1. Ana Sayfa
  2. Teknobilim
  3. Kablosuz Şarj Telefona Zarar Verir mi?

Kablosuz Şarj Telefona Zarar Verir mi?

kablosuz şarj telefona zarar verir mi?

Hızlı bir şekilde hayatımıza giren kablosuz şarj teknolojisi, bir çok soruyu da beraberinde getirdi. Google’a kablosuz şarj telefona zarar verir mi yazıp arattınız ve çıkan sonuçlar da cevabınızı alamayıp buralara kadar geldiniz. Merak etmeyin sizin için kablosuz şarj telefona zarar verir mi veya kablolu şarj daha mı iyi bir seçenek hepsini gözden geçireceğiz hadi biraz temele inerek başlayalım.

  Kablosuz şarj nedir?

Akıllı telefonlar, geleneksel USB’den şarj aletlerini takmaya gerek kalmadan kablosuz şarj edilebilir. Basit bir ifadeyle kablosuz şarj aletleri, bir radyo frekansı gibi iletilen elektromanyetik alan üretmek için sarmal bir iletken kullanır. Kablosuz şarja uygun şekilde donatılmış bir telefon yerleştirdiğinizde telefonun içindeki elektromanyetik alan, telefonu şarj edebilmek için yeterli gücü sağlayan bir elektrik akımı üretir. Böylece telefonunuz şarj olamaya başlar.

  Kablosuz şarj telefona zarar verir mi? Telefonun pil ömrünü etkiler mi?

Kablosuz şarjda ki manyetik alan çok zayıf ve şarjdaki telefonunuza ulaşmaya yetecek kadar küçük bir menzile sahiptir. Elektrikli diş fırçası veya tıraş makineleri için kullanılan kablosuz şarj cihazına çok benzer. Manyetik alanın kısa olmasından dolayı da insanlar için zararı yoktur.

kablosuz şarj

Kablosuz şarj telefona zarar verir mi? Kablolu şarj mı, kablosuz şarj mı gibi ilgili bazı tartışmalar var ve sürmeye de devam ediyor. Fakat son araştırmalar, telefonun pil ömrü üzerindeki etkinin bir kablolu şarj cihazının etkisinden farklı olarak başka bir etkisi olmadığını öne sürüyor. Ayrıca sürekli olarak yüzde 0 ila 100 arasında şarj etmek lityum iyon pilin bozulmasını hızlandıracaktır. Bunun nedeni, yükü oluşturan iyonların, elektrik verirken pozitif bir katot ve şarj edilirken bir negatif anot arasında bir elektrolit boyunca ileri geri hareket etmelerinin gerekmesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 9 Güzel Tasarruf Yöntemi ile İPhone Pil Ömrü Uzatma

Bir pili yüzde 0 ile yüzde 100 arasında şarj etmek, iyonların daha fazla seyahat etmesi gerektiği anlamına gelir ve bu da, şarjın yüzde 30 ile yüzde 80 arasında değişmesine kıyasla elektroliti daha hızlı yıpratır. Aynı zamanda, telefonunuzu sürekli olarak dolu tutmak veya yüzde 50 ila 100 arasında şarjda tutmak da iyon hareketini azaltır ve elektrot bozulmasını yavaşlatır. İdeal olarak sizlere tavsiyemiz telefonunuzu çoğunlukla yüzde 50 ila 80 arasında şarj ederek bu aralığı kullanmanız. Bu batarya ömrünüzü arttıracaktır.

  Kablosuz şarj cihazları telefonların ısınmasına neden olur mu?

Kablosuz şarjı kullanırken telefonunuzun etrafında yaklaşık 30 santigrat dereceye ulaşabilen sıcaklık oluşur. Bu kulağa sıcak geliyor olabilir ama aslında avucunuzun içinde ki sıcaklıktan çok fazla değil. Telefonun belirli bir seviyeden fazla ısınmasını önlemenin en iyi yolu telefonunu koruyucu kılıfından çıkarmaktan geçiyor. Ayrıca, manyetik alanın telefonun şarj bobini ile hizalanması için telefonun şarj pedine doğru şekilde oturduğundan emin olun.

Telefonu şarj pedine koymadan önce arka plan uygulamalarını kapatmanızı öneririz. Şarj esnasında telefonunuzu kullanmamanız da iyi olur. Çünkü şarjdayken ekranın açık olması, telefon görüşmesi gibi işlemler telefonunuzun sıcaklığının daha hızlı artmasına neden olur. Ayrıca, telefonun doğrudan güneş ışığı altında şarj olmadığından emin olun. Arabalardaki çoğu kablosuz şarj yeri, ön panelin altındaki bir köşede veya orta konsolda bulunur. Buralarda bulunması ön cama bir telefonun monte edilmesinden daha az sorun teşkil eder. Telefon aşırı ısınırsa, pilin dejenere olduğunun ve şarj verimliliğini kaybettiğinin bir işaretidir, bu da daha fazla enerji gerektiği anlamına gelir. Çoğu akıllı telefonlar çok ısındığında kendilerini kapatırlar fakat sizin telefonunuz bunu yapmıyorsa, aşırı ısındığında telefonunuzu elle kapatın ve soğuyana kadar açmayın.

  Kablosuz şarj cihazları kredi kartlarına zarar verir mi?

Kablosuz şarj telefona zarar verir mi? Vermez. Ama zarar verdiği şeylerde vardır. Kablosuz şarj cihazları telefonunuzu şarj etmek için manyetik indüksiyon kullandığından, bir kredi kartı veya benzeri manyetik şeride sahip kartlardaki depolanan bilgileri ve içeriğindeki verileri, çalışma şekillerini yada yeni nesil kimlik kartlarınız gibi şeyleri potansiyel olarak etkileyebilir. Bu tür öğeleri şarj aleti ile telefon arasına yerleştirmeyin. Telefonunda cüzdan kılıflara sahip kullanıcıların özellikle bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir.

Yorum Yap