2. Dünya Savaşı Konulu En İyi 20 Savaş Filmi
  1. Ana Sayfa
  2. Film

2. Dünya Savaşı Konulu En İyi 20 Savaş Filmi

1

2. Dünya Savaşı, film yapım evrenindeki savaş dönemi ortamlarının belki de en tanıdık ve en verimli olanıdır. Film önerileri serimizde bu yazımızda tarihteki en kanlı dönemlerden birisi olan 2. Dünya Savaşı döneminin aksiyonunu, gerilimini ve dramını izleyicilerle buluşturan birbirinden güzel yedi dönem filmi önerisini sizler için listeledik. Listemizi hazırlarken siz sinema severler için en iyi 2. Dünya Savaşı filmlerini seçmeye özen gösterdik. Şimdiden iyi seyirler dileriz…

En iyi 2. Dünya Savaşı Filmleri


20. Midway

Midway, 1942 yılında Pearl Harbor’da yaşanan saldırıdan 6 ay sonra gerçekleşen ve 4 gün süren Amerikan Donanması ile Japon İmparatorluk Donanması arasındaki Midway Muharebesi’ni anlatıyor. Film, II. Dünya Savaşı’nın Pasifik Cephesi’ndeki savaşın seyrini değiştiren bu muharebeyi; içgüdüleri, dayanıklılıkları ve cesaretleriyle kahramanca bir mücadele veren liderlerin ve askerlerin gerçek hikayeleri üzerinden anlatmaktadır.

19. Tora! Tora! Tora! (1970)

2. Dünya Savaşı’nda, Amerika’nın sabrının taşmasına neden olan Pearl Harbor baskınını, hem Japonlar’ın hem de Amerikalıların bakış açılarıyla anlatmayı deneyen, gösterişli bir ortak yapım. Baskının öncesi ve sonrasında yaşanan olaylar dizisini de perdeye taşıyan “Tora! Tora! Tora!”, özellikle o ünlü saldırı sahnelerinde ürkütücü bir gerçekçiliği yakalamayı başarıyor.

18. Anthropoid

SS Generali Reinhard Heydrich’e düzenlenen suikast operasyonu Anthropoid’i konu alan film tarihi gerçeklere dayanıyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde Hitler’in 3. adamı olan Heydrich, Nihai Çözüm projesinin mimarı olarak tarihin en büyük utançlarından birine ön ayak olurken bir yandan da Çekoslavakyalı sürgündeki askerlerin hedefi haline geliyor.

17. The Boy in the Striped Pajamas – Çizgili Pijamalı Çocuk (2008)

Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri bir buçuk milyon Yahudi’nin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yok etme kampının bitişiğindedir.

16. The Book Thief – Kitap Hırsızı (2013)

Liesel Meminger’in, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’da henüz dokuz yaşındayken bir ailenin manevi kızı olur. Çok sevdiği ailesi ve evlerinde kalan sığınmacı Max sayesinde okumayı öğrenen ve çok seven Liesel kitaplarla derin bir bağ kurar. Max ve cesur Liesel için çevrelerinde dünyada yaşanan tüm kötülüklerden uzaklaşmanın tek yolu, kitapların ve kelimelerin ikisine sunduğu hayal dünyasıdır. Fakat bodrum katında saklanan Yahudi Max, sürekli diken üstündedir…

15. Flags Of Our Fathers – Atalarımızın Bayrakları (2006)

Kara kumsalları ve cehennemi mağaralarıyla ıssız bir ada olan Japon garnizonu Iwo Jima için girilen şiddetli muharebe başlayalı birkaç gün olmuşken, beş deniz piyadesi ve bir donanma sıhhiyecisinin Birleşik Devletler bayrağını Suribachi Dağı’na dikmesinin fotoğrafı, Pasifik Savaşı’nın akıllardan silinmeyen görüntülerinden biri olur. Fotoğraftaki adamlar için, bayrağı dikmek yorucu bir savaşın içindeki küçük bir formalite; ama evdekiler için; yıkıcı engellere karşı tek söz etmeden işbirliği yapan bu adamların görüntüsü, kahraman sözcüğünün tanımıdır. Bu görüntü, umuda aç ve bitmeyecekmiş gibi görünen bir savaşın bitkinliğini taşıyan Amerikan halkını yakalar. Annelere, oğullarının sağ salim geri döneceğine inanmaları için bir neden; dönmeyecek oğullarının yasını tutanlara ise bir amaç verir.

14. Enemy at the Gates – Kapıdaki Düşman (2001)

Ünlü Rus keskin nişancısı Vassili Zaitsev, savaşın ortasında, kendisini Nazi’lerin en iyi keskin nişancısı Binbaşı Konig ile bir düellonun içinde bulacaktır.

13. Letters from Iwo Jima – Iwo Jima’dan Mektuplar (2006)

Amerikalıların, Japon Iwo Jima Adası’na yaptıkları kanlı çıkarmanın anlatıldığı film, olaylara kaybeden taraftan bakıyor.

12. Unbroken – Boyun Eğmez (2014)

Olimpiyat yıldızı Louis Zamperini, II. Dünya Savaşı sırasında savaş pilotu olur ve Japonlar tarafından esir alınır. Ardından acımasız bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

11. The Forgotten Battle – Kayıp Savaş (2020)

2. Dünya Savaşı’nda önemli bir yeri olan Scheldt Muharebesi sırasında bir planör pilotu, bir Nazi askeri ve gönülsüz bir Direniş askerinin hayatı trajik şekilde kesişir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Korku ve Savaşın Aynı Hikayede Buluştuğu 10 Film

10. Life is Beautiful – Hayat Güzeldir (1997)

Yahudi bir muhasebeci olan Guido Orefice, öğretmenlik yapan Dora’ya aşık olur ve evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çift, hayatlarındaki tüm sıkıntıların ortadan kalktığını düşünürken İkinci Dünya Savaşı patlak verir…

9. Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi (2009)

İşgal altındaki Paris’te, bir grup Amerikalı asker Yahudi bir sinema sahibini bir Nazi eğlencesi düzenlemek için zorlayacak daha sonra ise büyük bir hesaplaşma başlayacaktır.

8. Dunkirk (2017)

2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinen film, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin etrafının düşman askerleri tarafından sarılması ile başlar. Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar.

7. Downfall – Çöküş (2004)

Filmde gezegenimizin gördüğü, gelmiş geçmiş en acımasız diktatör olan Adolf Hitler’in son günlerine ve o günlerde olan bitenlere yer veriliyor.

6. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Dört çocuklu bir kadın, 2. Dünya Savaşı’nda üç oğlunu da kaybeder. Tek isteği ise geriye kalan tek oğlunun sapasağlam eve dönmesidir. Yakarışları Başkan’a kadar ulaşır ve Başkan’ın verdiği emirle James Ryan’ın sağ kurtulabilmesi için bir birim kurulur.

5. Schindler’s List – Schindler’in Listesi (1993)

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.

4. The Thin Red Line – İnce Kırmızı Hat (1998)

2. Dünya savaşı sırasında bir grup amerikan askerinin Japonların saldırılarına karşı yaptıkları direniş konu ediniliyor

3. Grave of the Fireflies – Ateşböceklerinin Mezarı (1988)

II. Dünya Savaşı henüz sona ermiş, Japonya onur kırıcı bir şekilde teslim olmaya zorlanmıştır. Aynı günlerde Seita isimli delikanlı bir tren istasyonunda yere uzanmış son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar. O ve küçük kardeşi Setsuko, savaş başladığında Kobe’de yaşamaktadırlar. Anneleri Amerikan bombardımında öldüğünde, babaları da donanmada denizci olduğu için teyzelerinin yanına gönderilirler. Buraya uyum sağlayamayan ve teyzeleriyle tartışan iki kardeş evden kaçıp yollara düşer. Bir yandan özgürlüğün tadına varıp pastoral doğal ortamda kendilerini kaybederken, bir yandan da savaşın dayattığı zorluklara birlikte göğüs germek zorunda kalırlar. Hayatta kalmak başlı başına bir mesele haline geldiğinde Seita büyümenin ne olduğunu da anlamak zorunda kalacaktır…

2. Come and See – Gel ve Gör (1985)

Filmde 1943 yılında Belarus ta Naziler tarafından gerçekleştirilen vahşetin içerisindeki Beyaz Rusyalı bir çocuğun hikayesi anlatılıyor.

1. The Pianist (2002)

Wladyslaw Szpilman, Polonyalı başarılı bir piyanisttir. İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların Polonya’yı işgal etmesiyle hayatı kâbusa döner. Musevi olduğu halde şans eseri toplama kamplarına gitmekten kurtulur ve Varşova’nın gettolarında yaşamaya başlar. Acı ve sefalet dolu yaşamı, bir gün bir Alman subayının ona yardıma gelmesi ve onu oradan kurtarmasıyla değişir.


En iyi 2. Dünya Savaşı filmlerini derlediğimiz listemizin sonuna geldik. Listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın. İyi seyirler…

Yazı Kaynakları
1
2
Bu İçeriğe Tepkin Ne Olurdu?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Pear Harbor da güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir