1. Ana Sayfa
 2. Sinema
 3. Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri: IMDb Puanlarına Göre 30 Film Önerisi

Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri: IMDb Puanlarına Göre 30 Film Önerisi

Netflix Türkiye üzerinden izleyebileceğimiz pek çok bilim kurgu filmi mevcut. Bizde sizlere kaliteli yapımları bulamayanlar için en iyi Netflix bilim kurgu film önerilerinden oluşan bir liste derledik.

Netflix'teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Çok geniş bir hayran kitlesine sahip olan bilim kurgu filmleri sinema sektörünün bel kemiği türlerinden biridir. Bunun en önde gelen nedenlerinden birisi ise yenilikçi olmasıdır. Yani birçok türde gördüğümüz gibi çok fazla birbirine benzeyen içerikleri görmeyiz ve her yeni filmde konu hep bir adım öteye götürülür. Bu durumda da neredeyse hiç eskimez diyebileceğimiz yapımlar ortaya çıkar. Netflix de bu yenilikçi türü çok seviyor ola ki bilim kurgu kütüphanesi oldukça geniş ama tabi ki de eksiksiz değil. Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmlerinden bazıları Netflix’in global versiyonunda izlenebilse de Netflix Türkiye yayınlarında da oldukça yeterli içeriğe sahip diyebiliriz.

Netflix geçmişte yayınlanış bilim kurgu filmlerinden çoğuna sahip olsa da büyük yapımlardan pek çoğu hala Netflix kütüphanesinde yok. Üstelik olan filmlerde ülkeden ülkeye film şirketleriyle olan anlaşmalar yüzünden kısıtlı sürelerde kütüphanede kalabiliyor. Hal böyle olunca bizde sizlere sürekli güncelleyeceğimiz ve sadece Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmlerinden oluşan bir film öneri listesi derledik. Şimdi gelin listemize yakından bakalım.

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri:

 1. Inception –  8.8  
 2. The Matrix – 8.7
 3. Interstellar – 8.6
 4. Terminator 2: Judgment Day – 8.5
 5. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 8.3
 6. Mad Max: Fury Road – 8.1
 7. Star Trek – 7.9
 8. Edge of Tomorrow – 7.9
 9. The Mitchells vs. The Machines – 7.7
 10. Gravity – 7.7
 11. Invader Zim: Enter the Florpus – 7.5
 12. Ready Player One – 7.5
 13. Total Recall – 7.5
 14. Limitless – 7.4
 15. Okja – 7.3
 16. I Am Legend – 7.2
 17. Black Mirror: Bandersnatch – 7.1
 18. Snowpiercer – 7.1
 19. The Platform – 7
 20. Chappie – 6.8
 21. The Old Guard – 6.7
 22. I Am Mother – 6.7
 23. Blame! – 6.7
 24. Space Sweepers – 6.6
 25. Ad Astra – 6.5
 26. Oxygen – 6.5
 27. Spectral – 6.3
 28. Project Power – 6
 29. The Wandering Earth – 6
 30. Extinction  – 5.8

  30. Extinction

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 5.8 puanla en sonundaki yapım Tükeniş. Filmde bir aile babası olan Peter’in en büyük kabusu uzaylı istilasıdır. Peter gördüğü rüyalar yüzünden oldukça bunalmıştır. Fakat rüyaları gerçeğe dönüşünce en büyük kabusu ile yüzleşmek zorunda kalır. Dünya büyük bir istila altındadır. Dünya dışı bir güç gezegeni imha etmek üzeredir. Ailesi ile birlikte hayatta kalmak için savaşan Peter, onları koruyan bilinmeyen bir güç olduğunu fark eder.

Netflix’te Aç

  29. The Wandering Earth

Konusu:

Güneş’in patlaycağını ve yüz yıla bile kalmadan Dünya’nın yok olacağı ortaya çıkar. Tüm insanlığı taşıyacak gemiler yapılamayacağından Dünya’yı hareket ettirme kararı alınır. İnsanlar yer altına sokularak Dünya’nın stratejik noktalarına konan ve füzyon enerjisiyle çalışan binlerce itici ateşlenir ve yolculuk başlar.

Netflix’te Aç

  28. Project Power

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 28. sırada Proje var. New Orleans sokaklarında, kullanınca süper güç ortaya çıkaran gizemli bir hap hakkında söylentiler çıkar. Sorun şudur ki, hapı tüketinceye kadar hangi gücün çıkacağı bilinemez. Bazı insanlarda bu hap ölümcül güçler çıkartır.  Haplar şehirdeki suç oranını yüksek seviyelere çıkarınca bir polis güce karşı güç düşüncesi ile savaşmaya karar verir. Genç bir satıcı ve gizli bir intikam arzusu ile yanıp tutuşan eski bir asker ile birlik olur. Bu hapı yapan grubun peşine düşerler.

Netflix’te Aç

  27. Spectral

Konusu:

İç savaşın kıyısındaki Moldova’ya askeri destek için giden Amerikan askerleri esrarengiz bir şekilde öldürülmeye başlar. Anlam verilemeyen bu ölümleri araştırması ve mantıklı bir çözüm üretmesi için DARPA mühendisi Dr. Mark Clyne birliğe katılır. Olaylar hiç de umdukları gibi gelişmez ve kendilerini çok taraflı bir ölüm kalım savaşının içinde, anlam veremedikleri bir düşmanla savaşırken bulurlar.

Netflix’te Aç

  26. Oxygen

Konusu: 

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 26. sırada Oksijen var. Genç yaşlarda ki bir kadın, kriyojenik bir kapsülün içinde hafızasını kaybetmiş şekilde uyanır. Kim olduğunu ve bulunduğu noktaya nasıl geldiğini hatırlamayan genç kadının oksijeni hızlı bir biçimde tükenmekte olup kâbustan kurtulmanın bir yolunu bulması için hafızasını geri kazanmalıdır.

Netflix’te Aç

  25. Ad Astra

Konusu:

Askeri mühendis olan bir adamın babası 20 yıl önce uzayda insan dışı bir varlığın izini aramak için çıktığı görevde kaybolmuştur. Adam babasının hâlâ hayatta olduğuna dair kanıt elde eder. Bu kanıtının tüm insanlık için tehlikeli olabileceğini görür ve adam babasını bulmak için galakside tek yönlü bir yolculuğa çıkar.

Netflix’te Aç

  24. Space Sweepers

Konusu:

2092 yılında uzay çöplerinin ve gerçekleşmesi zor hayallerin peşine düşen genç bir grup, masum bir insansıyı takas etmeye çalışırken bazı korkunç sırları açığa çıkarırlar. Film için Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde olmayı hak eden bir yapım diyebiliriz.

Netflix’te Aç

  23. Blame!

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 23. sırada Blame! var. Uzak bir gelecekte, robotlar insanoğlunu dünyanın yasak yerleşimcileri olarak ilan ediyor. Film insanlığın bu yasağa karşı verdiği savaşı ele alıyor.

Netflix’te Aç

  22. I Am Mother

Konusu:

Dünya nüfusunun yeniden artırması için yaratılan bir robotun genç bir kızı büyütmesini ele alan yapım, aralarındaki ilişki gereği robot ve kız arasında sıkı bir bağ oluşuyor. Film Portal oyunlarına sayısız gönderme yapmakta.

Netflix’te Aç

  21. Chappie

Konusu:

Yakın bir gelecekte geçen filmde robotlardan oluşan bir polis ordusu, insanların güvenliğini sağlamakla görevlidir. Lakin bu robotlardan bir tanesi bir gün kaçırılır ve tekrardan programlanır. O andan itibaren dünyanın ilk düşünebilen ve hissedebilen robotu ortaya çıkar. Bu robot artık bir tehdit olarak görülür ve bir an önce yok edilmesi gerekir.

Netflix’te Aç

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tüm Zamanların Yayınlanmış En Popüler 10 Netflix Filmi

  20. The Old Guard

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 20. sırada Old Guard var. Yüzyıllar boyu gizliden gizliye insanlığı koruyan dört ölümsüz savaşçı, uzun zaman sonra yeni bir ölümsüz olduğunu keşfeder. Fakat bu yeni ölümsüz gizemli güçlere sahip olduğundan dolayı hedef haline gelecektir.

Netflix’te Aç

  19. The Platform

Konusu:

The Platform, her katta bir hücrenin, her hücrede iki kişinin olduğu dikey bir hapishanede geçiyor. Her gün sadece iki dakika hapishanenin en üst katından aşağı yiyecek gönderiliyor. Üst kattakiler yiyecekler için zamanla yarışırken alt kattakiler her geçen gün daha da vahşi, daha da radikal hâle geliyorlar. Bir mahkûmun herkesin yiyecek alması için sistemde değişiklik yapmasını ele alıyor.

Netflix’te Aç

  18. Snowpiercer

Konusu:

Dünyamız yeniden buzul çağına girdikten sonra insanlar dünyanın çevresinde dolaşan ve sürekli hareket halindeki devasa bir trende yaşamaktadır. Fakat trendeki eşitsizlik yaşamayı güçleştirecek ve düzen bozulacaktır.

Netflix’te Aç

  17. Black Mirror: Bandersnatch

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 17. sırada Black Mirror var. 1984’te genç bir programcı, karanlık bir romanı bilgisayar oyununa uyarlarken gerçekliği sorgulamaya başlar. Aklın sınırlarını zorlayan, birden çok sona sahip bir hikâye.

Netflix’te Aç

  16. I Am Legend

Konusu:

Filmde yaşanan bir salgın sonrasında insanlığın büyük bir kısmı öldükten sonra hastalığa çare aramakta olan bir adamın başına gelen olaylar ele alınıyor. Ben Efsaneyim filmini izleyen seyirciler arasında beğenmeyen kişi sayısı neredeyse yok. Gönül rahatlığıyla Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.

Netflix’te Aç

  15. Okja

Konusu:

Okja, yaratık arkadaşını kaçırmaya çalışan bir şirketi durdurmak için büyük riskler alan bir genç kızın hikâyesini anlatmaktadır.

Netflix’te Aç

  14. Limitless

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 14. sırada Limitless var. Zor zamanlar geçiren bir yazarın, beyin kapasitesinin yüzde yüzünün kullanılmasını sağlayan bir hap ile tanıştıktan sonra başından geçenleri ele alan yapımdır.

Netflix’te Aç

  13. Total Recall

Konusu:

1990’ların bilim kurgu klasiğinin aksiyonla dolu yeniden çekim serisi. Akla hayale sığmaz bir ileri teknoloji prosedürde bir terslik olmasının ardından kaçak duruma düşen bir adamın hikâyesi anlatılıyor.

Netflix’te Aç

  12. Ready Player One

Konusu:

Bir sanal gerçeklik ortamı olan OASIS’ın yaratıcısının hayatını kaybetmesiyle başlayan film, yaratıcının tüm mal varlığını OASIS’teki tüm Easter Egg’leri bulacak kişiye bıraktığının açıklanmasından sonra yaşanan olaylar üzerine ilerlemektedir. Film için Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde olmayı hak eden bir yapım diyebiliriz.

Netflix’te Aç

  11. Invader Zim: Enter the Florpus

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 11. sırada Invader Zim var. Zim karakterinin hayatında ilk defa kendine olan güveninin kırılmasının ardından düşmanların bu durumdan faydalanmaya çalışmasını ve Zim’in bu duruma nasıl karşılık vereceğini ele alan film.

Netflix’te Aç

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ailecek de Oturup İzleyebileceğiniz Çocuklar için Netflix Filmleri

  10. Gravity

Konusu:

Uzayda mahsur kalan iki astronotun hayatta kalmak için verdikleri mücadeleyi ele alan film. Filmin senaryosuyla ilgili ilginç detaylardan biri, gerçekleşme ihtimali pek de düşük olmayan bir felaketten bahsetmesi. Film için Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde olmayı hak eden bir yapım diyebiliriz.

Netflix’te Aç

  9. The Mitchells vs. The Machines

Konusu:

Katie Mitchell, hayalini kurduğu sinema okulunu kazandığını duyar. Evinden kilometrelerce uzaklıktaki okula gitmek için hazırlık yapan Katie’ye yolculuğunda ailesi de eşlik edecektir. Yolculuk sırasında aile dünyayı robotların işgal ettiğini duyar.

Netflix’te Aç

  8. Edge of Tomorrow

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 8. sırada Yarının Sınırında var. Aslında filmin konusuna basitçe uzaylılarla savaşan bir askerin her öldüğünde aynı güne ve aynı saate dönmesi diyebilirz. Film “All You Need Is Kill“ adındaki bir mangadan esinlenilmiş.

Netflix’te Aç

  7. Star Trek

Konusu:

En gelişkin uzay gemisi Atılgan’ın mürettebatının gençlik yıllarındaki ilk tanışma günlerinin inanılmaz öyküsünü anlatan film. Henüz çaylak olan mürettebatın tehlikelerle dolu bir yolculukta, insanoğlundan intikam alma misyonunu yüklenmiş şeytani güçleri durdurmanın çaresini bulmaya çalışacaktır. Galaksinin kaderi iki sıkı rakibin elindedir. Bir tarafta Iowa’daki çiftlikte doğup büyümüş, serseri ruhlu, heyecan ve macera arayan genç James T. Kirk, diğer tarafta ise her türlü duygusallığı reddeden mantık bazlı bir toplumda yetişmiş olan Spock vardır. Film sadece Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde değil diğer tüm listelerimizdeki vazgeçilmez yapımlardan birisi.

Netflix’te Aç

  6. Mad Max: Fury Road

Konusu: 

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 6. sırada Mad Max var. Nükleer savaşın ardından dünya, çöllerin yaygınlaştığı ve susuzluk probleminin arttığı bir yer haline gelmiş, aynı nedenle medeniyet çöküşe doğru sürüklenmiştir. Hayatta kalma içgüdüsü had safhada olan Max, eşi ve çocuğunu kaybetmenin ardından huzuru ararken, Savaş Çocukları tarafından esir alınır.

Netflix’te Aç

  5. Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Konusu:

Sil Baştan, ilişkileri kötüye giden bir çiftin aralarını düzeltmek için başvurdukları akıl almaz bir yöntemi konu alıyor. Filmi çoğu kesim bilim kurgu filmi olarak görmese de bu akıl almaz yöntem bizce tamamen bilim kurgu. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Veya filmi hangi kategoriye koyardınız?

Netflix’te Aç

  4. Terminator 2: Judgment Day

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizde 4. sırada Terminatör 2 var. Sarah Connor’ın Skynet tarafından gelecekten gönderilen Terminator’ın elinden kurtulmasından on yıl kadar sonra, 1995 yılında bu kez T-1000 modeli yeni bir Terminator, insan direnişçilerin gelecekteki lideri ve Sarah’nın oğlu John Connor’ı öldürmek için 2029 yılından gönderilir. Direnişçiler ise 1995 yılına yeniden programladıkları T-800 modeli bir Terminator göndermeyi başarırlar. T-800’ün görevi Sarah’yı akıl hastanesinden kaçırmak ve John’u T-1000’e karşı korumaktır.

Netflix’te Aç

  3. Interstellar

Konusu:

Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine gibi oyuncuların rol aldığı Holywood yapımı efsane filmde, bir bilim insanının kendisine gelen beklenmedik teklif neticesinde giriştiği bir macerada, insanlık için yeni yaşam alanı ararken yaşadıkları işleniyor.

Netflix’te Aç

  2. The Matrix

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmlerinin yanı sıra sadece bilim kurgu filmi dediğinizde Matrix olmazsa olmaz filmlerden bir tanesidir. Yaşanan gerçek mi? Yaşananın ötesindeki gerçek mi? Yani kısaca rüyayı mı seçersiniz yoksa matrix’i mi? Filmi izle ve tarafını seç daha sonra yorum bölümünden bizlerle paylaş!

Netflix’te Aç

  1. Inception

Konusu:

Netflix’teki en iyi bilim kurgu filmleri listemizin en tepesindeki yapım Başlangıç. Bilinç altı hırsızlığı yapan Dom Cobb işinin ehli bir hırsızdır. Bu ender denilebilecek yeteneğinin yüzünden hem şirketler hem de devletler tarafından aranmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için önüne bir fırsat çıkacak fakat bu fırsat hiç de kolay olmayacaktır.

Netflix’te Aç

Yazı Kaynakları
Film Bilgileri - TMDb

Yorum Yap