1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. İlk Yürüyüşünüzde Paketlemeniz Gereken 9 Trekking Eşyası

İlk Yürüyüşünüzde Paketlemeniz Gereken 9 Trekking Eşyası

9 trekking eşyası

Uzun bir haftadan sonra ruhunuzu dinginleştirmek için yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesi doğa yürüyüşüdür. Amatörce yapılabilse de doğa yürüyüşünde de ekipman oldukça önemlidir. Güvenli bölgenizden çıkıp doğayla kucaklaştığınız andan itibaren her türlü tehlike ve aksiyona da hazır olmanız gerekmektedir. Bu yürüyüşler her ne kadar güvenli bölgelerde gerçekleştirilse de doğa da ne ile karşı karşıya kalacağınızı asla bilemeyebilirsiniz. Ovvah ekibi ilk yürüyüşünüzde paketlemeniz gereken 9 trekking eşyası listesini sizler için hazırladı. Her zaman güvenliğinizi ve sağlığınızı düşünerek hareket etmeniz çıktığınız yolculuklardan daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır.

  Sırt Çantası

Trekking yaparken konfor ve aktivite kalitenizi arttırmak için en önemli ekipmanınız sırt çantanızdır. Eski bir çantanın işinizi halledebileceğini düşünebilirsiniz. fakat teknik olarak trekking için tasarlanmış bir çantaya sahip olmanız büyük bir fark yaratacaktır. Bu amaçla tasarlanmış 10- 20 litrelik bir sırt çantası doğayla karşılaştığınız ilk andan itibaren dostunuz olacaktır. Bu tür etkinlikler için litresi yüksek çantaları tercih etmemeniz yararlı olacaktır. Kullanmış olduğunuz sırt çantasının ağırlığı gün içinde sizi zorlamayacak kadar olmalıdır. Su geçirmez bir sırt çantasına sahip olmanız sizi daha konforlu bir yürüyüşe sevk edebilir. Fakat maliyeti fazla diyorsanız; yeterli hacimde su ağzı kapanabilen plastik torbalarda işinize yarayacaktır.

9 trekking

  Uygun Giyim

Yürüyüşünüz her zaman güneşli havalarda olmayabilir. Doğayla baş başa kaldıktan sonra her türlü hava durumuna karşı tedbirli olmanız gerekmektedir. Yürüyüşe çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmeniz ve buna uygun giyinmeniz konforunuzu arttıracaktır. Yürüyüşe çıktığınız andan itibaren rahat ve kullanışlı kıyafetleri tercih etmelisiniz. Örneğin ıslandığınız taktirde tüm yürüyüşünüzün mahvolabileceğini düşünün. Islak kıyafetler içinde üşürken olduğunuz ortamdan ve manzaradan alacağınız keyfin acıya dönüşebileceğini unutmayın. Hava ne kadar güneşli de olsa her zaman çantanızda soğuktan ve yağmurdan koruyacak bir kıyafet bulundurun. İlk yürüyüşünüzde paketlemeniz gereken 9 trekking eşyası listesini hazırlarken edinmiş olduğumuz deneyimlerden ve uzmanların görüşlerinden derledik.

  Yürüyüş Botları

Trekking yapmayı aklına koyduysanız yatırım yapmanız gereken en önemli aracınız ayakkabılarınızdır. Unutmayın ki ilk seferde çoğu kişi doğru botları bulamaz. Bir bota sahip olmadan önce birden fazla mağazada birden fazla botu denemeniz gerekmektedir. Ayağınıza uygun olması doğada oldukça önemlidir. Bileklerinizi de kayalar ve çalılardan koruyabiliyor olmasına da dikkat etmelisiniz.

  Yeterli Miktarda Gıda

Yarım ekmek paketlemek yerine tam ekmek paketlemek şeklinde düşünmeyin bu durumu. Doğa da harcadığınız enerji günlük hayat temponuzda harcadığınız enerjide  daha fazladır. Doğanın size sunduğu engeller ve zorluklar enerjini oldukça hızlı bitirebilir. Bu durumdan kaçınmak için yanınıza enerji barları, fındık, fıstık gibi enerjinizi koruyacak yiyecekler almalısınız. yanınıza aldığınız yiyeceklerin biraz fazla olması da önemlidir. Doğada ne ile karşılaşacağınızı bilememek acil bir durumda ısırık başına kalorisi yüksek yiyeceklere olan ihtiyacınızı artıracaktır.

Doğada bu tür ambalajlı yiyecekleri tükettikten sonra o ambalajları çantanızda ya da bir çöp torbasına biriktirip, çöp atılması için belirlenmiş yerlere bırakmanız önemlidir. Evinize olan saygınızı doğaya göstermeniz her şeyden önemlidir. Doğayı koruyalım..

  Yeterli Miktarda Su

Tüm gün güneşin altında yol almak vücut neminizi oldukça azaltacaktır. Bu sebeple yanınızda yeterli miktarda su bulundurmak önemlidir. Suyun yapacağı ağırlıktan çok ona olan ihtiyacınıza yönelmeniz önemlidir. Trekking için tasarlamış hidrasyon sistemli su torbalarından edinmeniz yürüyüşünüzden daha fazla keyif almanıza sebep olacaktır. Su için ana fikir ulaşılabilir ve tüm gün nemli kalmanızı sağlayacak kadar olmalıdır.

  İyot Tabletler veya Su Filtrasyon Sistemi

Gün içinde kilometrelerce yol alabilirsiniz ve bu yürüyüş esnasında evde planladığınız su miktarı yeterli olmayabilir ya da suyunuzun başına istemediğiniz bir kaza gelebilir. Bu sebepten ötürü her zaman bir yedek planınız bulunmalıdır. Bu yedek planlardan en mantıklısı iyon tabletlerdir. Hafif ve kullanımının kolay olmasından dolayı her zaman yanınızda olması gereken bir araçtır. Doğada bulduğunuz suyu bakterilerden arıtmak için oldukça pratiktirler. Bir diğer seçenek ise su filtrasyon sistemleridir. İyon tabletlere göre pahalı ve ağır olmaları dezavantajı olarak görülebilir.

  Gezinme Araçları

Rotanızı belirledikten sonra doğa da yanınızda bulunması gereken en önemli gereksinim harita ve pusuladır. Ancak harita okumayı ve pusula kullanmayı bilmiyorsanız yürüyüşünüzden önce bu araçları kullanmak için eğitim almanız önemlidir.

  Güvenlik Kiti

Her zaman ihtiyacınız olmayabilir fakat ekstra bir güvenlik kiti doğa da hayatınızı kurtaracaktır. Öngörülmeyen ve acil durumlarda kullanabileceğiniz güvenlik kitinizin bulunması sizi doğa da bir adım öne taşır. Bu kitin için de bir bıçak, far, su geçirmez kibritler gibi hayatınızı kurtarabilecek ögelerin olması önemlidir.

  İlk Yardım Kiti

Doğayla buluştuğunuz ilk andan itibaren yaralanma riskiniz oldukça yüksektir. Ne kadar dikkatli olursanız olun gevşek bir kaya parçasına basmanız yaralanmanıza yetecektir. Bu sebeple her zaman yanınızda bir ilk yardım kitinin bulunması gerekmektedir.

Ovvah ekibi ilk yürüyüşünüzde paketlemeniz gereken 9 trekking eşyası listesini sizler için  özenle hazırladı. Doğaya çıktınız andan itibaren güvenliğinizi tehlikeye atacak her şeyden kaçının. Mümkünse yanınıza bir arkadaş bulun ve yürüyüşe çıkmadan önce birkaç yakınınıza haber verin.

Yorum Yap