Tüm Zamanların En İyi 15 Bilim Kurgu Korku Filmi
  1. Ana Sayfa
  2. Film

Tüm Zamanların En İyi 15 Bilim Kurgu Korku Filmi

0

Şöyle bir bakacak olursak aslında bilim kurgu türüyle korku türünün birbirini tamamladığını görebiliriz. Bunun başlıca nedenlerinden biri de insanların bilmediği şeylerden korkma içgüdüsüdür. Bu nedenle sinema sektöründe de bilim kurgu korku tarzı filmler aslında biraz da doğal olarak ortaya çıkmakta. Durumun doğallığını fark eden film yapımcıları ise bu içgüdünün üstüne giderek, bu listede yer alacak olan en iyi bilim kurgu korku filmlerini ortaya çıkardılar. Bizde sizler için şimdiye kadar yayımlanmış en iyi bilim kurgu korku filmlerini derledik. İsterseniz şimdi gelin listemize geçiş yapalım.

En İyi Bilim Kurgu Korku Filmleri


15. Us (2019)

Yönetmen: Jordan Peele

En iyi bilim kurgu korku filmleri listemizde US filmi ile başlıyoruz. Filmde Gabe ve Adelaide Wilson, çocukları Zora ve Jason ile birlikte deniz kenarındaki yazlıklarına tatile giderler. Niyetleri orada arkadaşları ile birlikte keyifli vakit geçirmektir. Ancak beklenmeyen misafirler yazlıklarına konuk olduklarında huzurlu hayatları cehenneme dönecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri: IMDb Puanlarına Göre 30 Film Önerisi

14. The Thing (1982)

Yönetmen: John Carpenter

Bir Antartika araştırma sitesindeki uzay aracının keşfi, master öğrencisi Kate Lloyd ve bilim adamı Dr. Sander Halvorson arasında meydan okuma savaşına dönüşür. Dr. Halvorson araştırmalarını sürdürürken, Kate de uzaylıların yaşam formlarının peşine düşmek için helikopter pilotu Sam Carter ile işbirliği yapar.

13. The Terminator (1984)

Yönetmen: James Cameron

En iyi bilim kurgu korku filmleri listemizde on üçüncü sırada Terminator filmi var. 1984 yılında, doğmamış oğlu gelecekte insanlığın kurtuluşu olacak genç bir kadını öldürmek için 2029 yılından yok edilemez bir cyborg yollanır. Genç kadının ve insanlığın tek umudu 2029 yılından gelen genç bir askerdir.

12. Slither (2006)

Yönetmen: James Gunn

Amerika’nın sakin Wheelsy kasabası ismi henüz koyulmamış bir kötülükle karşı karşıyadır. Ancak henüz kimse telefon direklerinin kayıp evcil hayvan ilanıyla dolduğunu ve kasabanın en zengin sakini Grant Grant’in tuhaf davranışlar sergilediğini fark etmemiştir. Çiftlik hayvanlarının ürkütücü şekilde ölmesi ve genç bir kadının kaybolmasıyla, kasaba şerifi Bill Party ve ekibi kasabalarının derinliklerinde yatan karanlık gücü keşfetmeye kara verirler. Ve dünyadaki tüm yaşamı sona erdirmek uzaylı bir organizmayla karşı karşıya kalırlar.

11. Scanners (1981)

Yönetmen: David Cronenberg

Cameron Vale, psişik güçleri olduğundan habersiz bir tarayıcıdır; insanların düşüncelerini okuyabilmekte, etkileyebilmekte ve rahatsız hissetmektedir. Alışveriş merkezinde çıkan olay sonucu tarayıcılar üzerinde çalışmalar yapan ConSec şirketi tarafından kaçırılır ve Dr. Paul Ruth ondan yardım ister.

10. Predator (1987)

Yönetmen: John McTiernan

Dutch ve komandoları CIA tarafından Güney Amerika ormanlarında esir tutulan havacıyı bulup getirmekle görevlendirilirler. Görev başarılı olur ama dönüş yolunda gizemli bir yaratığın onları izlediğini fark ederler. Ölüm artık onlara çok yakındır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020 Yılında Gösterime Giren En iyi 10 Korku Filmi

9. Pitch Black (2000)

Yönetmen: David Twohy

En iyi bilim kurgu korku filmleri listemizde dokuzuncu sırada Pitch Black filmi var. Filmde başka bir gezegene yerleşmek üzere 40 yolcusuyla dünyadan hareket eden uzay gemisi yolda bir meteor fırtınasına yakalanır. Bilinmeyen bir gezegene mecburi iniş yapar. İçecek su bile olmayan bu gezegende, kurtulan az sayıdaki yolcu, gece olunca burada verecekleri yaşam mücadelesinde daha da zorlanacaklarını anlar.

8. Lifeforce (1985)

Yönetmen: Tobe Hooper

Halley kuyruklu yıldızı dünyaya yaklaşırken bir uzay gemisi, bu kuyruklu yıldızı önceden incelemek üzere görevlendirilir. Kuyruklu yıldızı inceleyen ekip, meteorun hemen ön kısmında organik bir uzay gemisi gibi bir şey keşfederler. Bu uzay gemisinin içine araştırma için giren ekip, beraberlerinde dünyaya korkunç bir kabus getireceklerdir. Birbiri ardına içlerinden yaşam enerjileri çekilerek öldürülen kurbanların hikayesi vampirlere kadar gidecektir.

7. Invasion of the Body Snatchers (1978)

Yönetmen: Philip Kaufman

San Fransisco’da gökyüzünden yağan sporlar birbirinden güzel çiçekler açmasına sebep olur. Bunlardan birini incelemek için eve getiren araştırmacı Elizabeth Driscoll, bir süre sonra erkek arkadaşının tuhaf davranışlarından rahatsız olur. Soğuk ve mesafeli davranmaya başlayan Geoffrey’deki değişim karşısında dehşete kapılarak Sağlık Bakanlığı’ndaki iş arkadaşı Matthew Bennel’den yardım ister. Aslında sporların, uzaydan gelen, kurbanlarını uykuda avlayarak bedenlerini kopyalayan yarı bitkisel istilacılar olduğu ortaya çıkar. Elizabeth ve Matthew, arkadaşları Jack ve Nancy’nin de yardımıyla, giderek herkesin birer “kopya”ya dönüştüğü şehirde, umutsuz bir savaşa girişirler.

6. The Hidden (1987)

Yönetmen: Jack Sholder

En iyi bilim kurgu korku filmleri listemizde altıncı sırada The Hidden filmi var. Filmde ortalama, yasalara saygılı vatandaşlar aniden hedonisttik davranış ve şiddet içeren bir suç hayatına yöneldiğinde, Dedektif Tom Beck, genç FBI ajanı Lloyd Gallagher’ın bu gergin bilim kurgu gerilimindeki nedeni belirlemesine yardımcı olmakla görevlendirilir.

5. The Fly (1986)

Yönetmen: David Cronenberg

Seth Brundle, karizmatik bir karakteri olan, hafif çılgın bir bilim adamıdır. Kadın gazeteci Veronica Quaife, maddenin teleportasyonu yani ışınlanma üzerinde çalışan bu genç dâhiyi haber konusu yapmıştır. Genç kadın Brundle’ın ilk defa bir canlıyı ışınlamayı başardığı zafer anına şahit olur. Ancak ışınlanma modülüne Brundle ile birlikte girmiş olan küçücük bir sinek, herkesin gözünden kaçmıştır. Genç bilim adamı ve güzel gazeteci arasında gelişen duygusal yakınlaşma, kısa süre içinde Brundle’da gelişen ruhsal ve fiziksel farklılıklar tarafından gölgelenecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz 15 Adet Bilim Kurgu Film Önerisi

4. Event Horizon (1997)

Yönetmen: Paul W. S. Anderson

En iyi bilim kurgu korku filmleri listemizde dördüncü sırada Event Horizon filmi var. Event Horizon 2040 yılında uzaya araştırmalar yapmak üzere gönderilen bir uzay gemisidir. Görevi esnasında kaybolmuştur. Olayın üzerinden geçen yedi senenin ardından bilim insanları bu uzay gemisini aramak ve akıbetini kavramak üzere bir kurtarma gemisi göndermeye karar verirler. Titiz bir şekilde bir araya getirilen ekip, çıkacakları bu karanlık yolculuğun dehşetinden habersizdir. Geriye dönmek, düşündükleri kadar kolay olmayacaktır.

3. Altered States (1980)

Yönetmen: Ken Russell

Araştırmacı bilim adamı Eddie Jessup, başka bilinç düzeylerinin günlük hayatımız kadar gerçek olduğuna inanmaktadır. Duyuları azaltarak ve sonra da kuvvetli halüsinasyon gösterici uyuşturucular kullanarak bu alternatif düzeyleri açığa çıkartmaya çalışır.

2. Alien (1979)

Yönetmen: Ridley Scott

Görevini tamamlayarak Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo’nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. Dallas, Lambert ve Kane’den oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık Kane’in yüzüne yapışır. Ekip gemiye döndüğünde Ripley, Kane’i içeri almakta tereddüt eder. Karantina kuralları çok açıktır. Fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.

1. 10 Cloverfield Lane (2016)

Yönetmen: Dan Trachtenberg

En iyi bilim kurgu korku filmleri listemizde birinci sırada 10 Cloverfield Lane filmi var. Filmde genç bir kadın gözlerini tanımadığı bir adamın bodrumunda açar. Adam genç kadına onu kimyasal bir saldırıdan kurtardığını ve dışarısının yaşanamaz bir halde olduğunu söyler.


Son filmimizle birlikte sizlere hazırladığımız en iyi bilim kurgu korku filmleri listemizin sonuna geldik. Filmler hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın. İyi seyirler

Yazı Kaynakları
1
2
Bu İçeriğe Tepkin Ne Olurdu?

Yorum Yap