1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Tiyatro Severler İçin Gidilebilecek En İyi Tiyatro Oyunları Listesi!

Tiyatro Severler İçin Gidilebilecek En İyi Tiyatro Oyunları Listesi!

Tiyatro, ne yazık ki sinema kadar ilgi ve talep gören bir sanat değildir. Ancak tiyatro severler en iyi tiyatro oyunları nı yakından takip eder ve ilgisini çekenlere gitmek için can atar. Bu doğrultuda tiyatro sevenlerin ilgisini çekebilecek ve ‘sanat için sanat’ anlayışını benimseyenlerin hoşuna gidecek en iyi tiyatro oyunları sizler için listeledik!

  1. Karıncalar – Bir Savaş Vardı

Konusu:

Bu oyun da bir asker, nedenini bilmediği ve hiçbir şeyini anlayamadığı savaşta firar eder. Özgürlüğe koşup sevgilisine kavuşacağını sanırken ayağı bir mayına kilitlenir. İşgal için gittiği topraklarda kendine esir olan asker, hayatta kalabilmek için, topuğunu mayından ayırmamak zorundadır.

  2. Trom – Masanın Altında

Konusu:

Hakan Emre Ünal’ın kaleminden çıkan Trom, tek kelime ile mükemmel bir oyun. “Sahnede ve hayatta kendi olma”yı mesele edinen bir oyuncu Roland Topor’un ”Masanın Altında” adlı oyun metnini tek başına anlatmaya karar verir. Zira oyuncu, ”Masanın Altında” oyununun baş karakteri köyünden tanımadığı bir ülkenin büyük bir şehrine göç etmek durumunda kalmış Dragomir’i kendine benzetmektedir. Oyuncu teatral hünerlerini kullanarak kendi hayalindeki ”Masanın Altında” oyununu seyircilere anlatmaya çabalarken, oyunla ve hayatla kurduğu takıntılı ilişkiyi de açık eder.

  3. Terör

Konusu:

Terör, interaktif bir oyundur. Hakimin karşısına çıkan bir teröriste ve onun yaşadıklarına şahit olacaksınız. Teröristler içinde 164 yolcu olan bir uçağı 70.000 kişinin olduğu bir stadyuma düşürmekle tehdit eder. Savaş jeti Pilotu Lars Koch, Anayasa Mahkemesi kararını hiçe sayarak uçağı düşürür. Oysa Anayasa Mahkemesi bir hayatın başka bir hayatla ölçülemeyeceğine hükmetmiştir. Lars Koch 164 kez cinayet suçuyla yargının karşısında Yani sizlerin ….Hayatı ne ölçüde siyah ve beyaz diye ayırabiliriz? Vicdan mantık ve etik hukuktan üstün müdür? Lars Koch bir kahraman mı yoksa katil mi? Yaşadığımız terör çağında güvenlik mi daha önemli yoksa özgürlük mü? Bütün soruların cevaplarına siz karar vereceksiniz. Bu davada yargıç sizsiniz.izleyici olarak oyunuzu kullanarak Lars Koch’un kaderine hükmetme gücüne ve sorumluluğuna sahipsiniz. Mahkeme salonuna gelin olayı tüm ayrıntılarıyla dinleyin. Özgür iradenizle karar verin Mahkemenin hakimi sizin kararınızı sonuç olarak açıklayacak.

  4. 7 Kocalı Hürmüz

Konusu:
Türk mizahının önemli isimlerinden Sadık Şendil’in kaleme aldığı, farklı meslek ve tiplerden 6 kocası olan Hürmüz’ün yedinci kocasıyla evlenmesiyle yaşanan olayları mizahi bir dille anlatan “7 Kocalı Hürmüz” müzikali, iddialı kadrosu ve usta tiyatrocu Müjdat Gezen’in yorumuyla yeniden sahneye taşınıyor.

  5. Cimri

Konusu:
Cimri, farklı oyuncular tarafından defalarca oynanmış bir oyundur. Tıpkı Lüküs Hayat gibi pek çok kez sahnelenen Cimri, tiyatro severlerin mutlaka izlemesi gereken oyunlar arasında yer alıyor.  17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere’in ünlü eseri Cimri’de belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden bir çok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakıyor, garip rastlantılara tanık oluyoruz. Semaver Kumpanya 14. Yılını doldururken, büyük komedya yazarı Moliere’in sahneye tabilik getirme çabasına, güldürücülüğünü kaybettirmeden ciddileştirdiği komedyasına katılıp, her zaman olduğu gibi Semaver Kumpanya diliyle hikayesini anlatmaya hazırlanıyor.

  6. Kayıtsız

Konusu:
İzlerken düğüm düğüm olacağınız hatta sarsılacağınız bir oyun olan Kayıtsız, Seda Oğuz ve İhsan İlhan’ın başrolü ile seyirciler ile buluşuyor. İnsanlar kaça ayrılır ?
İyiler, kötüler, beyazlar, siyahlar, erkekler, kadınlar?
İnsanlar karamsarlar ve vurdumduymazlar üzere ikiye ayrılırlar. Günümüzde karamsar değilsen kesin vurdumduymazsın demektir. Bir de deliler var değil mi?
Hayatta birçok şeye müdahale edebiliriz ama bizim seçemediklerimiz de bizim yolumuz olur bazen.
Bir kadın , bir erkek , bir mekan. Kayıtsız kalınamayan birçok şey.

  7. Fotoğraf 51

Konusu:
Fotoğraf 51, DNA, x-ışınları, fosfatlar ve hırslı bir yarışın ortasında ‘yaşamın sırrını’ bulmaya çalışan bir grup bilim insanını anlatıyor. Bunu yaparken de insanı kusurlu kılan özellikleri, denklemin parçası haline getiriyor. Mesela, bilim insanlarının çok iyi bildikleri bir şey var: Bilim ne kadar kesin değerler üzerine kurulu olsa da, onu yapan kişilerin seçimlerinden, yeteneklerinden, karakterlerinden, korkularından, hatta aşklarından bağımsız düşünülemez.

  8. Azizname

Konusu:
Daha önce yapılan sahnelemelerinde on binlerce seyirciye ulaşan oyun, İstanbul’da ilk kez Yücel Erten tarafından sahneye taşınıyor. Azizname, yenilenen güçlü sanatçı ve tasarımcı kadrosuyla önce İstanbul’da, daha sonra tüm Türkiye’de seyircisi ile buluşacak.

  9. Kalp

Konusu:
Nilperi Şahinkaya, Aras Aydın, Cem Yiğit Üzümoğlu gibi isimlerin yer aldığı Kalp oyununda yer bulabilene aşk olsun. Çok severken kaybedenlerin uğrak noktası olan Kalp, 80’li yıllarda geçen olayları anlatıyor.

  10. Yutmak

Konusu:
“Ben genellikle dünyadaki en tuhaf insan olduğumu sanırdım, ama sonra dünyada o kadar çok insan var ki, kendini benim kadar tuhaf hisseden ve benimle aynı biçimde arızalı başka biri olabilir diye düşündüm. Onu hayal ettim ve onun da beni hayal ettiğini düşündüm. Sen eğer ordaysan bunu okuduğunu umut ediyorum, ve bilmelisin, işte ben de buradayım ve en az senin kadar tuhafım.” diyen 3 farklı karakterdeki kadının hikayesini anlatan Yutmak, yine zor yer bulabileceğiniz oyunlar arasında yer alıyor.  Yer bulabilirseniz mutlaka gitmelisiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. ihsanemrem_avatar
    2 sene önce

    ilgimi çekti, takiplerinde olacağım.eyvallah admin 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir