Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler: Her Kategoriden 35 Mükemmel Yabancı Film
 1. Anasayfa
 2. Film

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler: Her Kategoriden 35 Mükemmel Yabancı Film

0

Sinema dünyasında önemli bir konuma sahip olan ve gerçek hayattan uyarlanan filmler, yaşanmış olaylardan, kişilerden veya toplumsal konulardan esinlenilerek izleyicilere bu hikayeleri aktarırlar. Sinema tarihindeki  pek çok unutulmaz gerçek hayattan uyarlanmış filmlerden beyaz perdeye aktarılmıştır.

Gerçek hikayelere yönelerek ilham verici, dramatik, inanılmaz veya komik hikayeleri seyirciyle buluşturan senaryo yazarları ve film yapımcıları, gerçek hayatın kurgudan daha etkileyici, daha trajik ve daha ilginç olduğu keşfettiler. Gerçek hikayelere dayanan filmler, sinemaseverlerle duygusal bir bağ kurulmasına, hikayenin gerçekliğini hissetmesine ve filmdeki karakterlerin yaşadıklarını seyircinin tam olarak anlamasına da imkan sağlıyor.

Sizlere hazırladığımız gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde tarihin dönüm noktalarından müzikal başarılara, kahramanlık hikayelerinden aşk ve trajediye kadar geniş bir yelpazedeki filmleri bir araya getiriyor. Listedeki gerçek hikayelerden uyarlanan filmlerden her biri kendi özgün anlayışıyla hikayelerini izleyicilere aktarmada mükemmel sayılacak seviyedeler. Şimdi gelin IMDb puanlarına göre sıraladığımız gerçek hayattan uyarlanan filmler listemize geçiş yapalım.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler


35. Jackie (2016) – 6.7

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemize Jackie ile başlıyoruz. First Lady Jacqueline Kennedy’nin gerçek hayatından uyarlanan film, John F. Kennedy’nin eşi olan Jacqueline Kennedy’nin Kennedy suikastından sonrasında yaşadığı zorlu süreci ve yaşadıklarını izleyicilere sunuyor.  Gerçek hayattan uyarlanan bu film, izleyicilere dönemin atmosferini, Jacqueline Kennedy’nin güçlü karakterini ve Amerikan halkının yas sürecini dramatik bir şekilde izleyicilerle buluşturuyor.


34. The Other Boleyn Girl (2008) – 6.7

16. yüzyıl İngiltere’sin de geçen ve gerçek bir hikayeden uyarlanan bu tarihi drama filmi, iki kız kardeş Anne ve Mary Boleyn’ın hikayesini anlatıyor. Kral Henry, Mary’ye ilgi duyar ve kısa süre sonra onun metresi olur. Ancak Anne kardeşini kıskanmaktadır ve Mary’nin yerini almak için kralın dikkatini çekmeye çalışır. Anne, Mary’nin çocuğunu doğurması için görevlendirilse fakat kralın teklifini reddeder. Kralın karısı olmayı hedefleyen iki kız kardeş büyük bir mücadele verecektir.


33. Bombshell (2019) – 6.8

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemize Bombshell ile devam ediyoruz. Roger Ailes tarafından Fox News kanalında çalışan kadın gazetecilere uygulanan cinsel tacizlerin ve istismarların ortaya çıkmasını anlatan bir dram filmidir. Cesur gazetecilerin sessiz kalmayarak adalet arayışını, cinsiyet eşitsizliğini ve kurumsal zorbalıkları merkezine alarak, medya sektöründeki yaşanan rezillikleri anlatıyor.


32. Mank (2020) – 7.0

1930’lu yılların Hollywood’unda ‘Yurttaş Kane (Citizen Kane)’ filminin yazım sürecine odaklanıyor. Filmin Oscar ödüllü senaristi Herman J. Mankiewicz’in hayatına ve ayrıca Orson Welles için filmin senaryosunu bitirmeye çalışan hiciv ustası Mankiewicz’in gözünden yeniden değerlendirilecektir. Gerçek hayattan uyarlanan film bir sinema filminin ne koşullarda yapıldığına güzel bir örnek.

NETFLİX’TE İZLE

31. Julie & Julia (2009) – 7.0

İki gerçek hikayeden yola çıkan film, farklı zaman dilimlerinde yaşayan ve kendi zaman dilimlerinde benzer mücadeleler vermiş olan iki kadının hikayesini odak alıyor. Zaman ve mekan olarak ayrı olsalarda hayatları iç içe geçen bu iki kadın, bizlere tutku ve cesaretle her şeyin başarılabileceğini gösteriyor. Başrollerinde sinemanın yaşayan efsanelerinden Meryl Streep ve başarılı oyuncu Amy Adams’ın yer aldığı filmde komedi, dram, romantizm gibi farklı türler bir arada kullanılmış.

NETFLİX’TE İZLE

30. Ma Rainey’s Black Bottom (2020) – 7.0

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde sırada August Wilson’ın oyunundan uyarlanan Pulitzer ödüllü Ma Rainey’s Black Bottom var. Blues’un Kraliçesi olarak bilinen Ma Rainey’in Chicago’daki bir stüdyoda yeni bir albüm kaydetmek için menajeri, yapımcısı ve orkestrası ile buluşmasından sonra gelişen olaylar ele alınıyor. Blues’in Annesi olarak anılan Ma Rainey’in hikayesi gerçekten de izlemeye değer.

NETFLİX’TE İZLE

29. Marley and Me (2008) – 7.1

Yine aynı isimli Marley and Me otobiyografik kitabından uyarlanan bu filmde John ve Jenny Grogan çiftinin gerçek hayat hikayesini anlatılıyor. John ve Jenny, köpek almaya karar verirler. Marley ismini verdikleri yavru köpek hızla büyürken eğitime cevap vermemekte ve sahiplerini dinlememektedir. Günler geçtikçe Marley evi altüst etmeye başlayacaktır.

PRİME VİDEO’DA İZLE

28. Wild (2014) – 7.1

Gerçek hayattan uyarlanan filmlerden Wild, Cheryl Strayed’in aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanan biyografi ve dram filmidir. Strayed, Amerika’daki uzun, zorlu ve vahşi bir yol olan Pasific Crest Yol’unu tek başına yürümeye karar vermesiyle başlıyor. Yol boyunca yaşadığı zorluklara bıkmadan usanmadan göğüs gererek yolu tamamlamaya çalışır. Bu maceradaki en büyük zorluk ise kendisidir.


27. The Glass Castle (2017) – 7.2

Jeanette Walls’ın aynı adlı otobiyografik kitabından uyarlanan ve yine gerçek bir hikayeden uyarlanan film Jeanette’in küçüklüğünü ve ailesinin zorlu yaşamını anlatıyor. Alkolik bir baba, sanatçı bir annen ve çocukları zor ve alışılmadık bir aile hayatı sürmektedir. Jeanette, hayallerini gerçekleştirmeye çalışırken bir yandan da ailesi ile ilişkililerini dengede tutmaya çalışacaktır.


26. Vice (2018) – 7.2

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde sırada Vice var. Film, George W. Bush’un yardımcılığını yapan, 11 Eylül sonrasın da Afganistan ve Irak işgalleri başta olmak üzere ABD siyaset tarihinin en fazla yetkiye sahip başkan yardımcısı olarak anılan Dick Cheney’nin bu güce nasıl eriştiğini ve nasıl kullandığını aktarılıyor.


25. Lincoln (2012) – 7.3

Yine başka bir ABD siyasetine odaklanan bu yapım da 16. başkan Abraham Lincoln’ün politik mücadelesini anlatılıyor. Ünlü kölelik karşıtı yasa Emancipation Proclamation’ı çıkarmaya çalışan Lincoln’ün Amerikan İç Savaşı sırasında tarihi 13. Değişiklik’in kabulünü sağlama girişimlerini yer veriliyor. Yönetmen koltuğunda oturan Steven Spielberg bu film de tarihi bir döneme ışık tutuyor.


24. Rocketman (2019) – 7.3

Gerçek hayattan uyarlanan filmlerden Rocketman, ünlü müzisyen Elton John’un hayatını ele alan müzikal bir fil olarak karşımıza çıkıyor. Filmde, Reginald Dwight’ın müzik kariyerini, şöhretininin basamaklarını, bağımlılık karşıtı mücadelelerini ve özel hayatındaki zorlukları aktarılıyor. Reginald Dwight hayat hikayesine dayanan film sahneleri ve kalitesiyle öne çıkıyor.


23. Seabiscuit (2003) – 7.3

Büyük Buhran döneminde Amerikan halkının umudu haline gelen ünlü bir yarış atı Seabiscuit’in gerçek hikayesinden uyarlanan bir dram filmi. Film de Seabiscuit’in yetiştirilmesi, antrenmanları ve yarış kariyerinin yanı sıra bu atın sahibinin, antrenörü ve jokeyi arasındaki ilişkileri de ele alıyor. Seabiscuit, her koşulda başarıya giden yolun ve umudun bir sembolü olarak anlatılıyor.


22. The Big Sick (2017) – 7.5

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde sırada The Big Sick var. Film Kumail Nanjiani ve eşi Emily Gordon’un gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış. Pakistan asıllı Kumail, komedyen olarak kariyerini ve eşi ile olan ilişkisini sürdürmeye çabalar. Fakat Emily beklenmedik bir şekilde hastalanınca hayat onlar için zor bir hal alacaktır.

PRİME VİDEO’DA İZLE

21. I, Tonya (2017) – 7.5

Buz pateni şampiyonu Tonya Harding’in gerçek hayat hikayesinden esinlenilen bu filmde, Tonya’nın kariyerini ve 1994 Olimpiyatları’n da ki rakibi Nancy Kerrigan’a yapılan saldırıyla ilgili yaşananları ele alıyor. Tonya’nın çocukluğu, travmaları ve kariyerindeki zorluklarla mücadelesini anlatırken, ona yönelik olumsuz olayların ardındaki gerçekleri sorgulamayacaktır. Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde olması gereken yapımlardan birisi.

TV+’DA İZLE

20. Good Night, and Good Luck (2005) – 7.5

Amerikan medyasının geçmişindeki kırılma dönemlerinden 1950’lerdeki McCarthy dönemini odağına alan ve gerçek hikayelere dayanan filmde, CBS News muhabiri olan Edward Murrow’un, komünist avı dönemindeki Senatör Joseph McCarthy’yi eleştirdiği yayınlarını ele alıyor. Edward ve ekibi basın özgürlüğü adı altında gerçeği ortaya çıkarmaya çalışacaktır.


19. 42 (2013) – 7.5

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemize 42 ile devam ediyoruz. Brooklyn Dodgers’ın radikal ve yenilikçi menajeri Branch Rickey’nin yardımlarıyla Dodgers’ın kadrosuna katılıp Amerikan Beyzbol Ligi’nin ırkçılık engelini kıran efsanevi beysbol oyuncusu Jackie Robinson’ın hikayesi anlatılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020 Yılında Yayımlanmış En İyi 10 Film


18. The Farewell (2019) – 7.6

Çin de yaşayan yaşlı ninesine kanser teşhisi konduğunu öğrenen ve Amerika da yaşayan torun Lili ve ailesi bu haberi nineden saklayıp, kadının son günlerini huzur içinde ve ailesiyle birlikte geçirmesi için harekete geçer. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde Lili, bu haberi saklamanın haksızlık olduğunu düşünse de ninesiyle vedalaşmak için ailesiyle birlikte Çin’e gidecektir.

TV+’DA İZLE

17. Moneyball (2011) – 7.6

Oakland Athletics beysbol takımının genel müdürü Billy Beane’in gerçek hayat hikayesini konu edinen filmde bir zamanlar beysbol yıldızı olma yolunda ilerleyen Billy Beane, sahadaki beklentileri karşılayamaz ve başarısız olur. Onun rekabetçi yapısı kariyerini yöneticiliğe doğru götürür. Ancak Billy’nin yöneticiliğini yaptığı ve yeni sezona hazırlanan takımın yıldız oyuncularını büyük takımlar kaptırmıştır. Tek seçenek ise takımını yeniden kurmaktır.

NETFLİX’TE İZLE

16. The Blind Side (2009) – 7.6

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde 16. sırada The Blind Side var. Kardeşleri ve dışarıdaki kimsenin umurunda olmayan babasının kim olduğunu bilmeyen ve annesi de müptezel olan Afro Amerikan bir çocuğun hayatı sokaklarda geçmektedir. Okuma yazması dahi olmayan bu çocuk, zengin bir ailenin himayesine girer ve okulda futbolu keşfedince tüm hayatı değişir. Okulda futbola başlayan genç, sonunda kendi yeteneğini keşfetmiştir. Film, Michael Oher’in gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış ilham verici bir yapım.

TV+’DA İZLE

15. Zodiac (2007) – 7.7

Zodyak katilini korku filmi severler arasında bilmeyen yoktur. 1960’lı yıllar da San Francisco’da gerçekleşen cinayetler ve bu cinayetlerin arkasındaki ismin araştırılması konu ediniliyor. Gerçek hayattan uyarlanan filmler arasında korku-polisiye türündeki en iyi temsilcisi olan yapım cinayetlerin ve soruşturmaların etkisiyle hayatları değişen insanların hikayelerini anlatıyor.

TV+’DA İZLE NETFLİX’TE İZLE

14. Argo (2012) – 7.7

Gerçek hikayelerden uyarlanan filmlerde sırada Argo var. Yapım, İran da rehin kalan altı Amerikalıyı kurtarmak için düzenlenen gizli bir operasyonu anlatıyor. İran’daki devrimin kontrolden çıktığı dönemlerde, 4 Kasım 1979’da militanlar Tahran’daki ABD elçiliğine saldırır ve içerideki 52 Amerikalıyı rehin alırlar. Ortaya çıkan karışıklıktan faydalanarak altı Amerikalı kaçmayı başararak Kanada büyükelçisinin evine sığınırlar. CIA ajanı Tony Mendez (Ben Affleck) bu altı vatandaşın bulunduğu an öldürüleceklerini bildiğinden bu Amerikalının ülkeden sağ salim çıkmasını amaçlayan büyük bir plan yapacaktır.

TV+’DA İZLE

13. The Theory of Everything (2014) – 7.7

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking’in hayatını ve bilimsel çalışmalarını konu alan yapım, Hawking’in gençlik yıllarından itibaren kariyerini, hastalığıyla mücadelesini ve Jane Wilde ile olan evliliğini de ele alır. Hawking’in zorlu hastalığına rağmen peşini bırakmadığı bilimsel başarılarına odaklanırken, aynı zamanda aşk, aile ve insani sorunlarıyla uğraşını ilham verici bir şekilde anlatılıyor.


12. The Social Network (2010) – 7.7

Gerçek hayattan uyarlanan filmler de sırada The Social Network var. Facebook’un kuruluş sürecini ve kurucu Mark Zuckerberg’in hikayesini konu film, Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olan Zuckerberg’in sosyal medya platformu olan Facebook’u kurma ve büyütme çabalarına odaklanıyor.

BLUTV’DE İZLE

11. Dunkirk (2017) – 7.8

2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinen film, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin etrafının düşman askerleri tarafından sarılması ile başlar. Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar. Cristopher Nolan’ın yönettiği film, dudak uçuklatan sahneleri ve sürükleyici anlatımıyla izleyiciye tarihi bir deneyim sunuyor. Gerçek hikayelerden uyarlanan filmler listemizde gerçekten de yerini hak eden bir yapım.

NETFLİX’TE İZLE

10. Titanic (1997) – 7.8

İnsanlık teknoloji ilerledikçe kendilerini yenilmez gibi görse de doğa her zaman galip gelir. Döneminin dev teknolojisi ‘Titanic’ adlı dev transatlantik insanlığın doğaya yenilişinin en iyi örneklerinden biridir. Gerçek hayattan uyarlanan filmler arasındaki kült yapım Titanic, nam-ı diğer Düşler Gemisi’nin yolcuları arasındaki Jack Dawson adlı fakir bir ressam ile Rose DeWitt Bukater adlı zengin bir genç kızın, yola çıkılmasından dört buçuk gün sonra batan Titanic yolculuğundaki yaşadıkları aşk anlatılıyor.


9. Walk the Line (2005) – 7.8

1955 yılında, J.R Cash isimli genç bir gitarist ünlü olmak amacıyla Memphis’teki Sun Stüdyolarına gider. Bu yolculuk Amerika’da ki müzik kültürünün üzerinde iz bırakacak adamın şöhrete ilk adımlarıdır. Johnny Cash’ın gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı film gerçekten de motive edici.

DİSNEY PLUS’TA İZLE

8. Hidden Figures (2016) – 7.8

NASA’nın üç Afro Amerikan kadın çalışanın hayat hikayesini konu ediniliyor. 1960’lar da Amerika’da ki ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığına da ayrı bir parantez açıyor. Gösterdikleri azim, cesaret ve zekalarıyla ABD tarihinde bir dönüm noktası olan Uzay Yarış’ındaki payları da bu üç kadını gücünü izleyicilere aktarıyor. Film eşitlik, adalet ve ırkçılıkla mücadelede güçlü mesajlar verirken azim gösterilirse nelerin başarılabileceğini de vurguluyor. Gerçek hayattan uyarlanan filmin kahramanlarının isimleri ise Katherine Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’dur.


7. The Big Short (2015) – 7.8

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde sırada The Big Short var. 2008 yılında küresel çaptaki ekonomik krizin anlatıldığı film Michael Lewis’in aynı adlı kitabından uyarlanmış. Kriz döneminde, bu krizin geleceğini tahmin eden bir grup yatırımcı, krizin yaklaştığını fark eder ve kar etmek için finansal sitemdeki açıkları keşfedeceklerdir. The Big Short, karmaşık finansal sistemi ve kullanılan terimleri anlaşılır bir şekilde anlatırken, ahlaki çöküşe, aç gözlülüğe ve sistemin sorunlarına da dikkat çekiyor.

PRİME VİDEO’DA İZLE

6. The King’s Speech (2010) – 8.0

Kekeme kral olarak bilinen İngiltere Kralı VI. George’un, kekemelikle mücadelesini ele alan film George’un konuşma terapisti Lionel Logue ile olan ilişkisini ve onun desteğiyle kekemeliğini yenme sürecine yer veriyor. Ülkenin en zor dönemlerinden birinde başa geçen George, liderlik yeteneğini, kendine olan güvenini ve halka hitabetini geliştirmeye çabalayacaktır. Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizdeki en iyi dönem filmlerinden bir tanesi.

TV+’DA İZLE

5. The Imitation Game (2014) – 8.0

II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan Almanların Enigma şifre sistemini çözmek için görevlendirilen bilgisayar ve matematik uzmanı Alan Turing’in hikayesini ele alınıyor. İşi hiçte kolay olmayan Alan, bir de zorlu çalışma hayatını ve cinsel kimliğiyle ilgili sıkıntılarıyla başa çıkmaya çalışır. Film de Alan, takım arkadaşlarıyla birlikte Enigma’yı çözmeye çalışırken bir savaşın nasıl gizli kahramanları olduğu anlatılıyor. Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde olması gerektiğini düşündüğümüz yapımı gerçekten izlemenizi tavsiye ederiz.


4. Bohemian Rhapsody (2018) – 8.0

Dünyaca ünlü İngiliz rock grubu Queen’in vokalisti aynı zaman da da kurucusu Freddie Mercury’nin hayatını anlatan film, Queen’in müzikal kariyerini, Mercury’nin sanatçı kimliğini ve kişisel yaşamını ele alıyor. Film içerisindeki müzikal gösterileri ve performanslarıyla izleyicileri apayrı dünyalara götürüp getiriyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz. Keza ülkemizde de bayağı bir izleyici tarafından olumlu yorumlar almış.

TV+’DA İZLE

3. Hotel Rwanda (2004) – 8.1

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde üçüncü sırada Hotel Rwanda var. Dünyanın öbür ucundaki bir ülkede, Ruanda Soykırımı sırasında yüzünden yüzbinlerce insan öldürülür. Caddeler ve sokaklar adeta ceset tarlasına dönmüştür. Tüm dünya, yaşanan bu insanlık dramını umursamazken Hotel Mille Collines’de çalışan otel müdürü Paul Rusesabagina, 1200 kişinin hayatını kurtarmak için inanılmaz bir özveri gösterir ve oteli adeta bir sığınağa çevirir. Harekete geçmek için kimsenin yardımına ihtiyaç duymamıza gerek olmadığını sadece biraz cesaretle neler yapılabileceğini ve nasıl iyilik yapılabileceğini izleyiciye adeta aşılıyor.


2. Spotlight (2015) – 8.1

Gerçek hayattan uyarlanan film de The Boston Globe gazetesinde çalışan “Spotlight” ekibinin, Katolik Kilisesi’nde yaşanan pedofili skandalını ortaya çıkarma sürecini konu ediniliyor. Cesur gazetecilerin yoğun araştırma ve azimleriyle kilisenin gizlemeye çalıştığı cinsel istismarları gün yüzüne çıkarmaları ve adaleti sağlamaya yardımcı olmaları işleniyor. İyi bir gazeteciliğin nasıl olduğu, mağdurların seslerinin duyurulabilmesi, adaletin saplanması gibi toplumsal konuları öne çıkaran bu yapım övgüyü hak ediyor.


1. Schindler’s List (1993) – 8.9

Gerçek hayattan uyarlanan filmler listemizde en tepede Schindler’s List var. Gerçeklere dayanarak Holokost dönemindeki Yahudi soykırımını ele alan bu dram filminde Alman bir işadamı olan Oskar Schindler’in Nazi işgali altındaki Polonya’da 1.100 Yahudi’nin hayatını kurtarmaya çalışması anlatılıyor. İnsanlığın en karanlık dönemlerinde bile iyiliğin her zaman var olabileceğini gösteren ve 1 kişinin hayatını riske atıp nasıl yüzlerce insanı kurtarabileceğini bizlere ilham verici bir şekilde bizlere aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Gerçek Bir İnsanlık Kahramanın Hikâyesi: Oskar Schindler


Gerçek hayattan uyarlanan filmleri listemizin sonuna geldik. Listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmleri yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın. İyi seyirler…

Yazı Kaynakları
1
2
İçeriği Nasıl Buldun?
 • 0
  be_endim_
  Beğendim!
 • 0
  be_enmedim_
  Beğenmedim!
 • 0
  alk_
  Alkış!
 • 0
  _ren_
  İğrenç!
 • 0
  m_kemmel_
  Mükemmel!
Paylaş