1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Ünlü Düşünür Sigmund Freud Hakkında 5 Eğlenceli Gerçek

Ünlü Düşünür Sigmund Freud Hakkında 5 Eğlenceli Gerçek

featured

Dünya çapında psikanalizin babası olarak bilinen Sigmund Freud, yirminci yüzyılın en etkili ve tartışmalı karakterlerinden biridir. Ayrıca İnsan kişiliğinin anlaşılmasına tamamen yeni bir yaklaşım getirdiğiyle tanınıyor. Zamanımızın en ünlü karakterlerinden biri olmasına rağmen, kesinlikle onun hakkında bilmediğiniz birçok ilginç şey var. Ovvah.com ekibi olarak, zihni görme şeklimizi değiştiren bu fizyolog, doktor, psikolog ve düşünür hakkındaki en ilginç gerçekleri inceleyeceğiz. Buyurun başlayalım.

  Sigmund Freud, sekiz çocuğun en büyüğüydü

Freud 6 Mayıs 1856’da Moravia, Freiberg’de doğdu. Babası Jakob yün tüccarıydı ve önceki evliliğinden iki çocuğu vardı. Annesi Amalia, kocasından yirmi yaş küçüktü. Babasının işinde başarısız olması, aileyi Viyana’ya taşınmak için evlerini terk etmeye zorladı. Freud’un ebeveynlerinin yedi çocuğu daha vardı. Bununla birlikte, Freud kendini annesinin gözdesi olarak tanımlıyordu. Bir keresinde Freud’un kendisi şunları söyledi:

“Anneleri tarafından tercih edildiğini veya tercih edildiğini bilen insanların yaşamlarında, kendilerine özgü bir kendi kendine yeterlilik ve genellikle gerçek başarı getiren sarsılmaz bir iyimserlik olduğuna dair kanıtlar buldum. ”

  Freud, bir avukat ve kokain tüketicisiydi

Zararlı etkileri keşfedilmeden önce, kokain genellikle analjezik olarak ve ruh halini iyileştirmek için kullanıldı. Hatta yaygın ev ürünleri, alkolsüz içecekler ve boğaz pastilleri formülasyonunda bile kullanılmıştır. Freud, kokainin potansiyel antidepresan etkileriyle ilgilendi ve kullanımını farklı amaçlarla savundu. O zamanlar kokain her türlü ağrı için her derde deva olarak kabul edilirdi. Bununla birlikte, kokain bağımlılık yaratan ve zararlı yan etkileri bilinince, Freud’un tıbbi itibarı etkilendi ve kendisi bir bağımlı haline geldi.

  Freud sevdiği kadınla evlenmek için doktor oldu

26 yaşındayken Freud tanıştıktan iki ay sonra çıkmaya başladığı Martha Bernays adında 21 yaşındaki bir kadına aşık oldu. Ama o hala ailesiyle birlikte yaşayan fakir bir öğrenciydi ve bilim laboratuvarındaki çalışmaları bir aileyi desteklemek için yeterli değildi.

Martha ile tanıştıktan altı ay sonra, doktor olmak için bilimsel kariyerinden vazgeçti. Üç yıl Viyana Genel Hastanesi’nde eğitim gördü ve nadiren Almanya’ya taşınan kız arkadaşını görebildi. Dört yıl bekledikten sonra Freud ve kız arkadaşı evlendi. Çiftin altı çocuğu vardı.

  Freud “konuşma terapisini” geliştirdi

Freud’un teorileri genellikle mevcut psikoterapistler tarafından eleştirilse veya reddedilse de, birçoğu ünlü psikanalistin yöntemini  terapileri için bir temel olarak kullanmaya devam ediyor. “Konuşma terapisi” olarak da bilinen psikanalitik terapi, mevcut analistlerin terapilerinde önemli bir rol oynamaktadır ve birçok terapötik tekniğin önemli bir parçası haline gelmiştir.

Konuşma terapisinin kullanımı, hastanın mevcut zorluklarında rol oynayabilecek kalıpları veya önemli olayları gün ışığına çıkarmaya çalışır. Psikanalistler, çocukluk olaylarının ve duygularının, düşüncelerinin ve bilinçdışı motivasyonlarının akıl hastalığı ve uyumsuz davranışlarda önemli bir rol oynadığına inanırlar.

  Freud, Naziler yüzünden Viyana’yı terk etti

Naziler Avusturya’yı işgal ettiğinde, kitaplarının çoğu diğer ünlü düşünürlerin kitapları ile birlikte yakıldı. Konu hakkındaki görüşüne ilişkin  Freud, bir arkadaşına şunları söyledi: “İlerleme kaydediyoruz. Orta Çağ’da beni yakacaklardı, bugünlerde kitaplarımı yakmaktan mutluluk duyuyorlar. ”

Freud ve kızı Anna Gestapo tarafından sorgulandı ve arkadaşı Marie Bonaparte sayesinde İngiltere’ye geçişlerini güvence altına alabildi. Bonaparte ayrıca Freud’un dört küçük kız kardeşini kurtarmaya çalıştı, ancak bunu başaramadı. Dört kadın Nazi toplama kamplarında öldü.

Yorum Yap