1. Ana Sayfa
 2. Nedir/Nasıl Yapılır?

Videolar, Fotoğraflar, Sesler veya PDF’leri Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?

Videolar, Fotoğraflar, Sesler veya PDF’leri Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?
+ - 0

İnternet ortamı o kadar geniş ki kullanabileceğiniz veya işinizi yapabilmek için sayısız materyal barındırıyor. Bir fotoğrafı yazıya çevirme veya fotoğraf şeklindeki kopyalanmayan PDF’leri yazıya çevirme işlemini elle yapmak saatlerimizi alabiliyor. Örnek verecek olursak, işiniz gereği haber yapmak için veya öğrenci olup ödevinizi yapabilmek için bir kişinin konuşmasını yada bir sesli bir materyali yazıya dökmeye ihtiyacınız var. Bu gibi durumlarda sesi yazıya çevirmek veya bir videoyu yazıya çevirmek hele bir de zaman kısıtlamanız varsa çekilmez bir hal alabiliyor. Ovvah ekibi olarak bizde bu yazımızda sizlere videolar, fotoğraflar, ses kayıtları veya kopyalanmayan PDF’leri yazıya çevirme nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Umarız işinizi bir nebze de olsa kolaylaştırabilmişizdir. Lafı daha fazla uzatmadan gelin yazımıza geçelim.

1. Fotoğrafı yazıya çevirme nasıl yapılır?

fotoğrafı yazıya çevirme

Fotoğrafı yazıya çevirme aslında yazı içerisindeki en kolay olan çevirme işlemi diyebiliriz. İhtiyacınız olan tek şey ise bir Google hesabı, daha sonra fotoğrafı worde çevirme işlemini Google sizin için yapıyor. Tabii burada sizi uyarmamız gereken bir durum var, her fotoğraf düzgün bir şekilde metne çevrilemiyor ve bu yüzden de biraz düzenleme yapmanız gerekebilir. Fakat sonuçta faydası daha çok olacağından tolere edilebileceğini düşünüyoruz. Fotoğrafı worde çevirme için ilk olarak;

 • Google hesabınız yok ise buraya tıklayarak bir Gmail hesabı oluşturun.
 • Daha sonra buraya tıklayarak Google Drive‘ınıza gidin.
 • Drive içerisinde sol üst tarafta bulunan “+” işaretine basarak fotoğrafınızı Drive’a yükleyin.
 • Alternatif olarak masaüstünüzden ilgili fotoğrafı seçip sürükleyerek Drive içine bırakabilirsiniz.
 • Fotoğraf yüklendikten sonra Drive içerisinde fotoğraf dosyasına sağ tıklayın.
 • Birlikte aç seçeneğinin üstüne geldiğinizde yan tarafta Google Dökümanlar‘a tıklayın.
 • Açılan sekmede yüklenme işaretini göreceksiniz sabırlı olun ve bekleyin.
 • Yüklenme bittikten sonra fotoğraf yazıya çevrilmiş olacak şekilde bir belge açılacak.
 • iOS cihazlar için de buraya tıklayarak Google Drive’a giderek aynı işlemleri yapabilirsiniz.

İşlemleri tamamladığınız da fotoğrafınızdaki kopyalanamayan içeriği artık yazı halinde bir dokümanın içerisinde bulacaksınız. Yukarıda uyardığımız gibi fotoğrafı worde çevirme işleminden sonra yanlış çevirmeler olabileceğinizden metninizi tekrardan kontrol etmenizde fayda var. Aslında aynı işlem için Google’a “jpg to text” şeklinde aratarak pek çok aynı işi yapan site bulabilirsiniz. Aralarında görevi güzel yapanlar var elbette ama güvenilirlik açısından tabi ki de Google’ın yeri farklıdır. Son olarak aynı işlemleri cep telefonunuzdan da yapabileceğinizi belirtelim.

2. Kopyalanmayan PDF’yi yazıya çevirme

kopyalanmayan pdf'leri yazıya çevirme

İnternette zaten sınırlı materyali olan bir konuda araştırma yaptığınız da bir de üstüne kopyalanamayan veya kilitlenmiş PDF’ler çıktığında insan çıldıracakmış gibi oluyor. Bu durumda PDF’leri yazıya çevirme işlemini bilmek gerçekten de hayat kurtarıyor. Kilitli yani korumalı PDF’ler için yayıncıyla iletişime geçmeniz sizin yararınıza olur çünkü bu tarz belgeler genellikle yayıncının telif haklarını korumak için aldığı önemler oluyor. Bu yüzden bizde bu bölümde sadece çıktı olarak alınmış resim halindeki sayfalardan yapılmış olan resimli PDF’yi yazıya çevirme nasıl yapılır bunu anlatacağız.

Aslına bakarsanız PDF’leri yazı çevirmek için de fotoğrafı yazıya çevirmedeki yaptığımız işlemleri yapabiliyoruz. Fakat resimli PDF’yi yazıya çevirme işleminde dikkat etmeniz gerekecek birkaç husus bulunuyor;

 • Google Dokümanlar ile .JPEG, .PNG, .GIF veya PDF uzantısına sahip dosyalar dönüştürülebilir.
 • Dosya boyutu 2 MB veya daha küçük olmalı fakat 12 MB’lık PDF’e kadar denedik sorun olmuyor.
 • Dosya içerisindeki metinin yüksekliği en az 10 piksel veya 7,5 Punto olmalı ve metin net olmalıdır.
 • En iyi sonuçlar genellikle Arial veya Times New Roman gibi yazı tiplerinden alınıyor
 • Ayrıca resimli PDF’yi yazıya çevirme işleminde resimler veya belge içindeki yazılar ne kadar netse o kadar iyi sonuç alabilirsiniz.

Bu maddelerin hepsine rağmen PDF kilitliyse çevrilmeyebilir. Çevireceğiniz dosyada kalın yazı, italik biçimlendirme, yazı tipi boyutları, yazı tipi ve satır sonları büyük çoğunluğu çevriliyor. Buna rağmen listeler, tablolar, sütunlar, dipnotlar ve son notlar Google tarafından çoğunlukla algılanmıyor. Yine aynı işi yapabilecek başka siteler mevcut eğer ki resimli PDF’yi yazıya çevirme işlemini burada anlattığımız işlemden verim alamazsanız Google’a “pdf to text” yazarak çıkan sitelerde teker teker deneyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YouTube Kanalı Nasıl Büyütülür? Nasıl Kanal Açılır ve Bir Kanal Nasıl Silinir?

3. Videoyu yazıya çevirme ve Sesi yazıya çevirme nasıl yapılır?

videoyu yazıya çevirme

Videoyu yazıya çevirebilmek için kullanabileceğimiz bir çok yöntem mevcut. Yukarıda fotoğraf veya PDF’i yazıya çevirme işlemlerinde anlattığımız Google Dokümanlar’dan tutun, pek çok farklı yöntemle videoyu yazıya dönüştürme veya sesi yazıya dönüştürme işlemlerini yapabiliyoruz. Hadi Google Dokümanlar kullanarak ses kaydını veya videoyu yazıya nasıl çevirebiliriz bununla başlayalım.

  2.1 Google Dokümanlar

 • Drive’ınıza girin ve yukarıdaki arama kutusunun altında bulunan Drive’ım bölümüne tıklayın.
 • Aşağıdan Google Dokümanlar bölümüne gelip yanda açılan sekmeden Boş Dokümanı seçin.
 • Belge açıldıktan sonra yukarıdaki menülerden Araçlar bölümündeki Sesli Yazma ya tıklayın.
 • Boş belgenin yanında mikrofon işaretini göreceksiniz bir kez tıklayın.
 • Mikrofonunuza erişmek için izin isteyecektir. İzni verin ve daha sonra durdurun.
 • Her şey hazır yazıya dökmek istediğiniz içeriği açın ve mikrofon tuşuna basın.
 • Otomatik olarak sesi metne dönüştürmeye başlayacaktır.

Bu özelliği iki farklı şekilde kullanabilirsiniz; ister siz konuşursunuz isterseniz de önceden yapılmış bir kaydı dinletebilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum olsa da mikrofonun sesi algılayacağı mesafede kalmaya özen gösterin. Bu yöntem biraz zor gelebilir. Daha kolay yöntemler tabi ki de var bunun için de yazımıza devam ediyoruz.

  2.2 Dictation, Speechnotes ve Google Speech Servisleri

 • Dictation (Ücretsiz)

Dictation‘un web adresine giriş yaptığınızda Türkçe‘yi seçtikten sonra mikrofon erişim iznini vererek hemen sesleri veya videoları yazıya çevirmeye başlayabilirsiniz. Bu servisin bir güzel özelliği ise “virgül”,“nokta” veya “soru işareti” gibi vereceğiniz komutları anlayabilmesidir. Buraya tıklayarak Dictation servisine gidip hemen işe başlayabilirsiniz.

 • Speechnotes (Ücretsiz)

Speechnotes da yine Dictation servisine benzer bir servistir. Siteye girdikten sonra Türkçe dilini seçerek hemen sesleri yazıya çevirmeye başlayabilirsiniz. Buraya tıklayarak Speechnotes servisine ulaşabilirsiniz.

 • Google Speech (Google Drive’sız)

Buraya tıklayarak Google’un sunduğu “Voice to text” yani sesten metne çeviri uygulamasını yine erişim izinlerini vererek ücretsiz kullanabilirsiniz.

  3.3 Sanal Ses Kablosu Oluşturma

sesi yazıya çevirme

Elinizde bir video veya bir ses kaydı var ve bunu daha profesyonel bir yöntem ile yazıya mı dökmek istiyorsunuz? Bu yöntem ile ister vidoyu metne çevirin isterseniz sadece ses kaydını metne çevirin. Tek yapmanız gereken aşağıda vereceğimiz Virtual Audio Cable adlı programı indirmek ve tavsiye ettiğimiz Google Speech sitesine erişim sağlamak. Detayına gelirsek;

 • Buraya tıklayarak Virtual Audio Cable programını indirin.
 • İndirdiğiniz dosyayı açın ve karşınıza çıkan ilk bildirime “Evet” deyin.
 • “I accept” deyip sözleşmeyi kabul edin ve devamında “Install” yazısına tıklayın.
 • Yükleme sonuna doğru çıkacak olan bildirime “Hayır” diyerek yüklemeyi tamamen bitirin.
 • Windows görev çubuğundaki ses simgesine bir kez tıklayın
 • Ses seviyesinin üstünde Line 1 (Virtual Audio Cable) yazacaktır.
 • Buraya tıklayarak Google Speech servisini açın ve dili seçtikten sonra mikrofon işaretine basın.
 • Daha sonra ses veya video kaydınızı açın ve arkanıza yalanarak metne dönüşmesini izleyin.

Bu yöntemin mantığını kısaca anlatmaya çalışırsak, kurduğumuz programla aslında sesi bilgisayarın içinde çaldırıyoruz diyebiliriz. Örneğin ses kaydını açtığınızda bilgisayar dış sesleri almadan içeride o ses kaydını yazıya çevirmeye başlıyor. Harika bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. İşiniz bittikten sonra programı kaldırabilirsiniz ve ya yine ses simgesine bastıktan sonra Line 1 yazısının üstüne tıklayıp bilgisayar hoparlörüne geçiş yapabilirsiniz.

Not: Ses ve videoları metne çevirme işlemlerinde konuşma hızı çok önemlidir. Ses kaydının çok hızlı olmamasına dikkat etmelisiniz yada harici bir programla sesi yavaşlatarak çalmalısınız.  

Yorum Yap