1. Ana Sayfa
  2. Hikaye

Bir Kahramanın Hikâyesi: Oskar Schindler

Bir Kahramanın Hikâyesi: Oskar Schindler
+ - 0

II. Dünya Savaşı öncesinde Almanya; arî ırk mücadelesi ile kasıp kavrulmuş bir ülkeydi. Alman ırkından olmayanların hakir görülüp ölüme mahkûm edildiği bu coğrafyada halkın çok büyük bir kısmı Nazi destekçisiydi. Ancak küçük bir azınlık ileride utançla karşılanacak olan soykırım ve işkenceleri tasvip etmiyordu. Oskar Schinler de bu küçük azınlık içerisinde yer alan koca yürekli bir Alman vatandaşı idi. Geriye bıraktığı hikâye ile tüm zamanların en çok izlenen yapıtlarından bir tanesi olan Schindler List’in doğmasına neden olan Oskar Schindler ve onun kahramanca hikâyesine gelin daha yakından bir göz atalım!

  Oskar Schindler Kimdir?

1908 yılında bugün Çekya sınırları içerisinde kalan bir bölgede doğan Oskar Schindler, Katolik Alman bir ailenin üyesiydi. Alman olmasının yanı sıra dönemin önemli bir girişimcisi olsa da pek çok kez başarısızlıkla sonuçlanan yatırımları II. Dünya Savaşı öncesinde onu da canından bezdirmişti. Özellikle Almanya’nın I. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisi ve 1929 Ekonomik Buhranı; Schindler’in ekonomik başarısızlıklarına zemin hazırlamıştı. Ancak o her şeye rağmen çalışıp üretmeyi önemsiyordu.

Önerilen Yazı
Hitler Nasıl Öldü? Son Günleri ve İntiharının Gerçek Hikayesi

Gençlik yıllarında Alman İstihbaratı’nın bir üyesi olan ancak açığa alındıktan sonra çareyi Nazi Partisi’ne üyelikte bulan Schindler’in bir dönem yanlış işler yaptığını söylemeden edemeyeceğiz. Ancak Yahudilerin yatırım yapmasına yasak getirilmesi ile girişimcilik kariyeri ve insani değerlerinin ön plana çıkması zirve yapmıştır. Bu dönemde Yahudi bir girişimcinin emaye fabrikasını alarak işletmeye başlar. Hikâyesi tam da burada bir kahramanlık öyküsüne dönüşüverir.

  Schindler’i Kahraman Yapan Neydi?

Yahudilerin kıyıma uğradığı bir dönemde Yahudilerin elinden alınan emaye fabrikası başlangıçta bir fırsatçılık olarak görülse de Yahudiler için bir sığınak olma özelliği taşıyacak bu fabrika ile Schindler de büyüdükçe büyür. Dönemin zor şartlarında Yahudiler ya çok ağır işlerde çalışır ya da ölürdü. Başka bir seçeneğin olmadığı ortamda işçileri koruyup kollaması ile Schindler tam bir Yahudi savunucusu olur. Bir Alman olarak Yahudileri savunduğunu açıktan belli etmese de işçileri Yahudiler arasından seçmesi ve onları ölmekten kurtarması belki de en dikkat çeken özelliğidir.

II. Dünya Savaşı sona erip Yahudiler rahat bir nefes aldığında 1200 işçinin hayatını kurtarmaya ön ayak olan Schindler tam bir kahraman olmuştu. Elinden geldiğince insan kıyımına engel olan ve kendi kanından olan Almanların yaptıklarını benimsemeyen Schindler’in hayatı Steven Spielberg tarafından filmleştirildiğinde herkesin takdirini kazanmıştır. Hayatı filmde anlatılanın çok ötesinde bir kahramanlık destanı olan Schindler’in işçilerin yanı sıra pek çok Yahudi çocuğu kurtarması ile de biliniyor. Çocukların ölüp gitmesine gönlü el vermeyen Oskar Schindler Yahudi çocukları tıpkı bir Hıristiyan gibi rahibelere teslim etmiştir.

  Oskar Schindler ve Savaş Sonrası Dönem

Oskar Schindler

Oskar Schindler’in hikâyesi başarısızlıklarla başlamış ve çok üzücüdür ki başarısızlıklarla sona ermiştir. Nazi Almanya’sı döneminde çok ciddi bir başarı yakalayan ve emaye fabrikası ile adından söz ettirmeyi başaran bu babacan ruhlu kahramanın başarısı belki de Yahudileri kurtarmak için gökten gelen bir mucizeydi. Zira büyük bir girişimci dehasına rağmen sadece Yahudilere kast edildiği dönemde başarılı olabilmesi bunun bir tesadüf olmadığını düşündürtüyor. Peki, Oskar’ın hikayesini öğrenmemize neden olan neydi?

  Schindlerin Listesi

Yazımız belki bir kahramanın hikâyesi olarak başladı ama bu kahramanın insanlığa değe önemli bir yanını bize öğreten aslında kendi adını taşıyan bir film! Yaşamını 1974 yılında kaybeden ve vasiyeti üzere naaşı Kudüs’te bulunan Schindler’in hikâyesini beyaz perdeye 1993 yılında Steven Spielberg aktardı. Uzun çalışmalar sonrasında sahnelenen ve hala dünyanın en çok ilgi gören yapıtları arasında yer alan bu filme gelin daha yakından bir göz atalım!

1993 yılında çekilen ve 22 Milyon $ Bütçe ayrılan bu yapıt kitleleri o kadar etkiledi ki 320 Milyon $ düzeyinde bir hâsılat elde etti. Siyah beyaz bir film olsa da hala IMDB En Çok Tercih Edilenler listesinde zirveyi zorlayan Schindler’in Listesi 6. Sıradaki yerini korumayı başarıyor. 10 puan üzerinden aldığı 8,9 puan ile ciddi bir yapıt olduğunu gösteren bu filmi biraz ağlamaklı biraz da insanın insana verdiği değerin gurur verici yanı ile izleyeceğinizi ifade edebiliriz.

Yorum Yap