Korku ve Savaşın Aynı Hikayede Buluştuğu 10 Film
  1. Ana Sayfa
  2. Film

Korku ve Savaşın Aynı Hikayede Buluştuğu 10 Film

Sinema tarihinde örnek sayısı az olan savaş ve korku türünün beraber işlendiği filmler arasından en iyilerini seçerek siz sinema severler için bir liste derledik.

0

Savaş ve Korku, her zaman iç içe girmiş konular olmuştur. Fakat film dünyasında iyi yapılmış savaş-korku filmleri çok nadir görülür. Savaş konularının korku öğeleriyle entegrasyonu romanlarda, çizgi romanlarda ve grafik romanlarda yaygın olsa da, filmlerde bu tür çok az işlenmektedir. İyi yapıldığında, savaş korku filmleri, düşmanlarımızın korkusunu kendi hayal gücümüzün sınırsız korkusuyla birleştirerek, insan ruhunun en karanlık alanlarına unutulmaz bir giriş olabilir. Ve aşağıdaki film örneklerin her biri, bu klasik ve sinematik temaları orijinal bir yapımda birleştirmenin kendine özgü bir yoluyla izleyicilere bir korku filminden bekledikleri tüm korku ve endişeyi verecektir. Fakat söylememiz gerekir ki bir savaş zamanı ortamının ek gerilimi, şiddeti ve paranoyası ile birlikte. İyi seyirler dileriz…

10 Korku – Savaş Filmi


10. Dead Snow

Bir grup tıp öğrencisi tatillerini arkadaşlarının dağ evinde geçirmek için yola çıkarlar. Daha sonra tanıştıkları bir adam, içinde bulundukları bölgenin zamanında Nazi terörüne şahit olduğunu söyler. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Albay Herzog’un liderliğinde Rusya ile İngiltere arasındaki iletişimi kesmek için Norveç Dağları’na gelen Nazi askerler bölgede yarattıkları vahşetin ardından halkın üstün çabalarıyla öldürülmüşlerdir. Sıradan bir tatil hayalindeki genç öğrencilerin ölen Nazilerle karşılaşması ve hayatlarının kabusa dönmesi an meselesidir.

9. Dead Birds

Banka soyan bir grup kaçarlarken terkedilmiş bir eve sığınırlar. Nasıl bir şeytanla karşılaşacaklarına dair hiçbir fikirleri yoktur. Terk edildiğini tahmin ettikleri bu eve güvenli demek imkansızdır. Gece olduğunda ve fırtına yaklaştığında , grubun her üyesi evin içinde garip şeyler görmeye başlarlar. Kuyudan gelen sesler , parçalanmış vücutların görüntüleri , merdiven altından gelen tırmalamalar yüzünden uykusuz saatler geçirirler. Grubun içindeki korku arttıkça ve evin içindeki doğaüstü güçler kendilerini gösterince, duvarlar arasına sıkışmış bu kızgın ruhla birlikte karşı koymak zorunda kalırlar.

8. Pan’s Labyrinth

1944 yılı İspanya’sında, sivil savaş kargaşası sona ermiş görünse de, Navarra’nın kuzeyindeki dağlık bölgelerde çatışmalar sürmektedir. Kendi hayal dünyasında yaşayan 10 yaşındaki Ofelia, hamile annesi Carmen’le birlikte, Navarra’ya, üvey babası Kaptan Vidal’in yanına gider. Kaptan Vidal, faşist yönetimin emrinde çalışan ve sınırları isyancılardan temizlemekle görevli bir memurdur. Sert mizacı ve otoriter tavrı nedeniyle üvey babasıyla en ufak bir yakınlık kuramayan Ofelia, bir gün arka bahçelerinde, esrarengiz bir labirent keşfeder. Bu labirentin içinde tanıştığı, gövdesinin yarısı insan yarısı yaratık olan Pan’la yaşayacakları, Ofelia’nın bütün yaşamını değiştirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Netflix’te İzleyebileceğiniz 7 Güzel Korku Dizisi


7. Frankenstein’s Army

II. Dünya Savaşı’nın azaldığı günlerde, Rus askerlerinin bir taburu kendisini düşman topraklarında kaybolmuş bulur. Görünmez bir terör ile büyük bir kısmı yok olmuş bir köyden geçerken, çılgın bilim adamının et ve çeliği karıştırarak ölümsüz askerlerden durdurulamaz bir ordu yaratacak deneyi yürüttüğünü anlarlar. Lideri olmayan ve küçülen rütbeleri arasında çekişme ile karşı karşıya kalan tabur, yeni bir düşmanı alt etmek için gereken cesareti bulacaktır – ya da ölecektir…

6. Trench 11

I. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru bir asker, savaşın gidişatını tersine çevirebilecek bir Alman komplosunu durdurmak için siperlerin derinliklerinde bir göreve liderlik etmelidir.

5. The Keep

Nazilerin kontrol altında tuttuğu ıssız bir kalenin içerisinde dehşet verici kötülükte bir yaratık yaşamaktadır. Kale içerisinde yaşanan bir dizi gizemli olaylar sonunda bu canavar istediğini elde edecek ve ortalık kan gölüne dönecektir.

4. R Point

Stratejik bir savaş noktası olan R noktası, askerlerin sürekli olarak kaybolduğu veya öldüğü, girişinde ise ‘Ellerinde Kan Olanlar Buradan Asa Çıkamaz’ yazısı vardır. Vietnam Savaşı’nın sonlarına doğru bir subay, araştırma yapmak üzere buraya gönderilecek ve dehşet dolu bir maceranın içine düşecektir.

3. Overlord

İkinci dünya savaşında, müttefik güçlerin Normandiya’ya asker çıkarması yapacağı günün arifesinde, bir grup Amerikalı paraşütçü, düşman hattının arkasında bırakılır. Askerlerin buraya bırakılmasının amacı saldırının başarısı için önemli bir görevi gerçekleştirmektir. Fakat askerler hedeflerine yaklaşırken beklenmedik bir şeyle karşılaşırlar. Nazi işgali altındaki köyde, sadece bir askeri operasyondan fazlasının olduğunu fark ederler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yüreğinizi Hoplatacak Netflix Korku Filmi Önerileri

2. Jacob’s Ladder

Bir Vietnam gazisi olan Jacob Singer, gerçeği hayalden ayıramayan, halüsinasyonlarla dolu bir hayat yaşıyor. Vietnam’dayken devlet tarafından şiddet ve gücünü arttıran ama aynı zamanda yavaş yavaş delirmesini sağlayan bir ilaç verildiğini hatırlıyor. Yaşadığı hayatın bir türlü gerçek olduğunu inanamayan Jacob, aklını kaybetmemek için her şeyi yapmaya hazırdır.

1. Brotherhood of the Wolf

Film 1766 yılında Gevaudan’da geçer. Dönemin genç doğa bilimcisi Grégoire de Fronsac, bölgede ölüm saçan canavarın ne olabileceğini belirlemesi için Kral 15. Louis tarafından vazifelendirilir. Amerika’da Kızılderili kökenli kan kardeşi Mani ile birlikte bölgeye giden Fronsac, bölgenin sık ormanlarla kaplı olması nedeniyle Kral’ın emrine verdiği askerlerle yaratığın izini süremeyeceğini anlar. Vahşice öldürülen insanların sayısı arttıkça yöre halkı bunları şeytanın yaptığına inanmaya başlar. Bu konu için görevlendirilen Mani’nin sezgisel yeteneklerinin yardımını alan Fronsac, canavarın şeklini gün geçtikçe daha iyi kavrar.


10 korku ve savaş filmini derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Liste hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yazı Kaynakları
1
Bu İçeriğe Tepkin Ne Olurdu?

Yorum Yap