Günlük İçilmesi Gereken Su Miktarı Nasıl Hesaplanır?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Günlük İçilmesi Gereken Su Miktarı Nasıl Hesaplanır?

0

İnsanların her yıl ortalama 4 trilyon metreküpten fazla tatlı su içtiğini biliyor muydunuz? Muhtemelen vücudumuzun günlük su ihtiyacının 2 litre olduğunu ve bu miktarın günlük içilmesi gereken su miktarı olduğunu bir yerlerden duymuşsunuzdur. Peki size bu sayının tamamen doğru olmadığını söylesek?

Ovvah, bu yazıda sizlere bu formülü yani günlük içilmesi gereken su miktarı nasıl hesaplanır buna yakından bakacağız. Haydi başlayalım!

  “Günde 2 litre su içmelisin” efsanesi nasıl ortaya çıktı?

Vücudumuzdaki organlarımızın çoğunluğu sudan oluşur. Örneğin, kalp ve beyin %78 su iken akciğerlerimizin %83’ü sudur. Belki de bu nedendendir ki organlarımızı ve dolayısıyla tüm vücudumuzu sulu tutmak için günlük 2 litre su içmemiz gerektiği bilgisi oldukça popülerdir.

Popüler olsa da, sık sık duyduğumuz bu 2 litre kuralı tamamen yanış değildir sadece orta seviye bir öneridir. Muhtemelen popüler olmasının sebebi herkes için altın bir oran gibi görünüyor olması. Aslında vücudunuzun daha çok veya daha az suya ihtiyacı olabilir.

  İhtiyacınız olan su miktarını etkileyen faktörler

  • Kilo : Yapılan araştırmalar, vücut kitle indeksi daha yüksek olan yetişkinlerin susuz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Ayrıca, yeterince su alımı ve hidroliz bireyin fazla kilolarından kurtulmasına da yardımcı oluyor.
  • Cinsiyet ve yaş: Vücudumuz her bir yaş için farklı miktarlarda su içerir. Bu nedenle de, sulu kalması için her yaş farklı miktar suya ihtiyacı vardır. Farklı cinsiyetler de vücutta farklı miktarlarda su içerir.
  • Çevre: Sıcak havada yaşıyorsanız, açıkça daha fazla suya ihtiyacınız vardır; veya nemin daha yüksek olduğu deniz yada okyanus yakınında yaşıyorsanız, vücudunuz bundan daha azına ihtiyaç duyacaktır.
  • Egzersizler: Eğer bir sporcuysanız veya sadece düzenli egzersiz yapıyorsanız, sabit mesleği olan bir kişiden daha fazla terlersiniz. Bu nedenle, kaybettiğiniz sıvı kadar da sıvı tüketmelisiniz.
    Ayrıca, aşağıdaki gibi özel koşulları da unutamayız:
  • Hamilelik ve emzirme: Araştırmalar, hamilelik sırasında kadınların normalden daha fazla su içmesi gerektiğini göstermektedir.
  • Genel sağlık durumu: Ateş veya ishal gibi şeyler vücudun normalden daha hızlı su kaybetmesine neden olur. Vücudunuzu susuz bırakmamanız için su içmek çok önemlidir.

  Günlük içilmesi gereken su miktarı nasıl hesaplanır?

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını hesaplamanıza yardımcı olacak bir formül var. Formüle göre günlük içilmesi gereken su miktarı kilonuzun 0,033 ile çarpımına eşittir.

Bu miktarı hesapladıktan sonra kendinize ihtiyacınız olan suyu içmenizi hatırlamanıza yardımcı olacak bir program yapabilirsiniz. Örneğin, aç karnına 1 veya 2 bardak su ile güne başlamak vücuda iyi gelir. Yiyecekleri bir yana  kayarsak sabaha su içerek başlamak, enerjinizi artırır ve metabolizmanızı hızlandırır. Böylelikle gün boyu sağlıklı ve neşeli kalabilirsiniz.

Not: Yukarıda belirtildiği gibi, farklı koşullar bu verileri etkileyebilir, bu nedenle vücudunuzun size ne söylediğini dinlemek önemlidir.

  Suyun yerini alabilecek ürünler

zararlı yiyecekler

Araştırmacılar, günlük ihtiyacımız olan su miktarını almamız için saf su içmeyi önerseler de bazı insanlar gün boyunca bu kadar su içemezler. Bu eksik kalan sıvı ihtiyacını su yerine, su içeren farklı meyve ve sebze ile karşılanabilir. Karpuz, portakal ve salatalığın %80’den fazlası sudan oluşur. Kahve veya çay gibi farklı çorbalar ve içecekler de birkaç bardak suyun yerini alabilir.

Günlük vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını biliyor muydunuz? Düzenli su içmek, günlük rutininizin bir parçası mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Olurdu?

Yorum Yap