1. Ana Sayfa
  2. Hikaye

Hitler Nasıl Öldü? Son Günleri ve İntiharının Gerçek Hikayesi

Hitler Nasıl Öldü? Son Günleri ve İntiharının Gerçek Hikayesi
+ - 0

20. yüzyılın en karanlık insanı Adolf Hitler’in 30 Nisan 1945’te ölümü sonrasında birçok soruyu da akıllara getirdi. kanıtların yeteri kadar olmaması onun yaşadığının iddia edilmesi, intihar etti mi sorularıyla bir çok zihni meşgul etti. Hitler nasıl öldü sorusunu akıllara getiren bu esrarengiz bilmecede Ovvah.com ekibi olarak sizlerleyiz. Hitler nasıl öldü hadi yazımıza..

Adolf Hitler, 1933’te Almanya Şansölyesi olarak iktidara geldi ve hızla kendine mutlak bir diktatörlük kurdu . Almanya’nın kontrolünü eline aldı ve Nazi partisini ülkenin tek partisi haline getirdi. Tek ve sorgulanamaz bir sistem kurdu. Hitler, ülkesinin I. Dünya Savaşı’ndaki küçük düşürücü yenilgisinin ardından Versay Antlaşması’nda ağır cezaların yol açtığı boşluktan faydalanıp kendisini Almanya’nın kurtarıcısı olarak gördü. Nazi Partisi’ni kurarken, Almanya’yı eskisi gibi güçlü bir konuma döndürme sözü verdi.

Hitler, 1933 ile II. Dünya Savaşı’nın başlangıcı arasındaki süre zarfında, siyasi rakiplerini birer birer idam ettirdi. Almanyadaki Yahudilere zulmetti ve gelecekteki toplama kamplarının temellerini attı. 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etmesiyle II. Dünya Savaşını resmen başlattı. 1940 yılında Fransa, Norveç, Danimarka, Hollanda ve Belçika’yı işgal ederek Almanya’nın sınırlarını genişletme vaadini sürdürdü. Ertesi yıl Almanya Sovyetler Birliği’ne karşı hücuma geçti. Bununla birlikte, Nisan 1945’e gelindiğinde, Almanya yenilgiden sadece birkaç hafta uzaktaydı.

  Alman Savaş  Makinesinin Sonu

Köln, Bombalama, Imha, Savaş, Savaş Sonrası Dönem
1945 Bombardıman Sonrası

Stalingrad’daki Sovyet zaferi sonrasında büyük bir ivme kaybı yaşayan Almanya 1945’teki yenilgisine kadar savunmaya çekilmek zorunda kalmıştır. Önce Stalingraddaki yenilgi  daha sonrasında Müttefik Kuvvetlerin Normandiya çıkartmasıyla başlayan harekat ile Berlin hem doğudan hem de batıdan kuşatma altındaydı.

Mart 1945’te, Güney Almanya’daki Amerikan kuvvetleri, dağlarda bulunan bir yeraltı silah fabrikasında 300.000 Nazi askerinin saklandığını bildirdi. Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Dwight D. Eisenhower bir gerilla harekatı yapacaklarını ve teslim olmak yerine yıllarca savaşacaklarını düşünmekteydi. Fakat istihbarat tamamen yanlıştı.

  Sovyetler Berlin’inin Kapısında

 1947 tarihli Sovyetlerin yok etmesinden hemen önce, Berlin'deki Führerbunker.
1947 tarihli Sovyetlerin yok etmesinden hemen önce, Berlin’deki Führerbunker – Kaynak: Wikimedia

Müttefik kuvvetler batıdan, Kızıl Ordu doğudan Berlin’e hareket ederken, Hitler savaşı kaybedeceğini anlamıştı. 16 Ocak 1945’te Hitler, Berlin’deki Şansölye’nin 15 metre altında bulunan Führerbunker olarak bilinen yeraltı sığınağına çekildi. Sığınak 2.700 metrekarelik bir alanı kaplayan, bir tatlı su kuyusu, elektrik jeneratörleri, lüks mobilyalar ve yağlı tablolar bulunan bir yapıydı. Betonarme sığınak, Müttefiklerin bombardımanlarına dayanacak şekilde yapılmıştı ve Hitler, Goebbels gibi önemli Nazi liderlerini korumuştur. Nisan 1945’e gelindiğinde Wehrmacht çöktü ve Sovyetler, büyük acılardan sorumlu canavarı avlamak amacıyla 2,5 milyon asker gücü ile Berlin’e ulaştı.

Hitler, Führerbunker’da Amiral Karl Dönitz ile bir araya geldi. – Kaynak: Wikimedia

Sovyet birlikleri Berlin’e girerken Hitler ölümden daha fazla yakalanmaktan korkmaya başlamıştı.  Sovyetlerin onu bir kafese kilitleyerek, Berlin sokaklarında geçit töreni yapmak istediği söylentileri Hitler’e ulaşmıştı. Aşağılama, Hitler’in dayanabileceğinden daha fazlaydı.

Nisan sonu yaklaşırken Kızıl Ordu, Führerbunker’e 300 metre mesafede idi. Hitler durumun umutsuzluğunu biliyordu. Yine de birliklerine, geri çekilmeleri halinde ölüm cezası verdi. Kıskaç daralmaktaydı.

  Eva Braun’la Hitler’in Düğünü

Eva Braun ve Adolf Hitler, 1945’te öldürdüğü Hitler’in köpeği Blondi ile Berghof’ta. – Kaynak: Wikimedia

29 Nisan 1945’te, Hitler ölümünden bir gün önce, 16 yıllık metresi Eva Braun ile evlendi . Braun ve Hitler 1929’da tanıştığında, Braun 17 yaşında bir fotoğraf stüdyosunda çalışıyordu. Hitler, 16 yıl boyunca Braun ile ilişkisini dış dünyadan sakladı.

Hitler 1944’te bir suikast girişiminden kurtulduğunda Braun, “İlk buluşmamızdan sonra sizi her yere, hatta ölüme kadar bile takip etmeye yemin ettim – sadece sevginiz için yaşıyorum” dedi. Braun, Nisan 1945’te Hitler’e sığınağında katıldı. Düğünden önce Hitler, Braun’a gitmesini emretti ama o reddetti, sonuna kadar sadakat vaat etti.

  Hitler’in İntihar Kararı

Hitler ve İtalyan müttefiki Benito Mussolini, Haziran 1940. – Kaynak: Wikimedia

Adolf Hitler, Benito Mussolini’nin infazını öğrendi. Aynı kaderden kaçınmaya yemin eden Hitler, intihar etmeye karar verdi. 29 Nisan’da Hitler ölümüne hazırlanmaya başladı. Korumalarına kişisel evraklarını imha etmesini emretti. Ayrıca sevgili köpeği Blondi üzerinde bir siyanür kapsülünü test etti. Ertesi sabah, 30 Nisanda, bir personel Braun’un ağladığını duydu, “Burada ölmeyi tercih ederim. Kaçmak istemiyorum. ”

Kızıl Ordu neredeyse Führerbunker’ın tepesindeydi. Goebbels, Führer’i kendini öldürmemeye ikna etmeye çalışırken, Hitler son yemeğini domates soslu makarnasını yedi. “Doktor, kararımı biliyorsun,” dedi Hitler, “Değişiklik yok! Elbette Berlin’i ailenizle birlikte terk edebilirsiniz. ” Goebbels ailesi de istemedi. Goebbels ve karısı kendi çocuklarını zehirleyecek ve kendilerini de öldüreceklerdi. Hitler kişisel personelini topladı ve herkesin elini sıktı. Hitler’in sekreterlerinden birine, Braun, “Lütfen dışarı çıkmaya çalışın. Henüz yolunuzu çizebilirsiniz. Ve Bavyera’ya aşkımı ver. ”

  Hitler Nasıl Öldü

“Hitler Öldü” Başlıklı Stars And Stripes Gazetesi – Kaynak: Wikimedia

Hitler sakin bir sesle, SS subayı Heinz Linge’ye, “Şimdi kendimi vuracağım. Ne yapman gerektiğini biliyorsun.”

Hitler ayrılmadan önce bir Nazi selamı verdi ve “Bitti, hoşçakal” dedi.

Hitler ve Braun kendilerini özel odalarına kilitlediler. 30 Nisan 1945’te öğleden sonraydı. Eva siyanür kapsülü aldı ve onu öldürmesini bekledi. Hitler ayrıca bir siyanür hapı yuttu ve kendisini vurdu.

Junge, Linge ile odaya girdiğinde, “Hitler’in masaya çöktüğünü gördüm. Kafasında hiç kan görmedim. Eva’yı dizlerinin yanına koltukta uzanırken gördüm. ” Hitler’in ölümünden kısa bir süre sonra, sadık askerleri tarafından Hitler ve Braun’un cesetleri sığınağın hemen dışındaki küçük bir bahçeye taşındılar. Goebbels ve Bormann cesetleri benzine buladılar ve ateşe verdiler. Hitler’in cesedini tamamen yok etmek istiyorlardı. Düşmanlarının Hitler’in ölümünü veya vücudunu propaganda amaçlı kullanmasını istemediler. Ateş Hitler’in cesedini tamamen yok etmedi. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra ortaya çıkan Rus raporları, Sovyet birliklerinin aslında cesedin geri kalanını Hitler’in öldüğü sonucuna vardığını açıkladı. Ancak, savaşın son günlerinde ve on yıllarca sonra, Hitler nasıl öldü sorusuna cevap verilemeyince, Hitler’in hala yaşadığına dair söylentiler döndü.

Sovyet kuvvetleri tarafından Adolf Hitler’e ait olduğu iddia edilen dişlerin analizi, Alman diktatörünün 30 Nisan 1945’te kendi hayatını aldığını kesin olarak kanıtlamaktadır.

Hitler  nasıl öldü ? Öldü mü, Ölmedi mi?

1 Mayıs 1945’te Hitler’in ölümünün ardından kısa bir süre sonra ülkenin devlet başkanı olarak yerini alan bir  Amiral  Karl Dönitz, radyodan Alman halkına seslendi ve duyuruyu yaptı. Alman halkına doğruyu söylemekte tereddüt eden Dönitz, Nazi Führer’in savaşta “birliklerinin başında” savaşarak öldüğünü söyledi.  Fakat beden olmadan ve Hitler’in ölümüyle ilgili çok az resmi kaynak olduğundan Hitler nasıl öldü sorusu cevapsız kaldı. Bu da komplo teorilerinin hızla yayılmasına sebep oldu. Sovyetler, Haziran 1945’te Hitler’in kalıntılarını bulamadıklarını halka açık bir şekilde ilan ederek karışıklığı arttırdı.

Güvenilir bir rapordan sonra, ABD Hükümeti, sözde bir yeraltı sığınağında yaşadığı Arjantin’de Hitler’i avlamaya çalıştı. FBI Direktörü J. Edgar Hoover raporu şahsen araştırdı ve sonunda “Adolf Hitler’in Arjantin’de olduğuna dair ciddi bir işaret bulunamadı.” sonucuna vardı.

2018’de Fransız bilim adamları , Hitler’in ölümünün 1945’te gerçekleştiğini kanıtladı . Bilim adamları , diktatörün dişleri ve kafatasının kalıntılarını analiz ederek Ruslar tarafından korunarak, kalıntıları kesin olarak otantik olarak tanımladılar.

Baş yazar Philippe Charlier, “Kendini öldürmek için bir ampul siyanür kullanıp kullanmadığını ya da kafasında kurşun olup olmadığını bilmiyorduk. Her ikisi de ihtimal dahilinde. ” Her iki şekilde de, çalışmamız Hitler’in 1945’te öldüğünü kanıtlıyor” diyor.

Kaynak: 1

Yorum Yap