1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler Ve Vücuda Etkileri

Hafızaya İyi Gelen Yiyecekler Ve Vücuda Etkileri
+ - 0

Hafızanız birçok nedenden dolayı zamanla zarar görebilir. Bazen yaşlanma, hastalık veya sadece işlevini etkileyen strestir. Her durumda, bu bozulmanın olmasını önlemek veya hafızanız üzerinde daha az etkiye sahip olmasını engellemek için her zaman önlem almak mümkündür. Hafızanızı korumanın en iyi yolu beyninize iyi bakmaktır. Yaşla birlikte gelen normal aşınma ve yıpranma hafızaya iyi gelen yiyecekler gibi birçok doğru önlemle yavaşlatılabilir.

İyi beslenme, beynin korunduğundan ve doğru çalıştığından emin olmak için belirleyici bir faktördür. Bazı gıdalar hafızanın en iyi durum da kalmasına doğrudan katkıda bulunur. Bunu akılda tutarak, neden bunları diyetinize dahil etmiyorsunuz? Ovvah.com olarak sizlerle hafızaya iyi gelen yiyecekler ve bu yiyeceklerin vücudumuzdaki etkilerini inceleyeceğiz. Hadi başlayalım.

  İşte hafızaya iyi gelen yiyecekler 

  1. Balık

Balıklar; Omega 3 ve Omega 6 gibi harika elementler bakımından zengindir. Bu yağ asitleri beyni beslemek ve korumak için gereklidir. Omega 3, gri maddenin ve beynin selüler zarlarının bir parçasını oluşturur. Sık tüketimin daha iyi öğrenme oranları ve daha iyi bir ruh hali ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Balıklar, özellikle yağlı balıklar, nöral zarların başka bir bileşeni olan fosfor kaynağıdır. Bütün bunlarla birlikte, bilişsel bozulma ve nörodejeneratif bozukluklardan korur. Genel hafıza ve zekaya katkıda bulunur. Haftada en az iki kez balık yenilmesi tavsiye edilir.

  2. Kurutulmuş Meyve ve Fındık

Kurutulmuş meyve ve fındık, Omega 3 ve fosforun bir başka kaynağıdır. Ayrıca B vitamini, magnezyum ve E vitamini içerirler. Tüm bunlar, sağlık için onları önemli bir müttefik haline getirir.

Kurutulmuş meyve ve fındıkların antioksidanlar açısından zengin olduğunu belirtmek önemlidir. Antioksidanlar nöronlarda yaşlanmayı tersine çevirir. Her gün bir avuç fındık yemekten daha sağlıklı bir şey yoktur.

  3. Meyveler

Meyvelerin sağlığınız için harika birçok bileşeni vardır. Bunlar arasında birincil olan, daha önce açıkladığımız gibi, vücudu oksidasyondan koruyan antioksidanlardır. Bu şekilde, zamanın beyindeki etkilerini önler ve azaltırlar. Aynı zamanda hafızayı korurlar ve Alzheimer gibi bazı hastalıkların etkisini sınırlarlar.

Ek olarak, nöronlar arasındaki iletişime yardımcı olurlar. Ayrıca nöronlara zarar vermeyi önleyen önemli bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Uzmanlar, ahududuların en yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip oldukları için en iyi seçenek olduğunu öne sürüyorlar.

  4. Çikolata

Birçoğu, yüksek kalorili içeriği nedeniyle çikolatadan uzak durmayı tercih etse de gerçek şu ki çikolatanın verdiği rahatsızlıklardan çok, fayda sunuyor. Bunlardan biri, beynin bazı bölgelerinde kan dolaşımının uyarılmasına neden olmasıdır. Bu, bileşenlerinden biri  flavanol’dur.

Flavanol, hafıza, yorgunluk, uykusuzluk ve yaşlanma belirtileri üzerinde mükemmel etkilere sahip olduğu gösterilen bir elementtir. Buna ek olarak, vasküler fonksiyonu güçlendirir. Bununla birlikte, çikolatayı orijinal formuna mümkün olduğunca yakın tüketmek idealdir. Çok işlendiğinde, sağlıklı özelliklerinin çoğunu kaybeder.

  5. Kepekli Tahıllar

Bütün kepekli tahıllar sağlık için muhteşemdir ve beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler. Yüksek konsantrasyonlarda folik asit ve B6 Vitamini içerirler. Her iki element de beyni iyi durumda tutmaya katkıda bulunur. Yüksek lif içeriği, beyin sağlığını da etkileyen kolesterol ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Kepekli tahıllar hafızamıza ve konsantrasyonumuza yardımcı olur . Sonuç olarak, son derece entelektüel çalışmalar sırasında konsantre olmamıza yardımcı olurlar. Bu yeterli değilse, stresi de azaltır. Günlük diyetinizi kepekli tahıllara dayandırmak için idealdir. Kepekli tahılların diyetinizin% 50’sine kadar olması gerektiği tahmin edilmektedir.

Yeme vicdani ve sorumlu bir eylem olmalıdır. Genel sağlık durumumuz ve yaşlanma şeklimiz büyük ölçüde yetiştirdiğimiz beslenme alışkanlıklarına bağlıdır. Ve hafıza, o değerli fakülte, iyi bir diyetin parçası olarak çok daha iyi korunur.

Yorum Yap