1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Evde Spor Yapabileceğiniz 10 Halter Alternatifi

Evde Spor Yapabileceğiniz 10 Halter Alternatifi

10 halter alternatifi

Evlerimizden çıkmamamız gereken bugünlerde spor yapmakta zor bir hal almış durumda. Spor salonlarında alıştığımız spor aletleri olmadan da evinizde egzersiz yapmak ya da biraz ağırlıkla çalışmak mümkündür. Evinizi bir spor salonuna dünüştürmenize gerek kalmadan evde kullanabileceğiniz 10 halter alternatifi olan ev eşyalarınızı listeledik. Ovvah ekibi evinizde kalmanızı ve sağlığınıza her zamankinden daha fazla dikkat etmenizi tavsiye eder.

Unutmamalısınız ki eviniz tam donanımlı bir spor salonu değildir. Halter yerine kullanabileceğiniz alternatifler günlük hayatınızda elinizin altında bulunan ürünler olmasıdır. Ağırlıklar olmadan spor  yapmak etkisiz bir antrenman halini almaktadır. Ağırlıklarla çalışmanız için de farklı aletlere ya da alternatif ürünlere ihtiyaç duyarsınız. Aradığınız aletleri bulamadıysanız ya da bu aletler için ayıracak paranız yoksa 10 halter alternatifi listemizi beğeneceksiniz.

Cebinizden bir kuruş dahi çıkmadan evinizde ya da garajınızın bir kenarında 10 halter alternatifi olarak kullanabileceğiniz bir sürü ögeye sahipsiniz.

  İşte 10 Halter Alternatifi

  Vücut Ağırlığı

Vücut ağırlığınızı direnç olarak kullanmak en erişilebilir seçeneklerden bir tanesidir. Vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler çok yönlü bir antrenman metodudur. Her yer de yapabilmenizde bu yöntemi 10 halter alternatifi listesin de ilk sırada yer almasına yeterli kılıyor. Yapılan bir araştırmaya göre vücut ağırlığını direnç olarak kullanmanın, vücut yağının azalmasında ve kas zindeliğinin artışında oldukça önemli bir yol olduğunu göstermiştir.

  Konserve Ürünler

Mutfağınızdan aldığınız bir konserveyi ağırlık malzemesi olarak kullanın. Bu konserveler size hafif gelebilir fakat daha ağır konserveleri tercih edebilirsiniz. Size en uygun ağırlığı bulmaya çalışın. Hatta ilham alabilmeniz için izleyebileceğiniz konserve antrenmanları mevcut.

  Dolu Su Şişeleri

Bir başka alternatif su şişeleri . Kavramalarının kolay olması ve ağırlığının ayarlanabiliyor olması oldukça avantaj sağlamaktadır. Şişelere istediğiniz kadar ekleme çıkartma yapabiliyor oluşunuz antrenmanlarınızı oldukça kolay hale getirebilir. Suyunuzun da tüm çalışma esnasında elinizde olması vücudunuzun ihtiyaç duyacağı suya da hızla ulaşmanızı sağlar.

  Kitaplar

Diğer alternatifler gibi kavramaları kolay değildir ancak kitaplar da oldukça etkili bir çalışma yöntemidir. Daha hafif ağırlıklar için defterlerini daha ağır ağırlıklar için ders kitaplarınızı tercih edebilirsiniz. Şekillerinden dolayı tüm hareketleri rahatlıkla yapamayabilirsiniz fakat bir çantaya doldurduğunuz kitaplar oldukça pratik antrenmanlar yapabilirsiniz.

  Herhangi Bir Sıvının 5 Litrelik Şişesi

Kettlebell’e benzerliğiyle antrenmanları oldukça kolaylaştıracaktır. Hatta birbirlerine yapıştırarak ve bir kulp ekleyerek halter haline dönüştürebiliriz.

  Boya Kutuları

Boya kutularını kavramak ve tutmak oldukça zor olsa da harika bir alternatif olarak kabul edilebilir. Antrenmanınızı daha da zorlaştırmanız için kutuların içini taşlarla doldurabilirsiniz.

  Kum Torbaları

Egzersiz sırasında kum torbalarını tutmak oldukça basittir. Bu sebeple antrenmanlarınızı oldukça kolaylaştırır. Eğer ufak bir torba size yeterli gelmiyorsa çuval ya da heybeyi kumla doldurarak daha ağır antrenmanlar yapabilirsiniz. Kum kirlidir yapamam diyorsan da bulgur yada pirinçle de aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

  Ayak Bileği Ağırlıkları

Ayak bileği ağırlıkları hemen hemen her egzersiz için mükemmel bir araçtır. Yaptığınız kuvvet antrenmanları için ekstra direnç sağlar. Kullanım kolaylığıyla da en zor egzersizlerde dahi etkili olacaktır. Kollarınız da ve bacaklarınız da kullanabiliyor olması antrenmanınızı bir üst seviyeye çıkartacaktır.

  Direnç Bantları

Diğer araçlara göre daha çok çeşitlilik sunar. Esnekliği sayesinde daha kolay kontrol edilir ve daha güvenilirdir. Ayrıca işler zorlaştığında kendi momentumunuzu kullanmanızı engeller ve hile yapmanıza izin vermez.

  Kettlebells

Dambıl gibi kullanabilirsiniz. Bir çok insan kulplarının olmasından dolayı kullanımı oldukça kolay bulmaktadır. Yağ yakmak için de oldukça etkili bir araç olarak tasarlanmıştır. Bir araya getirerek mükemmel bir halter haline getirebilirsiniz.

Ovvah ekibinin derlediği 10 halter alternatifi yazısını beğendiniz mi? Yorumlarınızla bizimle paylaşın.

Yorum Yap