1. Ana Sayfa
  2. Nedir/Nasıl Yapılır?

Metretül Nasıl Hesaplanır? Metretül Nedir? İşte Mt Hesaplama

Metretül Nasıl Hesaplanır? Metretül Nedir? İşte Mt Hesaplama
+ - 0

Metretül nasıl hesaplanır sorusuna geçmeden önce Metretülün ne olduğunu öğrenmemizde fayda var. Özellikle inşaat sektöründe yaygın bir şekilde kullanılan Metretül, iki boyuta sahip bir malzemenin bir boyutunun standart şekilde kabul edilerek tek boyutta ölçülmesine imkan sağlayan bir ölçü birimidir. Bu ölçü biriminin ismi Metretül olsa da M, Mtül, veya Mt gibi isimlerle de karşımıza çıkabilmektedir. Metretülün ne olduğunu öğrendiğimize göre gelin Metretül hesaplama bir başka deyişle Mt hesaplama nasıl yapılır? Gelin yakından bakalım.

  Metretül Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Metretül’ün kulanım alanları genelde inşaat işleri ve diğer yapı malzemeleridir. Bunlara örnek verecek olursak; mobilyalar, pimapenler (kapı, pencere vb.) ahşap mobilyalar, tezgahlar, dolaplar, halı ve yolluklar gibi daha pek çok kullanım alanı vardır. İnşaat ve ev kurma işlerinde boyutlar hem düzen için hem de fiyatlar bakımından önemli olduğundan Metretül hesaplama da önemlidir. Çünkü bir malzemeye fiyat verebilmek için Metretül nasıl hesaplanır bilmeli ve bu ölçülere göre fiyat verilmeli veya alınmadır.

Kategorize şekilde Metretül’ün kullanım alanları ise şöyledir;

  • İnşaat işlerindeki ölçümler
  • Ahşap veya birden fazla malzemeli mobilyalar
  • Mimari işler
  • Yapı malzemeleri
  • Halılar ve yolluklar

Mt hesaplama yapılırken malzemenin miktarı ve uzunluğu arasında bir çarpma işlemi yapılır. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra malzemelerin toplam Metretülleri toplanarak istenen miktar elde edilir. Yazıyla bu iş biraz zor olacağından gelin bir örnekle sayısallaştıralım;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Videolar, Fotoğraflar, Sesler veya PDF’leri Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?

Örneğimize pimapenin Metretül hesabını yaparak başlayalım. Diyelim ki elinizde 5 adet 1 metrelik, 3 adet 2 metrelik, 4 adet 5 metrelik ve 1 adet 3 metrelik pimapen var. İkinci adımda elimizdeki malzemelerin metretüllerini hesaplamak için uunluklarını ve adetlerini teker teker çarpacağız. Pimapenlerin metretül hesabının son adımında ise çıkan mt değerlerinin hepsini topluyoruz. Böylece(a=adet, m=metre);

  • 5m * 1a = 5 metretül
  • 3m * 2a= 6 metretül
  • 4m * 5a=20 metretül
  • 10m * 3a = 3 metretül

Toplam = 5+6+20+3 = 34 metretül

Maliyetin yanlış hesaplamalar yüzünden artmaması için mt hesaplamaları yaparken dikkat etmenizi öneririz. Keza kimse fazladan para vermek istemez. O nedenle dikkatli metretül hesaplama yapmakta fayda var.

  Metretül Hesaplaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnşaat alanlarında, kapı ve pencerelerde veya hassas projelerde (Pimapen, mutfak tezgahı ve kapaklı dolaplar gibi) yanlış ölçüm hesaplamaları ürün arızalarına, teknik kesintilere ve maliyetlerin artmasına neden olacaktır. Usta ve iç mimarın birlikte yapacağı ölçü ve malzeme hesapları özenle yapılmalı, en ince ayrıntısına kadar hesaplanmalı ve doğru ele alınmalıdır.

Bu ölçü birimi genel olarak fiyatlar üzerinde etkili olduğundan dolayı ölçüm yaparken dikkatli olmak gerekir. Zira uğraşılan sektör maliyetleri yüksek bir sektördür ve doğru fiyatlar çıkarabilmek önemlidir. Metretül de aslında bu sektörün içerisinde olabildiğince kolay şekilde hesap çıkarılabilmesi için kullanılan bir ölçüdür.

Yorum Yap