1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Pandemi Dönemi En İyi 10 Salgın Hastalık Filmi

Pandemi Dönemi En İyi 10 Salgın Hastalık Filmi

salgın hastalık filmi

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ettiği bu günlerde, hem karantina döneminde hem de sonrasındaki zaman zarfında, sinema ve dizi severlerin salgın hastalık filmi izleme istekleri doğrultusunda Ovvah ekibi salgın filmlerini derledi. Covid-19 virüsü öncesi çekilmiş bu filmler içerisinde bulundurduğu benzerliklerle her izleyicinin dikkatini çekerken, bu tarz filmlerinde gelecekte çok daha fazla ilgi göreceğini göstermektedir.

  Contagion (Salgın)

Contagion (Salgın) filmi Covid-19’a benzerliği yönünden listemizde ilk sıradaki salgın hastalık filmi olarak yer alıyor. Filmin senaristinin birçok bilim adamı ve kadınıyla görüştükten sonra yazdığı film gerçekçiliğiyle ve günümüzde yaşadığımız pandemi sürecine benzerliğiyle dikkatleri üzerinde topluyor.

  Outbreak

Morgan Freeman, Dustin Hoffman ve Rene Russo gibi yıldızların başrol aldığı film 1995 yapımı olup ebola benzeri bir virüs salgınını konu ediniyor.

  28 Days Later ve 28 Weeks Later

Normal zombi filmlerinden farklı bir olay örgüsüne sahip olan 2003 yapımı film enfekte olan insanların birer yaratığa dönüştüğü harika bir hikaye sahip. 28 Days Later filminin çok beğenilmesinden sonra 2007 yılında 28 Weeks Later adında serinin ikinci filmi çekildi.

  12 Monkeys

Bruce Willis ve Brad Pitt’in muhteşem performanslarıyla şekillenen film, Terry Gilliam’ın bilim-kurgu türüne sunduğu muhteşem bir başyapıt. Zamanda seyahat yöntemiyle 90’lı yıllara gönderilen kahramanlarımız o dönemde başlayan bir virüs salgınına karşı verdikleri mücadele konu ediliyor.

  Carriers (Veba)

Hollywood yapımı filmde ölümcül bir salgına karşı mücalede eden 4 arkadaşın öyküsünü konu edinen 2009 tarihli harika bir yapıt.

  World War Z

Brat Pitt’in başrolünde oynadığı film 190 milyon dolarlık bütçesiyle salgın filmleri denince akla gelen ilk filmlerden ve listemizde olmazsa olmazlardan bir tanesi. Max Brooks’un aynı adlı romanından uyarlanan filmde zombiye dönüştüren bir virüs salgını sonrasında kendisini ve ailesini hayatta tutmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor.

Önerilen Yazı
Yayından Kaldırılan The OA Gibi Gizemli Bilim Kurgu Dizileri

The Flu

2013 Güney Kore yapımı The Flu, H5N1 virüsünün sebep olduğu ve enfekte olanları 36 saatte öldüren bir salgının konu edindiği film Seul’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan bir bölgede kaçakçıların bıraktığı ve içinde ölmüş göçmenlerin bulunduğu konteynırın bulunmasıyla başlıyor.

  Panic In The Streets

1950’li yıllarda bir veba salgınını konu alan film bir polis ve doktorun birlikte çalışarak New Orleans’ta salgının kaynağını bulama çabalarını konu ediniyor. 48 saatleri olan bu ikilinin macerasını meraklı gözlerle izleyeceğinize eminiz.

  Blindness

Sıra dışı senaryosuyla akıllara kazınan bir film olmakla beraber, konusu itibari ile de diğer salgın filmlerinden de kendisini farklı bir kefeye koyan film körlük salgınını konu ediniyor. Hızla yayılan bu körlük virüsü pek çok insanın hayatını değiştiriyor.

  The Last Man on Earth (1964), The Omega Man (1971), I Am Legend (2007)

Richard Matheson’ın 1954’te kaleme aldığı romanı ‘I Am Legend (Ben bir efsaneyim)’ 3 farklı uyarlamayla karşımıza çıkmaktadır.

Salgında enfekte olanların birer yaratığa dönüştüğü uyarlamada Will Smith’in  başrolünü üstlendiği “I Am Legend” filminde romanın konusuna sadık kalınırken sonundaki olaylara odaklanılıyor.

“The Last Man on Earth” filmi düşük bütçeli olamsına rağmen oldukça başarılı bir yapım olarak karşımıza çıkmakta.

“The Omega Man” filmi ise izleyenlerde ayrı bir yer ediniyor.

Ovvah ekibi olarak hazırladığımız derlemeyi umarım beğenmişsinizdir. İyi seyirler dileriz..

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Biraz fazla film olsa daha iyi olurdu

  2. Bazıları gerçek gibi

  3. 12 ay önce

    Salgınmı zombi mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir