1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Sinema Tarihinde Yayınlanmış En iyi intikam Filmleri

Sinema Tarihinde Yayınlanmış En iyi intikam Filmleri


İntikam temalı filmler sinemadaki en yaygın film türlerinden birisidir ve sinema tarihinin büyük bir kısmını oluşturur. Temel formülü birisi herhangi bir zarara uğrar ve kendisi adalet aramaya başlar. En iyi intikam filmleri listemizde yer verdiklerimiz ise bu olaylar daha karmaşık ve daha iyi olarak seyirciye aktarılıyor.

Peki intikam temalı filmleri seyretmek veya neden bir karakterin intikam almasını izlemek bu kadar rahatlatıcı bir deneyimdir? Belki de bize yapılan yanlışların bu kadar kesin bir şekilde düzeltilebilmesini izlemek bizi rahatlatıyordur kim bilir. Lafı uzatmadan gelin kronolojiye göre sıraladığımız en iyi intikam filmleri listemize geçelim.

  The Virgin Spring (1960)

Konusu:

Bu film 13. yüzyıldan kalma bir ortaçağ intikamının şok edici hikayesini anlatmaktadır. Koyu Hıristiyan bir ailes tarafından kiliseye gitmesi için zorlanan genç bir kız yolda tecavüze uğrar ve öldürülür. Olayın ardından bir eve sığınan tecavüzcüler, evde kızın babasıyla karşılaşacakladır.

  2. The Great Silence (1968)

Konusu:

Bir grup haydut ile intikamı için yaşayan genç bir dul kadın için dilsiz bir silahşör, acımasız ödül avcılarına karşı savaşacaktır.

  The Last House On The Left (1972)

Konusu:

Aslında film 2009 yılında yeniden çekildi fakat hiçbir şey orjinali gibi olmadığından en iyi intikam filmleri listemizde 1972 yapımı yer alıyor. Filmde 2 kız arkadaş konser için yola çıkar fakat bir grup tarafından yolları kesilerek türlü işkencelere maruz kalırlar ve sonra öldürülürler. Lakin ilahi adalet yerini bir şekilde bulacaktır…

  Coffy (1973)

https://youtu.be/WMSAUcZtc9o

Konusu:

Filmde Coffy isminli bir hemşirenin fahişe kılığına bürünerek kız kardeşini eroin bağımlısı haline getirenlerin peşine düşmesi konu ediniliyor.

  Thriller: They Call Her One Eye (1973)

Konusu:

Genç bir kadın, çocukken cinsel istismara uğradıktan sonra susturuldu ve fahişe olarak çalışmaya zorlandı daha sonra ise istismarcısına misilleme yapmak için eğitildi.

  Death Wish (1975)

Konusu:

New York’lu bir mimar, karısı bir gangster tarafından öldürüldükten sonra intikamını almak için hava karardıktan sonra sokaklarda dolaşan tek kişilik bir orduya dönüşür.

  Carrie (1976)

Konusu:

Carrie annesiyle birlikte yaşayan utangaç aynı zamanda da içine kapanık bir kızdır. Bir gün düşünce yoluyla istediği her şeyi yapabildiğinin farkına varır. Eşyaları kolunu kıpırdatmadan fırlatabilir, aynaları kırabilir, hatta öldürebilir. Sonunda Carrie çıldırır ve okuduğu okulun düzenlediği bir gecede ortalığı kana bular..

  Rolling Thunder (1977)

Konusu:

Yıllar sonra savaş esiri kampından eve dönen bir Vietnam gazisine veriler gümüş paraları gözüne kesitiren haydutlar evi basar ve paraları çalıp gaziyi ve ailesini ölüme terk ederler. Gazi ölmeyecek ve intikamını almaya çabalayacak.

  I Spit On Your Grave (1978)

Konusu:

İntikam temalı filmler listemizde konusu benzer bir film daha var. Tecavüze uğrayıp olaydan sonra intikam peşine düşen güçlü bir kadın var bu kez. En iyi intikam filmleri arasına koymamızın nedeni anlatış ve olayların farklı işlenmesidir.

  First Blood (1982)

Konusu:

Kasabanın birinden geçerken yemek yemek isteyen Rambo’ya kasaba şerifi izin vermez. Sonra ne mi olur? Bence çoğumuz cevabını biliyoruz.

  Savage Streets (1984)

Konusu:

Film de yakın arkadaşı ve kız kardeşi zarar gören Brenda’ nın hesap sorma çabası anlatılmakta.

  Revenge (1990)

Konusu:

12 yıl sonra Deniz Kuvvetleri’nden ayrılan Jay kafa dinlemek içi iyi bir tatil yapmayı düşünür ve Meksika’daki zengin mafya babası Mendez’in iş teklifini kabul eder. Mendez’in güzel eşi Miryea ile tanışan Jay ile Miryea arasında tutkulu bir aşka başlar fakat unuttuları bir şey vardır, Mendez çok kindardır.

  The Crow (1994)

Konusu:

Müzisyen Eric ve nişanlısı Shelly, düğünlerinin arifesinde kötü Top Dollar liderliğindeki bir gangster çetesi tarafından saldırıya uğradı ve öldürüldü. Ölümünden bir yıl sonra Eric’in mezarına konan bir karga, genç adamın intikamcı ruhu ile ölümden dönüşünün de simgesi olacak ve intikamlar alınıp, dersler verilecektir.

  The Limey (1999)

Konusu:

Eski bir İngiliz mahkum Dave Wilson kızının öcünü almak için Los Angeles’a gelir. Los Angeles’ın en büyük suçlularıyla büyük bir savaşa başlatır. Bu öyle bir savaştır ki Los Angeles’da yaşayan herkes Limey’nin adını duyacaktır.

  Payback (1999)

Konusu:

Val ve Porter çalmayı hayal ettikleri büyük bir miktar parayla hayatların sonuna kadar lüks içinde yaşamayı istemektedirler. Soygun sonrasında Porter’a ihanet eden Val, korkunç bir kan davasının fitilini ateşler.

  The Count Of Monte Cristo (2002)

Konusu:

Edmond Dantes’in sakin yaşamı, evleneceği kadını kendisi için isteyen en iyi arkadaşı Fernand’ın ihanetiyle bir anda değişir. İşlemediği suçtan yargılanarak kendisini İf adıyla bilinen ünlü ada hapishanesinde bulur. Burada onu 13 yılık bir kabus beklemektedir.

  The Vengeance Trilogy (2002 – 2005)

Konusu:

The Vengeance Trilogy; Sympathy for Mr. Vengeance (2002), Oldboy (2003) ve Lady Vengeance (2005) ‘den oluşan bir Güney Kore film üçlemesidir. Konu bakımından birbirleriyle bağlantıları yok fakat film içindeki genel temalar bakımından benzerlik gösterdiği için film üçleme olarak nitelendirilmiş. İntikam temalı filmler listemizde mutlaka olması gereken üçlemelerden birisidir.

  Dead Man’s Shoes (2004)

Konusu:

Paddy Considine, uzun yıllar orduda görev yaptıktan sonra evine döner. Zihinsel engelli kardeşi Kebbell’in kasabadaki bazı kişiler tarafından istismar edildiğini öğrendi. Birincisi, tehditlerin gözdağı işe yaramayınca, intikam almaktan başka seçeneği olmadığını fark etti.

  A Bittersweet Life (2005)

Konusu:

Sun-Woo, Seul’daki gökdelenlerden birindeki lüks bir otelde müdür olarak çalışmaktadır. Temiz iş gördüğünden patronu tarafından çok sevilmektedir. Sert bir patron olan Kang’ın herkesten sakladığı bir sevgilisi vardır. Kang, Sun-Woo’yu sevgilisinin ona ihanet edip etmediğini öğrenmesi için tutar. Fakat ihanet kısa süre içerisinde ortaya çıkar. Bunun cezası ölüm olsa da Sun-Woo buna karşı çıkacaktır.

  I Saw The Devil (2010)

Konusu:

En iyi intikam filmleri listemizde son sırada Şeytanı Gördüm var. Şeytani bir zekaya sahip olan seri katil Kyung-chul’u polis bir türlü yakalayamamaktadır. Bir gün emekli bir polisin kızı öldürülür. Kızın nişanlısı olan  gizli ajan Dae-hoon, katili kendisi bulup intikamını almaya karar verir.

Yorum Yap