1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. MEB’in Öğretmen Adaylarına Önerdiği MEB Film Listesi

MEB’in Öğretmen Adaylarına Önerdiği MEB Film Listesi


Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulamaya koyulan aday öğretmenler için yetiştirme süreçlerinde stajyer öğretmenlerin izlemeleri ve okumaları için filmler ve kitaplar belirlendi. Stajyer öğretmenler eğitimleri boyunca bu filmleri izleyip kalan zamanlarında ize yine MEB tarafından önerilen kitapları okuyacaklar ve bu film ve kitaplar için inceleme yazacaklar. Bizde gerçekten güzel ve aynı zamanda etkili filmlerden oluşturulmuş merak edenler ve stajyer öğretmenlerimiz için MEB film listesi derledik.

Film bilgileri TMDB‘den alınmıştır. İyi seyirler dileriz

  1. 3 Idiots

Konusu:

Rancho Hindistan’ın en prestijli üniversitesini kazanır. Orada tanıştığı iki arkadaşıyla kampüsü alt üst etmeleri ve üniversitenin rektörüyle yaşadıkları yeri geldiğinde kahkahalar attıran yeri geldiğinde duygulandıran harika bir komedi filmi. MEB film listesi içinde gülerken düşündüren harikulade bir baş yapıt.

  2. 400 Darbe / The 400 Blows

Konusu:

1959 yapımı MEB önerdiği filmler arasında ilgisiz ebeveynleri ve yasalar arasında kendisine iyi hayat kurmaya çalışan Antoine Doniel’in mücadelesine tanık oluyoruz.

  3. American Teacher

Konusu:

Amerikalı öğretmenlerin yaşadığı geçim sıkıntılarını ve bu eğitimcilerin çocukların gelişimde oldukça büyük yeri varken bu sıkıntıların onları ve çocukları ne kadar etkileyeceğini gerçekçi bir gözle yansıtan harika bir yapım. MEB film önerisi listesinin en önemli yapımların bir tanesi.

  4. Arkadaşımın Evi Nerede / Khane-ye Doust Kodjast?

Konusu:

1987 İran yapımı film, MEB film listesi nde gerçek mekanlarda çekilmiş ve köy yaşamını tüm gerçekliğiyle göstermesiyle yer bulmuştur. Bir çocuğun komşu köyden bir arkadaşının kendisinde kalan defterini ona ulaştırma çabasını konu ediyor.

5. Asyanın Kandilleri (Belgesel)

Konusu:

MEB önerdiği filmler listesinde belgesel olarak yayınlanmış Türk coğrafyasında yaşamış; bilim, sanat ve kültür alanın da dönemini ve toplumu etkilemiş şahsiyetlerin ele alındığı mükemmel bir yapıttır.

  6. Bana Güven / Lean on Me

Konusu:

Müdür Joe, Eastside Lisesine atandığında, çete üyesi öğrenciler ve grafitilerle kaplı duvarlarla karşılaşır. Okulu tekrar eski haline dönüştürmek için kollarını sıvar. MEB film listesi nde izlemeniz gereken harika bir Morgan Fremann filmi

  7. Batıya  Doğru Akan Nehir (Belgesel)

KONUSU:

Antik dünyadan günümüz dünyasına Doğu’dan Batıya mükemmel bir belgesel serisi. MEB filmler listesi nde yine harikulade bir belgesel.

  8. Bay Lazhar / Monsieur Lazhar

Konusu:

Montreal’ de bir ilkokul öğretmeninin intihar etmesi sonucu onun yerine gelen ve benzer bir hikayesi olan siyasi göçmen Lazhar’ın ve ççocukların öyküsünü konu edinen film MEB film önerisi listesinde psikolojik açıdan harika bir yapım.

  9. Billy Elliot

Konusu:

1984 Madenciler grevinin arka planında bir hayat. Boks ringlerinden baleye evrilen bir yaşam öyküsü. Ailesinin belirlediği yollarda kendi iç çatışmasını parmak uçlarında yaşayan bir hikaye. MEB önerdiği filmler arasında bir kendini bulma hikayesi.

  10. Bir Fazlası Değil / Not One Less

Konusu:

Çinin kırsal bölgelerinden birisinde geçici öğretmenlik için görevlendirilen ve en önemli görevi öğrencilerden hiç birisini kaybetmemek olan wei’nin, öğrencilerden birinin iş aramak için büyük şehre gidişini konu edinen filmdir.

  11. Birinci Sınıf / The First Grader

Konusu: 

2002 yılında Kenya hükümeti ilköğretimin parasız olacağını ilan eder Küçük bir dağ köyündeki ilkokulun yeni bir öğrencisi vardır; 80’li yaşlardaki Kimani Maruge …

  12. Can Dostum / Good Will Hunting

Konusu:

MEB film listesi içinden sıradaki filmimiz Can Dostum. Will Hunting, son derece zeki fakat eziyet çekmiş genç bir adamdır. Yine başını derde sokan kahramanımızı, onun dehasını keşfeden Matematik Profesörü Lambeau kurtarır ama iki şartı vardır: Will, Lambeau ile matematik derslerine katılmalı ve terapiye başlamalıdır.

  13. Canım Öğretmenim / Monsieur Lazhar

Konusu:

MEB filmler listesi sıradaki filmimizde, Montreal’de Cezayirli bir göçmen olan Bachir Lazhar, çok sevilen ve sınıfta gerçekleştirdiği intihar sonucu ölen bir ilkokul öğretmeninin yerine geçmek üzere hemencecik işe alınmıştır. Sınıf yavaş bir iyileşme süreci geçirirken Bachir’in acılı geçmişinden hiç kimse şüphe etmemektedir. Fakat bu geçmiş öylesine rahatsız edicidir ki eğer öğrenilirse sonuçları Bachir’in ülkeden atılmasına kadar gidebilir.

  14. English Vinglish

Konusu:

Ailesi tarafından İngilizce bilmediği için küçük aşağılanmalara maruz kalan bir kadının, yeğeninin düğünü için Manhattan’a gitmesiyle, kendine olan güvenini kazanma sürecini anlatan bir film.

  15. Etek Günü / La Journêe de la Jupe

Konusu:

Duygusal açıdan hassas bir yapıya sahip olan öğretmen Sonia Bergerac, problemli çocuklarla ilgilenmektedir. Sonia, bir öğlen öğrencilerinden birinin çantasında bir silah bulur ve kazara ateşlediği silah bir öğrencisinin bacağına isabet eder. Bu talihsiz olay, okul idaresi tarafından bir ‘rehin alma’ durumu olarak algılanır ve okulun etrafı ebeveynler, gazeteciler ve polislerle çevrilir. Her şeyin üst üste gelmesi, sinir sistemi harap olmuş Sonia’yı çıldırmanın eşiğine getirir.

  16. Hababam Sınıfı Serisi (1975)

Konusu:

MEB filmler listesi içinde ülkecek yakından tanıdığımız yeşilçam film serisinde, Özel Çamlıca Lisesi’inde eğitim gören fakat aşırı derecede haylaz öğrencilerden oluşan Hababam Sınıfı ile okul yöneticilerinin aralarında yaşananlar konu alınıyor.

  17. İki Dil Bir Bavul

Konusu:

Bir Türk öğretmen uzaklardaki bir Kürt köyüne atanır. Fakat öğretmen Kürtçe bilmediği gibi öğrencilerde Türkçe bilmez.

  18. İmparatorlar Kulübü / The Emperor’s Club

Konusu:

St. Benedict’s Akademi’de eğitmenlik yapan idealist ve tutkulu William Hundert, ‘The Emperor’s Club’ isimli geleneksel sınıflar arası yarışma için öğrencilerini eğitirken, öğretmenin hayatı sınıfa ünlü bir politikacının oğlu olan Sedgewick Bell isimli öğrencinin gelmesiyle değişecektir.

  19. Kalk ve Diren / Stand and Deliver

Konusu:

Jaime Escalante, İspanyol mahallesindeki bir okulda matematik öğretmenidir. Öğrencilerinin potansiyele sahip olduğuna inanarak, çete üyelerini ve umutsuzları ülkenin en iyi cebir ve matematik öğrencilerine dönüştürmek için alışılmadık öğretim yöntemlerini benimser.

  20. Kara Tahta / Takhtesiah (Blackboards)

Konusu:

Savaş sonrası yıkılmış bir toplumda öğretmenlerin sırtlarına kara tahtaları alarak yıkılmış bir toplumu eğiterek yeniden ayağa kaldırmalarını konu edinen çarpıcı bir yapım.

  21. Kerkenez / Kes

Konusu:

İngiliz sinemasının en büyük isimlerinden Ken Loach’ın en önemli filmlerinden birisi * Billy Casper (David Bradley) İngiltere’nin en fakir semtlerinden birisinde yaşar. Okula konsantre olamayan ve kötü notlar alan Casper, büyük ağabeyi tarafından sürekli dövülür ve diğer insanlar tarafından gözardı edilir. Birgün, Kestrel adında biriyle tanışır ve karakterinin o ana değin hiç farkında olmadığı bir tarafını keşfeder.

  22. Koro / LesChoristes

Konusu:

Fond de l’Etang, Fransa’da disiplin delisi bir müdür olan M. Rachin tarafından yönetilen sorunlu erkek çocukları için eğitim veren bir yatılı okuldur. Ancak onun sistemi asi ruhlu çocuklar üzerinde hiçbir işe yaramamaktadır. Bir gün okula M.Clement Mathiue adında yeni bir eğitmen gelir. Yanında kendi eğitim silahını da getirmiştir: Müzik…

  23. Kör Nokta / The Blind Side

Konusu:

Babasının kim olduğunu bilmeyen, annesi uyuşturucu müptelası, on üç kardeşin arasında kimsenin umursamadığı Afro Amerikan genç bir çocuğun hayatı sokaklarda geçmektedir. Okuma yazma bilmeyen, okulda son derece başarısız olan bu çocuk, zengin bir aile tarafından himaye edilmeye başlandığında hayatı değişecektir. Okulda futbola başlayan genç, sonunda kendi yeteneğini keşfetmiştir. Ve bir gün Ulusal Futbol liginin en çok aranan sporcularından biri olacaktır.

  24. Küçük Ağacın Eğitimi / The Education of Little Tree

Konusu:

Küçük Ağaç anne ve babasını kaybetmesinin ardından büyük anne ve babasıyla yaşamak üzere dağlara gönderilir. Böylece Küçük Ağaç için keşiflerle ve mistik Kızılderili Willow John gibi iyi arkadaşlarla yeni bir hayat başlar. Büyük buhran zamanlarında hayatın tüm zorluklarına rağmen Küçük Ağaç unutulmaz zamanlar geçirir.

  25. Malcolm X

Konusu:

Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından ve siyahi liderlerinden biri olan Malcolm X’in hayatı, Spike Lee’nin yaratıcı bakış açısı ile beyaz perdeye aktarılıyor.

  26. Olmak ve Sahip Olmak / Être et Avoir

Konusu:

Film, Fransız bir köydeki çocukların yakınlarda gidebilecekleri bir okul olmadığı için köyden uzak birleştirilmiş bir sınıfı ve bir öğretmeni olan bir okula kaydolduktan sonraki yaşanılanları konu ediniyor.

  27. Öğretmen / Teaching Mrs. Tingle

Konusu:

Grandsboro Lisesinde öğrenci olan Leigh Ann Watson eğitimine dışarda devam edebilmek için burs kazanmak zorundadır ve bu bursu kazanmanın tek yolu ise okulda derece yapmasıdır. Bütün dersleri çok iyidir ama ‘Tarih’dersinden de A alması gerekmektedir. Ama bu o kadar kolay olmayacaktır.

  28. Öğretmenim Bay Kim / My Teacher, Mr. Kim

Konusu:

Mr. Kim her ne kadar iyi bir öğretmen olsa da para konusunda aç gözlüdür. Öğrencilerin notlarını yükseltmek için rüşvet bile alan Kim sınırları iyice zorladığı bir dönemde okuldan atılır. Yeni görev yeri ise kırsaldaki bir köyokuludur.

  29. Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society

Konusu:

50’lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni ingilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.

  30. Özgürlük Yazarları / Freedom Writers

Konusu:

MEB film listesi içinden sıradaki filmimiz Özgürlük Yazarları. Birbirlerinden farklı ama ortak olarak hayattan beklentileri olmayan karakterle dolu koca bir sınıf öğrencinin arasında idealist duygularla öğretmenlik yapmaya yeni başlayan Erin’in işi her ne kadar kolay olduğunu düşünse de sandığından da zor olacaktır.

  31. Patch Adams

Konusu:

Yaşanmış bir hayat hikayesinden alınmıştır. İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in (Monica Potter) öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

  32. Ron Clark’ın Hikâyesi / The Ron Clark Story

Konusu:

Bir öğretmenin birçok öğrencinin hayatını nasıl etkileyebileceğini gözler önüne seren filmde öğretmen Ron Clark’ın gerçek hayat hikâyesi anlatıyor.

  33. Sessizlik / Dogani

Konusu:

Gerçek bir dramaya dayanan filmde, kızının ameliyatı için ücretli öğretmenlik yapan Gang In-ho, gittiği okulda bir takım garip olaylarla karşılaşır. Küçük çocuklar sürekli cinsel istismara uğramakta ve fiziksel şiddet görmektedir. Bu durumu öğrenen Gang In-ho, bütün dünya kamuoyuna bu trajediyi anlatma kararı alır.

  34. Sevgili Öğretmenim / Mr. Holland’s Opus

Konusu:

MEB film listesi içinden sıradaki filmimiz Sevgili Öğretmenim. Bazen öğretmenler öğrencilerinde farkında olmadıkları yetenekleri keşfederler.. bazen Mr. Holland gibi birisi çıkar ve hayatınıza girer…

  35. Sevgili Öğretmenim / To Sir with Love

Konusu:

Asıl mesleği olan mühendislikle ilgili bir iş bulamayan Mark Thackeray (Sidney Poitier) mecburiyet karşısında Londra’nın kenar mahallelerinden birindeki bir lisede öğretmen olarak işe başlar. Bu genç, deneyimsiz üstelik de siyahi olan yeni öğretmenle, her biri başka okullardan kovularak buraya gelmiş disiplinsiz öğrenciler arasında beklenen sürtüşme başlar. İdealist öğretmen Thackeray zor yolu seçerek, çekip gitmek yerine öğrencilerin sorunlarına eğilerek onlarla arkadaş olmayı dener. Bu mücadelesinde meslektaşlarından Gillian Blanchard (Suzy Kendall) onu yalnız bırakmaz.

  36. Sınıf / EntreLesMurs (The Class)

Konusu:

François ve diğer öğretmen arkadaşları belalı bir semtteki lisede yeni bir yıla hazırlanmaktadır. François saygı ve çalışkanlık üzerine kurulu atmosferi sağlamakta kararlıdır. Ne kibirli ne de serttir ama aşırı açık sözlülüğüyle öğrencileri çoğu kez şaşırtır. Öğrenciler onun yöntemlerine meydan okur ve böylece François’in sınıf etikleri teste tutulur.

  37. Sınıfın Önü / Front of the Class

Konusu:

Konusu gerçek bir hayat hikayesinden filmde Tourette sendromlu Brad Cohen’in hastalığına rağmen azimli mücadelesi anlatılıyor.

  38. Siyah / Black / 2005

Konusu:

8 yaşında, kör ve sağır olan bir kız olan Michelle, hırçın, kafası karışık ve hayatını sürdüremeyecek durumdadır. Dünyası “siyah”tır. Debraj onu karanlık ve karmaşadan ışık ve umuda yönlendirir.

  39. Süpermen’i Beklerken / Waiting For Superman

Konusu:

Sürükleyici, yürek parçalayan ve nihayetinde umutlu olan Superman’ı Beklemek, Amerikan okul sisteminin Uygunsuz Bir Hakikat direktörü Davis Guggenheim’dan ateşli bir iddiasıdır.

  40. Şeytana Karşı / Ondskan-Evil

Konusu:

1950’lerde İsveç’te geçen hikayede, ergenlik çağındaki Erik, üvey babasının dayağı yüzünden hayatı çekilmez hale gelmiş bunalımlı bir gençtir. Üvey babasının verdiği bir kararla evden uzağa, bir yatılı okula gönderilen Erik, bunu bir kurtuluş gibi görse de kısa zamanda hiç de göründüğü gibi olmadığını fark edecektir.

  41. Tarih Öğrencileri / The History Boys

Konusu:

Yüksek notlar elde ederek Oxford ve Cambridge üniversitelerine girebilmenin hayallerini kuran bir grup öğrenci, okul müdürünün Irwin isimli yeni bir öğretmenle anlaşıp öğrencileri sınavlara hazırlamak üzerine görevlendirdikten sonraki olaylar konu ediniliyor.

  42. Tepetaklak Nelson / Half Nelson

Konusu:

Dan Dunne, okul dışına çıktığında bir öğretmen değil bir madde bağımlısıdır. İki farklı yaşamını birbirinden ayrı tutmayı hep başarmış olsa da, bir gün öğrencilerinden biri olan Drey tarafından tam anlamıyla ‘yakalanır’. Çok büyük zorluklarla başederek yaşamak zorunda olan Drey, Dan’i elevermeyi hiçbir zaman düşünmez. Öğretmeninin sırrını tutması ile ikili arasında sıradışı bir arkadaşlık doğacaktır.

  43. Tom Brown’ın Okul Günleri / Tom Brown’s Schooldays

Konusu:

Tom Brown (John Howard Davies) Rugby yatılı okuluna geldiğinde, okulun kötü kabadayı Flashman (John Forrest) tarafından acımasızca işkence gördü. Arkadaşı East (John Charlesworth) yardımıyla, Plucky Brown, Flashman’a geri dönmek için bir plan tasarlar; Bu arada, hayatı bir okul yarışı sırasında yanlışlıkla tehlikeye atılan çekingen yeni bir öğrenciye (Glyn Dearman) bakması istenir.

  44. Yedek Parçalar / Spare Parts

Konusu:

4 lise öğrencisi bir robot kulübü kurarlar. Hiçbir deneyimleri olmadan 800 dolara aldıkları araç yedek parçaları ile bir robot yaparlar. NASA’nın açtığı yarışmada MIT ile yarışırlar.

  45. Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen Par

Konusu:

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuğun çevresi ve ailesi tarafından tembel gerizekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film.

Yorum Yap