Bu 10 Çok Tehlikeli Durumdan Kurtulabilir Misiniz?
  1. Ana Sayfa
  2. Testler

Bu 10 Çok Tehlikeli Durumdan Kurtulabilir Misiniz?

0

Yaşamımızda neredeyse hepimiz en az bir kez korkunç ve tehlikeli durumdan en az biri ile karşı karşıya kalmışızdır. Söylemeliyiz ki böyle durumların başımıza gelmesi asla beklenmez fakat başımızda geldiğin de ne yapmamızı ve nasıl hareket etmemizi bilmemiz gerekir. Bu talihsiz durumlarla yüzleşmenin en iyi yolu muhtemelen önceden hazırlık yapmaktır. Sonunda, bu hazırlık hayatımızı kurtarabilir, bu yüzden kesinlikle yapmaya değer.

Ovvah, ister işte ister sadece vahşi doğada kamp yapıyor olun, eğlenceli ama aynı zamanda güvenlik prosedürlerinin önemi hakkında farkındalık yaratabilecek 10 tehlikeli durumdan kurtulma testini sizler için hazırladı. Belki de aslında hiç karşılaşmayacağınızı umduğunuz ekstrem durumlarla başa çıkmaya daha iyi hazırlanacaksınız.

Evinizde oturuyorken aniden bir deprem patlak veriyor. Ne yaparsın?

Doğru! Yanlış!

Binanın yada evinizin zemin katında deprem anında yapılacak en iyi şey mümkün olan en kısa sürede binadan çıkış yolunu bulmaktır. Tavandan veya diğer yüksek yerlerden eşya veya moloz düşmesi durumunda herhangi bir zarar görmemeniz için başınızı ve gözlerinizi ellerinizle kapatmanız gerekir.

Peki deprem 10 katlı bir apartmandayken vurursa yapmanız gereken ilk şey nedir?

Doğru! Yanlış!

Tahliyenin daha zor olduğu yüksek bir binadaysanız, kendinizi güvene almalı ve sarsıntılar bitene kadar beklemelisiniz. Ayrıca pencerelerin veya üzerinize düşebilecek diğer nesnelerin yanında olmaktan da kaçınmalısınız.

Plajda tatildesiniz. Deniz suyunun aniden çekilmeye başladığını gördüğün fakat her şey yolunda. Ne yapardınız?

Doğru! Yanlış!

Tsunami ile karşı karşıya kalırsanız, almanız gereken güvenlik önlemlerinden biri, plajlar gibi düşük riskli ve yüksek riskli kıyı bölgelerinden uzaklaşmaktır.

Araba kullanıyorken bir kasırga meydana geliyor. Önünüzü görebiliyorsunuz ve kasırga hareket etmiyormuş gibi görünüyor. Ne yapmalısınız?

Doğru! Yanlış!

Araba sürüyorsanız ve aniden bir kasırga görürseniz, nerede ve nasıl konumlandırıldığına bağlı olarak hasarın çoğundan kaçınırsınız. Aynı zamanda hangi yöne gittiğine de bağlıdır. Uzakta ise ve doğuya giderse, örneğin güneye gidebilirsiniz

Kasırga sırasında evde sığınmak için en güvenli oda hangisidir?

Doğru! Yanlış!

Evinizden uzaktasınız, vahşi doğada kamp kurdunuz ve yakınlarda sığınabileceğiniz bir yer de yok. Çok sert bir fırtına çıktı ve kasırga oluşmaya başladı. En iyi seçeneğin nedir?

Doğru! Yanlış!

Kendinizi kasırga gibi doğal bir felaketten nasıl koruyabileceğinizi bilmek her zaman iyidir.

Arabanız aniden yoldan çıkıp bir göle düştü ve yavaşça batmaya başladı. Ne yapardın?

Doğru! Yanlış!

Evinizde aniden bir yangın çıkar. İtfaiyeyi aramadan önce ne yaparsınız?

Doğru! Yanlış!

Kendinizi herhangi bir kazadan korumanın en iyi yolunun önlem almak olduğunu unutmayın.

Dağda yürüyüş yaparken zehirli bir yılanla karşı karşıya kaldınız. Ne yaparsınız?

Doğru! Yanlış!

Bir yılan tarafından ısırılmayı engellemenin en iyi yolu, ona saldırmayı düşünmemek ve geri çekilmektir.

Rotana doğru araba sürmeye devam ediyorsun fakat bir zaman sonra çok yoğun bir sis bulutuna girdiniz. Bu durumda ne yaparsın?

Doğru! Yanlış!

Tehlikeli Durumdan Kurtulup Kurtulmayacağınızı Görün
Başarılı!

kötü

Genel olarak konulara hakimsin ama bu tarz olaylar için ne kadar bilsek de az olur. Araştırıp hazırlıklı olmak ve önlem almak sizi kurtarır.
Kötü bir sonuç!

çok-kötü-min

Kesinlikle kendini geliştirmelisin. Unutma ki bu tür afetler hepimizin başına her an gelebilir. Bilgi sahibi olmak ve önlem almak daha uzun yaşamana neden olabilir 😉
Bu İçeriğe Tepkin Ne Olurdu?

Yorum Yap