1. Ana Sayfa
 2. Hikaye
 3. Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’nun Bulgaristan’da Başlayan Hayat Hikayesi

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’nun Bulgaristan’da Başlayan Hayat Hikayesi


Spor tarihinin en önemli isimlerinden bir tanesi olan Naim Süleymanoğlu’nun özel hayatına ve spor hayatına ait bilgiler son zamanlarda yoğun bir şekilde ilgi çekmektedir. Türk sporcusu olma sürecinde yaşadıkları ile tarihte adından söz ettiren Süleymanoğlu ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin, cep herkülü Naim Süleymanoğlu ile ilgili tüm merak edilenleri hep birlikte inceleyelim.

  Naim Süleymanoğlu Kimdir?

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelmiştir. Türk bir ailenin oğlu olan Naim, 1977 yılında yani 10 yaşındayken halter sporuna başlamıştır. Yaşının çok küçük olması nedeni ile halterci olmasını istemeyen annesine karşı Naim pek çok dünya şampiyonluğu elde etmeyi başarmıştır.

Naim Süleymanoğlu cep herkülü dünya şampiyonası halter

Tesadüfen bir halter antrenörünün görüş açısına giren Naim, bu tesadüf karşılaşmanın sonucunda yoğun bir çalışma temposu içerisine girerek kendini geliştirmiştir. Yaşıtlarından beklenmeyen başarılar elde eden Naim, erken yaşta haltere başladığı için boyu kısa kalmıştır. 1.47 cm boyu olan Naim Süleymanoğlu’na bu nedenle Cep Herkülü lakabı takılmıştır. Kısa bir süre içerisinde halter tarihindeki en genç dünya rekortmeni olmayı başarmıştır.

  Naim Süleymanoğlu’nun Başarıları

Naim Süleymanoğlu cep herkülü dünya şampiyonası halter

Haltere başladığı ilk günden beri çeşitli turnuvalarda başarı elde eden Süleymanoğlu’nun başarılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 • İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.
 • 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada ‘Yılın Haltercisi’ seçildi.
 • 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatların da üç kez olimpiyat şampiyonu oldu.
 • 8 Kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı.
 • Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, ‘efsane’ oldu.
 • Spor otoritelerine göre ‘tüm zamanların en iyi haltercisi’ seçildi.
 • 1988 yılında Time dergisine kapak oldu.
 • ’88 Seul Olimpiyatları’nda 60 kg’de koparmada 190 KG kaldırarak dünya rekoru kırdı.
 • 1988 yılında Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazanmıştır.
 • Türkiye ye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.
 • 1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cücelikten Dev Adamlığa Yolculuk: Adam Rainer’ın Hikayesi

  Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye İltica Edişi

1986 yılında Bulgaristan’dan kaçarak Türkiye’ye iltica etmek isteyen Naim Süleymanoğlu, Turgut Özal’ın devreye girmesi ile muhteşem bir kaçış öyküsüne imza atmıştır. 1986 yılının Kasım ayında Avustralya’nın Melbourne kentinde Dünya Halter Şampiyonası düzenlenmiştir. Yarışmacılar arasında Naim’de vardır. Ancak Bulgaristan’ın Türkçe isimleri yasaklaması nedeni ile Naim, yarışmaya Naim Shalamanov ismi ile katılmıştır.

Bulgaristan’dan kaçacağı Bulgar yönetiminin kulağına gitmiş olacak ki Naim, katıldığı bu şampiyonada konsoloslukta tek odada kalmıştır. Bunun yanı sıra özel olarak izlenen Süleymanoğlu’na göz açtırılmıyordu. 1 yıl önce katıldığı bir şampiyonada Türk halterciye kaçma düşüncesini anlatmıştı. Bu bağlamda halterci Turgut Özal’a ulaşmıştır. Özal Can Pulak ve Selim Egeli’yi çağırarak ‘Hiç kimseye duyurmadan plan yapın, Naim’i alıyoruz’ dedi.

  Gizli Operasyon

Melbourne’da işçi olarak çalışan 5 Türk vatandaşı ile iletişime geçildi. Bu kişilerden altıncısı ise 18 yaşındaki Beyhan’dı. Beyhan, 6 Aralık 1986’da imza istemek için Naim’in kaldığı otele gitti. Bu sırada kaçış planını konuştular. Planlandığı gibi Naim, Leon Restoran’da düzenlenen yemekte kaçacaktır. O gece tuvalete gitme bahanesi ile masadan kalkıp restorandan çıktı. Beyhan’la birlikte hızla oradan uzaklaştılar. Günün ağarması ile birlikte Naim, Türk Başkonsolosluğu’na götürüldü. Dünya spor dünyası Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye iltica ettiği haberleri ile çalkanmaya başlamıştı.

Naim’in havalimanına gizlice gönderilmesi gerekiyordu. Bu nedenle Naim’e benzeyen kısa boylu birini şapka takıp pardösü giydirerek arabaya bindirmişlerdi. Bu doğrultuda ajanlar bu araçtakinin Naim olduğunu düşünmüştür. O sırada ise Naim çoktan ATA uçağına binerek yurda doğru hareket etmişti. Türkiye’ye iner inmez toprağı öpen Naim, kısa bir süre sonra ailesini de yanına almayı başarmıştır. Dünya şampiyonalarında artık Türkiye’yi temsil etmeye başlayan Naim, pek çok kez Bulgar arkadaşları ile karşılaşmıştır.

  Bir efsanenin hayata gözlerini yumması

Naim Süleymanoğlu, 6 Ekim 2017 yılında siroza bağlı karaciğer yetmezliği nedeni ile nakil ameliyatı olmuştur. Nakil sonrasında beyinde ödem birikmiştir. Beyin ameliyatına alınan Naim, uzun süre yoğun bakım tedavisi görmüştür. 18 Kasım 2017 tarihinde ise hayata gözlerini yummuştur. Küçük bedenine dünyaları sığdıran Naim, gönüllerimizde bir efsane olarak yaşamaya devam etmektedir.

Yorum Yap