahlo
+ - 0

Meksikalı bir ressam olan Frida Kahlo, günümüzde pek çok kadının idolü olan ünlü bir ressamdır. Sadece resimleri ile değil hayata karşı gösterdiği tutum ve yaşama azmi ile de bilinen Frida Kahlo’nun acı ve sanat dolu hayat hikayesini sizler için derledik. Şimdi gelin Frida Kahlo kimdir? eserleri ve hayat hikayesini yakından inceleyelim.

  Frida Kahlo Kimdir?

Kredi – Wikimedia

Tam adı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon olan ünlü ressam, 20. yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelmiştir. Resimleri ve inişli çıkışlı özel hayatı ile dikkatleri üzerine çeken Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907 yılında Meksika’nın Coyoacan bölgesinde doğmuştur. 47 yaşında hayata gözlerini yuman Kahlo’nun son derece hüzünlü bir hayat hikayesi vardır. Sol görüşleri ile bilinen Kahlo’nun doğum günü 6 Temmuz 1907 olsa da ona göre Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910’dur. Çünkü yaşamının Meksika’nın doğuşu ile başlamış olmasını istemiştir.

Frida Kahlo, “tahta bacak” lakabı ile bilinmektedir. Daha 5 yaşındayken acı hayat ile tanışan Kahlo, bir gezinti esnasında ayağına ağaç köklerinin düşmesi ile çocuk felci geçirir. Bacağı engelli olan Frida’ya 5 yaşındayken Tahta Bacak Frida lakabı takılmıştır. Henüz 5 yaşındayken yaşadığı bu talihsiz olayı Frida daha sonra şöyle açıklar:

Chapultec’teki düşüşümle, daha sonraları yaşadıklarım arasında ne tür bir bağlantı kurulabilir, bilmiyorum. Ama kesin olan bir şey varsa, o da acının bedenime ilk kez o gün girmiş olduğudur.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Temissira: Amazonların Efsanevi Evi Hakkında Ne Biliyorsunuz?

  Frida Kahlo’nun Hikayesi

Frida, dönemin en iyi okullarından biri olan Ulusal Hazırlık Okulu’nda eğitim görmüştür. Bu dönemde felsefe, sanat ve edebiyata yönelen Frida, Meksika’nın felsefi yaşamanın en önemli isimlerinden biridir. Okulda Jose Gomez Robleda, Alejandro Gomez Arias ve Alfonso Villa ile arkadaş olmuş ve anarşist bir edebiyat grubuna katılmıştır.

19 yaşındayken o dönemki sevgilisi Alejandro Gomez ile bir otobüsten şemsiyesini unuttuğu için iner ve başka bir otobüse biner. Bu otobüsün tramvay ile çarpışması sonucunda tramvay demirlerinden bir tanesi Frida’nın sol kalçasına girer. Bu kazada Frida’nın leğen kemiği çıkar. Tam 32 kere ameliyat olan Kahlo’nun sağ bacağını ise 1954 yılında kangren yüzünden kesilmiştir. Kazandan bir ay sonra hastaneden çıkan Kahlo, hasta yatağının tavanına ayna yaptırmış ve o aynaya bakarak ilk oto portresi olan Kadife Elbiseli Otoportre’yi 1926 yılında yapmıştır.

  Frida Kahlo’nun Büyük Aşkı Diego

1927’de tekrar yürümeye başlayan Kahlo, Tina Modotti bir arkadaşı aracılığı ile ünlü ressam Diego Rivera ile tanışmıştır. Kahlo, resimlerini Diego’ya göstermiş ve bu sırada ona aşık olmuştur. Diego, kadınlara düşkünlüğü ile bilinen bir ressamdır. Bu iki ünlü ressam 1929 yılında evlenmiştir. İkilinin evlilikleri güvercin ile filin evliliğine benzetilmiştir. Asla sadık bir eş olmayan Diego, Frida’yı Angelina eloff isimli bir kadın ile aldatmıştır. Fırtınalı bir evliliğe sahip olan Frida, sağlık sorunları nedeni ile çocuk aldırmış ve arka arkaya 2 kere düşük yapmıştır. Çift Diego’nun sadakatsizliği nedeni ile boşanmış ancak 1 yıl sonra tekrar evlenmiştir.

Kredi – Wikimedia

Diego’nun sadakatsizliklerinin yanı sıra Frida’da Diego’yı aldatmıştır. Evli olduğu sırada pek çok erkek ile birlikte olan Frida Rus devriminin önde gelen isimlerinden olan Lev Troçki ile de birlikte olmuştur. Aralarındaki ilişkinin Lev Troçki’nin eşi tarafından öğrenilmesi ile ayrılan çiftin ilişkisi sırasında Kahlo pek çok tablo yapmıştır.

  Frida Kahlo’nun Eserleri

Kredi – Wikimedia

Frida Kahlo’nun toplam da 143 adet resmi vardır. Bunların 55 tanesi otoportredir. Hayatının büyük bir bölümünü yatağının üstünde duran ve “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak tanımladığı aynasına bakarak geçirdiği için sürekli otoportre çizmiştir. Çizimlerindeki ustalık, Pablo Picasso’ya bile “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” dedirtecek kadardır. Evcil hayvan beslemeyi çok seven Frida, beslediği hayvanlarla ilgili iki portre çizmiştir. Bunlar; 1941’de yaptığı “Ben ve Papağanlarım” ile 1943’te yaptığı “Maymunlarla Otoportre“.

Sürrealist bir ressam olarak tanına Kahlo, sık sık sağlık problemleri ile baş etmek zorunda kalmıştır. Hayatı boyunca adeta acılar ile boğuşan Frida Kahlo, Fransa ve Amerika’da sergi açmıştır. Özellikle 1938 yılında New York’ta açtığı sergi ile ün kazanmıştır.

Sanatında ünlü bir ressam olan Diego’nun gerisinde kalmış gibi görünse de aslında Diego’ya sanatsal anlamda pek çok şey öğrettiği bilinmektedir. 1943 yılında sanat okulunda öğretim üyeliğine başlayan Frida, sağlık problemleri nedeni ile evden eğitim vermeye başlamıştır.

13 Temmuz 1954 yılında akciğer ambolisi nedeni ile hayatını kaybeden Frida’nın son tablosu “Yaşasın Yaşam” isimli natürmorttur. Ölümünün ertesi gününde cenazesi yakılan Frida’nın külleri Mavi Ev’de saklanmaktadır. Mavi  Ev ise 1955 yılında Diego tarafından devlete bağışlanmıştır. Günümüzde ise müze olarak kullanılmakta ve Frida’nın eşyaları sergilenmektedir.

Yorum Yap