1. Ana Sayfa
  2. Sinema

2020’nin En iyi 10 Korku Filmi: Koronavirüs Hariç

1
0

2020 yılı her ne kadar koronavirüs yüzünden her sektörde olduğu gibi sinema sektöründe de kısır geçtiğinden dolayı fazla iyi yapımlar göremedik. Hatta 2019 yılında gösterime girmesi gereken filmler salgın nedeniyle ertelenip 2020 yılında farklı mecralar aracılığıyla yayınlandı. Yine de bu kısır dönemlerde bile iyi işler ortaya çıkarılabileceğini hepimiz gördük. Bizde bu listemizde sizlere 2020’nin en iyi 10 korku filmini derledik. Hazırladığımız bu 10 korku filminin yanı sıra 3 de bonus filmimiz var. Hazırsanız sizler için derlediğimiz 2020’nin en iyi 10 korku filmi listemize geçelim. Ovvah iyi seyirler diler...

2020’nin en iyi 10 korku filmi

  10. The Rental

2020’nin en iyi 10 korku filmi listemize onuncu sıradaki The Rental ile başlıyoruz. Filmde dört arkadaş çalışma hayatından uzaklaşıp tatil yapmak için medeniyetten uzak bir ev kiralarlar.  Bu tatile büyük hayallerle giden bu dörtlü ev sahibi onları karşıladığı andan itibaren tuhaflık hissetmeye başlarlar. Zaman ilerledikçe bu tuhaflıklar artık korkutucu bir hal almaya başlar. Güzel bir tatil hayali kuran ekibimizi tatsız sürprizler beklemektedir.

  9. Swallow / Saplantı

Yönetmenliğini ve senaristliğini Carlo Mirabella-Davis’in yaptığı filmde, fakir ama güzel bir kadın Hunter Conrad, zengin iş adamı Richie ile tanışır ve zorlu hayatını geride bırakarak evlenirler. Richie mutlu bir evliliği olduğunu düşünse de aslında neyle karşılaşacağı hakkında bir fikri yoktur.  Zira Hunter’ın şeklini düşünmeksizin bazı objeleri yutmak gibi bir huyu vardır. İşin kötüsü bir de Hunter hamile kalmıştır. Bebeği görmek için hastaneye gittiklerinde ultrasonda durumu doktor fark edince Richie deliye döner. Bu durum için açıklama bekleyen Richie, istediğini alamayınca Hunter’ı bir psikoloğa gitmeye zorlayacak ve tabiri caizse film tuhaf ve beklenmedik bir hal alacak.

  8. Sputnik

2008 yılından bu yana özellikle kısa filmlerden tanıdığımız Egor Abramenko uzun metrajlı ve dikkat çekici bir yapımla karşımızda. Filmin konusuna gelecek olursak Sovyet kozmonotu olan Konstantin uzayda bir görevden  dünyaya geri dönerken farkında olmadan bir uzaylı türünü de yanında getirir. İşin ilginç hatta bir o kadar ürkütücü tarafı ise Konstantin’in bu uzaylıyı bizzat kendi vücudunda dünyaya getirmesidir. Hepimizin bildiği üzere konu uzaylılar olunca olaya hemen siyah takım elbiseli ve gözlüklü abilerimiz dahil olur ve Konstantin acele bir şekilde çok gizli bir araştırma tesisine götürülür. Burada doktorlar Konstantin’i bu uzaylı türünden kurtarmaya çalışırken her geçen dakika durum ölümcül bir hal almaya başlayacaktır.

  7. Relic

2020’nin en iyi 10 korku filmi listemizde 7. sırada Relic var. Filmde yaşlı bir kadın olan Edna’nın bir anda ortadan kaybolmasıyla yetkililer kızı Kay’e ulaşacaktır. Kay annesinin kaybolduğunu öğrendiğinde kızıyla birlikte annesinin evine gider. Kay annesiyle ilgili bir haber almayı umut ederek evde beklemeye başlar. Aradan birkaç gün geçtikten sonrasında Edna birden ortaya çıkar fakat davranışlarında şiddete varan tutumlar sergilemeye başlayınca ve filmimiz de ürkütücü bir hal almaya başlayacak.

  6. She Dies Tomorrow / Hayatımın Son Günü

Filmin yönetmen ve senarist koltuğunda, 6 ödül ve 20 adaylık sahibi başarılı kadın yönetmen Amy Seimetz’i görüyoruz. Film genç bir kadın olan Amy’nin ölüm korkusunu konu ediniyor. Konu kulağa basit gelebilir fakat ya size bu ölüm korkusunun bulaşıcı olduğunu söylersek ne düşünürsünüz?

  5. His House / Onun Evi

2020’nin en iyi 10 korku filmi listemiz de sırada Onun Evi var. Film, Güney Sudan’da yaşayan evli bir çiftin, yaşadıkları bölgenin savaş yüzünden yerle bir olması sonucunda İngiltere’ye sığınması ve yeni bir başlangıç yapmak istemelerinden sonra, yerleştikleri yeni yerde karanlık bir gücün onlara eziyet edişini konu edinirken yönetmen koltuğunda ise Remi Weekes’i görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tekrar İzlemek İstemeyeceğiniz En Rahatsız Edici Korku Filmleri

  4. I’m Thinking of Ending Things / Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum

2020’nin en iyi 10 korku filmi listemiz de dördüncü sırada Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum var. Sil Baştan filminin senaristi Charlie Kaufman, bu kez filmin yönetmenliğini yapıyor. Iain Reid’in aynı adlı çok satan romanından uyarlanan filmde, genç bir kızın yeni erkek arkadaşı Jake’e dair bazı şüpheleri vardır. Jake, kız arkadaşını ücra bir köşedeki çiftlikte yaşayan anne ve babası ile tanıştırmak ister ve tipinin bastırdığı bir havada ikisi beraber yola çıkarlar. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere hiçbir şey göründüğü gibi gitmeyecektir.

  3. Host

Koronavirüs dönemindeki karantina sürecinde evde canları sıkılan ve birbirleriyle görüşemeyen altı kız arkadaş güncel teknolojiye ayak uydurarak Zoom uygulamasından görüşmeye karar verirler. Görüşmeye biraz renk katmak ve can sıkıntılarını gidermek için, bir medyumu da buluşmaya dahil ederler ve grupla beraber bir ruh çağırma seansı düzenlerler. Başlarda herkes için çok eğlenceli geçerken, kısa bir süre sonra hayatlarının en korkunç gecesine dönüşecektir. Film korona dönemindeki kısıtlı imkanlarla bile ortaya güzel işler çıkarılabileceğinin bir örneği olarak 2020’nin en iyi 10 korku filmi listemizdeki yerini kesinlikle hak ediyor.

  2. Possessor / Sahip

13 ödül ve 3 adaylığa layık görülen, Brandon Cronenberg’in hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği filmde yüksek kaliteli bir suikastçı olan Tasya Vos adlı kadın ilerleyen teknolojiyle birlikte insanların beynindeki implantlarla onları suikastçı olarak kullanılır. Fakat son operasyonundan sonra işler her zamanki gibi gitmeyecektir. Bilim kurgu ve korku kategorisindeki film ilginç senaryosuyla dikkatleri çekmeyi başarıyor.

  Invisible Man / Görünmez Adam

2020’nin en iyi 10 korku filmi listemiz de bir numarada Invisible Man var. H.G. Wells’in aynı isimli eserinin yeni bir uyarlaması olan filmde, zeki ve zengin bir bilim adamıyla sürdürdüğü ilişkisinde fiziksel ve duygusal şiddet gören Cecilia Kass bir gece erkek arkadaşıyla yaşadığı evden kaçar. Kız kardeşi, çocukluk arkadaşları ve onun genç kızının yardımlarıyla saklanarak ortadan kaybolur. Ama tacizci bilim adamı intihar edip servetinin bir bölümünü kendisine miras bıraktığında, Cecilia bunun bir aldatmaca olduğundan şüphelenirken bir dizi tuhaf tesadüf ölümcül bir hal almaya başlayacaktır.

Yorum Yap