1. Ana Sayfa
  2. Listeler

Çok Yemek Yediğimizde Vücudumuzdaki 7 Önemli Değişiklik

Sizler için yemekte aşırıya kaçtığımızda vücudumuzda çok da iyi olmayan sonuçları sıralıyoruz. Unutmayın! Sağlıklı bir yaşam mutlu bir yaşamdır!

Çok Yemek Yediğimizde Vücudumuzdaki 7 Önemli Değişiklik
+ - 1

Çok yemek yemek pek bilinmese de, yetişkinlerde çok sık görülen şey yeme bozukluğudur. Ciddi sağlık, psikolojik ve sosyal sonuçları olabilir. Yemek yemek piknik veya kurban bayramı gibi özel günlerde kaçınılmaz görünse de, ne kadar yediğinizi takip etmek her zaman daha iyidir. Sizler için yemek yemekte aşırıya kaçtığımızda vücudumuzda oluşan 7 değişikliği derledik.

  1. Midenizin içinde çok fazla gaz oluşur

Yemek yerken, birlikte biraz hava yutarsınız buda daha fazla yiyeceği yediğinizde, daha fazla hava yutuyorsunuz demek. Yemek yerken karbonatlı içecekler içerseniz, havanın yutulması artabilir. Yiyecekler sindirildiğinde vücut da gaz üretir .

Bu nedenle, hava bir çıkış yolu bulana kadar kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Bundan kaçınmak veya en azından midenize ulaşan hava miktarını azaltmak için, yavaşça yemeniz ve yiyeceklerinizi iyi bir şekilde çiğnemeniz önerilir. Ancak bazen şişkin hissediyorsanız, hızlı bir şekilde yürümek, midenizde oluşan gazın salınmasına yardımcı olabilir.

  Miğdenizde bir kaos ortamı oluşur

Yediğiniz yiyecekler size enerji sağlamalı ve herhangi bir atık vücuttan çıkmalıdır. Bütün bu sürece sindirim denir. Aşırı yediğin zaman, vücut aşırı hıza giriyor. Bu sık bağırsak hareketlerine ve hatta ishale neden olabilir. Ayrıca, yediklerinin de bir etkisi olabilir. Yavaş yemek yemek ve iyi çiğnemek, bu tür durumlardan kaçınmanın anahtarıdır, ancak aşırı yemek yememek en iyi çözüm olabilir. Ancak bu sorunla karşılaşırsanız, işlem sırasında çok su kaybettiğinizden vücudunuzu nemlendirmeyi unutmayın. Bu gibi durumlarda hindistan cevizi suyunu tavsiye ederiz.

  Vücudunuz alev almaya başlar

Genelde yediğinizde daha fazla yemek yerseniz, vücudun metabolizması bir döndüye gider. Kalp atış hızınız artar ve bir sauna içindeymiş gibi yoğun bir şekilde terlemeye başlayacaksınız. Ne yazık ki, bu metabolizmanın aşırı yüklenmesini durdurmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Metabolizmanın çalışması bittiğinde her şey normale dönecek.

Ancak, bu gibi zamanlarda biraz daha iyi hissetmek için soğuk bir duş alabilirsiniz.

  Huzursuz hissettirir

Aşırı yemeğin uykulu hissetmenize neden olabileceğine dair yaygın bir inanç vardır, ancak gerçek şu ki, fazla yemek yemek, kendinizi huzursuz ve uykusuz hissetmenize neden olabilir. Aşırı yeme, vücudu uyku düzenleyen hormonları serbest bırakmaya yardımcı olarak “sirkadiyen ritminizi” bozabilir. Ayrıca, yediğiniz yemeğin karbonhidrat seviyesi (makarna veya ekmek gibi) yüksekse, zamanla uykuya dalmış olsanız bile, geceleri vücuttaki şeker seviyesin düştüğü zamna yeniden aç olabilirsiniz.

Böyle bir durumdan kaçınmak için yapılacak en iyi şey yatmadan önce yemeyi bırakmaktır. Ancak, zaten hata yaptıysanız, o zaman yatak odasını karanlık yapmak ve klimayı açmak yardımcı olabilir.

  Baş dönmesi başlar

Sağlıklı beslenme sınırından daha fazla yedikten sonra uykuya dalmakta zorlanıyor olsanız da, baş dönmesi bunu takip edebilecek bir şeydir. Bunun nedeni yiyeceği sindirmek, metabolizmanın hızlanması ve kalp atışlarının hızlanmasıdır. Yine, bu duyguyu dengelemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

Daha rahat hissetmek için, bol miktarda sıvı için ve baş dönmesi geçene kadar dinlenin.

  Sinirleniyor, tedirgin oluyor ve konsantre olamıyorsunuz.

Sinirli ve tedirgin seniz yada sağlam bir yemekten sonra eldeki bir göreve odaklanmakta zorluk çekiyorsanız, vücudunuzun yediğiniz tüm yiyecekleri işlemek için çok çalıştığının işaretidir. Aşırı yerken, kan şekeri düşük olduğunda veya öğünler arasında veya egzersiz sırasında daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda, fazla şeker depolamak için vücut insülin hormonunu serbest bırakır. Bu, vücuttaki şeker seviyesinin önemli ölçüde düşmesine neden olarak size istemediğiniz her türlü tatsız duyguları verir.

Komik olan şey, bu hormon oyunu yüzünden, aşırı yemek yedikten sonra bile aç hissedeceksiniz. Bu vücudun kan dolaşımında gereken miktarda şeker geri koyma mekanizmasıdır. Ama bunun için düşmeyin. Açlığınızı geçirecek yeşil yapraklı sebzeleri veya yumurtaları yemek daha iyidir. Canınızın çektiği sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmak gerek tabi.

  Göbeğinizin olduğunun farkına varırsınız

Eğer fazla yemek yemedim diyorsanız ölçüt göbeğiniz… En göze çarpan değişiklik büyüklüğünde hafif bir artış olan göbek . Pantolonunun küçüldüğünü düşünebilirsin, ama bu büyümüş miden! Yiyecekler sindirildikten sonra, mide normal boyutuna dönecektir.

Bundan kaçınmanın en kolay yolu yavaşça yemektir. Sadece yemeğinizin tadını çıkarmanıza izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda beyninize doygunluk hissettiğinizde, yemeyi bırakmanız gerektiğinin bir işareti olarak yeterli zaman verecektir.

 

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. göbeğim olduğunun fakına vardım, sanırım ben bir şişkoyum 🙁 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.