En Kötüsünden En İyisine 10 Quentin Tarantino Filmleri
 1. Anasayfa
 2. Film

En Kötüsünden En İyisine 10 Quentin Tarantino Filmleri

0

Pek çok insan tarafından çokça sevilen buna nazaran çokça da eleştirilen Quentin Tarantino, kariyeri boyunca en fazla eleştirilen, en fazla kötülenen aynı zamanda da yapımları en fala izlenen yönetmendir. Neredeyse her kesime hitap edebilen Quentin Tarantino filmleri genellikle uzun süreleriyle biliniyor. Filmleri her ne kadar uzun süreleriyle eleştirilse de bu filmlerin izledikçe izleten bir yapısı var. Kuşkusuz bu da  Quentin Tarantino’nun ne kadar kaliteli yapımlar ortaya çıkarabildiğinin göstergesidir. Bizler de ünlü yönetmenin filmlerini sevenler için en kötüsünden en iyisine doğru tüm Quentin Tarantino filmlerini derledik. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Quentin Tarantino Filmleri


10. Death Proof  – Ölüm Geçirmez (2007)

Quentin Tarantino filmleri listemize onuncu sıradaki Ölüm Geçirmez ile başlıyoruz. Austin’in en ünlü DJ’i olan, Jungle Julia en yakın arkadaşları Shanna ve Arlene’le eğlenmektedir. Sabaha kadar eğlenen üçlü bir şeyin farkında değildirler. Yaptıkları her şeyi izleyen biri vardır, Stuntman Mike, yüzünde derin bir yarası ve korkutucu bir arabası olan eski bir dublördür. Günlerdir kızları izleyen Mike, gecenin bitiminde, sabaha karşı yola koyulan kızların peşinden gider.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Kötüsünden En İyisine Tüm Leonardo DiCaprio Filmleri

9. The Hateful Eight – Nefret Sekizlisi (2015)

İç Savaş’tan birkaç sene sonra… Bir posta arabası, kış soğuğu yaşayan Wyoming’den geçer. Yolcular, cellat John Ruth ve yakaladığı kaçak Daisy Domergue, Domergue’nun adalete teslim edilmesi için Red Rock kasabasına doğru hızla yol alır. Yolda iki yabancıyla tanışırlar: Biri, kötü şöhretli bir ödül avcısı olan, zenci bir eski federasyon askeri Binbaşı Marquis Warren ve diğeri de kasabanın şerifi olduğunu iddia eden güneyli haydut Chris Mannix’tir. Tipide yollarını kaybeden Ruth, Domergue, Warren ve Mannix, bir dağ geçidindeki konaklama yeri olan Minnie’nin Tuhafiyesi’ne sığınır. Onları mekânın sahibi değil, dört yabancı karşılar: Minnie’nin yerine göz kulak olan Bob, Red Rock celladı Oswaldo Mobray, Kovboy Joe Gage ve General Sanford Smithers. Fırtına hızlanırken sekiz gezginimiz, Red Rock’a hiç varamayabileceklerini öğrenir.

8. Once Upon a Time in Hollywood – Bir Zamanlar Hollywood’da (2019)

Rick Dalton, bir televizyon filmi aktörüdür. Dalton’ın başarılı bir western dizisi bulunmaktadır. Ancak Rick, kendini televizyondan uzaklaştırıp film sektörüne adım atmak istemektedir. Onun dublörü olan Cliff Booth ise bu konuda ona katılmaktadır. Ancak ikilinin yaşlarının ilerlemesiyle birlikte Hollywood’taki şansları da azalmaktadır. Hollywood’un yeni gözdelerinden olan Sharon Tate ise Rick’in komşusudur. Ancak Hollywood’un ışıltılarla dolu ve pervasız akışı, Tate’in ve dört arkadaşının Charles Manson tarikatı tarafından katledilmesiyle kesilecektir…

7. Django Unchained – Zincirsiz (2012)

İç Savaş’tan iki yıl önce, güneyde geçen Django Unchained’de Oscar sahibi Jamie Foxx eski sahipleriyle geçmişi yüzünden Alman bir ödül avcısı olan diş hekimi Dr. King Schultz’la bir araya gelen Django karakterini canlandırıyor. Schultz, katil Brittle kardeşlerin peşindedir ve ödülüne kavuşmasını sadece Django sağlayabilir. Doğru kabul edilen her şeye aykırı olan Schultz, Brittle kardeşlerin –ölü veya diri- yakalanmasını sağlarsa Django’yu özgürlüğüne kavuşturma sözü verir. Başarıyla sonuçlanan planlarının ardından Schultz, Django’ya özgürlüğünü verir ama birbirlerinden ayrılmazlar. Schultz, Django ile birlikte Güney’in en çok aranan suçlularını avlamaya koyulur. Çok önemli avcılık yeteneklerini geliştiren Django’nun aslında tek bir amacı vardır: Uzun zaman önce köle ticareti yüzünden kaybettiği karısı Broomhilda’yı bulmak ve kurtarmak. Django ve Schultz’un arayışı sonunda onları Calvin Candie’ye ulaştıracaktır.

6. Jackie Brown (1997)

Quentin Tarantino filmleri listemizde altıncı sırada Jackie Brown var. Filmde Amerika’nın en uyduruk havayollarından birinde hava hostesi olan Jackie Brown’ın emekliliği giderek yaklaşmaktadır. Hostesimiz ayın sonunu getirebilmek için silah kaçakçısı Ordell için çalışmaktadır. Polis durumdan haberdardır. Ordell de polisin haberdar olduğundan ve dolayısıyla Jackie’nin hayatının bıçak sırtında olduğundan. Olaylar ortaya çıktığında Jackie ve Ordell cephelerine yeni yardımcılar katılır ve herkes yarım milyon doların peşine düşer.

5. Kill Bill (2003-2004)

Gelin, zamanında kadın suikastçılardan oluşan bir grubunun parçasıdır. Bill ve öteki suikastçılar ona karşı birleşince konumunu bırakmıştır. Düğünü sırasında saldırıya uğrar. Kilisedeki herkes öldürülür. O da karnındaki bebeğini düşürür ama hayatta kalmayı başarır. 5 yıl boyunca komada kalan Gelin, bir mucize eseri hayata geri döner. Artık tek amacı vardır: Ona pusu kuran Bill ve adamlarını teker, teker öldürmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020 Yılında Gösterime Girmiş En iyi 10 Film

4. Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi (2009)

Alman kuşatması altındaki Fransa’da, genç Yahudi mülteci Shosanna Dreyfus, ailesinin Nazi Albay Hans Landa tarafından canice katledilmesine tanık olur. Paris’e gidip burada yeni bir kimlikle, sıfırdan hayatına başlayan gen kız olaydan birkaç yıl sonra, Alman savaş kahramanı Fredrick Zoller, Shosanna’nın işlettiği sinema salonunda onu görür ve ondan hoşlanır. Zoller, kendisini yüceltmek için çekilen filmin galasını Shosanna’nın sinemasında düzenlemek isteyince, Shosanna ailesinin intikamını almayı kafaya koyar.

3. Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri (1992)

Quentin Tarantino filmleri listemizde üçüncü sırada Rezervuar Köpekleri var. Filmde bir grup suçlu, bir mücevher deposunu soyarlar. Polis o kadar çabuk peşlerine düşerki aralarında bir muhbir olduğundan şüphelenirler. Soygundan hemen sonrasıyla başlayan film, olayın öncesine dönüp soygunun planlanması aşamasını anlatıyor. Ünlü karakter oyuncularından oluşan kadroyu da bu bölümde tanıyoruz.Bol aksiyon, kan ve şiddet içeren, klasikleşmiş bir Tarantino yapımı…

2. Sin City – Günah Şehri (2005)

En sert sokak dövüşçüsü yenilmez Marv, tanrıça kadar güzel Goldie ile beraber olur, fakat onu yatağında ölü bulur ve intikam peşindedir. Özel dedektif Dwight beladan kaçmaya çalışsa da o onu asla bırakmamakta, ve bir polisin katledilmesiyle de arkadaşlarını korumak için ne gerekirse yapmaya çalışmaktadır. Ve de şehirdeki en son dürüst polis Hartigan kariyerinin son saatinde, Senatörün sadist oğlundan 11 yaşındaki bir kızı kurtarmak üzere bir grupla beraber işe koyulur, ancak beklenmedik olaylar gerçekleşecektir.

1. Pulp Fiction – Ucuz Roman (1994)

Quentin Tarantino filmleri listemizde birinci sırada Pulp Fiction var. Filmde ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir anlaşmada ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öte yandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekâr genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.


Son olarak Quentin Tarantino filmlerinden Pulp Fiction – Ucuz Roman ile listemizin sonuna geldik. Listedeki filmlerden en sevdikleriniz hangileri? Düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yazı Kaynakları
1
2
İçeriği Nasıl Buldun?
 • 0
  be_endim_
  Beğendim!
 • 0
  be_enmedim_
  Beğenmedim!
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  _ren_
  İğrenç!
 • 0
  m_kemmel_
  Mükemmel!
Paylaş