1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Kaliteli Zaman Geçirmenizi Sağlayacak En iyi Distopik Filmler

Kaliteli Zaman Geçirmenizi Sağlayacak En iyi Distopik Filmler

en iyi distopik filmler

Öncelikle bilmeyenler için en iyi distopik filmler başlığımızda bulunan distopik film nedir? ona bir göz atalım. Distopi kelimesi aslında ütopyanın zıt anlamlısıdır. Ütopya her şeyin mükemmel olduğu bir yer veya durumu tanımlarken, distopya ise her şeyin sarpa sardığı tabiri caiz ise cehennem gibi bir yer veya durumu ifade eder. Distopik filmler doğası gereği bilim kurgu türünün bir parçasıdır. Distopik filmler genellikle totaliter toplumları yada çevresel veya sosyal bozulmaları ele alır.

Örnek verecek olursak Açlık Oyunları serisi ilk çıktığından büyük bir yankı uyandırdı. Bunun ardından Divergent daha sonraları ise The Maze Runner gibi filmler de büyük işler yapmayı başardı. Yine de bu filmlerin hiçbiri bu listede bulunmayacak. Çünkü bu filmler bize göre biraz daha bilim kurgu türüne yakın. Yine de izlemek isterseniz distopik film türüne yakın olan Escape From New York, Robocop, Strange Days, Alphaville, Silent Running ve Code 46 filmlerini de izleyebilirsiniz. Gelin lafı daha fazla uzatmadan sizlere hazırladığımız şimdiye kadarki en iyi distopik filmler listesine yakından bakalım.

  İşte en iyi distopik filmler listesi…

  Nineteen Eighty-Four (1984)

Özet:

3. Dünya Savaşı sonrasında geçen distopik film de dünyanın en büyük devleti Okyanusya’dır. Bu imparatorluk korku üzerine kurulmuş ve değil kitap okumak aşık olmak bile yasaktır. Fakat hükümetin haberleşme ve sansür bakanlığında çalışan Winston Smith, Okyanusya’yadaki her şeyin bir yalandan ibaret olduğunu öğrendiği an hayatını üzerine kurduğu bu sahte dünyayı sorgulamaya başlayacaktır.

  Battle Royale (2000)

Özet:

Japon hükümeti yakın gelecekte gençlerin neden olduğu şiddet içeren eğlence faaliyetlerini durduramayacaktır. Kısacası, öğretmenler, aileler ve toplum bir bütün olarak gençliğin yarattığı korku bulutuna yenik düşüyor. Olaylar tırmandıktan sonra Japon hükümeti “Battle Royale” adlı bir yasa çıkardı. “Battle Royale” yasasına göre, her yıl ülkeden rastgele bir lise sınıfı seçiliyor ve o sınıftaki öğrenciler hükümetin bilmediği bir adaya götürülüyor.

  City of Lost Children (1995)

Özet:

1995 de yayımlanan, Marc Caro ve Jean-Pierre Jeunet’nin yönetmenliğini üstlendiği film de göz alıcı dekorlar, usta işi özel efektler, Jean-Paul Gaultier kostümleri ve ucube karakterleriyle, çılgın bir hayal alemi sizleri bekliyor.

  Soylent Green (1973)

Özet:

2022 yılında aşırı çoğalan nüfus yüzünden açlık sınırında olan ve yeni besin kaynakları arayan insanlık, New York’lu bir polis sayesinde yeni yollar keşfedecek.

  The Trial (1962)

Özet:

Filmde bir sabah uyandığında odasında polisleri bulan ve hakkında dava açılmış olduğunu öğrenen, lakin ne ile suçlandığını bir türlü öğrenemeyen banka memuru Josef K.’nın gerçek dışı ve absürd durumu anlatılıyor.

  Twelve Monkeys (1995)

Özet:

Ölümcül bir virüs 1996 yılında 5 milyar kişinin ölümüne neden olur. Yıl 2035 olduğunda dünya nüfusunun yalnızca %1’i hayatta kalmıştır. İnsanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlamış ve virüsün üstesinden gelmek için yollar aramaktadırlar. Mahkumlardan James Cole, zaman makinesiyle yanlışlıkla 1990 yılına gönderilir ve akıl hastanesine düşer.

  THX1138 (1971)

Özet:

İnsanoğlu 25. yüzyılda yeraltında ultra hijyenik ortamlarda yaşamakta ve artık bir isimleri ya da kimlikeri yoktur. Herkesin bir kodu vardır ve insanlar özel bir ilaçla duygulardan arındırılarak nüfusu belli bir sayıda tutabilmektedirler. Sıradan bir işçi olan THX 1138 evİini LUH 3417 isimli bir kadınla paylaşmaktadır. Hergün aldıkları ilaçlar aralarında bir ilişki olmasını engeller. ilacı almayı reddeden LUH’a,THX ‘de katılır ve böylece değişim başlar.

  Minority Report (2002)

Özet:

Dedektif John Anderton, cinayetler daha işlenmeden fark edip suçluları yakalayan bir polis biriminin başındadır. Fakat sistem bir anda tersine döner ve özel birim cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer.

  They Live (1988)

Özet:

Başka bir boyuttan gelen insan formundaki uzaylılar tarafından tüm dünyanın beyinleri kontrol edilmektedir. John Nada isimli bir kasabalı işçi bunu fark edecek ve dünyayı kurtarmaya çalışacaktır.

  The Matrix (1999)

Özet:

İki türlü gerçeklik vardır: biri yaşanan, öteki yaşamın ötesinde olan. Bunlardan biri rüya, öteki de Matrix’dir. Ünlü film serisini anlatmaya gerek yok izlemeyen kaldıysa mutlaka izlesin.

  Gattaca (1997)

Özet:

Genetik mğhendislik çok ilerlemiş ve üst makamlar için süper insan ırkı üretilmiştir. Normal insanlar işsiz kalmış ve ikinci plana itilmiştir. Normal insan olan Vincent bir kaç hile ile Gattaca şirketinde iyi bir pozisyonda iş bulur. Fakat şirkette işenen bir cinayet tüm dikkatleri Vincent’ın üstüne çekecektir.

  Brazil (1985)

Özet:

Her şeyi görüp kontrol eden bir bilgisayar tarafından idare edilen geleceğin fütüristik dünyasında istatikçi Sam Lowrey, rüyalarında sürekli olarak aynı kadını kurtardığını görmektedir. Bir gün Jill Layton isimli genç bir kadın terörist olmakla suçlanır, hata kontrolleri tarafınca Sambir yanlışlık olduğunu farkeder ve Jill ile tanışır. Sam, onun rüyalarında kurtardığı kız olduğunu fark edecek ve onu kurtarmaya çalışacaktır.

  Fahrenheit 451 (1966)

Özet:

Kitapları yakmakla görevlendirilmiş olan itfaiye eri Montag kitap okumaya cesaret eden devrimci öğretmen Clarisse’le tanışınca kendisini amansız bir kovalamacanın içinde bulur.

  Mad Max Serisi (1981)

Özet:

Mad Max film serisi kesinlikle en iyi distopik filmler listemizdeki en distopik film ünvanını hak ediyor. Gerek filmin geçtiği dünya gerek kahramanlar gerekse konusuyla sinema başyapıtlarından bir tanesi.

  Children of Men (2006)

Özet:

2027 dünyasında son doğan bebeğin üzerinden hemen hemen 19 yıl geçmiştir. Toplumun çoğu kaçınılmazı kabul etmiş, geriye kalanlar ise umudunu kaybetmeden mücadeleye devam eder.

  Dark City (1998)

Özet:

John Murdock, hafızasını kaybetmiş bir şekilde bir otel odasında uyanır ve canice işlenmiş cinayetlerin katili olarak arandığını görür. Yeraltında saklanan Murdock, zamanı durdurabilen, şekil değiştirebilen, insan beynini kontrol edip olayları istedikleri şekilde değiştirebilen The Strangers olarak tanımlan bir türle karşılaşır. Murdock, bu yaratıkları bir şekilde yok etmeli ve hafızasını geri kazanıp kendini temize çıkarmalıdır.

  A Clockwork Orange (1971)

Özet:

Çoğunluğu gençlerden oluşan bir çete her gece insanlara saldırmakta, onları dövmekte ve tecavüz etmektedirler. Gruptakiler gençlerden biri olan Alex ile tartışır ve onu gruptan atıp polisin yakalamasını sağlarlar. Cezasında azaltma almak için beyin yıkama terapisi yapılmasını kabul eden Alex, terapi sonrası şiddetten ne kadar nefret etsede geçmişi onu rahat bırakmayacaktır.

  Akira (1988)

Özet:

3. Dünya Savaşı bitmiş ve üstünden 31 yıl geçmiş. Savaşta yıkılan Tokyo’nun yerine yapılan Neo-Tokyo’da kaos hüküm sürmektedir. Kaneda ve onun motosiklet çetesi, devleti hiçe sayarak kendi bildikleri gibi yaşamaktadırlar. Bir gün çete üyelerinden Tetsuo, küçük bir çocuğun bulunduğu bir kazaya karışır ve yaralanır. Olay yerine gelen birlikler Tetsuo’yu alarak üzerinde bir takım deneyler yapacaklar ve sorulara yanıt bulmaya çalışcaklar.

  Blade Runner (1982)

Özet:

Distopik bir uzay dünyasında Tyrell adlı şirket Replikant, yani dış görünüm olarak insan türünden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedir. Bu robotlar dünya dışı kolonilerde tehlikeli ve illegal işlerin yaptırılması için kullanılmaktadır. Bu işlerde kullanılan robotları ise Blade Runners isimli özel polis birimi yakalanmaktadır. Kıdemli bir Blade Runner olan Rick Deckard, tam görevini bırakacakken Los Angeles’daki bir grup replikantı yakalanması içi verilen son bir görevi kabul edecek fakat görünüşte insandan hiçbir farkı bulunmayan bu robotları yakalamak hiçte kolay olmayacaktır.

Yorum Yap